Hardverski deo
Ponovićemo još jednom, ovo je punokrvni GK110 čip, te poseduje 15 SMX jedinica koji poseduju 25% vise šejdera u odnosu na prethodni top model kompanije NVIDIA – GTX 780 tj. čitavih 2880. Memorijski podsistem čini ukupno šest 64-bit kontrolera (384-bit magistrala) sa ukupno 3GB GDDR5 memorije. Ostatak hardverske konfiguracije GK110 čipa čine i 48 ROP i čak 240 TMU jedinica.
No, kako je u celu priču ASUS uzeo čip “pod svoje”, taktovi GPU-a su porsli sa fabričkih 876MHz (928MH boost) na 954MHz (1020MHz boost) dok je memorija setovana na impozantnih 1750MHz (7000MHz efektivno), identično kao i na referentnom modelu. Površina samog jezra je 561mm2 i u njega je spakovano čitavih 7,1 milijarda tranzistora.
Ovako konfigursan ASUS GTX 780 Ti DC2 OC ima propusnu moć od čak 336GB/s. Ovo su jako visoke brojke i svakako fascinantne za single GPU čip.
Kada je u pitanju referentni SKU (stock keeping unit), NVIDIA je odlučila da zadrži fabrički dozvoljen TDP od 250W, pa ovu grafičku kartu nećete često videti na temperaturama preko 80°C iako je moguće pomeriti Power limit i dozvoliti da karta ide i do 95°C. ASUS je tu da otkloni ono što fabrika zapoveda, pa je ovaj put Kepler poprilčnpo oslobođen svojih faričkih “limita”.
ASUS GTX 780 Ti DC2 OC pre svega poseduje dva PCIe 8-pin konektora koji mogu da isporuče do 300W snage što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 375W. Ako se setimo gorespomenutog referentnog TDP-a od 250W za Kepler čip, ASUS je svakako dodao lepu dozu “đusa” u celu priču i utabao put kako bi Kepler zasijao u punom sjaju.
PCIe konektori se nalaze sa strane, sa osiguračima za pinove okrenutim ka donjem delu karte. Ovo je elegantno rešenje, jer smo ranije bili prinuđeni da zavlačimo prste pomalo nezgodno da bi kliknuli osigurač na samom konektoru.
Od video izlaza ASUS GTX 780 Ti DC2 OC poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, 1 HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, a tu je i jedan Display Port u verziji 1.2. U slučaju NVIDIA grafičkih karti, tu je i podrška za HDCP standard.
UltraHD rezolucije su takođe podržane. Maksimalna digitalna rezolucija je 4096x2160px. Takođe, tu je i neizostavna podrška za NVIDIA Surround tehnologiju, kao i OpenGL 4.3, DirectX 11.1, GPU Boost 2.0 i naravno PCI Express 3.0 interfejs.
Naravno, tu su i neizbežni SLI konektori za ovu klasu grafičkih karti, a kartica poseduje dva konekotra. To znači da možete napraviti SLI mod po želji, od standardnog SLI moda sa dve grafičke karte, pa sve do 3-Way SLI konfiguracije sa tri grafičke karte.
Rezolucije u kojima se možete igrati sa ovom kombinacijom su ekstremne kao što su recimo 7680x2160px sa nekim novijim 1440/2160p monitorima.
ASUS GTX 780 Ti DC2 OC Vam verovatno deluje jako poznato. Razlog tome je praktično identična konfiguracija hardverskog dela, tačnije rešenja hlađenja i upotrebljenih ventilatora koji je upotrebljen kod ASUS GTX 780 DC2 modela.
Generalno, ovde nema nikakve zamerke, jer je hlađenje na testu GTX 780 modela prošlo veoma dobro i prikazao jako dobre rezultate. U principu, dobitna kombinacija, pa nema razloga za prevelike izmene.
Na zadnjoj strani karte dominira perforirani backplate u crnoj boji sa ASUS logoom i DirectCU II natpisom. Sem estetskog dela, backplate vrši i dodatno odvođenje toplote sa esencijalnih delova PCB-a, te na kraju služi i kao neka vrsta zaštite u slučaju da često izmeštate grafičku kartu van kućišta.
DirectCU II sistem hlađenja karakteriše direktan kontakt bakarnog hladnjaka sa jezgrom tj. GPU-om. U slučaju DirectCU II hlađenja korišćen je drektan kontakt vrućih cevi sa GPU-om. Ovo bi trebalo da obezbedi brže odvođenje toplote sa jezgra i tako smanji zagrevanje, a implicitno smanji i buku koju generišu ventilatori da bi efikasnije rashladili grafički čip.
ASUS tvrdi da ovakav sistem donosi ~20% veće performanse hlađenja u odnosu na referentne modele, uz daleko manju buku. ASUS je ovog puta koristio toplotne cevi dosta većeg prečnika u odnosu na ranije DirectCU sisteme.
Sada sa baze hladnjaka imamo ukupno pet toplotnih cevi različitih prečnika, dve “standardne”promera 5,64mm, dve promera 8,17mm i jednu sa druge strane karte prečnika 9,21mm.
Razmak između Alu listića je 1,72mm, što je neko optimalno rešenje između performansi i manjeg huka vazduha koji generišu ventilatori. Dosta dobro je i osmišljeno rešenje sa nosačima ventilatora, koji više nisu vezani za oklop hladnjaka, već su direktno povezani na svoje nosače na hladnjaku.
Kada je u pitanju custom izvedba PCB-a, sa ASUS-om praktično nema greške. Sve je na svom mestu, odrađeno jako pedantno. PCB je standardno crne boje i izgleda apsolutno spartanski i svakako možete primetiti koliko naizgled jednostavan dizajn može sakriti performansi pod haubom.
(Klik na sliku za veću rezoluciju)
U blizini konektora za ventilatore se nalazi čip za kontrolu napona, ASUS-ov DIGI+ koji je kompanija već koristila na raznim modelima, pa ne sumnjamo da će ovaj multi-phase kontroler odraditi posao kako dolikuje, jer nešto što se pakuje u najjače modele grafičkih karti dovoljno govori o pouzdanosti proizvoda.
Takođe, možete primetiti da su SLI konekotri malo izdignuti u odnosu na gornju površinu PCB-a, a razlog tome je dodatni aluminijumski ram koji drži sve na mestu, pa je korisnicima na ovaj način daleko lakše konfigurisanje SLI kombinacija i priključivanje konektora.
(Klik na sliku za veću rezoluciju)
Naponska jedinici sadrži veliki broj fetova i verujemo da je filtriranje napona u kombinaciji sa DIGI+ kontrolerom na vrhunskom nivou. Polimerski kondezatori, SAP zaliveni kalemovi, i zaseban hladnjak za naponsku sekciju su odrađeni jako kvalitetno. Konfiguracija fetova je dva “low” i jedan “up” po fazi, a dolaze od proizvođača Ubiq semiconductor.
Zaseban hladnjak se podrazumeva i pričvršćen je šrafovima za PCB. Naknadnom proverom smo ustanovili da je ASUS lepo utegao sve, pa očekujemo i lepo hlađenje naponske jedinice koja nema baš lagan zadatak sa GK 110 čipom. PWM kontroler ima manje faza te je iz tog razloga korišćen IR “dabler” drajver.
Memorijske čipove potpisuje kompanija SK Hynix, model H5GQ2H24AFR R2C koji rade na naponu od 1,6V i sposobni su za prenos 7GBs podataka po radnom ciklusu.
Konkrteno, na ASUS GTX 780 Ti modelu, konfigurisani su na 7000Mhz efektivno (4*1750), što je svakako prilično visoka fabrička vrednost, pa otuda i nešto veći radni napon od 1,6V.
Karta ima dvanaest memorijskih čipova kapaciteta 256MB, što daje ukupno 3GB GDDR5 radne memorije.
Grafička karta poseduje dva ventilatora, jedan standardni, dok je drugi model sa karakterističnim nazivom Cool Tech Fan, prečnika 100mm i ima devet peraja. Ventilatori Everflow su se i ranije pokazali kao odlična rešenja, te ASUS ni ovoga puta nije pogrešio sa njima, a ovi modeli su prisutni i na raznim Mini verzijama ASUS-ovih grafičkih karti i uglavnom su pokazali dobre prerformanse prilikom raznih testova.
Drugi ventilator koji je ugrađen nosi oznaku T129215SU je takođe delo kompanije Everflow. Ovaj ventilator radi na 12V sa maksimalnom jačinom struje od 0,5A. Prečnika je 100mm i ima čak jedanaest peraja koje vrte vazduh. Oba ventilatora su priključena pomoću jednog 5-pinskog konektora na PCB pa je manuelna kontrola omogućena, a verovatno i različita brzina okretanja ventilatora obzirom na njihov dizajn.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal.
Dodaj komentar