Hardverski deo
ASUS GTX 650Ti Boost sa DirectCU II hladnjakom svakako ostavlja standardno dobar utisak kako na stariju, tako i na mlađu populaciju gejmerske ekipe. Mi smo uglavnom ovi prvi, mada se osećamo kao ovi drugi, što je valjda u neku ruku dobro 🙂 Svakako, obzirom na brzinu dešavanja u IT svetu, ovaj sistem hlađenja je preležao dečje bolesti i sasvim zasluženo poneo epitet jednog od najboljih sistema hlađenja na tržištu, ako ne i najbolje. Uglavnom, DCII spada u ovu drugu grupu sa nama starijima, što nikako ne znači da se ne može izboriti sa nekim novim i mlađim sistemima drugih proizvođača.
ASUS GTX 650Ti Boost poseduje jedan PCIe 6-pin konektor, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 150W napajanja. Obzirom da je TDP ove grafičke karte 110W dodatni konektor je ipak bio potreban, te sa ukupnih 150W koje dobija u kombinaciji PCIe slota i 6-pin konektora karta je obezbeđane sa više nego dovoljno struje, te ne bi trebalo da bude većih problema sa distribucijom struje i u overclock situacijama.
PCIe konektor se nalazi sa strane, što neće predstavljati problem prilikom montaže u kućište. Neretko se dešava da grafičke karte ove dužine sa konektorom sa zadnje strane umeju da stanu na put pristupu hard diskovima.
Tu je i jedan simpatičan detalj sa nazivom proizvođača koji se nalazi na delu koji se kači “bravicom” PCIe slota. Simpatično i krajnje neobično.
Od video izlaza Asus GTX 650Ti Boost model poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, 1 HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, a tu je i jedan Display Port u verziji 1.2. U slučaju NVIDIA grafičkih karti, tu je i podrška za HDCP standard. Uz pomoć adaptera koji se nalazi u paketu jedan DVI se pretvara u VGA konektor, pa su tako svi potrebni konektori pristutni na ovom modelu. Maksimalne rezolucije koje ovaj model podržava su 2560x1600px putem Dual-Link DVI konektora, 2048x1536px u slučaju da koristite DVI-I to VGA adapter, i 1920x1200px putem HDMI porta. Maksimalna digitalna rezolucija je 4096x2160px. Takođe, tu je i neizostavna podrška za NVIDIA Surround tehnologiju.
DirectCU II sistem hlađenja karakteriše direktan kontakt bakarnih toplotnih cevi sa jezgrom tj. GPU-om. Ovo bi trebalo da obezbedi brže odvođenje toplote sa jezgra i tako smanji zagrevanje, a implicitno smanji i buku. ASUS tvrdi da ovakav sistem donosi ~20% veće performanse hlađenja u odnosu na referentne modele, uz daleko manju buku.
Telo hladnjaka je urađeno u u potpunosti od aluminijuma, sa bakarnim toplim cevima koje naležu direktno na grafički čip. Tople cevi su prečnika 6,02mm i prenose toplotu na deo hladnjaka koji je izrađen u komadu i sa svoje gornje i donje strane ima perforaciju koja podseća na čuvena “rebra” hladnjaka, što obično nije slučaj.
Gornji deo hladnjaka je asimetrično perforiran u odnosu na donji deo, horizontalno u odnosu na vertikalno. Ovo omogućava bolji protok vazduha između rebara i efikasnije sprovođenje istog do PCB-a grafičke karte. Razmak između ovih proreza je 1,30mm.
Ceo hladnjak izgleda poprilično ozbiljno i deluje jako masivno. Sa donje strane hladnjaka koji naleže na GPU nalaze se četiri gumena distancera koja obezbeđuju precizno naleganje hladnjaka na grafički čip.
Ventilatori su prečnika 80mm i svaki poseduju 4-pin konektore koji su zajedno vezani u jedan 4-pin konektor koji se vezuje na ploču grafičke karte. Obzirom da su u pitanju 4-pin konektori, moguća je i kontrola brzine samih ventilatora. Proizvođač ventilatora je kompanija Everflow, a nose oznaka T128010SH. Specifikacija kaže da rade na 12V, sa 0,25A. Slični ventilatori su korišćeni na nekim starijim modelima Asus HD 6850 grafičkih karti, a interesantno je i da ih je i kompanija Gigabyte koristila na tim serijama grafičkih karti.
PCB grafičke karte je crne boje, što je u zadnje vreme postalo nepisano pravilo i pokazalo se kao dobitna kombinacija kod korisnika kojima je izgled grafičke karte bitan. GPU zauzima centralno mesto i na ovoj grafičkoj karti. Kompanija NVIDIA je odustala od čuvenih “heatspreader”-a koji su bili prisutni u prethodnim serijama grafičkih karti. Očigledno je da je 28nm proces proizvodnje obezbedio dovoljno hladne čipove kojima „heatspreader“ nije potreban. Mada je veoma diskutabilno da li je ovo ikada bilo potrebno, obzirom da je overklokerska zajednica oduvek uklanjala iste radi boljeg kontakta sa samim čipom. Jedno je evidentno – sam GPU je ovako postao osetljivi na akrobacije skidanja i nameštanja hladnjaka.
Memorijski čipovi koje poseduje ova grafička karta dolaze iz kompanije Hynix, oznake H5GQ2H24AFR i deklarisani su na radni takt od 1502MHz (6008MHz efektivno), i rade pri naponu od 1,5V. Na karti se nalazi osam memorijskih čipova po 256MB (po četiri sa obe strane PCB-a), što daje ukupno 2GB radne memorije.
Digitalna naponska jedinica je jako lepo i pedantno odrađena. Nalazi se na zadnjoj strani PCB-a, i karakterišu je polimerski kondenzatori, DIGI+ kontroler u kombinaciji sa zalivenim Super Alloy i kalemima o kojima nismo uspeli da nađemo nešto više informacija. Svakako, ovakva rešenja su se pokazala kao dobitna kombinacija na grafičkim kartama koje ih koriste. Tu su i dodatni kalem i kondenzatori kod naponske jedinice koja kontroliše memorijske čipove.
Koliko god pedantno izgledala naponska sekcija, ona nažalost ne poseduje svoj hladnjak, te je prepuštena jednom od ventilatora koji duva preko nje. Ne znamo zašto se ASUS odlučio na ovakav potez, obzirom da se radi o modelu sa DirectCU II hlađenjem. Naponska sekcija ume dosta da se zagreje, što može doneti potencijalne probleme i nešto slabije overklok mogućnosti. Ovo se ponavlja već neko vreme na modelima ovog proizvođača u ovoj klasi proizvoda, što nije za pohvalu, te ostaje da se nadamo da će hladnjaci biti ubačeni u nekim narednim edicijama ove klase grafičkih karti.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal, gde ćemo proveriti šta nam je ovoga puta ASUS pripremio sa ovim izdanjem grafičke karte.
Dodaj komentar