• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Linux 101 & Која је дистрибуција за мене?

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Наравно, то је уједно и најбољи начин да се упознаш са, на првом месту, ubuntu а посредно и са функционисањем линукса као оперативног система. ;)
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Eh, da kazi mi samo jos oko particionisanja, znaci Win7 imam, i kako da napravim particije i od koliko su dovoljne za Ubuntu, da li mora ona od oko 1gb za swap? S obzirom na sve to da im HDD od 320GB?
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Eh, da kazi mi samo jos oko particionisanja, znaci Win7 imam, i kako da napravim particije i od koliko su dovoljne za Ubuntu, da li mora ona od oko 1gb za swap? S obzirom na sve to da im HDD od 320GB?
Ако имаш само један hdd, онда изабери опцију "install side by side" понуди ће ти да одредиш колико простора желиш да одвојиш за ubuntu инсталацију, намести типа 20, 25 гига, може наравно и више, али од 20 до 40 гига ти је сасвим довољно за било коју верзију линукса.
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Ако имаш само један hdd, онда изабери опцију "install side by side" понуди ће ти да одредиш колико простора желиш да одвојиш за ubuntu инсталацију, намести типа 20, 25 гига, може наравно и више, али од 20 до 40 гига ти је сасвим довољно за било коју верзију линукса.
Jel' nece smetati da ukljucim AHCI u biosu? Ako AHCI ne donosi neke prednosti mogu da ostavim i IDE opciju, ako bi AHCI pravio problem u Ubuntu?
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Jel' nece smetati da ukljucim AHCI u biosu? Ako AHCI ne donosi neke prednosti mogu da ostavim i IDE opciju, ako bi AHCI pravio problem u Ubuntu?
ако укључиш ahci нећеш моћи да подигнеш win, осим ако није инсталиран са истим укљученим или ниси променио у регистрима ово: http://support.microsoft.com/kb/922976 а самом убунту неће сметати али нећеш добити никакве перформансе.
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Znam to za AHCI, ako resim da ga ukljucujem promenicu ono u registryju, nego samo mi jos ovo reci jel' mora da budem pirkacen na internet dok instaliram Ubuntu, prosli put sam radio instalaciju sa pristupom internetu i vidim da je Ubuntu dosta toga povukao sa interneta, da li moze da se desi da nece svi drajveri biti ubaceni bez internet ili nesto tako?
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Znam to za AHCI, ako resim da ga ukljucujem promenicu ono u registryju, nego samo mi jos ovo reci jel' mora da budem pirkacen na internet dok instaliram Ubuntu, prosli put sam radio instalaciju sa pristupom internetu i vidim da je Ubuntu dosta toga povukao sa interneta, da li moze da se desi da nece svi drajveri biti ubaceni bez internet ili nesto tako?
10.10 ти неће дозволити да урадиш инсталацију без интернет конекције, ако си скинуо LiveCD али ако имаш LiveDVD онда ти неће бити потребна, пошто све што му треба(инсталеру) се налази на DVD-u.
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
10.10 ти неће дозволити да урадиш инсталацију без интернет конекције, ако си скинуо LiveCD али ако имаш LiveDVD онда ти неће бити потребна, пошто све што му треба(инсталеру) се налази на DVD-u.
OK, hvala, pa skinuo sam s onog linka, verzija je oko 3,9GB, trebalo bi da ima i Live DVD u sebi? Videcemo u ostalom. :)
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Da to je LiveDVD verzija, nece ti trebati internet konekcija, bar nije trebala sa svim do tog momenta verzijama... to je bio tkzv offline install. Probaj... pa javi. ;)
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Da to je LiveDVD verzija, nece ti trebati internet konekcija, bar nije trebala sa svim do tog momenta verzijama... to je bio tkzv offline install. Probaj... pa javi. ;)
Eh, malo sutra, lepo sam se prebacio, pogledam sinoc kod kuce kad ono narezao sam na CD, a ne na DVD, ono klasika mogu da probam da vidim Ubuntu, moze da se instalira, e sad, ne znam da li ce imati drajvere, probacu pa javljam.
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Instalirao sam Ubunu, sve super i sve fino, nego uradio sam onako kako si mi rekao da se instalira pored drugog sistem, sa tom opcijom, i onda sam mu dodeljivao od druge particije, koju sam posle formatirao, a gde je on ocigledno drzao bootloader, i dzaba smo krecili, sada ne mogu da pokrenem ubuntu, a secao sam racunar da bih imao i internet prikljucen, ali dzaba na kraju.
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala, ali si malo zakasnio sa odgovorom :), imao sam dosta posla i bio u velikoj guzvi, pa sam odradio sve ponovo sto sam brze mogao, instalaciju i formatiranje HDD-a, ali sam ovog puta izostavio Ubuntu, to jest instalirao Windows 7 samo.
Јбг... дешава се. Инсталирај у Vbox и пеглај тако... имаш OS tools за већину линукс дистрибуција, па ћеш имати неки солидни осећај, шта и како... ;)
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja sam to resio tako sto sam dozvolio grub loaderu da se instalira i na Sda1 i posle toga mi uredno prijavljuje opcije za boot i za ubuntu i za win7. U toku instalacije za napredno setovanje diskova i particija, pa posle toga pita da li da instalira i na prvi disk. Resio sam i pitanje OC karte i zvuk mi radi 7.1. a i fontove sam instalirao koji mi odgovaraju. Jedino jos nisam instalirao barove kako volim, ali i to ce doci na red. Inace podize munjevito, a gasi se jos brze. Malo mi fali stari izgled KDE-a, sada sam na Gnome okruzenju, ali vec se navikavam i ne smeta previse dostupnost aplikacija. Komanda"# sudu su, je meni najvise pomogla da direktno iz konzole odradjujem kao admin. Postavio sam u baru system control kao i kontrolu za GTX470 i radi savrseno. Jedina zamerka sto u radiu u rythambox playeru stuca vizualizacija, ali to je pitanje D3D-a, a ne OGL-a. Hvala Ays-u na savetima, mislim da je Debian Ubuntu jedan zreo OS i da je najvise prilagodjen i slican Vindozi.
:wave:
P.S. Sada moram da menjam i u korisnickom panelu, nije vise Suse 11.3. nego Ubuntu10.10 :d
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Драго ми је што сам био од помоћи! :d
 
Vrh