| Hardver | Audio video karte | ASUS Xonar D-Kara
Audio video karte

ASUS Xonar D-Kara

Hardverski deo

 

Prvo što upada u oko je činjenica da ASUS D-Kara model zvučne karte nije low profile karta, već je punih dimenzija što znači da nije namenjena za mini HTPC računare što je stvarno šteta, jer smatramo da bi i tu mogla da nađe veliku upotrebnu vrednost.

ASUS D-Kara 01 T

Za povezivanje na PC se koristi standardan PCI slot, koji većina današnjih konfiguracija poseduje. Naravno voleli bismo da postoji i PCI-e varijanta ove karte, jer se polako PCI slot iskorenjuje na novim pločama. Verujemo da se ASUS odlučio na ovaj korak kako bi karta bila cenovno primamljivija.

ASUS D-Kara 15 T

Od konektora su tu pet standardnih 3,5mm i to mic in, line in, front out, center/sub out, kao i side out tako da se može na analogne izlaze povezati maksimalno 6 zvučnika tj. 5.1 sistem. Tu je i optički SPDIF out konektor.

ASUS D-Kara 14 TASUS D-Kara 13 T

Od internih konektora tu su dobro poznati Front panel konektor, ne kojem možete recimo povezati slušalice bez potrebe da zalazite sa kablovima iza kućišta. Tu su i Aux input, koji služi da se recimo zvučna karta poveže sa TV tjunerom, a tu je i SPDIF out header.

ASUS D-Kara 12 T

Ono što se ne vidi je da karta koristi HyperGrounding tehnologiju, baš kao i ASUS Xonar U7 i ASUS Phoebus. Ova tehnologija podrazumeva odvojene mase za digitalni i analogni signal čime se smanjuju mogući uticaji jednog signala na drugi i samim tim povećanje šuma. Ovde je ASUS pokazao da je izuzetno vodio pažnje da svede uticaj “okoline” na kvalitet zvuka na što manji nivo.

ASUS D-Kara 11 TASUS D-Kara 16 T

ASUS hypergrounding

Ono što mnoge audio karte nemaju kao karakteristiku, je mala latencija na mic ulazu, dok ASUS Xonar D-Kara poseduje poseban DSP čip koji služi da umanji ovu latenciju. Ovo znači da recimo kada snimate ono što pričate/pevate na mikrofonu da će to da se snimiti sa vrlo malim kašnjenjem. Prema navodima iz ASUS-a i do sto puta manjim kašnjenjem u odnosu na integrisane zvučne karte. Ne bi trebalo dodatno objašnjavati zašto je ovo važno, ali svakako ovo je vrlo pozitivna stvar kada pevate karaoke i istovremeno slušate/snimate obrađeni zvuk.

Srce ove zvučne karte čini C-Media 8786 audio čip, koji je nativni PCI 2.2 čip i podržava do 10 izlaznih audio kanala, kao i do 4 ulazna audio kanala. Kao što možete videti sa šeme podrške za 24bit 192000KHz sample rate nije podržan, tako da je maksimum 24bit i 96KHz.

ASUS D-Kara 18 T

CMI8786

Kao DSP čip se koristi Cirrus Logic CS47028C čip, sa integrisanim osmokanalnim DAC-om, kao i dvokanalnim ADC-om sa 5:1 multiplekserom, koji ima vrlo malu potrošnju od svega 0,62 mW.

ASUS D-Kara 17 T

cs47028

Kao dual audio pojačavać se koristi Texas Instrument RC4580, koji ima mali THD od 0,0005% što su odlične specifikacije imajući u vidu kojem cenovnom rangu je namenjena zvučna karta.

ASUS D-Kara 19 TASUS D-Kara 20 TASUS D-Kara 23 T

Tu su i dva kristala koja rade na 24,576 MHz, od kojih je jedan zadužen za C-Media 8786 audio čip, a drugi za Cirrus Logic CS47028C DSP.

ASUS D-Kara 22 T

Ovakve kondenzatore smo navikli da viđamo u ovoj cenovnoj klasi, i to kapaciteta 22 i 100µF. Njihova maksimalna radna temperatura iznosi 105˚C što je pohvalno. Tokom rada temperature neće nikada prići ni blizu ovih, tako da je ovime osiguran duži radni vek.

ASUS D-Kara 25 TASUS D-Kara 26 TASUS D-Kara 27 T
ASUS D-Kara 28 TASUS D-Kara 29 TASUS D-Kara 30 T

Prelazimo na softversku podršku…

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar