ays
PCAXE Addicted
- Učlanjen(a)
- 17.07.2009.
- Poruka
- 1.376
- Rezultat reagovanja
- 0
Moja konfiguracija
Tux the penguin, mascot of Linux
У овој теми ће бити укратко исписана историја самог линукс оперативног система, његове дистрибуције и за коју дистрибуцију би, Ви, као корисник могли да се определите, да ли као само тест, други OS или као примарни оперативни систем за свакодневну употребу. То је на Вама, на мени је да вам помогнем око тог избора.
Почетак:
- Линукс је настао као мали пројекат једног финског програмера, Linus Torvalds, када је желео да има могућност да приступа великим Unix серверима свог факултета. У почетку, та апликација је била емулатор Терминала, да би касније постала први линукс кернел. Година је била 1991.
Назив
- Линус је желео да назове свој изум Freax, као комбинацију речи Freak и слова Х(алузија на unix). Његов сарадник, коме се име није допадало одлучио је да промени назив, без Линусовог знања, у linux.
GNU/GPL
- Најосновнија разлика између линукса и других оперативних система је лиценца под којом се развија, користи и дистрибуира. Када је 1992, Линус одлучио да изда свој кернел под GNU General Public Licence и учини исти потпуно бесплатним, покренула се Open Source револуција.
Мото GNU Project организације која је осмисла GPL је "Free as in Freedom".
Први линукс OS
- 1992, користећи alpha верзију првог линукс кернела, настао је први и најстарији Linuх оперативни систем. Slackware 1.0 је био назив истог.
- 1994 године, Debian Project организација назвала је свој производ Debian GNU/Linux. Назив се задржао само у случају Debian-a, док мање више сви остали користе, краће, Linux.
доста је било прошлости, ајмо сада у садашњицу и да видимо шта је линукс сада, у години када је постао пунолетан.
Линукс сада, данас
- Линукс данас има много више да понуди обичном, просечном и ткзв "Power" кориснику, него пре 18година. Догма да су линукс оперативни системи само за сервере и да га користе искључиво nerds & geeks и они који проводе ноћи пре рачунаром кодирајући и хаковајући, није тачна(добро, није у потпуности тачна... у свима нама чучи један мали geek ).
- Десктоп графичко окружење је напредовало и напредује из дана у дан, чинећи линукс оперативни систем, лепшим и занимљивијим за коришћење. Постоји више различитих окружење, међутим, 3 су се издвојила као предоминатна, то су:
Gnome
Kde
Xfce
Linux дистрибуције:
- Најпопуларније линукс дистрибуције данас могу да се поделе у 3 групе: Debian based, Red Hat based и BSD based.
Debian based:
- Debian - мишљење писца овог текста је да је ово најбоља дистрибуција и уједно најбољи оперативни систем који тренутно може да се користи. Није за почетнике ни за оне са средњим знањем. Изаберите неки од доле наведених деривата ове дистрибуције.
- ubuntu, kubuntu, xubuntu - ubuntu је тренутно и у последњих неколико година, најпопуларнија и најкоришћенија линукс дистрибуција, према неким подацима, више од 40% линукс корисника користи један од ubuntu деривата. Одлична за почетнике и они који се први пут сусрећи са линуксом. Заступљена сва 3 окружења.
- Linux Mint - дистрибуција окренута као мултимедијалном корушћењу. KDE окружење.
- gOS, DreamLinux - oбе дистрибуције имају примаран изглед. Обе су рађене да личе на Mac OS X оперативни систем.
- gNewSense, gobuntu, Knoppix, MEPIS, 64 studio - само неколико од заиста много дистрибуција базираних на Debian-у. gobuntu нема свој линк јер је у питању Google Ubuntu дистрибуција, коју дотична фирма користи као свој ОS.
- Fedora - друга најпопуларнија дистрибуција. Десктоп верзија Red Hat enterprise система. Gnome и KDЕ окружење. Није за апсолутне почетнике.
- openSUSE : linux дистрибуција под окриљем Novell-a. Иначе, од 2007 године, Novell je власништво Microsoft-а. За почетнике. Kde окружење
- Mandriva - француска ремастеризација Fedora-e, врло user friendly. За почетнике. KDE окружење.
- PClinuxOS - Дистро базиран на Madriva. Још једноставнији за коришћење. KDE окружење. Моја препорука за оне који желе неку од Fedora based дистрибуција.
- Ово je мало компликованије... BSD је данас нешто најприближније што имамо unix систему. Помоћу модула, компатибилни су са линукс системима.
FreeBSD - роданачелник свих доле наведених дистрибуција. Никако за почетнике. Сва окружења, компајлирате их сами.
- ОpenBSD - није за почетнике.
- NetBSD - није за почетнике.
- PCBsd - није за почетнике али због графичког инсталера, могуће га је користити. KDE окружење.
- DesktopBSD
- Gentoo - није за почетнике. Самостално компајлирање, нема графичког инсталера. KDE окружење, могуће инсталирати друга 2.
- Sabayon - дистро базиран на gentoo дистрибуцији. Лак за инсталацију и коришћење. Није за апсолутне почетнике. KDE и Gnome окружење.
- Mac OS X - дериват FreeBSD дистрибуције. Јесте за почетнике, није легално инсталирати на PC рачунар... (али у САД. ). У сваком случају, ако нисте дизајнер, не треба вам.
Puppy Linux - Такође потпуно независна дистрибуција. За старије рачунаре. Стартује са само 64MB. Није за апсолутне почетнике. JWMокружење.
LFS - Linux From Scratch. За оне који би желели да сами направе свој линукс, ово је за њих. Сам назив дистрибуције, ако се уопште може тако назвати, вам већ говори да сами правите све... од 0.
OpenSolaris - unix дериват. Oперативни систем развијен од Sun Microsystems, истих људи који су измислили Java-u, VirtualBox, OpenOffice итд... такође, апсолутно бесплатан, лак за коришћење. Gnome окружење.
Ако не можете да се одлучите за дистрибуцију коју би да тестирате/инсталирате. Питајте слободно. Можете постовати у овој теми или послати ми поруку.
Poslednja izmena od urednika: