| Hardver | Monitori | ASUS MG279Q
Monitori

ASUS MG279Q


Merenja kolorimetrom

 

U celu priču ćemo uključiti i naš standardni alat – XRite i1Display pro. O ovom kolorimetru ste detaljno mogli da čitate na sledećem linku. On će nam pomagati da izmerimo koliko su precizno prikazane boje, kontrast, osvetljenje i još ponešto.

 

xrite i1display pro 20

 

Prikazaćemo Vam rezultate sumirane u nekoliko tabela. Odlučili smo se da ih tako prezentujemo radi bolje preglednosti. Rezultate nakon kalibracije iz zadnje kolone ćemo sumirati na kraju ove strane. U tabeli su prikazane vrednosti kolorne devijacije – deltaE (dE). Ukoliko želite da nešto više saznate o dE pojmu, možete posetiti ovaj link. Važno je da napomenemo da ljudsko oko može da primeti razliku tek ako je deltaE 1 ili veće. Ukoliko je delta veće od 3, onda govorimo o vrlo vidljivoj razlici u tačnosti prikaza boja. Dakle, ako je dE manje od jedan, tačnost boja je izuzetna. Za dE između 1 i 3, tačnost je dobra i prihvatljiva. Kada je dE veće od 3, boje su primetno lošije i netačno prikazane.

 

after calibration t

 

Prvo ćemo krenuti sa testovima sive.

 

grayscale t

 

Najpreciznije se pokazao Racing profil. Cinema i sRGB su podbacili skroz. Vidimo da je rezultat nakon kalibracije dosta popravljen i zašao je na ispod 1 za delta-E. Sledi test osnovnih boja.

 

primary t

 

Pored osnovnih RGB, tu su još i CMY nijanse. Na ovom testu gotovo svi monitori prolaze kao bosi po trnju. Uglavnom, Racing se pokazao kao najbolji u ovom testu, i preciznost osnovnih boja je bila ispod 3, što je odlično. Kalibracija je tek nešto malo popravila situaciju. Sledeće ide test osnovne Colorchecker palete.

 

colorchecker t

 

Najbitniji test nam govori da je monitor fabrički ne baš sjajno podešen. SRGB i Racing su imali najbolje rezultate, ali i oni spadaju u segment kada se već odstupanja mogu primetiti golim okom. Kalibracija je regulisala taj deo, pa je delta-E odstupanje bilo 2, što je već dobar rezultat.

Na kraju imamo tabelu kontrasta i osvetljenja.

 

contrast and brightness t

 

Kontrast je odličan, a kretao se preko 1000:1, ali kada smo odradili kalibraciju pao je na 616:1, što i dalje nije loš rezultat. Svi profili osim sRGB su fabrički imali jako velike vrednosti osvetljenja. Ovo se naravno može smanjiti u opciji brightness.

 

Što se tiče naših podešavanja za kalibraciju, mi smo odabrali sledeće:

  • 6500k bela tačka
  • 2.2 gama
  • 160 cd/m2 osvetljenje

 

A dobili smo sledeće:

  • 6494K bela tačka
  • 2,18 gama
  • 162 cd/m2 osvetljenje
  • Contrast 616:1

 

Test iz i1profiler softvera nakon kalibracije je pokazao odličan rezultat.

calibrated-test t

 

Uniformnost slike i belu tačku smo, takođe, testirali sa našim X-rite i1display Pro kolorimetrom.

 

Scenery Mod:

scenery luminance t

scenery white point t

 

Racing Mod:

racing luminance t

racing white point t

 

Cinema Mod:

cinema luminance t

cinema white point t

 

RTS/RPG Mod:

rts rpg luminance t

rts rpg white point t

 

FPS Mod:

fps luminance t

fps white point t

 

sRGB mod:

srgb luminance t

srgb white point t

 

Nijedan monitor neće prikazivati 100-procentno uniformnu sliku, a na fotografijama iznad možete videti kakva je raspodela uniformnosti i topline slike u zavisnosti od dela panela na kome su vršenja merenja. Periferni delovi porvšine monitora treba da se sinhronizuju sa centralnim i kada je odstupanje previsoko za naše kriterijume, biće obojeno crvenom bojom, a ako to nije slučaj – onda zelenom. U našem testu je odstupanje bilo podešeno na 150K za „belu tačku“ i 15 % za osvetljenje (luminance). Što se našeg merenja tiče, uniformnost slike je odlična, ali je MG279Q blago zakazao u testu „bele tačke“, odnosno temperature boja ponegde ispadaju iz našeg zadatog opsega tolerancije. Ti sektori displeja su obeleženi crvenom bojom. U suštini, ovo nije toliko strašno, jer ćete zaista teško da primetite razliku između 5000K i 5200K (primer).

 

M

Marko Jovanovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar