Sistem hlađenja
Naziv grafičke karte već sugeriše o tipu hlađenja koje je instalirano na kartu. Strix naziv potiče iz grčke mitologije i znači Sova. Korelacija između toga da su sove noćne ptice koje operišu kada mi – homosapiensi – spavamo, govori nam da bi ova karta u normalnom radu trebala biti izuzetno tiha. Čak i toliko nečujna da možemo spavati u istoj prostoriji sa upaljenim računarom.
ASUS je kao osnovu iskoristio svoj mnogo puta nagrađivan DirectCU2 sistem, ali sa novim tipom ventilatora promera 10cm. Dokle god temperatura GPU-a ne pređe granicu od 65 stepeni Celzijusove skale, oba ventilatora će mirovati i tek kada se to desi, onda se aktivira sistem hlađenja po predefinisanom profilu u zavisnosti od dalje temperature GPU čipa. To se dešava jedino u intenzivnim 3D aplikacijama, tako da dok radite u okviru desktopa ili koristite neke 2D programe, ventilatori neće raditi. Na taj način faktički imate proizvodnju buke 0 dB. Ovo je odlična zamisao koja je realizovana u praksi baš kako bi trebalo. Dakle, nije u pitanju samo puki marketing.
Oklop hladnjaka je od metala, a karta poseduje i poklopac sa zadnje strane.
Ventilatori su precnika nešto manje od 10 cm i vrlo su tihi na nižim obrtajima.
Baza tela hladnjaka i toplotne cevi su izrađeni od bakra, dok je ostatak hladnjaka od aliminijuma. Toplotne cevi su niklovane, a jedino je baza “ogoljena”.
Kada smo rasklopili hlađenje, primetili smo da je ovaj sistem manje kompleksan i sa manje elemenata u odnosu na STRIX sistem na GTX 980 karti. Pored drugačije VRM sekcije, ovo svakako dodatno objašnjava razliku u masi od preko 200 g između te dve karte.
Naime, toplotnih cevi sada ima tri, pri čemu su dve debljine 8mm, a jedna 10mm.
Razmak između aluminijumskih listića je 1,16mm.
Generalno gledano, u pitanju je jedan od najsavremenijih i najkvalitetnijih vazdušnih hladnjaka, koji pored kvalitetnih materijala od kojih je napravljen generiše minimalnu količinu buke. Ovome svakako doprinosi i optimizovan Power managment sistem koji je implementiran u okviru drajvera.
Prelazimo na testove buke i temperature.
Dodaj komentar