Buka, temperature i OC potencijal
Kada je u pitanju ASUS-ov sitem hladjenja DirectCu, očekujemo dobre performanse, overklok i dosta niži nivo buke u odnosu na referentne modele. Obrzirom na TDP od 160W, pred novi sistem hlađenja je postavljen ozbiljan zadatak obzirom da se radi o high end grafičkom čipu. Temperatura u stanju mirovanja je iznosila 36°C, što je nekih 12°C više od ambijentalne temperature. Ventilator se vrteo na 10%(!), što je otprilike nekih 1320rpm. Obzirom na prečnik ventilatora, kartica je skoro pa nečujna dok je u stanju mirovanja, na nekih 50cm od pozicije gde smo sedeli tokom testa. Zaista morate da se potrudite da je čujete. Spakovana u kućište, ova grafička karta je definitivno nečujna.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže do 74°C, dok ventilatori rade na 45%, odnosno oko 1800 rpm. U ovim uslovima ventilator se i dalje prilično tiho čuje. Razlika je definitivno primetna u odnosu na idle zvuk, ali ništa kritično, dakle u granicama koja će se svideti svakom korisniku. Novi Cool Tech fandefinitivno ima drugačiji tonalitet od svih do sada viđenih ventilatora i nema klasičan huk, koji je karakterističan za obične ventilatore.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo soldinih 1082MHz za GPU i skromnih 1562MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 10%. Napon na kome je tokom overkloka radio grafički čip je 1,1750V, što je neki maksimum za isti, jer NVIDIA ima takvu specifikaciju da napon i regulisanje istog funkcionišu u skladu sa dozvoljenim TDP-om.
Kao što možete videti na slici, overklok je temperaturu podigao samo za 3°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi 77°C. Ventilator se okretao na preko 2000rpm-a. Razlika je dakle samo 3°C, dok razlike u buci gotovo i da nije bilo.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Dirt Showdown koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju. Ventilator se vrti na 43%, tj. 1680rpm uz temperaturu jezgra od 73°C.
Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte na 45% (1800rpm) uz temperaturu jezgra od 74°C. Ventilator je i dalje tih, nije nečujan, dok je temperatura tek 1°C viša, a ventlator ubrzan zanemarljivih 120rpm. Odlično! Ponavljamo – budući da je karta prilično tiha tokom celog testa na radnom stolu na otvorenom, ova grafička karta spakovana u neko kućište se verovatno ne bi ni čula.
Ovde bismo se osvrnuli na overklok potencijal i hlađenje grafičke karte. Overklok nije loš obzirom na specifikacije koje je NVIDIA zadala proizvođačima za svaki čip koji napravi i ako se setimo modela GTX 660 TOP, slobodno možemo reći da je GK104 čip lepo raspoložen za OC. Bez sumnje, DirectCU mini je odličan sistem hlađenja koji krajnjem korisniku donosi tišinu i jako dobre temperature. U slučaju ASUS GTX 670 DirectCU Mini, ASUS je odradio fenomenalan posao. GK104 je high end grafički čip koji ume lepo da se zagreje, ali je ASUS ovoga puta zaista prevazišao sebe sa novim sistemom hlađenja – u mini izdanju. Fenomenalo projektovano telo hladnjaka i ventilator zaista odrađuju svoj posao a pri tome izgledaju jako atraktivno – odličan spoj lepog i korisnog.
Nadamo se da će ASUS upotrebiti DirectCu mini sistem hlađenja i na nekim budućim modelima, jer je isti pokazao izuzetno dobro i praktično.
Dodaj komentar