Dizajn i rešenja
ROG Strix RTX 2070 karta je kao I prethodno testirana edicija ROG STRIX 2080/2080 Ti evolucija dobro poznatog ROG Strix dizajna. I na STRIX RTX 2070 modelu je zadržana je monohromatska osnova koja nam se svakako sviđa usled slaganja sa ostalim komponentama koje ovih dana pretenduju da budu kombinacija crne sa sivom i/ili belom bojom. STRIX 2080 I 2070 karte su identične po dizajnu, a jedine razlike ćete videti tek u na PCB sekciji koja se bavi regulacijom napona. U principu – idejno rešenje preuzeto sa STRIX 2080/2080 Ti modela je za svaku pohvalu u očima korisnisnika – premium hlađenje na high end grafičkoj karti u gornjem skuplje segmentu.
Sada se već ponavljamo ali i na STRXI RTX 2070 modelu se nalaze Tri potpuno nova ventilatora se ističu zauzimaju veći deo prednje strane karte. Ono što je specifično jesu povezane lopatice, što smo do sada videli samo na Noiseblocker ELoop ventilatorima koji su izuzetno tihi, te očekujemo i sjajne performanse od strane Strix ventilatora. Poseduju i sada već strandardni za ROG IP5X sertifikat za otpornost na prašinu. Tu je i 0dB mod koji gasi ventilatore na karti, ako temperatura padne ispod 50C, ali samo u Quiet režimu rada.
Ono što je je zanimljivo je da se ventilator na trenutke pale I gase nezavisno jedan od drugih – u jednom momentu ćete videti prvi u nizu (ventilator najbliži I/O portovima) kako se zavrti na par sekundi dok ostala dva miruju. Takođe, u toku igranja možete videti različite brzine okretanja ventilator – definitivno zanimljivo i rekli bismo logično rešenje jer cela logistika softvera radi kako treba I hladi gde je najpotrebnije – nema bespotrebnog rasipanja energije.
I ovde je prednja zona (strana gde su ventilator) ukrašena LED zonama, kao i kod prethodne generacije, no ako vam GPU ne stoji vertikalno, nećete često gledati ovu stranu karte i bolje RGB boja.
I/O shield je I na 2070 crn i izgleda odlično. Deo računara koji najmanje gledata ali poeni se uvek skupljaju na ovakvim sitnicama. Konfiguracija I/O potov je 3x Display Port 1.4a, 1x HDMI 2.0b i jedan USB tipa C port za VirtualLink HMD-ove. Naravno, tu je i neizostavna podrška za SLI mod.
Što se tiče konektora za napjanje karte, tu nalazimo 6pin + 8pin kombinaciju – u kombinaciji sa PCIe slotovima (75W) dolazimo do maksimalnih 300W koje karta ima na raspolaganju. Obzirom da je TDP RTX 2070 modela 175W – struje nema da nema, može samo da nestane.
Karta iz profila deluje “profi” i u startu se vidi da će zauzeti skoro tri slota. ROG logo je tu ali stranicom koju ćete videti više dominira, tj. dosta je veći font korišćen pa će GEFORCE RTX zasijati u punom sjaju. Odmah ispod tog natpisa, utisnut je i STRIX logo.
Backplate je urađen u tehnikom brušenog aluminijuma i tu možemo videti nekoliko stvari. Prva koja upada u oči je naravno ROG Republic of Gamers logo. Na bočnom zadnjem delu karte se nalaze dodatni konektori za ventilatore kao i jedan konektor za dodatnu RGB traku.
Dalje, ni ovaj put nije zaboravljen prekidač za LED osvetljenje te uz pomoć jednog klika možete ugasiti čitavu RGB paradu ukoliko Vam smeta ili jednostavno želite da se opustite uz neki film bez previse svetla.
Zadržan je i dual BIOS koji ima dva moda – Performance i Quiet. Moramo napomenuti da razlika između aova dva moda što se tiče performansi bukvalno ne postoji –Performance mod će Vam omogućiti nešto niže temperature grafičkog čipa i naponske jedinice uz nešto veći broj obrtaja ventilatora dok će Quiet mod uraditi ono što mu ime I kaže – omogućiće što tiši rad karte I manji broj obrtaja bez penala u performansama.
Ono što je najinteresantnije, logićno je da Performance mod gde se ventialtori brže vrte i tako omoguće veći “boost” frekvencije grafičkog čipa, međutim to se nije desilo. Performanse su bukvalno iste kao u Quiet modu – jedina razlika je nekih 5C više u odnosu na Performance mod.
Naše mišljenje je da je ASUS sa STRIX izvedbom karte I hlađenja jednostavno napravio ultimativnu spravu – koliko god se trudili, ovu kartu nećete tako lako podgrejati više od određenog boja stepeni (o tome nešto kasnije).
Ova slika deluje pomalo čudno, dok sa druge strane vidite celu grafičku kartu u par detalja koje možete nabrojati na prste. Kako god, sjajna izvedba bez “viška” delova I praktičnost pre svega. Dok sam odgovorio na dve poruke na jednoj društvenoj mreži – kolega rasklopio kao da mu to “dobar dan” tj., njemu i jeste – ali ne znam da li bih previše žurio, ja to volim natenane.
Hladnjak STRIX 2070 modela je spolja praktično isti kao na RTX 2080/Ti modelima STRIX ali se samo hladnjaci donekle razikuju. Razlika se vidi u sistemu toplotnih cevi koji su kod modela 2080/Ti nalaze između cevi koje prolaze do zadnjeg kraja / dela karte koje hlade polovina srednje i ceo trći ventilator. Na STRIX 2070 karti je jako slično rešenje te smo ostavili link kako biste pogledali o kakvoj razlici se radi.
Tako da situacija praktično ostaje ista što je za svaku pohvalu gde jedina zamerka može donekle biti korišćenje istog rešenja na grafičkoj karti koja se nalazi na lestvici ispod što može nužno dovesti do nešto veće cene. No, izgleda da ASUS voli da posao bude omaksimalno korektno odrađen pa se nije štedelo na ovom modelu.
Naravno, termalna traka za VRM sekciju se podrazumeva i ovde se da primetiti da je korišćeni materijal donekle drugačiji od onoga koji je iskorišćen za modele RTX 2080/Ti.
Dodaj komentar