Hardverski deo
ASUS GTX 760 DirectCU II OC kao i ostatak družine sa kojom deli DirectCU II sistem hlađenja, odaje utisak kvaliteta i obećava barem izgledom dobre performanse i prihvatljive temperature. Na praktično svakom testu gde smo imali neki od modela kompanije ASUS sa ovom vrstom hlađenja, nije bilo mesta za iznenađenja i previše brige oko temperatura i akustike.
ASUS GTX 760 DirectCU II OC na prvi pogled deluje prilično kompaktno i daje Vam do znanja da se radi o modelu koji predstavlja trenutni mainstream. Naravno, ovo je čisto konstatacija autora teksta, jer smo imali slučaj sa modelom ASUS GTX 670 DirectCU Mini, koji je bio pravi otrov u maloj bočici. Izgleda da imamo slučaj sa današnjim kartama, bar kada je ASUS u pitanju da veličina nije toliko bitna 🙂
Grafička karta deluje sasvim pristojno, elegantno i zasigurno će Vam se dopasti, bar što se tiče estetskog doživljaja. Sve je na svom mestu, pedantno i uredno, bez previše šarenila i nepotrenih dizajnerskih elemenata.
Kombinacija crne i crvene boje je nešto na šta nas je ASUS navikao, pa je tako i ovde slučaj kombinacija ovih boja.
(Klik na slike 19 i 18 za veću rezoluciju)
ASUS GTX 760 DirectCU II OC poseduje jedan PCIe 8-pin konektor (150W), što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 225W napajanja. Obzirom da je maksimalni TDP ove grafičke karte 160W, verujemo da će biti dovoljno snage i za overklok avanture.
PCIe konektor se nalazi sa strane, na zadnjem delu karte, te to ne bi trebao da predstavlja problem u kućištima manjeg formata gde bi HDD-ovi mogli da predstavljaju problem u slučaju da se konektor nalazi sa zadnje strane karte.
Tu su i dva LED-a koji će Vam signalizirati da grafička karta ima potrebno napajanje tj. da je sve u redu što se tiče napajanja. Diode su zelene boje i svetle u toku rada grafičke karte.
Od video ulaza i izlaza ASUS GTX 760 DirectCU II OC model poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, 1 HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, a tu je i jedan Display Port u verziji 1.4. U slučaju NVIDIA grafičkih karti, tu je i podrška za HDCP standard. Maksimalne rezolucije koje ovaj model podržava su 2560x1600px putem Dual-Link DVI konektora. Maksimalna podržana digitalna rezolucija je 4096x2160px putem HDMI konekotra. Maksimalna analogna rezolucija je 2048x1536px. Takođe, tu je i neizostavna podrška za NVIDIA Surround tehnologiju, kao i OpenGL 4.3, GPU Boost 2.0 i naravno PCI Express 3.0 podrška. Na ovu grafičku kartu možete povezati do četiri monitora.
Karta poseduje i dva SLI konektora, te je istu moguće povezati sa još dve (ili više) grafičkih karti zarad boljih performansi ukoliko to želite. ASUS GTX 760 DirectCU II OC poseduje sistem hlađenja koji se sastoji od sada već standardne kombinacije heatpipe-ova (četiri) koji su vezani za aluminijumske listiće u kombinaciji sa dva ventilatora prečnika 90mm.
Ventilatori su vezani za plastični oklop od matirane plastike dobrog kvaliteta koji ne pokazuje nikakve znake slabosti krckanja i pomeranja. Sve je odlično upakovano i pričvršćeno za samu kartu. Ceo oklop je jako lepo rešen i njega drže četiri žabice sa prednje i zadnje strane, te je njegovo skidanje radi recimo čišćenja jako olakšano.
Kombinacija boja koje su iskorišćene za oklop su crna i crvena boja, što daje veoma atraktivan izgled samoj grafičkoj karti. Dovoljan je jedan pogled i znate da je u pitanju ASUS grafička karta.
Ventilatori koji su korišćeni dolaze iz kompanije FirstD, model FD7010H. Ventilator poseduje 11 peraja, što je odlično, a jačina struje koji koristi za svoj rad je 0,35A što ukupno daje maksimalnu potrošnju od 4,2 W. Ventilatori su povezani i poseduju konektor sa četiri pina, te je manuelna kontrola i očitavanje broja obrtaja moguća kroz MSI Afterburner softver koji smo koristili.
Hladnjak je urađen od legure bakra čije telo naleže direktno na grafički čip. Kroz telo hladnjaka su izvučena četiri bakarna heatpipe-a koja su po običaju niklovana. Uzevši u obzir površinu GPU-a, primetićete da samo dva srednja pajpa imaju direktan kontakt sa grafičkim čipom. Dve vruće cevi imaju prećnik od 8mm i one se nalaze u sredini, dok su druge dve prečnika 6mm. Ove “deblje“ cevi naležu direktno na GPU.
Znači dve srednje deblje cevi će obavljati veći deo posla, ali smo sigurni da će deo toplote stići i do ostatka pajpova. Mišljenja smo da će ovaj hladnjak ići na još neke modele kompanije, pa otuda ovakvo rešenje i rekli bismo mali “overkill” za ovaj čip. No, bolje i “overkill” nego ušteda na ovom polju.
Razmak između aluminijumskih listića je 1,42mm što je odlično.
PCB grafičke karte je crne boje, i nešto je kraći u odnosu na hladnjak, kao što je bio slučaj sa ASUS Radeon HD 7790 DirectCU II OC koju smo imali na testu, a izgledom je identičan onome sa modela ASUS GTX 670 DirectCU Mini. Ustvari, nije identičan, nego je u dlaku isti. Pokušajte da pronađete razliku.
(Klik na za veću rezoluciju)
Što se tiče celog sistema hlađenja, definitivno je ovaj model hlađenja namenjen za još neke modele, pošto ovde prekriva površinu koja je veća od same grafičke karte. U principu, hladnjak je maltene isti kao na ostalim modelima ASUS-a, dok na ovom modelu jedinu razliku prave različiti prečnici vrućih cevki.
GPU na PCB-u zauzima centralno mesto, dok se oko njega nalazi ukupno osam GDDR5 čipova, kapaciteta 256MB svaki, čineći ukupan zbir od 2GB. Na memorijskim čipovima se ne nalazi nalepljena termalna traka, što bismo svakako voleli da vidimo i što bi omogućilo bolje sprovođenje toplote na telo hladnjaka.
Naravno, digitalna naponska sekcija koja se nalazi na prednjoj strani ispred GPU-a i kontroler za istu se podrazumevaju. ASUS je takođe koristio polimerske kondenzatore, koji su poznati po dugotrajnošću, kao i boljim karakteristikama. Ovaj model takođe poseduje i kaleme koji su tako napravljeni da su hladniji za 10% u odnosu na standardne kaleme, kao i da su do 25% efikasniji. Sve ovo bi trebalo da produži radni vek grafičke karte i poboljša overklok mogućnosti.
Naponska sekcija poseduje svoj zaseban hladnjak, što uvek pozdravljamo i smatramo kao neki standard kada je u pitanju ovaj cenovni segment.
Hladnjak naponske sekcije poseduje termalnu traku koja je nalepljena celom površinom. Korišćeni su standardni šrafovi bez opruga za dotezanje hladnjaka kada se montora preko naponske jedinice.
Naponska jedinica je odrađena jako pedantno, dovoljno je bilo za ovaj GPU napraviti izvedbu 4+1, tako da ne trebalo da bude previše toplote sa tog dela grafičke karte. Pomalo “tanko“, ali verujemo da ASUS zna šta radi.
Memorijski čipovi su potpisani od strane kompanije Hynix, model SK, oznake H5GQ2H24AFR. Memorijski čipovi su deklarisani na 1502 MHz, sa radnim naponom od 1,5 V, koji su sposobni da prenesu 7 Gbps po ciklusu. Kao što smo već spomenuli, ukupno osam čipova po 256 MB daje ukupnih 2 GB GDDR5 memorije.
Za regulaciju napona ASUS je koristio RT8867A čip, kompanije Richtek koji se prilično često može videti na raznim modelima grafičkih karti.
Pozadi se nalazi i bakarna pločica koja je nalemljena direktno iza GPU-a, i nosi oznaku Direct Power. Reč je o prilično jednostavnoj tehnologiji, koja se svodi na to da bakarani element predstavlja EMI štit, odnosno zaštitu od elektromagnetnih interferencija. Obzirom da se elektomagnetne interferencije učestalije u small factor kućištima kojima je uglavnom ova grafička karta namenjena, ideja je odlična. Ovaj dodatak bi trebalo donekle da donese i bolji OC grafičke karte, kao i dodatnu stabilnost, ali mislimo da ovo i nema baš previše veze sa OC potencijalom.
Jedna od stvari koja nam je “upala“ u oči je jako mala količina termalne paste ili bolje reći nedostatak iste. ASUS uglavnom koristi termalne paste koje su neka vrsta “žvake“ i sive su boje, dok je kartica kod nas stigla sa pastom bele boje koje je bilo u minimalnoj količini, što smo nažalost saznali tek nakon testiranja. Verovatno je karta obišla nekoliko redakcija pre nego što je stigla do nas, a ko je zaboravio da nanese paste koliko treba i kako treba – ostaje misterija. Sigurni smo da je ovo prilično uticalo na performanse i termalne karakteristike.
Dodaj komentar