| Hardver | Hlađenja | Raijintek Themis Evo
Hlađenja

Raijintek Themis Evo


Dizajn i rešenja

 

Pošto je Evo samo malo deblja verzija Themis-a sa još jednim heat pipe-om i dodatnim niklom, opis kulera će biti relativno kratak.

 

Raijintek Themis Evo 013 T

 

Themis Evo se ističe istim stvarima kao i originalni model, a to su 8mm toplotne cevi za relativno malu cenu. 8mm cevi su do sada uglavnom bile viđene samo na skupim i luksuznim kulerima, a Evo ima čak četiri niklovana heat pipe-a. Širina tela je identična kao i kod prethodnika i iznosi 122mm, dok je dubina sa 50mm povećana na 82mm.

 

Raijintek Themis Evo 049 T Raijintek Themis Evo 050 T

 

Na visinu inicijalnog modela je takođe malo dodato: Themis je visok 160mm, a Evo verzija zahteva 165mm mesta u visini. Od baze do poslednjeg lista ima oko 154mm i dodatnih 10mm od cevi koje vire na vrhu, što čini ukupnu cifru od oko 165mm.

 

Raijintek Themis Evo 051 T Raijintek Themis Evo 052 T

 

Ova razlika u visini je usled toga što je telo kulera podignuto za 5mm radi veće kompatibilnosti sa visokim RAM hladnjacima.

 

Raijintek Themis Evo 048 T

 

Na gornjem, ukrasnom listu je utisnut Raijintek logo. Aluminijumski listovi više ne deluju tanko zbog niklovanja, i rekli bismo da Themis Evo izgleda kao ozbiljan kuler.

 

Raijintek Themis Evo 015 T Raijintek Themis Evo 016 T

 

Listovi su prikopčani jedni u druge na ukupno četiri mesta što ne dozvoljava rebrima da se „raskupusaju“.

 

Raijintek Themis Evo 020 T Raijintek Themis Evo 022 T Raijintek Themis Evo 028 T

 

U Raijintek-u kažu da koriste patentiran sistem presovanja aluminijumskih listova na toplotne bez korišćenja kalaja.

 

Raijintek Themis Evo 023 T Raijintek Themis Evo 024 T Raijintek Themis Evo 035 T

 

Ovo većini korisnika ne znači ništa, ali na globalnom nivou znači da je proizvodnja ovih kulera više „eko frendli“ od nekih drugih kulera na tržištu.

 

Raijintek Themis Evo 029 T Raijintek Themis Evo 030 T Raijintek Themis Evo 031 T

 

Raijintek dodaje da njihov način presovanja smanjuje šanse da se heat pipe-ovi oštete i time se smanjuju šanse da do Vas stigne škart kuler.

 

Raijintek Themis Evo 041 T Raijintek Themis Evo 042 T Raijintek Themis Evo 043 T

 

Jedino mesto na Themis Evo kuleru koje nije presvučeno niklom je njegova baza. Isto kao i prethodnik i Evo koristi C.D.C. tehnologiju. Drugim rečima, heat pipe-ovi naležu direktno na procesor (CPU Direct Contact). Baza je izrađena od aluminijuma, ali kontaktnu površinu čine i bakarne toplotne cevi.

 

Raijintek Themis Evo 046 T Raijintek Themis Evo 047 T

 

Kada pogledate bazu od kulera sigurno će Vam ispasti vilica. Četiri C.D.C 8mm toplone cevi! Wow! To ovako izgleda veoma lepo, ali morate imati na umu da je baza fizički veća od površine Intel procesora. Šta to znači? U slučaju da imate Intel platformu, baza kulera će malo visiti preko procesora. Na primer, ako ste vasnik AMD-a, baza kulera će u potpunosti prekrivati procesor. I dalje se pitate šta ovo znači? Intel procesori će verovatno za koju frakciju lošije iskorišćavati dve spoljnje toplotne cevi, dok će AMD procesor u potpunosti biti u kontaktu sa sva četiri heat pipe-a. Naravno, u slučaju da je baza kulera ravna.

 

Raijintek Themis Evo 087 T Raijintek Themis Evo 088 T Raijintek Themis Evo 089 T

 

120mm ventilator je klasičnog dizajna sa sedam lopatica, sleevovanim kablom od 30cm i PWM kontrolom. Brzina našeg test primerka je u opsegu od 1000 do 1500 obrtaja, što je dosta „uzan“ raspon. Bili bismo srećniji da je donja granica oko 600-700 obrtaja, i time bi se zadovoljili i oni koji vole tišinu.

 

Raijintek Themis Evo 056 T Raijintek Themis Evo 061 T

 

Ventilator se montira uz pomoć gumenih nosača, što je brz i diskretan način instalacije. Ne vire vam žice na sve strane, a ventilator je antivibracionim materijalom odvojen od tela hladnjaka čime se smanjuje buka.

 

Raijintek Themis Evo 032 T Raijintek Themis Evo 033 T

 

Gumeni nosači od ventilatora se ubacuju u „kanale“ koji stvaraju rupe na aluminijumskim listovima.

 

Raijintek Themis Evo 021 T Raijintek Themis Evo 018 T Raijintek Themis Evo 019 T

 

Oba Themis kulera imaju isti broj aluminijumskih listova, po 54 komada. Aluminijumski listovi su raspoređeni sa standardnim razmacima, niti gusto, niti retko.

 

Raijintek Themis Evo 040 T

 

Naš alat za merenje razmaka, novčić od jednog dinara, kaže da na 2cm Themis Evo ima 10 rebara. Što znači da na svaka 2mm ide jedan list.

 

Raijintek Themis Evo 025 T Raijintek Themis Evo 026 T Raijintek Themis Evo 027 T
     
Raijintek Themis Evo 034 T Raijintek Themis Evo 036 T Raijintek Themis Evo 038 T

 

Zbog dodatnog nikla, završna obrada je na značajno višem nivou naspram inicijalnog Themis-a, i ivice listova su potpuno glatke.

Sa makro fotografijom i uvećanjem od odprilike 10 puta, možemo videti dosta grubu završnu obradu baze.

 

Raijintek Themis Evo 044 T Raijintek Themis Evo 045 T

 

A sada već proverenom metodom, naslanjanjem čeličnog nonijusa i osvetljavanjem sa suprotne strane, ustanovićemo da li Themis Evo ima ravnu kontaktnu površinu.

 

Raijintek Themis Evo 072 T Raijintek Themis Evo 073 T

 

U smeru koji prati toplotne cevi, stvari su se malo zakomplikovale. Ako ste vlasnik Intel-a, onda vam ravnomerno udubljenje neće ni malo smetati i kuler će skoro pa savršeno nalegati na procesor (jer je sam IHS manji kod Intel procesora). Ako imate AMD-a, onda postoji šansa da će rubovi nalegati na IHS i između procesora i baze ćete imati mali procep, tj. loš kontakt. Na svu sreću, u drugoj orijentaciji je situacija mnogo bolja.

 

Raijintek Themis Evo 054 T

 

Ako uzmemo u obzir da kuler ima gole toplotne cevi, koje je teže obraditi, možemo reći da je naš primerak Themis Evo kulera bio skoro pa savršen za naš Intel 2500K test procesor.