Hardverski nivo
Kao što već znate iz uvoda radi se o nereferentnom modelu GTX 560 grafičke karte. U pitanju je grafička karta identičnih specifikacija kao GTX 460 1GB model prethodne generacije. Ono što je nVidia uradila da karta bila ipak brža je podizanje referentnih taktova. Pa tako nova GTX 560 radi na taktu od 810 MHz, za razliku od GTX 460 grafičke karte koja je radila na veoma niskih 675 MHz. Ova razlika u taktu je i uzrok razlike u performansama, sem toga nova GTX 560 je identična GTX 460 modelu. Pošto su izvršene promene na polju tranzistora, potrošnja je za nijansu manja u odnosu na GTX 460 uprkos većim klokovima, i iznosi 150W. ASUS grafička karta radi na povećanim klokovima jer je u pitanju TOP model, a oni iznose 925/1850/1050 MHz za GPU, šejdere i memoriju, odnosno 4200 MHz efektivno za memoriju. Širina memorijske magistrale je 256-bitna, što sa taktom od 4200 MHz efektivno daje memorijski protok od 134,4 GB/s.
Na mat crnom nereferentnom PCB-u, koji ASUS koristi za svoje DirectCU grafičke karte, nalazi se 8 Samsung memorijskih čipova koji na sebi nemaju nikakvu vrstu pasivnog hlađenja. Ostatak specifikacija je 336 shader procesora, 56 teksturnih jedinica (TMU) i 32 procesora za rasterizaciju (ROP).
ASUS se kao i kod svih svojih Direct CU modela i kod ove grafičke karte odlučio za korišćenje „Supper Alloy Power“ tehnologije. U pitanju je korišćenje specijalne legure u izradi naponske sekcije, karta tako ima posebne prigušnice, kondenzatore i MOSFET-ove. Kako iz ASUS-a tvrde rezultat toga su 15% bolje performanse, 2,5 puta duži radni vek i 35% manja temperatura komponenti u poređenju sa referentnim modelom. Još jedna odlika karte je „Voltage Tweak“ koji omogućava softversko regulisanje napona karte pa tako i bolje overklok rezultate.
DirectCU II nereferentni kuler predstavlja nešto slabiju verziju ovog hlađenja primenjenog na jačim Direct CU II modelima (GTX 570, HD 6970, GTX 580). Čitava grafička karta izgleda veoma kvalitetno i lepo dizajnirano. U oči upada crni metalni „oklop“ kulera preko kojeg prelaze tri crvene linije, ispod kojih se nalazi DirectCU II logo, a sa strane je jasno uočljiv ASUS logo. ASUS se kada je ova slabija DirectCU II verzija u pitanju odlučio za dvoslotno rešenje. Pa je tako aluminijumski deo dosta manji i kroz njega prolaze tri heatpipe-a, prečnika 6,11 mm. Za hlađenje ovog aluminijumskog dela i heatpipe-ova zadužena su dva ventilatora prečnika 80 mm i oba poseduju automatsku kontrolu obrtaja. Ovakvo hlađenje se pokazalo kao sasvim dovoljno za GTX 560 model koji sam po sebi nije prevelik potrošač, a što se buke tiče ona je na minimalnom nivou sve dok kartu držite na default taktovima. Ukoliko se odlučite za overklok uz podizanje napona grafičke karte moraćete da ubrzate ventilator da biste je ohladili, što proizvodi veću buku.
Od priključaka za monitor ASUS GTX 560 DirectCU II TOP poseduje jedan HDMI i dva DVI izlaza, što i nije baš pohvalno s obzirom da grafičke karte iz AMD-a ove klase nude veći izbor. Na vrhu se nalazi jedan konektora za SLI. Sa ovom grafičkom kartom je moguć samo SLI sa dve grafičke karte, dok je Tri-SLI ili Quad-SLI rezervisan za GF110 modele (GTX 570, GTX 580). Tu su i dva šestopinska konektora za napajanje, a dužina nereferentnog PCB-a iznosi 24,5 cm.
A sada da pogledamo kako se ASUS GTX 560 DirectCU II TOP ponašala kada je u pitanju overklok i buka.
Dodaj komentar