| Hardver | Hlađenja | Raijintek Triton
Hlađenja

Raijintek Triton


Dizajn i rešenja

 

Osnovna ideja iza Tritona je ista kao i kod svakog drugog AIO rešenja, ali jasno vidimo da je u pitanju neka „nekonvencionalna“ izvedba.

 

Raijintek Triton 014 T

 

I dalje vidimo radijator, cevi i sklop komponenti koje čine pumpa, cold plate i rezervoar. Ono što dosta odstupa od rešenja koje smo do sada viđali, jesu upravo pumpa, rezervoar i cold plate i to najviše zbog svojh dimenzija.

 

Raijintek Triton 015 T Raijintek Triton 016 T Raijintek Triton 017 T

 

Providno kućište koje u sebi sadrži gore pomenute bitne komponente, skoro pa može da se takmiči sa dimenzijama klasičnih 80-92mm ventilatora.

 

Raijintek Triton 020 T Raijintek Triton 030 T
   
Raijintek Triton 031 T Raijintek Triton 032 T

 

Prečnik pumpa+rezervoar kombo jedinice je 75mm sa visinom od 65mm, što je na kraju još uvek veće od istog rešenja koje smo videli kod Cooler Master Eisberg-a.

 

Raijintek Triton 025 T Raijintek Triton 026 T

 

Jedinica na gornjem delu ima zaštitnu foliju koja je štiti od ogrebotina. Iz ugla dizajna, tačnije estetike, rešenje je dosta simpatično i minimalistično. Pored crnog poklopca i Raijintek logo-a, sa gornje strane vidimo samo dva fitinga za ulaz i izlaz iz rezervoara i čep za dolivanje-pražnjenje sistema.

 

Raijintek Triton 019 T Raijintek Triton 021 T Raijintek Triton 022 T

 

Providna plastika koje se koristi za kućište je malo „žućkasta“ i nije baš potpuno providna. Vidimo da sama pumpa (crni deo) zauzima dosta mali deo celokupne zapremine, a gledajući specifikacije, protok koji pumpa ostvaruje od svega 72 l/h nas pomalo zabrinjava. Dodatno nas zabrinjava i to što na kutiji piše 72 l/h, a na oficijalnom sajtu piše 120 l/h. Iz iskustva znamo da se ovakve „zbrke“ nikada ne završavaju dobro. Ko će znati koja je prava cifra ako sam proizvođač ne zna? Verovatno je opet u pitanju „samo štamparska greška“…

 

Raijintek Triton 023 T Raijintek Triton 024 T Raijintek Triton 027 T

 

Triton koristi bakarni cold plate koji je niklovan i koji, prema rečima proizvođača, nudi visoke performanse zbog dvostrukog ureza u mikro kanalima za predaju toplote. Pumpa je takođe „tiha“ – Raijintek kaže svega 20dBA – a mi ćemo to sve detaljno proveriti, i nivo buke i performanse.

 

Raijintek Triton 097 T Raijintek Triton 098 T

 

Sistem u sebi ima još dve LED lampice sa obe strane pumpe, što će korisniku ponuditi dobar estetski doživljaj u kombinaciji sa priloženim bočicama farbe za tečnost.

 

Raijintek Triton 028 T Raijintek Triton 029 T

 

Donji deo, ispod rezervoara i pumpe, je od crne plastike, gde je zapravo smešten bakarni cold plate.

 

Raijintek Triton 052 T Raijintek Triton 053 T Raijintek Triton 054 T

 

Niklovana kontaktna površina ima veoma lep i gladak mirror finish.

 

Raijintek Triton 033 T Raijintek Triton 034 T Raijintek Triton 042 T

 

Triton komplet uključuje sasvim običan crni radijator od 240mm. Običan je jer ne nudi nikakve fensi tehnologije, ali je zato u pitanju najgušći radijator koji smo videli do sada.

 

Raijintek Triton 043 T Raijintek Triton 049 T
   
Raijintek Triton 050 T Raijintek Triton 051 T

 

Radijator ima čak 18 uzdužnih vodova između kojih su gusto savijana aluminijumska rebra. Na AIO rešenjima smo se navikli na negde oko 10-tak vodova i dosta retka rebra, dok se kod Tritona na širini od 2cm (veličina novčića od 1 dinara) aluminijumski list savija čak 17-18 puta.

 

Raijintek Triton 041 T Raijintek Triton 044 T Raijintek Triton 045 T

 

Ukupna dužina radijatora je 270mm, standardne širine od 120mm i spoljašnje debljine od 33mm. Rebra su uvučena sa obe strane oko 9mm, što daje efektivnu debljinu radijatora od oko 15mm.

 

Raijintek Triton 046 T Raijintek Triton 047 T Raijintek Triton 048 T

 

Pored svega toga, radijator deluje kvalitetno, a farba je ravnomerna i glatka na svim površinama.

 

Raijintek Triton 055 T Raijintek Triton 056 T

 

Ventilatori su deo gde mnogi proizvođači vodenih rešenja zeznu stvar. Često dobar sistem dolazi u pratnji nekvalitetnih ventilatora, a situacija ni u ovom slučaju nije sjajna. Razumemo da je Triton niskobudžetno rešenje, ali nam nije jasna potreba za dva ventilatora sa naponskom regulacijom.

 

Raijintek Triton 057 T Raijintek Triton 059 T

 

Malo je reći da se Raijintek odlučio za dve „turbine“ kojima brzinu možete podešavati uzmeđu 1000 i 2600 obrtaja! Ventilatori se napajaju preko molex adaptera i njih kontrolišete preko potenciometra koji se nalazi na kratkom kabliću. Zbog ovakvog načina povezivanja nemate opciju očitavanja brzine, a mi smo opšteg mišljenja da je ovaj tip ventilatora nepraktičan.

 

Raijintek Triton 070 T

 

Triton fabrički dolazi sa providnim cevima dužine oko 40cm. Spoljašnji promer cevi je 12mm i povezuje se na niklovane fitinge na pumpi i radijatoru.

 

Raijintek Triton 035 T Raijintek Triton 036 T
   
Raijintek Triton 037 T Raijintek Triton 038 T

 

Fitinzi nisu „Bog zna šta“, ali za fabričko rešenje odlično rade svoj posao. Poenta Tritona je, naravno, ta mogućnost za ih zamenite po želji ili da proširujete sistem.

 

Raijintek Triton 099 T Raijintek Triton 100 T Raijintek Triton 101 T
     
Raijintek Triton 106 T Raijintek Triton 107 T Raijintek Triton 109 T

 

Svi navoji, na rezervoaru i radijatoru koriste standardni G1/4“ navoj, što znači da fitinge možete zameniti sa skoro bilo kojim drugim na tržištu.

 

Raijintek Triton 102 T Raijintek Triton 103 T Raijintek Triton 104 T
     
Raijintek Triton 105 T Raijintek Triton 108 T Raijintek Triton 110 T

 

Evo kako izgleda LED osvetljenje u kombinaciji sa plavom farbom za tečnost.

 

Raijintek Triton 083 T Raijintek Triton 084 T Raijintek Triton 096 T

 

Sve ovo izgleda lepo, ali kao i uvek, najbitnije pitanje je kako Triton radi. Kako hladi i koliko mu je pumpa glasna? Pa, listajte dalje recenziju kako biste dobili odgovore na ova pitanja. 

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar