Buka, temperature i OC potencijal
NVIDIA GTX 780Ti ima TDP od 250W, što je u slučaju ovog modela ispoštovano, obzirom da je kompanija NVIDIA strogo definisala specifikacije svakog grafičkog čipa u slučaju GK110. Sistem hlađenja koji smo videli u prethodnom delu teksta jeste referentno rešenje, ali poučeni iskustvom sa ovakvim modelim kompanije NVIDIA u njihovoj poslednjoj generaciji, smatramo da će i samo jedan ventilator prečnika 90mm obezbediti dobre performanse, pošto bi zaista pokvarili ceo utisak prelepog dizajna i performansi bespotrebnom bukom.
Temperatura grafičke karte u stanju mirovanja je bila 39°C, što je dobar rezultat obzirom da je ambijentalna temperatura bila 23°C. Ventilator se okreće na 26% ili 1130rpm. Frekvencije u stanju mirovanja iznose 324MHz za GPU i 162MHz za memoriju.
Ova grafička karta je u stanju mirovanja apsolutno nečujna. Iako smo bili skeptični zbog referentnog dizajna – zaista, u stanju mirovanja vlada apsolutna tišina.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na 83°C, dok ventilatori rade na 58% tj. na 2428rpm. U ovim uslovima ventilator se jasno čuje, ali ne pravi preveliku buku. Ustvari, u pitanju nije buka, veće jasno primetan šum, karakterističan za NVIDIA modele sa referentnim sistemima hlađenja. Jako blizu tihog i dosta daleko od buke koju smo dosta puta čuli na referentnim modelima. Možete primetiti da tokom testova na default vrednostima GPU dostiže prilično lep boost – 1019MHz. NVIDIA Boost 2.0 radi svoje.
Kada je overklok u pitanju, ovde su definitivno počele da sevaju munje, pa smo uz njihovu pomoć postigli fantastičnih 1140MHz (1192MHz sa boost frekvencijom) za GPU i 1950MHz (7800MHz efektivno) za memoriju što donosi bolje performanse oko 25%. Fabrički napon na kom radi ova grafička karta je 1,2V. U slučaju sintetičkog i realnog testa opterećenja, igre Crysis 2, taktovi su išli do čitavih 1283MHz za GPU!!! Mi smo podigli Power limit za maksimalnih 6%, što je pomerilo temperaturni limit na 95°C, ali i nakon nekoliko sati torture nismo uspeli da nateramo GPU da pređe 85°C. Savršeno, briljantno, odlično, kako god, ali ovo se ne viđa baš svaki dan, pogotovu ne sa referentnim modelom sa ASIC vrednošću od 71,6%.
Kao što možete videti na slici, overklok nije podigao temperaturu grafičke karte iznad 85°C za šta je zaslužan termalni menadžment NVIDIA grafičkih čipova. Iako smo povećali Power Limit, grafička karta je i dalje radila po fabrički zadatim vrednostima za termalne karakteristike. Podizanje Power Limita u slučaju NVIDIA grafičkih čipova znači da dizanjem omogućavate grafičkoj karti da radi na većim temperaturama u odnosu na fabrički deklarisanih 83°C. U našem slučaju, dizanjem za 6%, ovaj GPU bi trebalo da ide do 95°C bez problema, ali se to nažalost nije desilo. Tačnije, maksimalni TDP je tokom Unigine testa dostizao 112%, ali grafička karta nijednog trenutka nije otišla preko 85°C.
GPU-Z nije očitavao vrednosti VRM sekcije, pa ovaj put ostajemo bez ovih podataka.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Crysis 2 koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.
Ventilatori rade na 57%, što iznosi 2390rpm. Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 83°C, isto kao i prilikom Unigine testa na fabričkim vrednostima. Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se sada vrte na 68%, tj. 2847rpm-a uz temperaturu jezgra od 85°C. Temperatura je 2°C veća od one bez overkloka, što je posledica većeg broja obrtaja ventilatora. Čak i na ovom broju obrtaja grafička karta nije previše bučna. A da smo je overklokovali – jesmo i to do nivoa gde ponovo munje sevaju, pa je i ovaj nivo buke prihvatljiv za ovakve uslove. Ovde do izražaja dolazi odličan termalni i akustični menadžment na testiranom modelu.
Dodaj komentar