| Hardver | Grafičke karte | ASUS GTX 780 Ti DC2 OC
Grafičke karte

ASUS GTX 780 Ti DC2 OC


Buka, temperature i OC potencijal

 

GK 110 Kepler čip ima TDP od 250W, obzirom da je kompanija NVIDIA strogo definisala specifikacije u slučaju GK110-a. ASUS-ov sistem hlađenja koji smo opisali u prethodnom delu teksta ne bi trebalo da ima poteškoća sa hlađenjem ovog čipa, ali to ćemo svakako proveriti tokom standardnih programa za “torturu” kroz sintetičke i in-game testove. Do sada nije bilo previše iznenađenja sa DirectCU II sistemima, pa i ovaj put očekujemo dobre akustične i termalne performanse.

 

info T

 

Temperatura grafičke karte u stanju mirovanja je bila 31°, što je odličan rezultat obzirom da je ambijentalna temperatura bila 25°C. Ventilator se okreće na 37% ili 1130rpm. Frekvencije grafičkog jezgra su u stanju mirovanja 324MHz za GPU i 162MHz za memoriju. Ova grafička karta je u stanju mirovanja apsolutno nečujna.

Kada se pokrene Valley Heaven, temperatura se podiže na odličnih 76°C, dok ventilatori rade na 63% tj. na 1862rpm. U ovim uslovima ventilatori počinju da proizvode huk, koji je daleko od definicije buke. Jako blizu tihog i dosta daleko od buke koju smo dosta puta čuli na referentnim modelima. Možete primetiti da tokom testova na default vrednostima GPU dostiže prilično lep boost – 1097MHz. NVIDIA Boost 2.0 tehnologija radi svoje i već overklokovani model lagano postaje još brži na svega 0,950V ako je verovati MSI AB i ASUS GPU Tweak softveru, pošto je GPU-Z očitavao pogrešne vrednosti.

 

valley default T

 

Nažalost, prilikom testiranja temperature i buke smo došli do malo poražavajućih vrednosti za temperaturu naponske jedinice. Kao što možete videti na slikama, temperatura naponske sekcije je iznosila visokih 93°C. Obzirom da je naponska jedinica odlično rešena i poseduje svoj hladnjak, jedino logično objašnjenje je kontrola ventilatora, koja je direktno zavisna od temperature grafičkog čipa.

Naime, ventilatori se vrte brzinom u odnosu na temperaturu grafičkog čipa i hlađenje je sposobno da rashladi GPU bez problema ne generišući previše buke, ali je u tom slučaju naponska jedinica prepuštena tihom radu ventilatora i praktično zapostavljena zbog temperature GPU-a koji je u granicama dozvoljenog. Ovde bi itekako do izražaja došla nezavisna kontrola ova dva ventilatora kao što je to urađeno na Matrix R9 280X modelu. U svakom slučaju, čak i ovako visoke temperature nisu doneli bilo kakvu nestabilnost grafičke karte nijednog trenutka.

Kada je overklok u pitanju, ovde smo shvatili da je grafički čip unutar ASUS-a jako raspoložen za overklok, pa smo uz povećanje Power limita na 106% te ujedno i temperaturnog limita na 95°C, postigli fantastičnih 1100MHz (1165MHz sa boost frekvencijom) za GPU i 1950MHz (7800MHz efektivno) za memoriju što donosi bolje performanse oko 20%. Fabrički napon na kom radi ova grafička karta je u rasponu od 0,950 do 1,137V. U slučaju sintetičkog testa opterećenja, Unigine Valley, taktovi su išli do čitavih 1243MHz za GPU!!! Mi smo podigli Power limit za maksimalnih 6%, što je pomerilo temperaturni limit na 95°C ali i nakon nekoliko sati torture nismo uspeli da nateramo GPU da pređe 80°C. Napon GPU-a tokom overkloka je iznosio 1,187V.

 

valley oc T

 

Kao što možete videti na slici, overklok je podigao temperaturu grafičke karte za svega 4°C i ona sada iznosi 80°C. Podizanje Power Limita u slučaju NVIDIA grafičkih čipova znači da dizanjem omogućavate grafičkoj karti da radi na većim temperaturama u odnosu na fabrički deklarisanih 83°C. U našem slučaju, dizanjem za 6%, ovaj GPU bi trebalo da ide do 95°C bez problema, ali se to nažalost nije desilo.

Temperatura VRM sekcije je tokom overkloka dostigla 97°C, što je zaista puno i tu zaista ništa više ne možemo uraditi sem setovanja ventilatora ručno na određenu vrednost.

Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Crysis 2 koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.

 

crysis default T

 

Ventilatori rade na 60%, što iznosi 1806rpm. Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 74°C, što je za 2°C manje u odnosu na Unigine test na fabričkim vrednostima. Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.

 

crysis oc T

 

Ventilatori se sada vrte na 65%, tj. 1937rpm uz temperaturu jezgra od 80°C. Temperatura je 4°C veća od one bez overkloka, pa još jednom nismo uspeli da nateramo GPU preko 80°C. Čak i na ovom broju obrtaja grafička karta nije previše bučna. Temperatura naponske sekcije je iznosila 96°C, praktično isto kao kod Unigine testa (1°C manje). Napon na kome je GPU radio tokom Crysis 2 overklok testa je iznosio 1,137V.

Generalno, fantastičan overklok rezultat i jako dobar skok u performansama uz nažalost visoke temperature VRM sekcije. Ovo generalno ne bi trebalo da nas brine, jedino što nije baš prijatno videti ovako visoke vrednosti. Tokom svih testova, grafička karta je ostala apsolutno stabilna i tiha.

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar