Unutrašnjost
Stranice su pričvršćene šrafovima koji se mogu ručno odvrnuti i skidaju se kliznom metodom prema nazad. Gornja i dve bočne stranice se skidaju odvojeno, što je veoma korisno ako želite pristupiti samo određenim komponentama unutar kućišta.
Zavirivanjem sa leve strane vidimo mehanizme za montiranje 5,25” uređaja i kavez za 2,5” diskove. Sa druge strane vidimo kavez od “hot swap” fioka i naslon od napajanja.
Dok smo proučavali unutrašnjost XB-a, primetili smo još jednu meru “štednje”. Tacna od matične ploče pored procepa za montiranje kulera ima samo jednu rupu za provlačenje kablova, a ni ta jedna nema gumeni keder. Međutim, rupe za provlačanje kablova nisu ni potrebne, jer svi kablovi dolaze iz donjeg dela kućišta i penju se u gornji deo sa bočnih strana. Konstrukcija na kojoj leži tacna od matične ploče je opremljena krilcima za vezivanje kablova pa, bez obizira na nedostatak rupa za provlačenje kablova, možete imati super uredan računar.
Tacnu od matične drže četiri šrafa sa velikim glavama, po dve sa obe strane. Nakon što ih odvrnete, gurnete tacnu prema prednjem delu kućišta i time je spremna za vađenje.
Odstranjivanjem tacne imamo uvid u donji sprat kućišta. Ono što prvo primećujemo je da su krilca za vezivanje kablova smeštena svuda po unutrašnjosti, ukupno 25 komada (ako smo dobro izbrojali). Možda je ovo neobičan način “cable management-a” i možda će vam trebati više vremena da uredite kablove, ali sa ovako puno mesta za vezivanje kablova imate totalnu autonomiju što se kablova tiče.
Na spratu iznad je mesto predviđeno samo za matičnu ploču i ostale esencijalne komponente. Ovakvim rasporedom se postiže razdvajanje komponenti po pregradama i efikasnije hlađenje bitnih delova. Sav bitan hardver se nalazi na gornjem delu: procesor, čipset, naponske jedinice, grafičke karte, itd. Gornja „paluba“ je veoma dobro provetrena direktnom, od napred ka nazad, promajom bez ikakvih smetnji. Klasično kućište u većini slučajeva ima nešto na putu, kao što je HDD kavez ili kablovi, koji mogu uticati na protok vazduha.
Elektronika od “hot swap” fioka se nalazi na crnoj štampanoj ploči sa crnim konektorima, ali nažalost, za naponski priključak je upotrebljen molex konektor. Ako ste do sada redovno čitali naše recenzije kućišta, onda ćete znati zašto bismo bili srećniji da se tu našao SATA naponski priključak.
Naslon od napajanja je čudno rešen i otvor verovatno neće pasovati svim napajanjima. Ne možemo ovo okarakterisati kao problem, samo nam je čudno rešenje. Ono što nam se sviđa je da su mu celu površinu prekrili finim gustim sunđerom.
Do sada ste već verovatno primetili da sem dve fioke nema više mesta za 3,5” hard diskove, dok kavez za 2,5” diskove prima četiri uređaja. Fioke su kompatibilne i sa 2,5” diskovima, pa je “šest” ukupan broj za diskove te veličine. 5,25” podeoke možete pretvoriti u 3,5” uz pomoć adaptera, ako su vam diskovi tih dimenzija preko potrebni.
Iskreno, uz postojanje SSD-ova i high speed interneta, ne vidimo potrebu za više od dva 3,5” slota. Neko se možda neće složiti sa nama i da se razumemo, ovo je samo naše mišljenje. Jedina mana fioka bi bila da one ne obezbeđuju nikakvu opciju za hlađenje hard diskova, barem ne aktivnog hlađenja.
HDD kavez možete premestiti nekoliko centimetara prema zadnjem delu kućišta, ali ne znamo koja je poenta ovoga i šta se time tačno dobija.
Ako ste spremni za vratolomije, 2,5” HDD kavez možete i odstraniti i time u “podrumu” dobijate poveće mesto za igranje. Dole imate odprilike 20x20cm mesta sa 9cm visine i tu možete nabaciti svašta od komponenti, pa čak i 3,5” hard diskove. Najluđa ideja koja nam je pala na pamet je ubacivanje mITX ploče umesto 2,5” kaveza.
Sve u svemu, HAF XB je jedno veoma “modabilno” kućište i pošto je i sam format dosta svež, očekujemo da vidimo dosta zanimljivih i inovativnih modova u skorije vreme.
Svi kablovi koji idu sa prednjeg I/O panela su crni, što je u neku ruku i postao standard kod malo ozbiljnijih kućišta.
Šine od 2,5” hard diskova nemaju nikakav antivibracioni sistem. Verovatno se očekuje da će sva četiri mesta da popune SSD-ovi, ali morate priznati da retko ko ima dovoljno debeo novčanik za to. Šteta što se nije mislilo na vibracije i regularne 2,5” hard diskove, ali opet, hard diskovi tih formata proizvode primetno manje buke i vibracija. Dobra stvar je da regularni 2,5″ hard diskovi mogu imati veoma dobro hlađenje sa 2x 80mm ventilatorima.
“Hot swap” fioka ima genijalan dizajn i sa sigurnošću možemo reći da je ovo do sada najsofisticiraniji dizajn za fioku od Cooler Master-a. Za otvaranje fioke samo treba da stisnete malo “dugmence” sa donje strane i fioka se kliznom metodom proširuje. Hard disk ubacite u fioku i samo stisnete da se vrati na originalnu širinu. Nema više savijanja ramova i pucanja plastike. Potrudili su se i da fioka ima što više rupa za bolje cirkulisanje vazduha.
Naravno, upotrebljen je antivibracioni materijal, jer da nije, ne bismo ovoliko hvalili novi ram za 3,5″ diskove.
Pošto su stranice relativno male, čvrstina nije nikakav problem. Sa limom debljine 0,95mm bočne stranice odišu neverovatnom čvrstinom, bilo nam je čudno da je stranica tako mala, lagana i čvrsta. Za gornji poklopac je, iz nekih nama nepoznatih razloga, upotrebljen nešto tanji lim od 0,8mm, ali zbog velikog ispupčenja i on je dovoljno čvrst (izdržao je našeg čuvenog test mačka od 5-6kg, samo nismo uspeli da fotografišemo taj momenat).
Vredi spomenuti da stranice imaju krilca za lakše hvatanje što je zaista korisno pri otvaranju kućišta. Dodatna čvrstina stranica se dobija duplo savijenim limom po ivicama.
Za sam kraj smo sačuvali skidanje prednje maske koja se drži na mestu pomoću sedam žabica iznutra (po 3 sa obe strane i jedna od gore). Prednji deo HAF XB-a je praktično jedan veliki ventilacioni otvor. Metalna mreža koja prekriva veći deo maske iza sebe ima finu mrežicu.
Nije najsofisticiraniji metod filtriranja prašine, ali upotrebom boljeg filtera bi se kompromitovao protok vazduha. Odabir fine mrežice nam je sasvim jasan izbor, a isti materijal je primenjen i na 5,25” poklopcima. 3,5” vratanca nemaju nikakav filter, a da li je ovo mana ili ne, sami ćete proceniti. Generalno, ne bi trebalo kritikovati kućišta sa velikim protokom vazduha samo zbog nedostatka filtera.
Maska se dosta lako skida i za nju nisu vezani nikakvi delovi. Ceo I/O panel ostaje na kućištu pa nema opasnosti od toga da slučajno počupate neke kablove. Ovime smo razgolitili štampanu ploču od I/O portova kao i dva 120mm usisna ventilatora. Možda bismo mogli uputiti zamerku na ventilatore, oni su najosnovniji model Cooler Master ventilatora koji postoje. Oznaka im je A120250-18CB-3EN-F1 i okreću se na 1800 obrtaja. LED ventilatori zaista nisu toliko skupi i instaliranjem dva crvena svetleća ventilatora HAF XB bi verovatno zadržao taj HAF duh koji su svi njegovi prethodnici imali do sada. Opet, možda će se nekome baš svideti da mu kućište ne svetli.
Za prednje ventilatore imate neki minimalni izbor da umesto 120mm montirate dva od 140mm. U slučaju da se odlučite za to, ventilatori moraju imati pun 140mm ram kako bi se rupe za montiranje mogle iskoristiti. 140mm ventilatori koji imaju 120mm rupe za montažu, nažalost nećete moći iskoristiti. Ne znamo zašto se u uputstvu nigde ne spominje podrška za 280x140mm radijator, jer ako se mogu montirati takvi ventilatori, verovatno ima uslova i za dual 140mm radijator.
Gornji poklopac prima samo 200mm ventilator koji, nažalost, ne dolazi uz kućište. Format nije problem, problem je što morate sami najuriti neki 200mm ventilator. Gornji ventilator se montira uz pomoć velikih šrafova kroz gumene nosače koji su upušteni u mrežicu.
Dodaj komentar