Hardverski deo
Kad su dimenzije u pitanju, kartica je od prethodno testiranog GTX980 modela kraća za 1cm, te joj je dužina 28cm. Trebalo bi da stane u većinu današnjih kučišta, ali svakako obratite pažnju da li može komforno upasti i u Vaše kučište. Njena masa iznosi skoro 900 grama, što je dobrih 200g manje od GTX 980 modela. Oba testirana STRIX modela izgledaju identično, a videćete kasnije gde su razlike i gde je nestalo 200 g (milke :)).
PCB je crne boje, što je u neku ruku već standard od kojeg tek poneko odstupi. Nama se ovako najviše i dopada, jer crna se uklapa uz svaki ambijent kada su računari u pitanju. Zadnja strana je prekrivena metalnom (alu) pločicom koja doprinosi rigidnosti i čvrstini karte. Pločica, takođe, utiče malim delom i na odvođenje toplote sa hladnjaka, jer povećava rashladnu površinu tako što je u kontaktu preko šrafova. Zadnja i ne najmanja stvar – doprinosi atraktivnom dizajnu same kartice.
Centralno mesto na kartici zauzima glavna zvezda ove recenzije – GM204 čip.
Za razliku od čipova koji idu na GTX 980 karte, GPU na GTX 970 ima isključena tri klastera sa CUDA jezgrima. Kod njega su u funkciji 13 klastera, pri čemu svaki i dalje poseduje 128 CUDA jezgara. To ukupno u zbiru daje 1664 jezgara.
Broj ROP jedinica je isti kao i na GTX 980 kartama, pošto su one vezane za arhitekturu i memorijske kontrolere. Kako se trenutno pakuje 16 ROP-ova po jednom 64-bitnom kontroleru, ako se desi da nVidija predstavi 384-bitne karte, broj ROP jedinica će porasti na 96. Možda će se i to dogoditi na GM210 čipu – ostaje da vidimo.
Oko GPU-a se nalaze memorijski čipovi koje je potpisao Samsung. Njih ima 8 kom po 512MB, a nose oznaku K4G41325FC-HC28. Na slici ispod (ili u PDF-u na linku) možete pogledati nomenklaturu samsungovih memorijskih čipova. U pitanju su čipovi identičnih oznaka koji se pakuju i na GTX980.
Dakle, iz oznake možemo pročitati da je u pitanju DRAM GDDR5, gustine 4G i 16K/32ms osvežavanjem. Svaki čip sadrži po 16 memorijskih bankova (celina) i rade na naponima Vdd i Vddq 1,5V. U pitanju je četvrta revizija ovih čipova, koja se pakuje u 96FBGA pakovanje (Halogen Free & Lead Free & Flip-Chip). Oznaka za temperaturnu kategoriju i potrošnju kaže da je Samsung ovu vrstu čipova namenio komercijalnoj upotrebi sa normalnom potrošnjom. Zadnje dve cifre kažu da se radi o 0,28ns čipovima, što znači da ostvaruju brzinu od 7Gbps (7000MHz).
ASIC kvalitet GPU-a je iznosio skromnih 62,3%.
Sledi priča o VRM-u ove grafičke karte…
Dodaj komentar