| Hardver | Grafičke karte | ASUS GTX 670 DirectCU Mini
Grafičke karte

ASUS GTX 670 DirectCU Mini


Hardverski deo

 

ASUS GTX 670 DirectCU Mini bez pogovora odaje utisak kvaliteta i garantuje svakome “ljubav na prvi pogled”. Novi “mini” DirectCU sistem hlađenja sa novim, po prvi put viđenim CoolTech ventilatorom deluje jako kvalitetno i ne sumnjamo da ovaj model može da isporuči dobre performanse i prihvatljive temperature uz prihvatljiv nivo buke (ili tišine?).

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 18 T ASUS DirectCU Mini GTX670 11 T ASUS DirectCU Mini GTX670 13 T
     
ASUS DirectCU Mini GTX670 14 T ASUS DirectCU Mini GTX670 12 T ASUS DirectCU Mini GTX670 19 T

 

ASUS GTX 670 DirectCU Mini poseduje jedan PCIe 8-pin konektor koji može da isporuči do 150W struje, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 225W napajanja. Obzirom da je TDP ove grafičke karte od nekih 160W dodatni konektor je svakako bio potreban, te sa ukupnih 225W koje dobija u kombinaciji PCIe slota i 8-pin konektora karta je obezbeđane sa više nego dovoljno struje, te ne bi trebalo da bude većih problema sa distribucijom struje i u overclock situacijama.

PCIe konktor se nalazi sa strane, ali obzirom na mini, tj. kraći PCB grafičke karte, isti neće predstavljati problem prilikom montaže. Obzirom da je ova grafička karta svojevrsna ekskluziva, možda bi konektor sa zadnje strane bolje “legao”, kada je u pitanje menadžment kablova, naročito ako uzmemo u obzir da je karta namenjena m-ATX pločama i kućištima.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 21 T ASUS DirectCU Mini GTX670 24 T

 

Od video izlaza ASUS GTX 670 DirectCu mini model poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, 1 HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, a tu je i jedan Display Port u verziji 1.2. U slučaju NVIDIA grafičkih karti, tu je i podrška za HDCP standard. Maksimalne rezolucije koje ovaj model podržava su 2560x1600px putem Dual-Link DVI konektora, 2048x1536px u slučaju da koristite DVI-I to VGA adapter, i 1920x1200px putem HDMI porta. Maksimalna digitalna rezolucija je 4096x2160px. Takođe, tu je i neizostavna podrška za NVIDIA Surround tehnologiju.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 20 T ASUS DirectCU Mini GTX670 17 T ASUS DirectCU Mini GTX670 25 T

 

Naravno, tu su i neizbežni SLI konektori za ovu klasu grafičkih karti, i kartica poseduje dva konekotra. To znači da možete napraviti SLI mod po želji, od standardnog SLI moda sa dve grafičke karte, pa sve do 3-Way SLI konfiguracije sa tri grafičke karte. Rezolucije u kojima se možete igrati sa ovom kombinacijom su ekstremne i od samih brojki, kao što su recimo 7680x1440px sa nekim novijim 1440p monitorima, nam se zavrti u glavi. U nekom trenutku možete osećati da ništa nije nemoguće sa ovom vrstom Multi-GPU setup-a.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 40 T

 

DirectCU mini sistem hlađenja karakteriše direktan kontakt bakarnog hladnjaka sa jezgrom tj. GPU-om. U slučaju DirectCu mini hlađenja korišćena je Vapor chamber tehnologija. Ovo bi trebalo da obezbedi brže odvođenje toplote sa jezgra i tako smanji zagrevanje, a implicitno smanji i buku. ASUS tvrdi da ovakav sistem donosi ~20% veće performanse hlađenja u odnosu na referentne modele, uz daleko manju buku. Karakteristika novog DirectCU mini sistema je jako specifična iz razloga što je telo hladnjaka izliveno iz jednog komada. Dakle, nema delova koje možete skinuti sa samog hladnjaka, sem oklopa koji drži ventilator, kao i sam ventilator. Samo Vapor komora je u celosti urađena od bakra, dok je okvir koje ide oko komore urađen od aluminijuma – dobitna kombinacija.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 26 T ASUS DirectCU Mini GTX670 31 T ASUS DirectCU Mini GTX670 32 T

 

Nakon rasklapanja grafičke karte, kao što smo spomenuli već, vidimo tri glavna elementa. To su sam PCB, hladnjak sa ventilatorom i matirani crni oklop sa nijansom crvene boje i logoom ASUS kompanije i oznakom DirectCU mini.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 43 T ASUS DirectCU Mini GTX670 42 T ASUS DirectCU Mini GTX670 34 T

 

Sa donje strane hladnjaka koja naleže na GPU, memoriju i naponsku jedinicu, nalaze se termalni “padovi” koji omogućavaju bolje provođenje toplote na sam gladnjak. Praktično i efikasno rešenje. Kvalitet samog hladnjaka i idejno rešenje su nas ostavili bez teksta. Šta je sve ASUS uspeo da spakuje u jednodelni hladnjak je zaista impozantno. Efikasno osmišljeno rešenje aluminijumskih listića oko samog ventilatora i kanali koji služe za odvođenje toplog vazduha stvarno fenomenalno izgledaju – ideja koja je odlično sprovedena u delo.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 30 T

 

Pogledajte kako sve to izgleda i kako je sve spakovano u dimenziju karte koja je dužine 17cm.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 15 T

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 41 T ASUS DirectCU Mini GTX670 44 T ASUS DirectCU Mini GTX670 45 T
     
ASUS DirectCU Mini GTX670 33 T ASUS DirectCU Mini GTX670 28 T ASUS DirectCU Mini GTX670 46 T

 

Razmak između aluminijumskih listića koji okružuju ventilator je 2,68mm – sasvim dovoljno i ne previše gusto za dobru cirkulaciju vazduha.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 29 T

 

Model ventilatora koji je ugrađen nosi oznaku T129215SU i potpisuje ga kompanija Everflow. Ovaj model radi na 12V i „vuće“ do 0,5A. Ventilator je prečnika 90,65mm mm, ima devet peraja koje hlade, i poseduje 4-pin konektor preko koga je moguće manuelno podešavati brzinu okretanja. Ventilatore kompanije Everflow možemo naći i u dosta modela laptopova vodećih kompanija, što dodatno govori u činjenici da se radi o kvalitetnom proizvodu.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 23 T ASUS DirectCU Mini GTX670 16 T ASUS DirectCU Mini GTX670 27 T

 

PCB grafičke karte je crne boje, što je u zadnje vreme postalo nepisano pravilo i pokazalo se kao dobitna kombinacija kod korisnika kojima je izgled grafičke karte bitan. GPU zauzima centralno mesto i na ovoj grafičkoj karti. Kompanija NVIDIA je odustala od čuvenih “heatspreader”-a koji su bili prisutni u prethodnim serijama grafičkih karti. Očigledno je da je 28nm proces proizvodnje obezbedio dovoljno hladne čipove kojima isti nije potreban, mada je veoma diskutabilno da li je ovo ikada bilo potrebno, obzirom da je overklokerska zajednica oduvek uklanjala iste radi boljeg kontakta sa samim čipom. Jedno je evidentno – sam GPU je ovako postao osetljivi na akrobacije skidanja i nameštanja hladnjaka.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 38 V

 

Memorijski čipovi koje poseduje ova grafička karta dolaze iz kompanije Hynix, oznake H5GQ2H24AFR i deklarisani su na radni takt od 1502MHz (6008MHz efektivno), sa radnim naponom od 1,5V. Na karti se nalaze po četiri memorijska čipa po 256MB sa obe strane PCB-a, što daje ukupno 2GB radne memorije. Na PCB-u se vide mesta predviđena za dodatne memorijske čipove, te možemo očekivati verziju sa većom količinom radne memorije, a možda čak i neki od jačih i novijih modela od kompanje NVIDIA, a možda i neki od modela iz kompanije AMD.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 38 T ASUS DirectCU Mini GTX670 37 T ASUS DirectCU Mini GTX670 32 T

 

Pozadi se nalazi i bakarna pločica koja je nalemljena direktno iza GPU-a, i nosi oznaku Direct Power. Reč je o prilično jednostavnoj tehnologiji, koja se svodi na to da bakarani element predstavlja EMI štit, odnosno zaštitu od elektromagnetnih interferencija. Obzirom da se elektomagnetne interferencije učestalije u small factor kućištima kojima je uglavnom ova grafička karta namenjena, ideja je odlična. Ovaj dodatak bi trebalo donekle da donese i bolji OC grafičke karte, kao i dodatnu stabilnost, ali mislimo da ovo i nema baš previše veze sa OC potencijalom.

 

ASUS DirectCU Mini GTX670 39 T

 

Digitalna naponska jedinica se podrazumeva, kao i zaseban čip za kontrolu iste. ASUS je takođe koristio polimerske kondenzatore, koji su poznati po dugotrajnošću, kao i boljim karakteristikama.

Nažalost, naponska jedinica ne poseduje svoj hladnjak, ali obzirom da termalni padovi naležu na iste i prave direktan kontakt sa hladnjakom, ne bi trebalo da bude problema sa zagrevanjem. Na samom PCB-u postoje rupe oko naponske jedinice, ali je hladnjak iz nepoznatog razloga izostavljen. Skraćen PCB u kombinaciji sa naponskom jedinicom koja nema svoje hlađenje ne obećavaju previše, no ostaje da vidimo kako se ponaša grafička karta sa ovim ne baš srećnim rešenjem.

Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal, gde ćemo proveriti šta nam je ovoga puta ASUS pripremio sa ovim izdanjem grafičke karte.

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar