• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

FLAC?

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
6.841
Rezultat reagovanja
3.288
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d, ek nucleus cr240 dark
Motherboard:
asus proart b550
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 4070super founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Sound:
ifi zen dac v2, presonus eris 3.5, akg k712 pro balanced
Case:
corsair 4000d white airflow, phanteks t30 fans
PSU:
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini, kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable
@illidan: gledam sad ovaj Prodigy, ipak je album kratak, oko 45min...
pa nisam ni rekao da je full cd od 74minuta :)

to bi u .wav bilo oko 450MB


evo ovo sam ja kompresovao u flac sa audio cd_a

 
Poslednja izmena:

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
pa nisam ni rekao da je full cd od 74minuta :)

to bi u .wav bilo oko 450MB
Po ciframa za Prodigy je ispalo da se islo na Quality, a ne na Compression. Mada je takva terminologija pogresna sama po sebi, jer je FLAC uvek istog kvalieta. Moze samo da ga oskrnavi izvorni wav.

EDIT: Zaboravi, idem da se upisem na dopunsku iz matematike...

Za stereo ide i do 24/192 :)
To bi tek zauzelo mnogo mesta :wheep:. Mene to ne interesuje previse, kupio sam DAC koji "hvata" samo 16bit 44.1KHz. Po specifikaciji moze i 20/48. Probao sam da mu poturim 24/48 i srecan sam sto nisam ogluveo i sto su zvucnici citavi :P
 
Poslednja izmena:

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
A mozda je i to to :P

Pazi, ima neke logike i da je jednostavno muzika takva?

Ne tvrdim, nagadjem, ali i minut tisine ne bi bio iste velicine kao minut muziciranja 9. simfonije? Kao sto ni slike iste rezolucije ne moraju biti iste velicine - slikao panoramu ili bela vrata, ima razlike :)
Kad fotografises u JPEG-u ima razlike sta je na slici jer algoritam jednobojne povrsine moze vise da kompresuje.
Ako bi se koristila klasicna bitmapa (BMP) ne bi bilo nikakve razlike sta je na slici jer tada nema kopresije ;) Tj. kod BMP-a velicina direktno zavisi od rezolucije.
E sad moze se reci da kod nekompresovanog audio zapisa verovatno vazi isto pravilo ;)
 

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
Kad fotografises u JPEG-u ima razlike sta je na slici jer algoritam jednobojne povrsine moze vise da kompresuje.
Ako bi se koristila klasicna bitmapa (BMP) ne bi bilo nikakve razlike sta je na slici jer tada nema kopresije ;) Tj. kod BMP-a velicina direktno zavisi od rezolucije.
E sad moze se reci da kod nekompresovanog audio zapisa verovatno vazi isto pravilo ;)
Ok, onda je generalna aproksimacija za wav minut=~10MB na mestu.

Da li je JPEG lossless? :geek:
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Nije, koliko ja znam JPG je lossy, PNG je lossless.

Ili ovako:

JPG = MP3

PNG = FLAC

BMP = WAV

;)
 

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
6.841
Rezultat reagovanja
3.288
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d, ek nucleus cr240 dark
Motherboard:
asus proart b550
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 4070super founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Sound:
ifi zen dac v2, presonus eris 3.5, akg k712 pro balanced
Case:
corsair 4000d white airflow, phanteks t30 fans
PSU:
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini, kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1

audiofreak

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
688
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Core i7-920 SLBEJ, Titan TTC-NK85TZ (Fenrir)
Motherboard:
Intel DX58SO BIOS 4196
RAM:
Apacer 6GB DDR3/1333
VGA & cooler:
Sapphire HD5850 1GB GDDR5 PCIE (Game Edition)
Display:
19" Viewsonic VP930b
HDD:
WD1500ADFD, WD10EADS, WD5000AACS
Sound:
Realtek ALC 889A, homemade PA, Visaton Alto II
Case:
Cooler Master CM-690
PSU:
Chieftec APS-650C
Optical drives:
Pioneer DVR216DBK
Mice & keyboard:
Logitech Deluxe 250 USB, Microsoft Laser Mouse 6000
Internet:
Telekom 4Mbit ADSL
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
Plantronics Voyager PRO
To stoji i jeste tako kod slike:)

Sto se tice wav-a i flac-a evo odradicu za sutra(ako stignem) rip sa orginalnog cd-a u wav i flac formatu,pa se nadam da cu potvrditi moju teoriju:)
Nemoj molim te da se dzaba mucis nego poslusaj illidana koji je u pravu iako zvuci pomalo nesigurno u to sto prica. Ako njega neces da poslusas, mene ces morati posto sam ja siguran u to sto pricam ;)

1. FLAC je lossless kompresija dakle bez gubitka kvaliteta, sto u prevodu znaci da mozes dobiti samo identican zvuk kao u originalu (pod uslovom da imas bit-accurate ripping odnosno korekciju eventualnog sample offseta koji se javlja pri ripovanju), a nikako bolji.

2. Poboljsavanje kvaliteta zvuka je utopija (uz izuzetak filtriranja smetnji) -- kvalitet je uvek ogranicen izvorom. Drugim recima, u zvucnoj slici se jednostavno ne moze pojaviti nesto cega tamo nema, a ako se kojim slucajem i pojavi (kao kod X-Fi crystalizera i ostalih softverskih "zmijskih ulja" koja se provlace kroz audio scenu) onda to vise nije ista muzika jer to vise nije isti onaj mix za koji su autor pesme, muzicari, ton majstori i producenti ginuli mesecima u studiju da ga postignu.

3. Stepen kompresije digitalnog signala zavisi iskljucivo od kolicine shuma. Vise shuma == veci fajl. Zato se jednobojne povrsine bolje pakuju, i zato je zlocin fotografisati ljude ispred sarenih pozadina sa sitnim detaljima i jakim kontrastom jer ce kompresor da alocira vise bitova za te nebitne delove slike nego za osobu koju fotografisete.

Ako vam jos nesto nije jasno slobodno pitajte.
 
Poslednja izmena:

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
Ok, slike smo presli, da li prelazimo na video? :razgovor:

Stvarno smo edukativniji od Diskaverija :sekira:
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1

ivke76

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
190
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Nemoj molim te da se dzaba mucis nego poslusaj illidana koji je u pravu iako zvuci pomalo nesigurno u to sto prica. Ako njega neces da poslusas, mene ces morati posto sam ja siguran u to sto pricam ;)

1. FLAC je lossless kompresija dakle bez gubitka kvaliteta, sto u prevodu znaci da mozes dobiti samo identican zvuk kao u originalu (pod uslovom da imas bit-accurate ripping odnosno korekciju eventualnog sample offseta koji se javlja pri ripovanju), a nikako bolji.

2. Poboljsavanje kvaliteta zvuka je utopija (uz izuzetak filtriranja smetnji) -- kvalitet je uvek ogranicen izvorom. Drugim recima, u zvucnoj slici se jednostavno ne moze pojaviti nesto cega tamo nema, a ako se kojim slucajem i pojavi (kao kod X-Fi crystalizera i ostalih softverskih "zmijskih ulja" koja se provlace kroz audio scenu) onda to vise nije ista muzika jer to vise nije isti onaj mix za koji su autor pesme, muzicari, ton majstori i producenti ginuli mesecima u studiju da ga postignu.

3. Stepen kompresije digitalnog signala zavisi iskljucivo od kolicine shuma. Vise shuma == veci fajl. Zato se jednobojne povrsine bolje pakuju, i zato je zlocin fotografisati ljude ispred sarenih pozadina sa sitnim detaljima i jakim kontrastom jer ce kompresor da alocira vise bitova za te nebitne delove slike nego za osobu koju fotografisete.

Ako vam jos nesto nije jasno slobodno pitajte.
Amin :appl:

Ja taman krenuo da pljujem (ivke style:yes:) prodigy i 43zla u flac-u lol

Zapitajte se samo koji su izvori 99% flaca koji svlacite sa neta...

Sve "ripped by anatoly" :) sa nekog teac-a :yes:
Jos bolji su mi "jimi hendrix dts audio" (7.8gb lol) a neki lik "rasporedio" stereo (sa nekog kineza/bugara uglavnom) na 5.1 pa sve renderovao u dts uz pomoc sony acid-a :rocket:

FLAC dobija smisao tek sa par k+ evrica opremom + pretezno akusticna muzika ima smisla i spektra + da je "source" disk vec studijski remasterovan + da je muzika ripovana sa krstenog cd/dvd player-a preko krstene (uglavnom eksterne i uglavnom vrlo skupe) audio karte/dac-a ;) a takvih ripova je na netu 1% + sto ako se vec imaju takvi uslovi ne baca se protok na flac nego se kupuju originali ;)
Nikako "bugari/rusi/kinezi" flacovani sa cuvenih "providnih source" diskova :rocket: preko SB Live-a

Flac je definitivno "geek trendy" ovih "dana" pa eto onda sto da se ne skida :sijam:
Nema veze sto ce uglavnom Logitech da ih "przi" :rolleyes: vazno da je FLAC :appl:

evo primer, jednog audio cd albuma gde se sigurno islo na compression, a ne na quality
ali opet je kvalitetniji od .mp3 320kbps

Na cemu je kvalitetniji ;)
 
Poslednja izmena:

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
@ivke76: Kakvog uticaja ima zvucna na samo ripovanje?

Original disc -> lepo podesen softver (najcesce EAC) -> kompresija u FLAC. Zar to nije dovoljno?

EDIT: Naravno i krsten CD/DVD citac, mada bi u teoriji EAC trebalo da prijavi sve greske, ali bolje da ih ima sto manje...
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
U jednoj žestokoj HA diskusiji na temu FLAc vs. Monkey došlo se do zaključka da je FLAC vrlo otporan na oštećenja, dok Monkey pukne i kod najmanje greške (mada bolje kompresuje od FLAC-a). Drugim rečima, ako radite FLAC backup i pukne medij imate izvesne šanse da povratite vašu muziku. Ako pukne Monkey - adio. Ne držite me za reč, niti testirao, niti šta, samo prepričavam HA diskusiju vođenu na milion strana. Dakle, još jedan + za FLAC, ako je tačno.
 

ivke76

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
190
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@ivke76: Kakvog uticaja ima zvucna na samo ripovanje?

Original disc -> lepo podesen softver (najcesce EAC) -> kompresija u FLAC. Zar to nije dovoljno?

EDIT: Naravno i krsten CD/DVD citac, mada bi u teoriji EAC trebalo da prijavi sve greske, ali bolje da ih ima sto manje...
Uh, velika je to "nauka" veruj mi ;)

Uglavnom su sve "pro" komponente "izolovane" (iliti eksterne ;)). Firewire je npr. u tom segmentu prilicno zastupljen (za one sto se pitaju sta ce mi fw na ploci ko jos to koristi)) i preporucuje se zaobilazenje svih "spoljasnih uticaja" (kucista npr.) kada se radi ozbiljan recording zvuka sa bilo kog izvora na komp (za nekoga ko je na komp "kacio" gitaru i hteo da zvuci kao "nakacena" na marshall zna o cemu pricam)

Moze software dosta toga da "nabudzi" ali neke stvari su jednostavno nepopravljive i zato je flac za 95% ljudi trenutni "download trend" i nista vise

Ko tvrdi da cuje razliku u ne-akusticnoj muzici izmedju 256/320kbps mp3 i flac/ape-a na "opremi" od <1k evrica treba da izadje "malo" medju ljude lol

Original disc -> lepo podesen softver (najcesce EAC) -> kompresija u FLAC. Zar to nije dovoljno?

EDIT: Naravno i krsten CD/DVD citac, mada bi u teoriji EAC trebalo da prijavi sve greske, ali bolje da ih ima sto manje...
Dovoljno je ;) ali za 95% konzumenata muzike nema nikakvog smisla jer 95% ljudi muziku slusa na mp3 playerima/mob. telefonima/zvucnicima za komp (ma koji oni bili kesa su za stereo zvuk cak i u odnosu na 100e hi-fi polovnjake)/"Hi-Fi" opremi od <1k evrica + dosta ljudi uglavnom slusa (noviju) "elektroniku" za koju je i 192kbps ihaj :d

p.s. Ko ima dark knight full bd (ili izguglajte neki ozbiljniji audio studio) na jednom od dodataka ima studio Hans Zimmer-a pa neka pogleda onaj "regal" sto stoji iza njega :balavim: i ovo sto ja pisem bice mnooogo jasnije
p.s. 2 Evo pogledaj i ovo npr. (brzo googlanje btw ima mnooogo ozbiljnijih tekstova na temu)

Citat:

"People ask me all the time, and I wince every time they do: "What gear (fill in the blank...soundcard, preamp, cable, recorder, sequencer) will give me the "best" sound quality?" I wince because I imagine the person going out, buying a $500 preamp and the stick it in their studio and connect the mic and crestfallenly realize it "sounds the same" "maybe a little better" um, "hard to tell". Why the heck is that? The main reason is that it is all a big system and it is only as pure as its dirtiest pan pot. One humming cable can obliterate the gains made by otherwise great sounding gear. A pristine mic preamp connected digitally to a soundcard with the jitters will be defeated. Your whole chain has to pro quality, from preamps, in and out of the converters, into top quality monitors. But if you do have a great signal chain, even your 16 bit recordings will sound better than 24/96 with average preamps and typical converters and monitors."

E sad ti vidi opsti procenat muzike (pogotovo "popularne") koja se snimala "ozbiljno" :rolleyes: pa u tu racunicu ubaci procenat toga koji je ripovan "ozbiljno" u FLAC i doci ces do ovoga sto pisem ;)

btw ima vas mladih ovde, idete na tehnoze - haoze/ovo - ono i "primeticete" dj-eve koji danas muziku "vrte" sa laptopa ;)

Meni je stvarno smesno kad' vidim neki "live" u flac-u sa "milion" seeder-a :micri:
Veze sa zivotom nema :no:

Ali veci broj megabajta bato :d pa u ljudima odmah proradi "vece=bolje" jbg
 

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
^Ok, sve je to tacno i u praksi dokazano.

Samo, ja mislim da je taj "download trend" skroz na mestu obzirom na danasnje storage mogucnosti i internet bandwidth. Sto da ne? MP3 je bio kompromis, pa ni meni nije padalo na pamet da skidam FLAC na dial-upu.

Ljudi se zamlacuju sa samim ripovanjem, na dobre muzicke trackere ne mozes ni da udjes. Dobijaju FLAC albume koje vratis u wav i narezes i dobijes identican digitalni zapis ili makar nesto u rangu sa 95%+ preciznosti, tako da nije sve tako crno. Ali necemo da ulazimo u diskusiju kako posle komp taj zvuk pokvari pri samoj reprodukciji, to je ogromna tema, prava nauka kako kazes. Ali npr. i DVD plejeri ce imati podrsku za FLAC, tako da i sa te strane ima smisla, ne mora se slusati sa kompa.

"Download trend" i ono sto ni meni nije najjasnije se vidi po tome sto prodaju male prenosne plejere (Sandisc Clip npr.) koji sa najnovijim firmverom pusta FLAC :confused: Glupost ziva :nuts:

Ali svako ko ima makar nesto malo ulozeno u audio opremu, slusa muziku koja je profesionalno masterovana, a pritom ne moze da se odvoji od kompa kao izvora, FLAC je dobar kompromis IMO.

:wave:
 

ivke76

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
190
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
^Ok, sve je to tacno i u praksi dokazano.

Samo, ja mislim da je taj "download trend" skroz na mestu obzirom na danasnje storage mogucnosti i internet bandwidth. Sto da ne? MP3 je bio kompromis, pa ni meni nije padalo na pamet da skidam FLAC na dial-upu.

Ljudi se zamlacuju sa samim ripovanjem, na dobre muzicke trackere ne mozes ni da udjes. Dobijaju FLAC albume koje vratis u wav i narezes i dobijes identican digitalni zapis ili makar nesto u rangu sa 95%+ preciznosti, tako da nije sve tako crno. Ali necemo da ulazimo u diskusiju kako posle komp taj zvuk pokvari pri samoj reprodukciji, to je ogromna tema, prava nauka kako kazes. Ali npr. i DVD plejeri ce imati podrsku za FLAC, tako da i sa te strane ima smisla, ne mora se slusati sa kompa.

"Download trend" i ono sto ni meni nije najjasnije se vidi po tome sto prodaju male prenosne plejere (Sandisc Clip npr.) koji sa najnovijim firmverom pusta FLAC :confused: Glupost ziva :nuts:

Ali svako ko ima makar nesto malo ulozeno u audio opremu, slusa muziku koja je profesionalno masterovana, a pritom ne moze da se odvoji od kompa kao izvora, FLAC je dobar kompromis IMO.

:wave:
+1

Nisam ja nigde napisao da je flac krsh (iako nekima mozda tako izgleda :yes:)

Samo "ukazujem" na to da je za "95% leechera istog" prilicno bespotreban

Osim ako (na dobrom HI-FI sistemu) ne slusate klasiku/jazz/"Akusticnu live" muziku koja je vrhunski snimana/remasterovana/ripovana ;)

Za sve ostalo je 192-320kbps raspon mp3-jke vise nego dovoljan (pogotovo uzevsi u obzir "uredjaje" na kojima se pomenuta muzika slusa)

Carl cox live i Prodigy u FLAC-u je kao kada bi "izlazak ljudi iz fabrike"/"ulazak voza u stanicu" ripovali u 1080P/60fps/40mbit/s i vikali kako je taj novi fajl od xx gb isti/bolji od originala ;) a gledate ga na "Telefunkenu" iz 87-me :d

:wave:
 

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
^Slazemo se da se slazemo :)

Tuzna stvar je sto audio tehnika nije napredovala tolike godine, tj. mogu se naci stvari iz 87. koje bi obrisale patos sa nekim danasnjim skupim uredjajima. Kod TVa i nije tako, ok je Telefunken :D, ali bih radije gledao u neki dobar "tanki" display...

:wave:
 

garson

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
12
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Osim ako (na dobrom HI-FI sistemu) ne slusate klasiku/jazz/"Akusticnu live" muziku koja je vrhunski snimana/remasterovana/ripovana ;)

Za sve ostalo je 192-320kbps raspon mp3-jke vise nego dovoljan (pogotovo uzevsi u obzir "uredjaje" na kojima se pomenuta muzika slusa)

Carl cox live i Prodigy u FLAC-u je kao kada bi "izlazak ljudi iz fabrike"/"ulazak voza u stanicu" ripovali u 1080P/60fps/40mbit/s i vikali kako je taj novi fajl od xx gb isti/bolji od originala ;) a gledate ga na "Telefunkenu" iz 87-me :d

:wave:
Slazem se u potpunosti.:)
Pogotovu sto vecina (da ne kazem sve) internih zvucnih karti po kvalitetu zvuka ne mogu prismrdeti jeftinim Audio CD plejerima, razlika je cujna i na jeftinim zvucnicima a da ne govorim o skupljoj opremi.
Znaci ako se PC koristi kao transport potreban je dobar eksterni DAC, i naravno dobro pojacalo i zvucnici.
E sad, pomenuo si, ili sam ja lose razumeo/procitao da zvucna karta ima veze sa ripovanjem muzike, sto ne bi trebalo da je slucaj.
 

ivke76

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
190
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Slazem se u potpunosti.:)
Pogotovu sto vecina (da ne kazem sve) internih zvucnih karti po kvalitetu zvuka ne mogu prismrdeti jeftinim Audio CD plejerima, razlika je cujna i na jeftinim zvucnicima a da ne govorim o skupljoj opremi.
Znaci ako se PC koristi kao transport potreban je dobar eksterni DAC, i naravno dobro pojacalo i zvucnici.
E sad, pomenuo si, ili sam ja lose razumeo/procitao da zvucna karta ima veze sa ripovanjem muzike, sto ne bi trebalo da je slucaj.
Ima itekako veze sa snimanjem/ripovanjem bilo cega na komp tj. ne samo zvucna vec i komponente u njoj + sto je preporucljivo da bude eksterna
Nece isto snimati/ripovati sb live i M-audio audiophile npr. ;) poprilicno skuplje (i uglavnom eksterne) karte i da ne pominjemo
Pod ripovanjem mislim na krsteni cd/dvd player preko eksterne zvucne i "record" u waw npr. a ne iz eac-a putem nekog lg/teac-a preko "PCI magistrale" :D u FLAC
 

garson

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
12
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ima itekako veze sa snimanjem/ripovanjem bilo cega na komp tj. ne samo zvucna vec i komponente u njoj + sto je preporucljivo da bude eksterna
Nece isto snimati/ripovati sb live i M-audio audiophile npr. ;) poprilicno skuplje (i uglavnom eksterne) karte i da ne pominjemo
Pod ripovanjem mislim na krsteni cd/dvd player preko eksterne zvucne i "record" u waw npr. a ne iz eac-a putem nekog lg/teac-a preko "PCI magistrale" :D u FLAC
Pa dobro mozes isti taj CD/DVD plejer da koristis u EACu. ;)
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ovako sto se tice velicine WAV i FLAC-a nije mi jasno kako si naso da su priblizno iste velicine kad je FLAC uglavnom dosta veci,a razlog tome je najbolji kvalitet zvuka(FLAC je upitanju za ovo najbolji;) )
Znaci FLAC albumi su uvek najveci i pesme u FLAC-u su uvek najvece ali je i zato zvuk najcistiji i najbolji(to se pogotvu primeti ako imas dobru zvucnu i zvucnike)
WAV je veći (gledano u MB) i maximalno kvalitetatn. FLAC je realno isti po kvalitetu ali nešto manji u MB...
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
WAV je veći (gledano u MB) i maximalno kvalitetatn. FLAC je realno isti po kvalitetu ali nešto manji u MB...
Da znaš, 1:0 za tebe. Kad sam video ZoNi odmah sam sebi rekao: "Znam, sad će ZoNi reći 'ne znam šta će ikome FLAC, meni MP3 16 kbps na 2 kHz zvuči isto kao FLAC'". :P
 

audiofreak

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
688
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Core i7-920 SLBEJ, Titan TTC-NK85TZ (Fenrir)
Motherboard:
Intel DX58SO BIOS 4196
RAM:
Apacer 6GB DDR3/1333
VGA & cooler:
Sapphire HD5850 1GB GDDR5 PCIE (Game Edition)
Display:
19" Viewsonic VP930b
HDD:
WD1500ADFD, WD10EADS, WD5000AACS
Sound:
Realtek ALC 889A, homemade PA, Visaton Alto II
Case:
Cooler Master CM-690
PSU:
Chieftec APS-650C
Optical drives:
Pioneer DVR216DBK
Mice & keyboard:
Logitech Deluxe 250 USB, Microsoft Laser Mouse 6000
Internet:
Telekom 4Mbit ADSL
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
Plantronics Voyager PRO
E bas ste neznalice!

Problem kod ripovanja je dobiti bit-identicnu kopiju. To je neizvodljivo ako se ripovanje radi tako sto se kaci izlaz iz eksternog CD plejera na analogni ulaz od zvucne karte. Da su ne znam kako dobri DAC-ovi na plejeru i ADC-ovi na karti ne moze se dobiti bit-identicna kopija.

Drugi problem je sto CD audio format nema nikakvu kontrolu greske u citanju pa je moguce da procitaju pogresne bitove i na tim mestima cete imati puckanje ili tisinu ili ako je CD plejer "pametan" ponovljene prethodne semplove.

Treci problem je sto retko koji CD citac moze da cita bez offseta (gazi 40-60 semplova u prethodnu ili sledecu traku) pa zato software za ripovanje kao sto je EAC ima korekciju offseta.

Sve u svemu ako se ripuje originalnom audio brzinom od 1x (sto novi uredjaji uglavnom ne mogu) postoji sansa da ukoliko je disk neostecen i nema prasine i otisaka bureka sa sirom na njemu da se dobije identican zapis. Samo ako mozete da obezbedite sve te uslove ima smisla pakovati u FLAC.

Inace, razlika izmedju 128kbps mp3 i FLAC-a (ili cak 256kbps mp3) se zaista oseti, pogotovo na slozenijoj muzici (klasika, jazz, pop, balade). Medjutim, vecina mp3 enkodera danas proizvodi 256kbps fajlove koji su dovoljno kvalitetni za 95% ljudi, a mp3 ispod 256kbps se zaista ne preporucuje osim za portabl plejere u autobusu sa probijenim auspuhom.

Po meni, najveci problem je sto ljudi danas koriste mnoge stvari po inerciji, a da pritom ne znaju zasto ih koriste ni da li im realno trebaju.
 
Vrh