Hardverski deo
Kao što se može videti sa slika u pitanju je jedna dugačka grafička karta i to preko 27cm, kod koje sistem hlađenja „izvire“ van PCB-a. Ovakvim masivnim dualslot sistemom hlađenja bi trebalo da se obezbedi mala buka, kao i niže temperature u radu u odnosu na referentne modele.
Hlađenje čine tri bakarna heatpipe-a (toplotne cevi) koje naležu na GPU, zbog čega je DirectCU sistem hlađenja i dobio svoje ime.
Prečnik ove tri toplotne cevi iznosi oko 6mm, i prostiru se od GPU-a do ventilatora koji se nalazi na samom kraju kartice (ako za početak uzmemo da je deo gde se nalaze video konektori). Na mestu između dva kulera toplotne cevi se razdvajaju tako da bi hlađenje bilo što efikasnije.
Razmak između aluminijumskih listića iznosi 1,66mm i dovoljan je da se i prilikom bržeg obrtanja ventilatora ne stvara efekat huka, koji može da drastično negativno utiće na buku grafičke karte.
Prečnik oba ventilatora iznosi oko 7,5cm, i kao što možete videti sa slike napajaju se četvoropinskim konektorom, što naravno znači da neće raditi na fiksnom broju obrtaja, već će na brzinu obrtaja uticati temperatura grafičkog čipa.
ASUS GTX650TI-DC2T-1GD5 se napaja iz samo jednog šestopinskog PCI-e konektora što sada ima gotovo svako napajanje tako da neće biti problema sa napajanjem ove grafičke karte. Iz tog razloga nije bilo potrebe da se u paketu nalazi recimo molex to 6pin PCI-e adapter.
Verovatno se pitate ako je karta mali potrošać, čemu služi ovako masivno hlađenje. Odgovor leži u tome da ovo nije standardan model, već model kojem je GPU overklokovan sa referentnih 925 na 1033 MHz, dok takt memorije nije diran i ostao je na referentnih 1350 (efektivno 5400) MHz. Tu je i GPU Tweak softver koji će omogućiti povećane overklok mogućnosti, a ovakvim hlađenjem je ASUS obezbedio odlično skidanje disipacije sa GPU-a, pa korisnici neće morati da brinu da li će im se prilikom overklokovanja grafička karta previše grejati.
Ako pogledate video konektore – tu su jedan VGA, dva DVI-D, kao i jedan HDMI. Sasvim dovoljno konektora, imajući u vidu da ne postoji ogranićenje i da mogu svi istovremeno da se koriste. Pošto postoji VGA konektor nije bilo potrebe ni za DVI -> VGA adapterom.
Sigurno ste do sada primetili da na mestu gde standardno stoji SLI konektor sada stoji „plastični deo“ na kojem je utisnut ASUS logo. Ovo je iz razloga što je ne postoji SLI podrška, te zato u paketu ne dolazi ni SLI mostić.
Skinuli smo hlađenje i komplet ogolili grafičku kartu tako da smo bili u mogućnosti da vidimo komponente kao što su memorija, naponska jedinica isl. Za napajanje ASUS je odlučio da koristi digitalnu naponsku jedinicu u vidu Digi+ VRM čipa, koji po ASUS-ovim specifikacijama zajedno u kombinaciji sa Super Alloy Power – solid kondezatori, kvalitetnije zavojnice isl omogućava snižavanje šuma u naponskom signalu za 30%, što omogućava dugotrajniji rad, kao i stabilnost u radu.
Memorijski čipovi su potpisani od strane Hynix-a i nose oznaku H5GQ2H24AFR-R0C, kapaciteta 2Gb, koji bi prema navodima sa specifikacija trebalo da mogu da rade i na 1500 MHz sa naponom od 1,5V.
Sve u svemu jedna na oko vrlo dopadljiva karta, koja pritom ima i ugrađene kvalitetne komponente. Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal…
Dodaj komentar