Kartica na testu
Kao i druge STRIX karte iz visoke klase, ni GTX 1070 se ne stidi svojih gabarita. U pitanju je dvoslotna karta dimenzija 30×14 cm. Tri poveća ventilatora se “ne pale” dok se GPU ne zahukta. U prevodu, u 2D radu je ova kartica apsolutno nečujna.
Oklop hlađenja je napravljen od plastike, i poseduje RGB osvetljenje koje ASUS naziva AURA. Sa zadnje strane se nalazi metalna pločica (backplate) koja takođe sadrži svetlosne elemente.
Za dodatno napajanje je tu 1×8-pin konektor, što znači da će maksimalno moći da povuče 225W (i pritom da ostane u PCI-e specifikaciji).
SLI je sa pojavom Pascal arhitekture “redefinisan”. Godinama su se AMD i Nvidia utrkivali ko će da ponudi bolje performanse u multigrafičkom okruženju. Problemi su se samo gomilali, počevši od skaliranja performansi, preko kašnjenja signala i raznih drugih anomalija prilikom renderovanja slike. U tom svetlu, GTX 1070 i GTX 1080 će zvanično podržavati samo 2-way SLI mogućnosti u igrama, dok će 3-way i 4-way biti dostupan samo za benchovanje (bez podrške za igre). Na ovaj način će se Nvidia fokusirati na poboljšanje drajvera za 2-Way SLI sisteme koji su i najrasprostranjeniji kada se priča o multi-gpu okruženjima.
SLI HB (high bandwidth) će koristiti oba konektora, zarad povećanja propusnog opsega, ali je ovaj zahtev validan samo u slučaju da koristite 4K 120Hz ili 5K 60Hz monitore. U svim ostalim situacijama vaš SLI sitem možete povezati preko klasičnog SLI mostića koji se dobija uz matične ploče.
Ostalo je još da pomenemo konekcije. ASUS je raskrstio sa analognim signalima, pa tako ovu kartu nećete više moći da povežete na D-Sub monitore preko DVI konekcije. Pored DVI-D, na raspolaganju jesu i po dva HDMI 2.0b i Display Porta 1.2 koji imaju podršku i za 1.3/1.4 standarde, ali ne i zvanični sertifikat. Podržana je i 8K rezolucija u 60Hz preko dva DP kabla.
Dodaj komentar