Sistem hlađenja i buka
Karta ima prilično jednostavno hlađenje. Telo hladnjaka je dosta malih dimenzija, a podseća na Intelove BOX kulere. Hladnjak ne poseduje nikakve toplotne cevi, a nema ni bakarne baze ni fensi niklovanih elemenata. Prilično staromodno.
Ipak, stvar donekle vadi ventilator od 100mm.
Kada je buka u pitanju, opet će nam pomoći naš merni uređaj Sound Level Meter PCE-322 A, čime ćemo vam približiti koliku buku generišu sistemi hlađenja na testiranim semplovima grafičkih karti. Nešto više o akustici možete saznati ovde. Naš merač nažalost ne može da meri ispod 30 dB, pa ćemo se osloniti na matematiku zarad predstavljanja preciznijih rezultata.
Metodologija koju ćemo primenjivati je krajnje jednostavna i efikasna. Merićemo buku koju proizvode ventilatori u četiri opsega: na 25%, 50%, 75% i 100% brzine ventilatora. Uređaj će biti postavljen na 3cm od ventilatora, a kroz matematički proračun ćemo prikazati koliku buku generišu ventilatori sa grafičke karte na udaljenosti od 1 m (jer je to industrijski standard). Ovo će nam pomoći da razumemo koliko je bučan sam ventilator na kartici.
Takođe ćemo imati i dva merenja sa setovanjem za ventilator na automatski mod, gde grafički čip šalje signal na kojoj brzini će se ventilator vrteti, a sve to u zavisnosti od temperature samog GPU-a. Merenja sa “auto” podešavanjem će obuhvatati popularni stres program – Furmark, kao i igru Far Cry 3.
Generalno možemo da budemo zadovoljni rezultatima. Za trenutak smo se zabrinuli da će ventilator biti bučniji (zbog malog tela hladnjaka), ali ovi testovi govore da nema nikakve brige.
Dodaj komentar