Spoljašnjost
Dame i gospodo, predstavljamo vam HAF XB, tzv. spljošteni HAF XM. Pošto smatramo da je XB povukao najviše šminke od XM-a, egzaminaciju spoljašnjosti ćemo započeti upoređivanjem ova dva modela.
Pored samog formata primećujemo samo jednu bitnu razliku između ova dva kućišta, a to je nedostatak prednjeg 200mm ventilatora. Sve ostalo je manje-više isto, sem formata naravno, ali to više nećemo ponavljati. XB ima identične šare po rubovima prednje maske kao i XM. Izgled prednje maske kao i celokupnog kućišta nije previše napadan, suptilno daje do znanja da se radi o gejmerskom/entuzijast kućištu sa „industrial“ dizajnom.
O ukusima ne vredi raspravljati, nekome će se ovaj dizajn svideti, a neki će ga preskočiti. Funkcionalnost prednjeg panela je ostala skoro na istom nivou kao i kod XM-a. Neke stvari su dodate, a neke stvari su oduzete.
Na primer 5,25“ poklopci na XB-u imaju krilca sa spoljašnje strane za lakše skidanje. Oba kućišta imaju „hot swap“ fioke, sa tim što su na XB-u više stilizovane i takođe imaju kvačicu za lakše otvaranje. Potencijalnu manu kod XB-a može predstavljati nedostatak USB 2.0 konektora. Nemaju svi na matičnim pločama USB 3.0 header za povezivanje prednjeg USB 3.0 konektora, što može zakomplikovati stvari nekim korisnicima.
Uvek se možete okrenuti kupovini adaptera sa USB 3.0 na USB 2.0, ali to onda podrazumeva dodatni trošak. XB takođe nema 3,5“ otvor na prednjoj maski što znači da će vlasnici card readera imati razloga za bunt. Naravno, uvek možete pazariti neki adapter i od 5,25“ slota napraviti eksterni 3,5“ slot, što je opet dodatni izdatak.
„Usisnu granu“ na XB-u čine dva 120mm ventilatora koji su smešteni iza fine metalne mrežice. Na sredini mrežice se naravno, nalazi Cooler Master bedž.
Kao što smo spomenuli, I/O panel je malo oslabljen i njega čine samo dva USB 3.0 konektora i džekovi za mikrofon i slušalice. Dugmad za paljenje računara i reset imaju veoma kratak hod što u ovom slučaju nije problem. Tasteri su smešteni na dobrom mestu, nisu po rubovima maske, pa do slučajnog stiskanja teško da može doći. Indikacija rada računara je sa svetlećim on/off znakom u crvenoj boji, a aktivnost hard diskova se takođe signalizira crvenim LED-om. Sem toga što imaju kratak hod, dugmad nažalost odaju osećaj jeftinih prekidača.
Stranice su dobro ventilisane i imaju dršku koja jako podseća na onu koju i HAF XM ima na stranici. U slučaju XB-a to su samo obična udubljenja za hvatanje i lakše prenošenje. Nešto manje od polovine ukupne površine stranice je u ventilacionim rupama.
Rupe su dosta velike i sve su smeštene na ispupčenju koje se nalazi u gornjem delu kućišta. Rupe su 17mm u dužini i skoro 5mm u visini.
Sa spolja već vidimo da se iza njih ne nalazi nikakav sistem filtracije vazduha i zbog nestandardnog oblika ventilacionog dela će dodavanje filtera verovatno biti složen zahvat.
Gornji deo kućišta ima veliko četvrtasto ispupčenje koje služi kao ventilacioni otvor i namenjen je montiranju 200mm ventilatora. Filtracionog sistema iza fine metalne mrežice nema, a na korisniku ostaje da se odluči kako će da montira gornji ventilator – da li da bude usisni ili izduvni. Ispupčenje, koje je odignuto skoro 2cm, je tu samo zbog ventilatora da ne bi smetao procesorskom hladnjaku.
200mm ventilator nije fabrički uključen, što pomalo ubija pojam HAF naziv. Do sada smo se navikli da je zaštitni znak HAF serije 200mm ventilator. Jeste da postoji mesto za montiranje, ali ventilator morate sami nabaviti.
Ako ste osetljivi na prašinu, ili jednostavno volite providne stranice, Cooler Master opciono prodaje i samu gornju stranicu sa prozorom. Time naravno gubite na provetrenosti kućišta kao i opciju montiranja gornjeg 200mm ventilatora. Sa providnom gornjom stranicom ispupčenje možda malo gubi smisao jer procesorski kuler neće uvek doći tačno ispod izdignutog dela, što će zavisiti od matične ploče i položaja socket-a. No, razumemo zašto je ispupčenje ostavljeno, to u velikoj meri olakšava proizvodni proces gde se mrežica samo zameni pleksiglasom.
Pogledom od nazad dobijamo neku jasniju sliku o HAF XB-u i o tome kako se hardver raspoređuje unutar kućišta. Sa ove strane možemo videti dosta ventilacionih otvora, u gornjem delu jedan uzani deo iznad PCI/PCIe slot-ova i otvor za 120mm ventilaor, a u donjem delu dva mesta za 80mm ventilator.
PCI/PCIe slotovi su takođe ventilisani i ima ih ukupno sedam, što je dosta za 3-way SLI. U specifikacijama smo mogli videti da se radi o dosta pristupačnom kućištu što se cene tiče. Kako napredujemo sa sagledavanjem kućišta, možemo primetiti neke delove na kojima su uštedeli pri proizvodnji. U ovom slučaju to su otvori za vodeno hlađenje, kojih nema, ali ih možete imati. Rupe su zavarene, ali po potrebi lim lako možete odlomiti, čime dobijate otvor za sprovođenje cevi, ali bez gumenih kedera.
Napajanje se montira u limeni ram koji je malo ispupčen, nekih 25mm. Napajanje i metalni ram možete okretati po želji. Sa ovim sistemom montiranja dobijate više mesta u unutrašnjosti kućišta pa možete koristiti i dugačka napajanja (do 180mm) od 1000W ili više.
Nemojte biti iznenađeni ako vidite ventilacione rupe čak i na donjem delu kućišta.
Pored standardnog otvora preko kojeg napajanje „diše“, sa dve stane imate po četiri poveće rupe za strujanje vazduha. Filter i otvor za napajanje su dužeg dizajna čime će i gabaritnija napajanja imati dosta svežeg vazduha.
Prednja maska sama po sebi ima dodatni ventilacioni otvor sa donje strane koji se proteže skoro celom širinom kućišta. Sa ovim dizajnom su mogli zaobići deo gde većina standardnih kućišta usisavaju prašinu mimo prednjih filtera, ali iz nekih razloga su tu stavili procep. Pošto na celokupnom kućištu nije posvećeno puno pažnje filterima, ovu „manu“ možemo zanemariti.
Nogare su visoke 2cm i imaju prepoznatljiv HAF dezen na sebi, a visina je dovoljna za dovod svežeg vazduha do napajanja. Nogare imaju na sebi antivibracionog gumenog materijala, četvrtastog su oblika i dosta su velike naspram klasičnih cilindričnih.
Nadamo se da smo bili dovoljno opširni i detaljni u vezi ovog dugo očekivanog kućišta. Sada prelazimo na opis unutrašnjosti gde nas čekaju još neke zanimljivosti.
Dodaj komentar