| Hardver | Grafičke karte | ASUS R9 280X MATRIX
Grafičke karte

ASUS R9 280X MATRIX


Buka, temperature i OC potencijal

 

Kada su u pitanju ASUS-ovi sistemi hlađenja, uvek očekujemo dobre performanse, overklok i dosta niži nivo buke u odnosu na referentne modele.  Obrzirom na TDP R9 280X čipa od 250W (koji je ovde svakako bliži cifri od 300W), pred novi sistem hlađenja je postavljen ozbiljan zadatak obzirom da se radi o high end grafičkom čipu. Temperatura u stanju mirovanja je iznosila 33°C, što je 12°C više od ambijentalne temperature koja je bila 21°C u toku testiranja. Manje više standardne vrednosti za “idle” režim Tahiti čipa, ali bez prisutne buke. Ventilatori su se vrteli na 10%, što je otprilike nekih 1122rpm. Obzirom na prečnik ventilatora, kartica je bukvalno nečujna dok je u stanju mirovanja, na nekih 50cm od pozicije gde smo sedeli tokom testa. Zaista morate da se potrudite da je čujete. Spakovana u kućište, ova grafička karta je definitivno nečujna.

 

info T

 

Kada se pokrene Valley Heaven, temperatura se podiže na 71°C, dok ventilatori rade na 36%, odnosno 1543 rpm. U ovim uslovima ventilator je i dalje praktično nečujan. Razlike skoro da nema u odnosu na idle zvuk. Ventilatori prečnika 100mm u kombinaciji masivnim hladnjakom i specifičnim dizajnom rashladnog sistema definitivno odrađuju brutalan posao. Kada kažemo brutalan, ovo su sjajne temperature i akustične performanse za punokrvni Tahiti čip koji radi na 1100/1600MHz pri naponu od 1,256V!

 

unigine valley T

 

Kada je overklok u pitanju, postigli smo neverovatnih 1202MHz za GPU i surovih 1800MHz, odnosno 7200MHz efektivno za memoriju što zbirno donosi bolje performanse oko 15%. Napon na kome je tokom overkloka radio grafički čip je 1,288V, Vmem (napon memorije je podignut sa 1,5V na 1,6V) što je neki maksimum za konkretno ovaj primerak na testu, pa ni dalje dizanje napona nije urodilo plodom za višim klokovima koji bi bili apsolutno stabilni. Sa ventilatorima na 100% uz pomoć tastera na zadnjem delu karte, napon smo dizali sve do 1,35V, ali smo dobjali samo sve veću nestabilnosti, čak i pri klokovima od 1230MHz za GPU.

 

unigine valley oc T

 

Kao što možete videti na slici, overklok je temperaturu podigao za 10°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi 81°C. Ventilatori se sada vrte na 51% što iznosi 1667 rpm. Razlika je dakle 10°C, što je se odrazilo jako malo na razliku u buci (ili tišini) koju karta proizvodi. Za ovaj napon i overklok vrednosti, svakako jako dobar rezultat. Dakle, karta nije nečujna kao i na default vrednostima, ali generisana buka je daleko od “buke”.

Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Crysis 2 koji jako dobro i konstantno opterećuje GPU i dan danas predstavlja reper za testiranje apsolutne stabilnosti grafičke karte. Ventilator se vrti na 37%, tj. 1636rpm uz temperaturu jezgra od 71°C, identično kao u Valley testu uz 100rpm veću vrednost obrtaja ventilatora.

 

crysis default T

 

Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.

 

crysis oc T

 

Ventilatori se vrte na 51% (2346rpm) uz temperaturu jezgra od 81°C. Ventilatori su i dalje tihi, ne i nečujni, dok je temperatura tek 10°C viša, što je situacija apsolutno identična kao tokom Unigine Valley testa. Odlično! Ponavljamo – budući da je karta prilično tiha tokom celog testa na radnom stolu na otvorenom, ova grafička karta spakovana u neko kućište se verovatno ne bi ni čula (da ne pričamo o tome da bi bilo daleko lepše videti je uvek na nekom benč stolu :)).

U svakom slučaju, brutalne frekvencije, radni napon takođe, ali i hlađenje na mestu. Lepo izbalansirano i prava je šteta što nismo imali vremena za jednu LN2 sesiju gde bi se ovaj MATRIX pokazao u punom sjaju.

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar