Hardverski deo
Prvo što upada u oko je činjenica da ASUS D-Kara model zvučne karte nije low profile karta, već je punih dimenzija što znači da nije namenjena za mini HTPC računare što je stvarno šteta, jer smatramo da bi i tu mogla da nađe veliku upotrebnu vrednost.
Za povezivanje na PC se koristi standardan PCI slot, koji većina današnjih konfiguracija poseduje. Naravno voleli bismo da postoji i PCI-e varijanta ove karte, jer se polako PCI slot iskorenjuje na novim pločama. Verujemo da se ASUS odlučio na ovaj korak kako bi karta bila cenovno primamljivija.
Od konektora su tu pet standardnih 3,5mm i to mic in, line in, front out, center/sub out, kao i side out tako da se može na analogne izlaze povezati maksimalno 6 zvučnika tj. 5.1 sistem. Tu je i optički SPDIF out konektor.
Od internih konektora tu su dobro poznati Front panel konektor, ne kojem možete recimo povezati slušalice bez potrebe da zalazite sa kablovima iza kućišta. Tu su i Aux input, koji služi da se recimo zvučna karta poveže sa TV tjunerom, a tu je i SPDIF out header.
Ono što se ne vidi je da karta koristi HyperGrounding tehnologiju, baš kao i ASUS Xonar U7 i ASUS Phoebus. Ova tehnologija podrazumeva odvojene mase za digitalni i analogni signal čime se smanjuju mogući uticaji jednog signala na drugi i samim tim povećanje šuma. Ovde je ASUS pokazao da je izuzetno vodio pažnje da svede uticaj “okoline” na kvalitet zvuka na što manji nivo.
Ono što mnoge audio karte nemaju kao karakteristiku, je mala latencija na mic ulazu, dok ASUS Xonar D-Kara poseduje poseban DSP čip koji služi da umanji ovu latenciju. Ovo znači da recimo kada snimate ono što pričate/pevate na mikrofonu da će to da se snimiti sa vrlo malim kašnjenjem. Prema navodima iz ASUS-a i do sto puta manjim kašnjenjem u odnosu na integrisane zvučne karte. Ne bi trebalo dodatno objašnjavati zašto je ovo važno, ali svakako ovo je vrlo pozitivna stvar kada pevate karaoke i istovremeno slušate/snimate obrađeni zvuk.
Srce ove zvučne karte čini C-Media 8786 audio čip, koji je nativni PCI 2.2 čip i podržava do 10 izlaznih audio kanala, kao i do 4 ulazna audio kanala. Kao što možete videti sa šeme podrške za 24bit 192000KHz sample rate nije podržan, tako da je maksimum 24bit i 96KHz.
Kao DSP čip se koristi Cirrus Logic CS47028C čip, sa integrisanim osmokanalnim DAC-om, kao i dvokanalnim ADC-om sa 5:1 multiplekserom, koji ima vrlo malu potrošnju od svega 0,62 mW.
Kao dual audio pojačavać se koristi Texas Instrument RC4580, koji ima mali THD od 0,0005% što su odlične specifikacije imajući u vidu kojem cenovnom rangu je namenjena zvučna karta.
Tu su i dva kristala koja rade na 24,576 MHz, od kojih je jedan zadužen za C-Media 8786 audio čip, a drugi za Cirrus Logic CS47028C DSP.
Ovakve kondenzatore smo navikli da viđamo u ovoj cenovnoj klasi, i to kapaciteta 22 i 100µF. Njihova maksimalna radna temperatura iznosi 105˚C što je pohvalno. Tokom rada temperature neće nikada prići ni blizu ovih, tako da je ovime osiguran duži radni vek.
Prelazimo na softversku podršku…
Dodaj komentar