Hardverski deo
Ponovićemo još jednom, ovo je punokrvni GK110 čip, te ima 15 SMX jedinica koji poseduju 25% vise šejdera u odnosu na prethodni top model kompanije NVIDIA – GTX 780 tj. čitavih 2880. Memorijski podsistem čini ukupno šest 64-bit kontrolera (384-bit magistrala) sa ukupno 3GB GDDR5 memorije. Ostatak hardverske konfiguracije GK110 čipa čine i 48 ROP i čak 240 TMU jedinica. Taktovi GPU-a iznose 876MHz (928MHz boost), dok je memorija setovana na impozantnih 1750MHz (7000MHz efektivno). Površina samog jezra je 561mm2 i u njega je spakovano čitavih 7,1 milijardi tranzistora.
Ovako konfigursan GTX 780 Ti ima propusnu moć od čak 336GB/s. Ovo su jako visoke brojke i svakako nešto što po prvi put vidimo na single GPU konfiguraciji. Impresivno – možemo samo da naslutimo šta nam ovakve brojke mogu servirati.
Kako je kompanije želela da ovaj SKU (stock keeping unit) zadrži fabrički dozvoljen TDP od 250W, ovu grafičku kartu nećete često videti na temperaturama preko 80°C, iako je moguće pomeriti Power limit i dozvoliti da karta ide i do 95°C. Ovo nažalost nije slučaj, pa će se ovaj model uvek truditi da zadrži temperature na 83°C bez penala u performansama i obaranju klokova.
GTX 780 Ti poseduje jedan PCIe 8-pin konektor koji može da isporuči do 150W snage, kao i jedan 6-pin konektor, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 300W.
PCIe konektori se nalaze sa strane, sa osiguračima za pinove okrenutim ka donjem delu karte. Ovo je elegantno rešenje, jer smo ranije bili prinuđeni da zavlačimo prste pomalo nezgodno da bi kliknuli osigurač na samom konektoru. Obzirom na NVIDIA GK specifikaciju koja je maksimalno ispoštovana, TDP ove grafičke karte je 250W, te sa 300W potencijalne snage ima prostora i za overklok, pa se sa osmehom na licu radujemo sledećoj sekciji.
Od video izlaza NVIDIA GTX 780 Ti poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, 1 HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, a tu je i jedan Display Port u verziji 1.4. U slučaju NVIDIA grafičkih karti, tu je i podrška za HDCP standard. UltraHD rezolucije su takođe podržane. Maksimalna digitalna rezolucija je 4096x2160px. Tu je i neizostavna podrška za NVIDIA Surround tehnologiju, kao i OpenGL 4.3, DirectX 11.1, GPU Boost 2.0 i naravno PCI Express 3.0 interfejs.
Naravno, tu su i neizbežni SLI konektori za ovu klasu grafičkih karti, a GTX 780 Ti poseduje dva konekotra. To znači da možete napraviti SLI mod po želji, od standardnog SLI moda sa dve grafičke karte, pa sve do 3-Way SLI konfiguracije sa tri grafičke karte. Rezolucije u kojima se možete igrati sa ovom kombinacijom su ekstremne, kao što su recimo 7680x2160px sa nekim novijim 1440/2160p monitorima.
(Klik na sliku za veću rezoluciju)
PCB je standardno crne boje i kada malo bolje pogledate sliku možete primetiti koliko naizgled jednostavan dizajn može sakriti toliko performansi pod haubom. Naponska jedinica je “čista” i uredna u izvedbi 6+2 faze, za GPU i memoriju.
U blizini konektora za napajanje se nalazi čip za kontrolu napona NCP4206 koji je kompanija već koristila na modelima GTX 690 i Titan, pa ne sumnjamo da će ovaj multi-phase kontroler odraditi posao kako dolikuje, jer nešto što se pakuje u najjače modele grafičkih karti dovoljno govori o njegovoj pouzdanosti.
Na modelu GTX 780 Ti su korišćeni vrhunski Samsung čipovi oznake K4G20325FD-FC03 koji rade na taktu od 1750MHz (7000MHz efektivno), koje smo mogli da vidimo na testu NVIDIA GTX Titan grafičke karte. Ovi čipovi rade na naponima od 1,455 do 1,545V što bi trebalo da obezbedi još malo overkloka, pošto su navedeni modeli čipova već viđeni u akciji preko deklarisane frekvencije. Na karti se nalazi ukupno 12 memorijskih čipova kapaciteta 256MB svaki za ukupni zbir od 3GB.
NVIDIA GTX 780 Ti grafička karta izgleda identično kao referentni GTX 780 modeli, drugim rečima – savršeno. Kombinacija boja koje su iskorišćene za oklop su srebrna, tj. boja brušenog aluminijuma, kao i delovi sa strane i oko hladnjaka koji su u crnoj boji. Na prednjoj strani oklopa grafičke karte nalazi se perforacija sa natpisom GTX 780Ti – čisto da se zna ko “baca” frejmove u kući.
Ispred ventilatora se nalazi deo izrađen od kvalitetne plastike koji vam omogućava da vidite koliko se prašine nakupilo unutar dela hladnjaka na Vašem ljubimcu po aluminijumskim listićima, koji čine deo hlađenja urađen u Vapor chamber tehnlogiji.
Ventilator koji poseduje ovaj sistem hlađenja je prečnika 90mm, turbina style. Šalu na stranu, rešenje je klasično referentno, što može da znači dosta buke (ili tišine?), ali i dobrog protoka vazduha. Uglavnom blagi déjà vu, već viđeno na ranijim referentnim modelima. Dobra stvar u svemu je što se ventilator nalazi direktno iznad naponske jedinice i vazduh koji kartica uvlači sa zadnje strane je svakako dobro rešenje.
NVIDIA se definitivno potrudila oko dizajna referentih modela pa tako ni GTX 780 Ti nije izuzetak. Dok ne vidite primerak karte uživo, garantovano bi ste pomislili da se radi o potpuno drugim materijalima na karti.
NVIDIA je je vodila računa o svakom mogućem detalju i ova grafička karta zaista deluje kao savršenstvo modernog dizajna u IT industriji. Ovakav dizajn uparen sa mašinerijom ispod haube – munje i gromovi u najavi 😉
Tu je i malo nasleđe sa prethodnih modela u obliku natpisa GEFORCE GTX koje sija nijansom zelene boje koja je praktično jedan od zaštitnih znakova kompanije. Definitivno prelep detalj koji će svakome staviti do znanja da ovo nije još jedna sasvim “obična” grafička karta.
Nakon svega ovoga prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal… Pardon, na munje i gromove!
Dodaj komentar