Unutrašnjost i tehnikalije
Došli smo do dela koji je rezervisan samo za okorele gikove, a to je zavirivanje ispod haube, ili u ovom slučaju, zavirivanje ispod ventilatora.
Kao i kod prethodna dva modela i ovde vidimo istog OEM-a ATNG. Kako je reč o vrlo solidnom imenu, nećemo previše trošiti vremena na upoznavanje, već ćemo samo navesti da su brendovi kao Cooler Master, In Win, Nexus, Rosewill, Ultra, koristili i koriste upravo njihove platforme.
Kao što je rečeno na početku ovo napajanje poseduje 80 Plus Gold sertifikat, a detalje ovog sertifikata možete videti ovde. Test originalne ATNG platforme (pre izmena) se nalazi na sledećem linku. Za sada se za efikasnost moramo osloniti na ono što kaže 80 Plus, ali očekujemo da uskoro počnemo i sami da proveravamo. Za one koji nisu ispratili, možete se detaljnije o tom setifikatu informisati ovde (Wiki) i ovde (PDF). Primera radi, ukoliko komponente u vašem računaru trenutno koriste 800 W, a vaše napajanje je 80% efikasno, to znači da će napajanje iz zida u tom momentu „vući“ 1000 W, tj. efikasnost je odnos utrošene ulazne i isporučene izlazne snage. Efikasnije napajanje znači veću uštedu energije. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja, a samim tim i manja buka koju proizvodi (jer se razlika između utrošene i isporučene snage izračuje u vidu toplote).
Specifikacija kaže da ovo napajanje može da isporuči do 66 A na 12 V, ili 792 W dok su 3,3 V i 5 V grane sposobne za do 20 A svaka, a ukupno do 100 W zajedno. 5VSB i -12 V su sposobne za standardnih 2,5 A i 0,5 A, respektivno. Zbirnih 800 W kontinualno za sve grane je važeće pri najviše 40°C ambijentalne temperature.
Ovaj model može da radi na električnim mrežama sa ulaznim naponom 100-240 V pri frekvencijama od 50-60 Hz. Realni raspon je širi, što ćemo objasniti ispod.
Power Factor Correction (PFC) je, najprostije rečeno, metod maksimizacije iskorišćenja ulazne naizmenične struje. U slučaju krajnjeg korisnika, od ovoga koristi ima samo elektrodistribucija. Tesla R2 koristi automatski PFC. APFC podrazumeva upotrebu tzv. boost converter el. kola za automatsku korekciju fazne razlike između ulaznog napona i struje. Ono što je zgodna nuspojava ove tehnike je da napajanje može da radi sa kompletnim opsegom ulaznih napona i frekvencija struje. Pri „kompletnim opsegom“ podrazumevamo raspon ulaznih napona od 90 do 264 V, pri frekvencijama 47-63 Hz.
Fractal Design navodi posedovanje sledećih zaštita: SCP (zaštita od kratkog spoja), OPP (zaštita od prevelike izlazne snage), OVP (zaštita od previsokog izlaznog napona). Iako nije navedena, prisutna je i UVP (zaštita od preniskog izlaznog napona), što će se videti po modelu kontrolnog kola sekundara. Ovo napajanje poštuje ATX v2.31 specifikaciju.
Pređimo sada na pregled upotrebljenih komponenti:
Prvo na šta nailazimo je ventilator, dimenzija 135 x 135 x 25 mm, koji nosi Fractal Design oznaku. Na nalepnici nalazimo naznaku maksimalne potrošnje (0,33 A) i nazivnog radnog napona (12 V). U dokumentaciji stoji da je u pitanju ventilator sa dva kuglična ležaja (double ball bearing). Mi zapravo znamo za jedan model koji se savršeno uklapa u ove specifikacije, kao i u oblik nosećeg rama i lopatica – Globe Fan RL4Z-B1352512H. Proizvođač obećava maksimalno 1500 rpm, pri čemu vent obezbeđuje ~106 CFM (~3000 L/min) uz buku od 29,2 dB(A). Za samo napajanje je montiran sa četiri gumena (antivibraciona) nosača.
Ulazni/EMI (elektromagnetne interferencije) filter je, slobodno možemo reći, besprekoran i jedan od najbolje izvedenih, od do sada testiranih napajanja. Na samu utičnicu zalemljeni su tri sertifikovana X (metalizirani film) i četiri sertifikovana Y (keramički disk) kondenzatora, kao i jedna istofazna prigušnica (common-mode choke). Ulazne žice za fazu i nulu su provučene kroz izolovanu feritnu „perlu“. U ovom delu vidimo još i obloženu bakarnu foliju koja je vezana za uzemljenje i služi da spreči smetnje između EMI filtera i sekundara napajanja.
Ostatak filterskog dela nalazi se na štampanoj ploči. Ovde nalazimo još tri X i dva Y kondenzatora, istofaznu prigušnicu, osigurač i MOV (metal-oksidni varistor). Prigušnice su uredno omotane neistegljivim najlonom i zamazane industrijskim lepkom u centru torusa (zbog umanjenja vibracija).
Nakon EMI filtera dolazi ispravljački (Grecov) most, a kod ovog modela vidimo dva spojena US15KB80R montirana na hladnjak APFC-a i primara.
U APFC delu imamo jedan mosfet koji se nalazi iza velike APFC zavojnice pa nismo u mogućnosti da utvrdimo karakteristike, a tu su još i dve C3D06060A Schottky diode. Za upravljanje APFC dela zadužen je ICE2PCS01G, koji je montiran sa zadnje, odnosno, lemne strane. Glavni ulazni kondenzator ili preciznije rečeno kondenzatori su Teapo LXK serije (85°C) kapaciteta po 220 uF i radnog napona 400 V. Vezani su paralelno tako da je zbirni kapacitet 440 uF. Ovde bi bilo lepo da smo videli neki na 105°C, ali kako kondenzatori na primaru vrlo retko stradaju ovo ne uzimamo kao veliki minus.
Primar je moderni LLC-rezonantni ispravljački polumost, a njega sačinjavaju dva IXTQ36N50P mosfeta-a i odmah pored njih se nalaze tri kondenzatora. Za upravlljanje radom primara tu je PWM kontroler, koji je zalemljen na posebnu pločicu koja je monirana tako da je nemoguće pročitati naziv. Na ovoj pločici vidimo, nekoliko Nippon Chemi-Con kondenzatora, te možemo reći da ovo napajanje nije čist tajvanac :P. Šalu na stranu, nisu ovo kondenzatori koje smatramo bitnim, pošto opslužuju samo PFC kontroler.
Sa integrisanog kola 5VSB primara su sastrugane oznake, tako da ne možemo sa sigurnošću tvrditi o kom čipu se radi. Svakako se radi o integrisanom kolu koje je istovremeno 5VSB PWM kontroler i primarni MOSFET. Ovakva rešenja tipično podržavaju OCP, OVP i OTP.
Na sekundaru je za proizvodnju 12 V napona upotrebljena sinhrona rektifikacija. U prevodu, upotrebljeni su MOSFET-i tamo gde se za ispravljačke dužnosti obično upotrebljavaju diode, a u cilju povećanja efikasnosti dizajna. Na hladnjaku sekundara nalazimo šest IXTP182N055T mosfeta. Za filtriranje 12 V dela su zaduženi su Taepo elektrolitski kondenzatori SY i SC serije (105°C).
3,3 V i 5 V grane su izvedene preko buck converter (step down) DC-DC dizajna, tako da je 12 V sekundar zapravo njihov primar. Svaka od njih je montirana na posebnoj štampanoj ploči i izgledaju identično. Na jednoj strani nalaze se mosfeti i PWM kontroler, čije su oznake izgrebane pa ne možemo da ih identifikujemo, dok sa druge imamo regulacionu zavojnicu i tri Taepo polimerska kondenzatora iz CG serije. Pored ovih, vidimo na osnovnoj ploči još dva Taepo polimerska kondenzatora iz CG serije, zadužene za 5 V i dva Enesol polimerska iz RLL serije zadužena za 3,3 V.
Za 5VSB zadužena je Schottky dioda, koju nismo mogli da identifikujemo i Teapo elektrolitski kondenzator iz SC serije.
Kontroler sekundara i kolo zaduženo za zaštite je GR8313. Ovaj čip obezbeđuje OVP i UVP funkcije za 12 V, 5 V i 3,3 V, dok se SCP oslanja na UVP zaštitu, jer pri kratkom spoju zbog naglog skoka jačine struje istovremeno pada izlazni napon.
Kvalitet lemljenja je na viskom nivou, i tu nemamo nikakve zamerke.
Kvalitet izrade je slobodno možemo reći odličan. Solidan ventilator dugog očekivanog životnog veka, visoka deklarisana efikasnost i za nju adekvatni hladnjaci obećavaju rad bez mnogo buke. EMI filter je možda i najbolji od do sada testiranih napajanja. Poluprovodničeke komponente od poznatih imena. Kondenzatori, nisu baš Japanski, ali su bar iskorišćeni samo Taepo, ako izuzmemo dva Enesol. Možda je zamerka urodila plodom, pošto smo na prošlom testiranom modelu Tesla R2 White 650 W uputili zamerku na korišćenje Capxon, koji se još nisu dokazali kao pouzdani.
Na stranici posvećenoj Tesla liniji napajanja, Fractal Design uredno navodi upotrebu tajvanskih kondenzatora u ovim napajanjima, i tu odluku pozdravljamo, pošto retko ko od proizvođača napajanja to čini. Neki čak stave samo par Japanskih kondenzatora i odmah se hvale da imaju japanske kondenzatore. Čini se da je to odabrano kao jedna od mera diferencijacije između Tesla i Newton linija, pored razlike u efikasnosti i modularnosti.
Jedina realna zamerka u ovom delu je korišćenje kondenzatora na primaru od 85°C. Nama se ne sviđa što su izgrebani nazivi sa nekih komponenata, ali za to nećemo davati negativne poene, pošto to smatramo kao „brute force“ patent.
Nažalost na našem tržištu Tesla R2 serija nije dostupna, pa ćemo o njemu suditi po ceni na Evropskom tržištu. Zahvaljujući uštedama koje su na mestu (osim kondenzatora od 85°C), Fractal Design je u mogućnosti da pruži najjeftinije napajanje ove efikasnosti.
Došli smo i do najbitnijeg dela ove recenzije, a to su rezultati testiranja…
Dodaj komentar