| Hardver | Matične ploče | ASRock B85M Pro4
Matične ploče

ASRock B85M Pro4


Hardverski nivo – layout i čipovi

 

Za početak tu je i slika u većoj rezoluciji na kojoj je detaljnije prikazan layout ovog modela:

 

ASRock B85M Pro4 018 T

 

Layout je izveden u mikro ATX formatu, a na njemu ima mesta za ukupno dve karte pune veličine. Dakle, ovakav layout omogućava maksimalan 2-way multi GPU setup.


ASRock B85M Pro4 019 T 
   
 


Ova matična ploča ne poseduje PCI-Express 1x slotove, a umesto njih tu se nalaze dva „legacy“ PCI slota. Generalno prednost mATX layout-a je u malim dimenzijama, pa je ovakava matična ploča podesna za HTPC – home theater PC uređaje.

Obzirom da je ovo prva B85 matična ploča na našem testu, ovog puta počećemo od samog čipseta. U pitanju je Intelov B85 čipset i sigurno se pitate kakva je razlika i zbog čega su matične ploče na ovom čipsetu znatno jeftinije od Z87 pandana, ali i koja je razlika u odnosu na cenovno slične H81.

 

b85-chipset-diagram-3x2 T

Glavna razlika u odnosu na Z87 je u nemogućnosti promene BCLK referentnog kloka, baš kao i kod H81. Između ostalog, matične ploče bazirane na B85 PCH, podržavaju po dva DIMM-a po memorijskom kanalu, za razliku od H81 i maksimalno DDR3 1600 baš kao i H81. B85 podržava najviše tri video izlaza, kao i Z87, umesto dva koliko podržava H81, a broj PCI-Express linija je identičan kao kod Z87 – podržano je najviše 8 PCI-E linija druge generacije. Multi GPU nije nativno podržan, mada nije nemoguće izvršiti implementaciju. B85 podržava 4 USB 3.0 porta umesto 2 kod H81, odnosno 6 kod Z87. Za razliku od H81, podržane su Smart Connect i Rapid Start tehnologije, a nije podržan Rapid Storage. Ono što je možda najbitnije je mogućnost povezivanja do 4 SATA 6Gbps uređaja i još dodatna 2 SATA 3Gbps, gde je H81 prilično limitiran. Dakle, po pitanju čipseta, u odnosu na H81 modele dobijate veći broj SATA, USB 3.0 konektora, kao i Rapid Start tehnologiju.

 

ASRock B85M Pro4 023 T

 

Naponska sekcija je „gola“ i ne poseduje hladnjake, a izvedena je u obliku ćiriličnog slova Г i na taj način prati dva niza od po četiri para mosFET tranzistora.

 

ASRock B85M Pro4 025 T ASRock B85M Pro4 026 T

ASRock B85M Pro4 028 T

Iz prve smo mislili da će se iz naponske sekcije izaći „mali beli dim“ kada budemo overklokovali procesor. Međutim za razliku od znatno skupljeg Z87M Extreme4 modela, ova matična ploča ima bolje i kvalitetnije komponente ugrađene u naponski modul. Kao glavni gradivni deo korišćeni su low RDS on MOSFET tranzistori OptiMOS poznatog proizvođača Infenion. U pitanju su BSC0906NS Power-MOSFET tranzistori, koji su deklarisani na 63A što predstavlja teoretsku vrednost. Ako nas pitate, mi bi na ove MOSFET-e bi zalepili hladnjake i dobili bi veoma solidnu VRM sekciju za overklok na vazduhu. Hlađenje je nešto što se da popraviti.

Ova matična ploča ne poseduje Premium Gold kondenzatore, kao što je to slučaj na skupljem Z87M Extreme4 modelu. U pitanju su dobri Chemi-Con aluminium polimeri japanske proizvodnje kojih ima više. Ukupan broj je 4 komada od kojih svaki ima kapacitivnost 560µF, što daje ukupnu kapacitivnost od 2240µF. Broj naponskih faza je manji nego na Z87 Extreme4 modelu, ali je PWM kontroler identičan. Ovde imamo kontrolu maksimum četiri naponske faze, ali za razliku od Z87M Extreme4 modela, nema dablera, pa je i frekvencija ovih low RDS(on) MOSFET-a znatno veća.

 

ASRock B85M Pro4 024 T

 

Kao PWM kontroler korišćen je Intersil ISL9582, koji je adekvatan izbor u ovom cenovnom rangu. U pitanju je četvorofazni hibridni PWM namenjen Intel procesorima. Ovaj PWM koristi SVID BUS (digitalna magistrala preko koje se očitavaju vrednosti napona i struje za CPU). Digitalni signal se konvertuje preko DA konvertora u analogni koji može da očita analogni PWM kontroler, preko kojeg se vrši kontrola napona na MOSFET-ima. Kod digitalnog PWM-a podaci sa SVID BUS-a se direktno očitavaju u PWM kontroleru, odakle se kontroliše struja i napon koja se isporučuje sa mosFET tranzistora na CPU. Dakle, očitavanje napona je digitalno preko SVID BUS-a, ali je kontrola i dalje analogna. I kod analognog PWM-a SVID je takođe digitalan, ali se odmah konvertuje u analogni signal.

 

ASRock B85M Pro4 027 T

 

Kod memorijske VRM sekcije, korišćene su identične komponente kao i za CPU sekciju, odnosno low RDS-on MOSFET tranzistori u dve faze, dakle, vrlo slično kao i kod Z87M Extreme4 modela.

 

ASRock B85M Pro4 032 T

 

ASMedia ASM1083 predstavlja PCI-E to PCI bridge. Ovaj čip služi da omogući korišćenje „starih“ PCI slotova, a komunikacija se vrši preko PCI-E linija do PCH čipa.

 

ASRock B85M Pro4 029 T

 

Kao audio čip korišćen je Realtekov ALC892 audio kodek. U pitanju je generičko rešenje slično kao na ASUS Z87A modelu.

 

ASRock B85M Pro4 030 T ASRock B85M Pro4 031 T

 

Sadržaj firmware-a, odnosno BIOS-a nalazi se u jednom SPI čipu, na kojem je zalepljena nalepnica sa verzijom, a kao super IO kontroler za kontrolu PS/2 portova, ali i očitavanje sistemskih napona i temperatura koristi se čip sa oznakom Nuvoton NCT6776D.

 

ASRock B85M Pro4 033 T

 

Hlađenje matične ploče praktično ne postoji, ako se izuzme postojanje omanjeg hladnjaka na PCH koji korektno obavlja svoju funkciju.  

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar