Naponska sekcija i hlađenje
Gigabyte ima sklonost ka dizajniranju malo komplikovanih naponskih sekcija za dešifrovanje. To je se dogodilo I ovog puta. Posle malo intenzivnije inspekcije, naponska sekcija Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming matične ploče je izvedena ud 4+3 faze, sa malo alternativnijim dizajnom za sekciju koja je zadužena za regualciju Vcore napona.
Odmah se da primetiti da dizajn nije simetričan, te da su 4 faze zadužene za obskrbljivanje procesorskih jezgara sa dovoljno “upeglane” električne struje sačinjene od po dva seta ON Semiconductor 4C06N I 4C10N MOSFETA I po jedne zavojnice I 2K kondenzatora, dok su 3 faze zadužene za iGPU sačinjene od po jednog seta MOSFET-a, jedna zavojnice I jednog kondezatora. MOSFETI iako sposobni da isporuče preko 240A, imaju veliku disipaciju I malu efikasnost, što se ispoljilo na testu, jer je naponska sekcija I pored solidnih hladnjak dostizala 90˚C pod produženim opterećenjem I iako oni mogu da podnesu do 150˚C, ne verujem da će se te temperature dopasti okolnim komponentama I štampanoj ploči.
Njih kontroliše Intersil 95866 PWM kontroler koji je maksimalno iskorišćen u konfiguraciji 4+3 faze. On takođe obezbeđuje I 2+1 driver, dok su dodatna 4 Interssil ISL6625ACRZ-T drivera kontrolisana preko 4 PWM signal. Minorne naponske za napjanje VCCIO, VCCSA, VDRAM I ostalih napona su obskrbljene sa po jednom fazom sastavljenom od dva On Semiconductor 4C06 MOSFET-a i koje su kontrolise Richtek RT8120 PWM kontroler.
Hlađenje poprilično vruće naponske sekcije je u “rukama” dva crna galvanizovana aluminijumska hladnjaka koji lepo izgledaju I ispresecani sus as brojnim usecima radi povećavanja površine. Ali kada uzmemo u obzir disipaciju komponenti, upotreba hladnjak na bazi aluminijumskih rebara I toplotnih cevi bi bila bolje rešenje.
Dodaj komentar