| Hardver | Grafičke karte | Sapphire Radeon R9 R270X Toxic i Vapor-X
Grafičke karte

Sapphire Radeon R9 R270X Toxic i Vapor-X


Buka, temperature i OC potencijal

 

AMD Radeon R9 270X modeli imaju deklarisani TDP od 180W, pa sa ovim sistemima hlađenja ne bi trebnalo da bude problema. Sistem hlađenja koji smo videli u prethodnom delu teksta deluje kao jako dobro rešenje i u paru sa dva ventilatora prečnika 90mm i jednim prečnika 80mm kod Toxic modela ne bi trebalo da bude problema kada su temperature u pitanju. Nema sumnje ni za Vapor-X model, koji je već praktično provereno dobro rešenje. Kada je buka u pitanju, očekujemo sa razlogom dobre akustične performanse i temperature ovih grafičkih karti kompanije Sapphire.

 

Info Toxic T

Toxic

Info VaporX T

Vapor-X

 

Ambijentalna temperatura tokom testa je bila 23°C. Pri tim uslovima temperatura modela Toxic je bila 32°C, dok je Vapor-X radio takođe na 32°C, što je odlično. Ventilatori su se okretali na 20% kod oba modela, Vapor-X 1482 rpm-a, dok je kod Toxic-a to iznosilo 1452 rpm-a. Skoro pa identične brzine obrtaja ventilatora. Ovo su zaista odlične temperature u režimu mirovanja, a grafičke karte su praktično nečujne sa pola metra udaljenosti.

Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na solidnih 60°C kod Toxic modela, dok ventilatori rade na 37%, odnosno 2471 rpm. Kod Vapor-X modela temperatura se podiže na 65°C, a ventilatori se vrte na 36%, tj. 1744 rpm. U ovim uslovima ventilatori se veoma tiho čuju u odnosu na režim mirovanja kod oba modela. Očitavanje kod Toxic modela gde vidimo 2471 rpm definitivno ni izbliza ne deluje bučno koliko bi mogli da naslutite na osnovu ovih brojeva i ovaj model je definitivno za nijansu tiši od Vapor-X modela. Definitivno ostaje tajna i iskrena sumnja u tačnost očitavanje broja obrtaja kod Toxic modela, sem u slučaju da se ne sabira zbir obrtaja sva tri ventilatora. 🙂

 

toxic unigine default T

Toxic

vaporx unigine default T

Vapor-X

 

Kada je overklok u pitanju, postigli smo pristojnih 1202MHz za GPU i 1608MHz za memoriju kod Toxica, i 1182MHz za GPU i 1558MHz kod Vapor-Xa. Kontorla napona nije bila moguća u oba slučaja, tako da su grafičke karte radile na fabričkim vrednostima, pa je napon tokom overklok testova iznosio za Vapor-X 1,263V, dok je za Toxic model iznosio nešto nižih 1,219V. Generalno, obe karte fabrički rade na naponima koji su iznad 1,2V što je i omogućilo prilično visoke klokove GPU-a out of box.

 

toxic unigine oc T

 

Kao što možete videti na slici, overklok je kod Toxic modela temperaturu podigao za samo 1°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi 61°C. Ovo je zaista sjajno i nema potreba previše komentarisati karakteristike hlađenja na Toxic modelu. Ventilatori su se u odnosu na fabričke vrednosti bez ovrekloka podigli za 1%, što iznosi 3704 rpm. Ovde je buka za nijansu povećana, ali nema govora o primetljivoj buci grafičke karte. Najosetljiviji će je svakako čuti, ali Toxic model spakovan u kućište – apsolutna tišina, naravno pod uslovom da su ostale komponente podjednako tihe.

 

vaporx unigine oc T

 

Što se tiče Vapor X modela, overklok je podigao temperaturu sa 65°C na 66°C, što je naravno izvanredno, naročito ako uzmemo u obzir nešto veću vrednost za napon na kom radi GPU (1,263V). Ventilatori se vrte na 37% (1% vise u odnosu na default postavku), što iznosi 1783 rpm. Apsolutno tiha karta, i zaista je jako mala razlika u odnosu na Toxic model. U prinicipu, gotovo identične akustične karakteristike važe za oba modela, dok je razlika primetna samo u temperaturama koje su odlične u oba slučaja.

Za test realnog opterećenja smo se od ovog testa odlučili za i dalje jako popularnu igru Crysis 2 koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju. Nakon dosta testiranja raznih overklok situacija, Crysis 2 pobedio na više polja što se tiče same zahtevnosti i opterećenja nakon višesatnog testiranja.

 

toxic crysis2 default T

 

Ventilatori kod Toxic modela se vrte na 37%, isto kao kod Unigine Heaven testa i prisutan je nešto niži broj obrtaja ventilatora (2283 vs 2471 rpm), što je neprimetna razlika. Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 60°C.

 

vaporx crysis2 default T

 

Kod Vapor-X modela ventilator se vrte na 37% (1782 rpm) a temperature jezgra u tim uslovima je 66°C.

Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.

 

toxic crisis2 oc T

 

Kod modela Toxic ventilatori se vrte na 38% uz temperaturu jezgra od 61°C. Ventilatori se čuju identično kod Unigine Heaven testa. Ovde zaista dolazi do izražaja sposobnosti ovog modela hlađenja i zaista je Sapphire odradio odličan posao sa Toxic modelom. U prinicipu, razlike su jako male u odnosu na režim rada bez overkloka.

 

vaporx crysis2 oc T

 

Kod modela Vapor-X ventilatori se vrte na 38% uz temperaturu jezgra od 67°C. Ventilatori se čuju identično kod Unigine Heaven testa. Ovo je i kod ovog modela 1% brže okretanje ventilatora (1821 rpm), a temperatura GPU-a je svega 1°C veća u odnosu na test sa fabričkim vrednostima klokova. I kod ovog modela su prisutne jako dobre akustične karakteristike, pa nijednog trenutka nema problema sa bukom, i tokom testova je vladala prijatna tišina.

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar