Naponska sekcija (VRM)
Ranije smo pisali i objašnjavali šta je to VRM i koji su mu sastavni delovi. Edukativni deo možete potražiti ovde. Takođe, preporučujemo ovaj članak koji opisuje prednost višefaznog VRM sistema u odnosu na monofazni. Današnje video karte koriste uglavnom višefazne sisteme, ali ograničenje predstavljaju i sami PWM kontroleri koji se izrađuju uglavnom u do 8 faza.
Za početak Vam predstavljamo sliku sa pogledom na „ogoljenu“ štampanu ploču u visokoj rezoluciji.
PCB je poprilično “ogoljen” i deluje kao da se radi o nekoj kartici cenovnog ranga 150-200e. Naponska sekcija je takođe pojednostavljena, a u narednim redovima ćemo proći kroz detalje.
Karta na našem testu koristi identičan PWM kontroler koji je ugrađen i na GTX 980 STRIX kartu – ASP1212. U pitanju je 8-fazni DIGI+ VRM kontroler od proizvođača International Rectifier. Pozicioniran je blizu PCI-E interfejsa, na južnoj strani kartice.
On je povezan sa 3 manja „drajvera“ oznake IR3598. Radi se o dualnim (dvojnim) drajverima, pri čemu je svaki u mogućnosti da kontroliše dve faze istovremeno. Njihova uloga je da pobuđuju MOSFET-e u sekciji snage zadužene za konverziju napona.
Vidimo jedan UP (3054M) i dva LOW MOSFET-a (3056M), koji u sprezi sa po jednom zavojnicom i kondenzatorom grade osnovni elemenat VRM sekcije – fazu. MOSFET-e bi trebalo da potpisuje UBIQ Semiconductor, mada na njihovom sajtu nismo našli informacije o njima. Ne volimo da nabadamo u mraku i ne dopada to što nema infoa o ovim FET-ovima. Međutim, kao utehu imamo to što se isti MOSFET-i ugrađuju u ASUS MATRIX R9 290X RoG kartu (već znamo da RoG serija implementira samo „die beste“ komponente).
Zavojnice su SAP tipa (Super Alloy Power), dok su kondenzatori marke Nichicon i spadaju u klasu višeg ranga. Deklarisani na 5000 radnih sati pri temperaturi od 105 C.
Što se ulaznog dela VRM-a tiče, tu imamo filterski deo u vidu četri polimerska kondenzatora od po 271 µF i napona 16V. Na izlazu imamo 6 SAP zavojnica i isto toliko polimera, koji su deklarisani sa 820 µF i rade na naponu od 3V. Na desnoj strani PCB-a možete videti VRM deo zadužen za VRAM. Tu su po MOSFETA 3054M i 3056M u kombijaciji sa jednom običnom zavojnicom i dva polimerska kondeznatora od po 820 µF i 3V. Pored njih postoji prazno mesto na ploči, pa deluje kao da “fali” jedan polimerac. Verovatno previd u dizajnu samog PCB-a, koji neće uticati na funkcionalnost kartice.
Dakle, imamo 6+1 fazni dizajn. Svi gradivni elementi su identičnog kvaliteta kao kod skupljeg “brata” – GTX 980 STRIX, tako da je generalno VRM je odrađen prilično kvalitetno.
Dodaj komentar