| Hardver | Audio video karte | ASUS Xonar U5
Audio video karte

ASUS Xonar U5


Softverski deo

 

Ako ste čitali našu recenziju Xonar U7 zvučne, mogli ste videti da je softver bio nalik na onom kod ASUS Phoebus modela. Verovatno bi ste isto očekivali i u slučaju U5-ce, ali to nije slučaj.

U ovom slučaju je ASUS išao na to da napravi što intuitivniji interfejs, sa što manje panela i prozora koji bi mogli zbuniti korisnika. Tako je nastao ASUS Sonic Studio, gde se sva podešavanja nalaze na jednom panelu, ali su tako raspoređena da će gotovo svaki korisnik da se lako snađe. Moramo priznati da je u ovom slučaju ASUS odradio odličan posao, jer je Sonic Studio vrlo lak za korišćenje.

ASUS Sonic Studio panel se sastoji iz više celina, gde se bukvalno može sve podesiti – od odabira ulaza/izlaza, ekvilajzera, usključivanja dodatnih efekata kao što je recimo Bass boost, Voice clarity, Virtual surround na slušalicama, odabira jačine zvuka, sample rate-a, broja kanala (samo za izlaz za zvučnike). Što je najbolje za ekvilajzer već postoji par predefinisanih profila, a moguće je sva podešavanja sačuvati/eksportovati u poseban profil, koji je posle moguće učitati na drugom računaru. Takođe i u ovom slučaju postoji par predefinisanih profila za slušanje muzike, igranje igara, a tu su i dva posebna moda ako imate ASUS Vulcan Pro ili Orion slušalice. Kako sve ovo navedeno funkcioniše možete videti na video materijalu ispod:

 

 

Kao što se mogli pročitati, ali niste videli u video materijalu, odabirom slušalica audio config je „zakucan“ na stereo, ali je moguće koristiti virtual surround, dok je u slučaju zvučnika obrnuto tj. audio config se može menjati (stereo, quad, 5.1), ali se virtual surround ne može uključiti. Takođe nešto slično važi i u kod odabira ulaza, jer odabirom Line In-a Noise Gate i Perfect Voice se ne mogu koristiti, kao što možete videti na slici ispod.

 

sonic studio speakers T

 

Ono što bi trebalo spomenuti je da sample rate koji se podešava u Sonic Studio softveru utiče samo na sample rate izlaza, dok se za sample rate ulaza moraju koristiti windows podešavanja.

U delu sa tehnologijama i čipovima smo spomenuli Perfect Voice tehnologiju, koja služi da smanji šum da bi Vas sagovnornici lakše razumeli što je od izuzetne važnosti dok igrate igre ili komunicirate Skype-om isl.

 

noise reduction 2

 

Ova tehnologija radi na sledećem principu. Pozadinska buka obično je slabijeg intenziteta tj. ima manju amplitudu u odnosu na šum. Tako uključivanjem ove tehnologije, signali sa velikom amplitudom (obično govor) se ne menjaju, dok se signali niske amplitude (obično šum) smanjuju. Način na koji ovo funkcioniše u praksi, kao i test primer ćete videti u delu sa utiscima.

Da pripomogne Perfect Voice-u je i Noise Gate funkcija, kod koje se može podesiti nivo amplitude, tako da će se propustiti samo onaj signal koji ima veću amplitudu od odabranog nivoa. U ovom slučaju je potrebno paziti da se ne pretera sa povećanjem nivoa, jer se u suprotnom može desiti da se i govor tj. koristan signal preseče.

Sve u svemu, odličan softverski paket gde se jasno vidi da je poklonjena pažnja i gejmerskoj populaciji.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar