Dizajn i rešenja
Gigabyte je definitivno podigao dizajn za klasu iznad kada je izbacio Aorus brend. Dominira monohromatski dizajn sa diskretnijim narandžastim akcentima, te je kartu uz RGB osvetljenje veoma lako uklopiti uz bilo koje boje Vašeg kompjutera.
Dva 100mm windforce ventilatora vrte se u suprotnim pravcima i hlade masivni troslotni hladnjak, a izmedju njih se nalazi Aorus logo.
Sa strane imate veliku LED zonu sa logom Aorusa i nazivom brenda. Uz to imate i dugme za zaustavljanje ventilatora na grafičkoj karti. Koje iako prilično interesantno, ali ne vidimo veliku korist od istog, jer biste morali da skidate stranicu kućišta ako želite da zaustavite dotične. U današnje vreme kada sve to možete uraditi softverski, ne vidimo potrebu za ovime.
Karta se napaja kroz jedan 8-pinski i jedan 6-pinski konektor za struju, što uz 75W preko PCI-E slota, daje 300W snage na raspolaganje ovoj karti. Definitivno dosta više nego što je neophodno.
Karta poseduje i bekplejt koji je štiti od krivljenja, udaraca, ili curenja sa vodenog bloka matične ploče. Specijalni dodatak po kome se izdvaja od ostalih, jeste rebrasti bakarni deo koji naleze na stampanu plocu ispod cipa, sa druge strane, te odnosu toplotu. Urađen je rebrasto jer se tako povećava površina za hlađenje. Hajmo sada u rasklapanje karte, da vidimo kako je rešeno hlađenje.
Ok, vidimo da su svi bitni delovi grafičke karte aktivno hlađeni, postoje termalne trake za naponsku sekciju, kao i memorijske čipove, a čip se hladi preko četiri 8mm debele toplote cevi koje savršeno pokrivaju površinu čipa. One direktno naležu na sam čip i Gigabyte to zove Composite Heatpipe Direct Touch, a mi cemo to skratiti u CHDT…ili bolje ne.
Bekplejt odnosi toplotu sa štampane ploče sa donje strane RX čipa, kao i sa donje strane naponske sekcije. Kako su ovo dve najtoplije zone svake grafičke karte, to toplo pozdravljamo.
Sa zadnje strane nalazi se 3 display porta, jedan HDMI i jedan DVI port.
Dodaj komentar