Buka, temperature i OC potencijal
ASUS GTX 760 DirectCU II OC ima deklarisani TDP od 160W, isto kao i referentni modeli, bez obzira na (blago) overklokovane vrednosti GPU-a i memorije. DirectCU II sistem hlađenja nam govori da ne bi trebalo da bude problema oko hlađenja i održavanjem temperature na prihvatljivoj granici. Idle režim iliti ler – apsolutna tišina. Radna tabla na kojoj se nalazi konfiguracija je udaljena nekih 50cm od pozicije za kojom se sedelo dok je test rađen. Sa pozicije testera se čuje samo komšija koji očigledno sluša TDI radio po ceo dan 🙂
Dakle, idle režim je zaista nečujan. Koliko god se trudili, nećete čuti skoro ništa iz pravca grafičke karte. Jako dobro, standardnoza DirectCU sisteme.
Pri tim uslovima temperatura je bila 31°C, što je odličan rezultat obzirom da je ambijentalna temperatura bila 22°C. Naravno, postoje modeli i sa manjom razlikom između ambijentalne i radne temperature – ali za ovu klasu grafičkih karti, sasvim dobro. Ventilatori su se okretali na 29% ili 1080rpm.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na solidnih 66°C, dok ventilatori rade na 67%, odnosno 2340 rpm. U ovim uslovima ventilatori se već osetno čuju u odnosu na režim mirovanja, no i bez obzira što ovo deluje kao visoke vrednosti, buka je sasvim podnošljiva i ne možemo je okarakterisati kao buku. Više bismo nazvali to malo jačim hukom, daleko od zvuka nekadašnjih “turbina”. Razlika u obrtajima ventilatora u odnosu na idle režim je nekih 1260rpm, ali napominjemo, ovo nije previše bučno.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo prilično dobrih 1141MHz, odnosno 1207MHz boost frekvencije za GPU i fenomenalnih 1790MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 15-20%. Moramo napomenuti da NVIDIA Boost 2.0 tehnologija radi na ovom modelu i bolje nego što bi trebalo, jer su frekvencije dostizale taktove od 1293MHz prilikom opterećenja. Respekt!!! Fabrički napon na kom radi ova grafička karta je 1,2V. Mi smo podigli Power limit za svega 5% koliko dozvoljava aplikacija MSI Afterburner i u skladu sa tim napon podiglni za skromnih 0,012V. Ovo je već fabrički overklokovanoj grafičkoj karti obezbedilo prilično dobar overklok, jer ne viđamo baš svaki dan vrednosti od skoro 1300MHz na GK104 baziranim čipovima.
Kao što možete videti na slici, overklok je temperaturu podigao za 1°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi obzirom na overklok odličnih 67°C. Ovde do izražaja dolazi ASUS-ov DirectCU sistem hlađenja koji je omogućio zavidan overklok uz iste temperature i brzine ventilatora. Ventilator je radio na 2340rpm-a, kao u situaciji bez overkloka. Generalno, ASUS je u slučaju ovog modela grafičke karte odlučio da napravi kompromis između tišine i temperatura, te je odluka izgleda prevagnula u korist termalnog menadžmenta, mada je i ruku na srce buka apsolutno podnošljiva.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Dirt Showdown koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.
Ventilatori rade na 65%, jako slično kao kod prethodnog testa, te je i nivo buke isti. Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 64°C. Sasvim dobar rezultat, obzirom da ova igra opreterećuje GPU 100%.
Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte na 66% uz temperaturu jezgra od 66°C. Ventilatori se čuju kao kod Unigine Heaven testa, malo jači huk, ali ne i buka. Svakako ćete biti svesni da kartica radi. 🙂 Ništa iritantno, ali ne i nečujno. Temperatura u režimu overkloka je veća za 2°C, ventilatori su brži za 1%, što iznosi 2280rpm. Ovoga puta ASUS-ov model nije bio šampion i vladar apsolutne tišine, ali je karta zadržala dobre termalne specifikacije tokom cele baze testova.
Dodaj komentar