Montiranje
Montiranje zahteva posebnu sekvencu sklapanja. Naravno, ne morate se držati preporučenog redosleda, ali time ćete verovatno provesti mnogo više vremena na sklapanju sistema. Najbolji i najbrži način je da izvadite tacnu i prvo ubacite napajanje. Pritom ubacite i povežete hard diskove i sve ostale stvari koje treba da idu u donji deo kućišta.
Matičnu ploču montirajte na tacnu dok je van računara, naravno. Iako je sama tacna čvrsta, stvari se pomalo menjaju kada tacnu držite za jedan kraj, a na drugom kraju je kuler od 900 grama.
Mi smo nažalost imali problema sa montiranjem napajanja. Otvor je „praviše po meri“ i napajanje sa spolja nije htelo da uđe zbog zaštitne mrežice. Napajanje ni sa unutrašnje strane nije htelo da legne na mesto. Jedini način montiranja je bio skidanjem mrežice sa napajanja. Da li je ovo problem dizajna napajanja ili kućišta, stvarno ne znamo na čiju stranu da stanemo.
Mesta za baratanje oko ploče ima na pretek! Hardveru možete prići sa bilo koje strane, menjati komponente, meriti napone, itd. Ovo se naravno odnosi samo na gornji deo kućišta, a u donjem delu ste uradili šta ste uradili dok niste stavili matičnu ploču. Možete ubacivati 2,5“ diskove sa strane, ali svakako morate zavlačiti ruke da prikopčate SATA konektore. Zadnji 120mm ventilator se veoma dobro poravnava sa procesorskim kulerom, pa topao vazduh sa hladnjaka nema puno vremena da luta po unutrašnjosti kućišta. Specifikacije kažu da je maksimalna visina CPU kulera 180mm, a mi smo montirali NH-D14 koji je 160mm u visini… Hmmmm, ne bismo rekli da ima celih 20mm do ruba konstrukcije. Ali sa postavljenim poklopcem vidimo da je ispupčenje na gornjem limu postavljeno na dobro mesto. Bez montiranog 200mm ventilatora ima još barem 30mm lufta, što je dosta za NH-D14 i klasičan 200mm ventilator 25mm debljine. Uz malo matematike možemo potvrditi da bez gornjeg ventilatora, Phanteks PH-TC14PE staje u XB bez problema. Ako ipak želite da probate montirati ekstremno visok CPU kuler i 200mm ventilator, verovatno ćete morati naći neki „slim“ 15mm model, a pitanje je da li će i onda sve stati.
Ubacili smo i grafičku kartu neke „normalne“ veličine, i nezavisno od dužine, već možemo videti da će svaka grafička karta uživati u promaji prednjih 120mm ventilatora. Dozvoljena dužina grafičkih zavisi od toga da li za sistem planirate vodeno hlađenje, kao i od debljine samog radijatora.
Svi bitni kablovi izviru od dole što je super stvar ako ciljate na kupovinu gornjeg poklopca sa prozorom. Količina vidljivih kablova se stvarno može svesti na minimum, a time se i protok vazduha poboljšava u nekoj meri.
Višak kablova će naravno završiti negde u donjem delu kućišta, a da li ćete ostaviti džumbus ili ćete ih lepo ogranizovati, to je na vama. Mi se uopšte nismo trudili oko uređivanja i stranice smo zatvorili bez ikakvih napora.
Moraćemo se požaliti na fabričke 120mm ventilatore i njihovu glasnoću. 1800 obrtaja sa najnižom klasom ventilatora ujedno znači i puno buke. Mi smo sa neke minimalne daljine od 10cm izmerili buku od 55,9dBA (60dBA je ekvivalent normalnom govoru čoveka sa 1m, pa zamislite da ceo dan neko sedi pored vas i priča bez prestanka). Investicija u fan controler, bolje ventilatore ili „volt mod“ usporavanje je verovatno neizbežna stvar.
HAF XB je na kraju zanimljivo i lepo parče hardvera i šteta je što ne dolazi sa LED ventilatorima.
Dodaj komentar