• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Potrošnja računara i drugih električnih uređaja. Bitna ili ne?

rAMA

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
412
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 2500k + Hyper 212 Plus
Motherboard:
Asus P8P67
RAM:
2x4GB 1600MHz Exceleram Rippler
VGA & cooler:
GTX770 MSI GAMING 2GB
Display:
Samsung P2770H + LG LF2510 32"
HDD:
SSD SATA3 128GB Samsung 830 Series + WD6400AAKS + + 1.5TB Samsung EcoGreen F2
Sound:
Sound Blaster Z; Altec Lansing 5100; Sennheiser HD 205
Case:
Fractal Design Define XL Titanium Grey
PSU:
Enermax Pro82+ 625W
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder
Internet:
Telekom ADSL 6Mbit
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
PS3
Ne znam zašto svi potenciraju toliko potrošnju. Da li nešto troši 20-40W manje ili više uopšte nije bitno.
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Naziv ove priče je "Koliko je bitan W"

Računar je sastavljen od više komponenti, a grafika je samo jedan deo. Nemoj da gledaš samo jednu komponentu i samo jedan računar. Na ovoj planeti ima mnogo više od jednog računara, a planeta je samo jedna.

Uzmimo npr. da izborom energetsko-efikasnijih komponenti možemo da sklopimo računar koji troši 50W manje uz iste performanse.
U današnje vreme većina razvijenog sveta ima više od jednog računara u kući. Neka bude da ima dva.
Recimo da jedan radi 24h dnevno, a drugi 12.
Hajde da izračunamo sada potrošnju na godišnjem nivou.
50W x 24h x 365 x 1.5 = 675000Wh = 675kWh godišnje
Ako pogledamo kroz novac, to i nije toliko bitno. U zavisnosti kojoj tarifi pripadamo to će biti par hiljada din.
Mislim da je bolje te pare dati u dobrotvorne svrhe, barem ćemo tako nekoga usrećiti.

Ajmo da se pozabavimo i količinom CO2 koja se emituje u atmosferu.
Termoelektrana sagorevanjem uglja emituje 800-1080g CO2 da bi proizvela 1kWh. Uzmimo da je 900g.
675 x0.9kg = 607.5kg
Uzmimo da pola energije koju koristimo dolazi iz termoelektrana.
607.5kg / 2 = 303.75kg
"Samo" 50W je dovelo do toga da izbacimo bespotrebnih 300kg CO2 u atmosferu.
E sad zamislimo koliko ima firmi i domaćinstava koji koriste računare. Mnogo je zar ne? A mogli smo da usrećimo nekoga ko nema,a usputno i da manje manje zagadimo planetu na kojoj živimo.

Drugu planetu nemamo i sigurno ćemo živeti na njoj još dugo, dugo, naravno ako je ne uništimo.
Čak i da otkrijemo neku drugu planetu koja ima iste idealne uslove kao na zemlji, koliko vremena će nam trebati da otputujemo tamo?

Možda je neko od nas bio na skijanju na Alpima ili Apeninima. Ako je bio sigurno je video slike glečera kako su nekada izgledali i kako sada izgledaju.
Ako je suditi po njima situacija je krajnje alarmantna.
http://news.nationalgeographic.com/news/2007/01/070123-alps-glaciers.html
http://nuke.ilcalderone.biz/Home/home_en/calderone_en/tabid/86/Default.aspx

Globalno zagrevanje je veoma pogubno po nas.
Pomenuh glečere, pa bih se nadovezao da smanjivanjem glečera smanjujemo i količinu pitke vode.
Topljenejm leda na planeti podižemo nivo vode, pa time iseljavamo ljude iz priobalnih krajeva. Smanjujemo površinu kopna, dok se broj ljudi na zemlji neprekidno povećava. Kada napokon budemo otopili led, nećemo više imati morske struje. Podizanjem samo 3°C vode dovodimo do izumiranja 95% korala, a 80% živog sveta u vodi živi upravo na koralnim grebenima.
Ova nabrajanja mogu da idu u nedogled...

Sa onih 50W došli smo do toga ne samo što možemo da usrećimo nekog tako što ćemo dati par hiljada u dobrotvorne svrhe, već možemo da usrećimo sve buduće generacije.

E sad zamislimo da svi uložimo tih par hiljada u fabriku za proizvodnju solarnih panela...

Sve ovo samo zbog 50W...

Ne znam zašto svi potenciraju toliko potrošnju. Da li nešto troši 20-40W manje ili više uopšte nije bitno.
Da li nije bitno?


Izvinjavam se za off.
 
Poslednja izmena:

Lazy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
20.06.2009.
Poruka
1.029
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
N/A
CPU & cooler:
Intel i7 4790K Devil's Canyon, True Black, Sharkoon Silent Eagle 4700MHz Delidded
Motherboard:
Asus Maximus VII Ranger
RAM:
Kingston HyperX Savage 2400 MHz 4x4GB
VGA & cooler:
MSI R9 390 Gaming 8G
Display:
LG 34UM67-P Freesync enabled
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB, WD 640GB AAKS
Sound:
Focusrite Scarlett 2i2, Behringer Truth B2031A, Rode NT1A
Case:
Cooler Master HAF 922
PSU:
Seasonic 1250W modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Genius GX Gila, CM Storm Trigger cherry black
Internet:
Optical 100/100 Over AirFiber
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate 64-bit SP1, Android Marshmallow, Opera and Chrome for Android
Other:
Google Nexus 5X, Bösendorfer 170, Korg X5D [MIDI] CME UF-50 [MIDI]
:appl: bravo za post diabolique ne vezano za temu...
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Naziv ove priče je "Koliko je bitan W"

Računar je sastavljen od više komponenti, a grafika je samo jedan deo. Nemoj da gledaš samo jednu komponentu i samo jedan računar. Na ovoj planeti ima mnogo više od jednog računara, a planeta je samo jedna.

Uzmimo npr. da izborom energetsko-efikasnijih komponenti možemo da sklopimo računar koji troši 50W manje uz iste performanse.
U današnje vreme većina razvijenog sveta ima više od jednog računara u kući. Neka bude da ima dva.
Recimo da jedan radi 24h dnevno, a drugi 12.
Hajde da izračunamo sada potrošnju na godišnjem nivou.
50W x 24h x 365 x 1.5 = 675000Wh = 675kWh godišnje
Ako pogledamo kroz novac, to i nije toliko bitno. U zavisnosti kojoj tarifi pripadamo to će biti par hiljada din.
Mislim da je bolje te pare dati u dobrotvorne svrhe, barem ćemo tako nekoga usrećiti.

Ajmo da se pozabavimo i količinom CO2 koja se emituje u atmosferu.
Termoelektrana sagorevanjem uglja emituje 800-1080g CO2 da bi proizvela 1kWh. Uzmimo da je 900g.
675 x0.9kg = 607.5kg
Uzmimo da pola energije koju koristimo dolazi iz termoelektrana.
607.5kg / 2 = 303.75kg
"Samo" 50W je dovelo do toga da izbacimo bespotrebnih 300kg CO2 u atmosferu.
E sad zamislimo koliko ima firmi i domaćinstava koji koriste računare. Mnogo je zar ne? A mogli smo da usrećimo nekoga ko nema,a usputno i da manje manje zagadimo planetu na kojoj živimo.

Drugu planetu nemamo i sigurno ćemo živeti na njoj još dugo, dugo, naravno ako je ne uništimo.
Čak i da otkrijemo neku drugu planetu koja ima iste idealne uslove kao na zemlji, koliko vremena će nam trebati da otputujemo tamo?

Možda je neko od nas bio na skijanju na Alpima ili Apeninima. Ako je bio sigurno je video slike glečera kako su nekada izgledali i kako sada izgledaju.
Ako je suditi po njima situacija je krajnje alarmantna.
http://news.nationalgeographic.com/news/2007/01/070123-alps-glaciers.html
http://nuke.ilcalderone.biz/Home/home_en/calderone_en/tabid/86/Default.aspx

Globalno zagrevanje je veoma pogubno po nas.
Pomenuh glečere, pa bih se nadovezao da smanjivanjem glečera smanjujemo i količinu pitke vode.
Topljenejm leda na planeti podižemo nivo vode, pa time iseljavamo ljude iz priobalnih krajeva. Smanjujemo površinu kopna, dok se broj ljudi na zemlji neprekidno povećava. Kada napokon budemo otopili led, nećemo više imati morske struje. Podizanjem samo 3°C vode dovodimo do izumiranja 95% korala, a 80% živog sveta u vodi živi upravo na koralnim grebenima.
Ova nabrajanja mogu da idu u nedogled...

Sa onih 50W došli smo do toga ne samo što možemo da usrećimo nekog tako što ćemo dati par hiljada u dobrotvorne svrhe, već možemo da usrećimo sve buduće generacije.

E sad zamislimo da svi uložimo tih par hiljada u fabriku za proizvodnju solarnih panela...

Sve ovo samo zbog 50W...


Da li nije bitno?


Izvinjavam se za off.
Ja se stvarno izvnjavam za off, ali moram ovo da kažem!

Mislim da apsolutno uopšte nije bitno da li NAMA 50W znači nešto kao zemlji koja je sve osim zvanično zemlja trećeg reda! Ako je svetu toliko bitno da sačuva planetu, zašto onda verovatno najveći proizvođač kompjuterske opreme, kao i jedini proizvođač muscle automobila i vlasnik velikog broja nuklearnih elektrana i definitivno najveći tester nuklearnih bombi nije potpisao "Kyoto Protocol"???
Šta mi, šaka jada, možemo da promenimo, kada USA u samo jednom danu uništi ovu planetu više nego mi za 50god. po istim standardima, koji, naravno, ne postoje ni u snu???
Ja se u potpunosti slažem sa tobom da bi to trebalo raditi, ali budi siguran da masovnu solarnu energiju (niti bilo koji drugi "zdravi", jeftini izvor energije), ni ti ni ja ni naši praunuci neće dočekati jer će pre utroška poslednjeg trenutnog izvora energije izbiti treći svetski rat u kome će se potrošiti oružje i oruđe zasnovano na "staroj tehnologije" (veruj mi da niko neće dozvoliti da im u hangarima ostane desetine hiljada tenkova i aviona ako postoji šansa da se uspostavi poslednja dominacija) ili će "naftaši" da smisle kako papreno da naplate jeftin izvor energije, tako da će običnom čoveku na kraju opet biti svejedno! Oni koji drže primat na današnje izvore energije, imaće primat i na buduće a čisto sumnjam da će im srce omeknuti dotad...
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Trećeg ili razvijenog sveta, da li je to uopšte bitno? Svi živimo na istoj planeti i svi ćemo živeti u narednih nekoliko stotina ili hiljada godina.
Ne bih se složio sa tobom čak i da je u pitanju neka stvar bez koje se ne može.
Misliš da je OK kupiti neku komponentu koja troši više, ako postoji neka sličnih performanis koja slično košta, a manje enrgije troši? :eek:
Da li je za dobar užitak u igrama zaista nephodan GTX480? Da li je za efikasan rad na računaru zaista potreban Gulftown?
Mogu da kažem da sam "na fulu" igrao skoro sve aktuelne igre osim par poslednjih sa E5200 i 5770.

Ako bi se vodili logikom većina radi pa mogu i ja, stvarno nećemo daleko dogurati.
Ako većina krade, krašću i ja.
Ako većina baca đubre po ulici bacaću i ja.
Ako većina sluša grand, slušaću i ja...
Monkey see, monkey do.

Ako nam je stalo do ove planete na kojoj živimo i do budućih generacija, a ako želimo da promenimo svet moramo da prvo krenemo od sebe. Krenimo od toga da gasimo svetlo kada nismo u prostoriji. Ne moramo da uvek izaberemo baš najjaču komponentu. Izaberimo uvek proizvod koji daje bolje preformanse u odnosu na potrošnju.

Koga interesuje tema globalnog zagrevanja neka krene od ovoga.
An Inconvenient Truth
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP

Stola

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
14.08.2010.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
ništa tu nije jasno, sve je to u magli.
Nećemo mi našim delovanjem uništiti planetu, već sebe.
Klimu u većim vremenskim razdobljima ne poznajemo, trude se naučnici da spoznaju vrše opsežna merenja, rade simulacije, ali pisanih tragova i merenja kako je izgledao taj glečer pre 1000g, pre 2000g, pre 10 000g, 100 000g, 1 000 000g, nažalost nema, imamo ostatke delovanja glečera kada je na nekom maximumu, ali ne znamo koliko puta je bio na nekom minimumu (i koji mu je minimum u poslednjih 1 000 000g) i koja zbirka uslova daje takve posledice.
tek kada ukinemo individualizam i uvedemo kolektivizam možda bude nade, a to je u ovom veku nemoguće ostvariti, treba da prođe par generaacija pa da se zaboravi prošli kolektivizam.

do god energetska efikasnost ne bude globalno ispoštovana idemo nezadrživo u propast. Bez promene sistema funkcionisanja današnjeg sveta to je uzaludan posao i reklamni trik. Kapitalizam sam po sebi je takav da teži uvek "većem" profitu, tržištu, a u realizaciji tih planova granice ne postoje. U nekom imaginarnom sistemu u kom nema gladnih i žednih, beskućnika, ratova i nasilja, energetska efikasnost se podrazumeva i lako je ostvariva, u ovom sadašnjem sistemu to je ipak samo reklama i uteha onima kojima takva uteha treba, da se osete korisnima za planetu, a to što svaki dan bace 20kg ssmeća, potroše 100-200 litara vode, 5-10l goriva, popiju i pojedu raznoraznih đakonija sa raznih kontinenata, u životnom prostoru amazonsko drvo, sa još 30 aparata uključenih na struju ušteda računara i njegovo dejstvo na globalno zagrevanje slabo vide.


Prvenstveno mislim da su takve komponente pravljene za srednje i velike sisteme gde se račun za utrošenu energiju može smanjiti za par % (što je dosta novca) korišćenjem energetske klase A proizvoda. i pri tom apsolutno ne vodeći računa o zaštiti planete, već džepa, ja bih voleo da je drugačije, ali nije.
 
Poslednja izmena:

Villy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
08.08.2009.
Poruka
1.717
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Toshiba i5 6200U, GTX930M, 16GB, 256GB SSD
CPU & cooler:
i5 6600K + EKWB Predator 240
Motherboard:
AsRock Z170 Extreme 4
RAM:
16GB@2400 DDR4 Kingston Black Fury
VGA & cooler:
Gigabyte GTX1060 OC 6G
Display:
BenQ 2420HDB + Sony 55x8507 4K, Android,
HDD:
Samsung 850 Evo 128+Green 2TB+ 2x Green 1TB
Sound:
Xonar DSX+4562OP AMP+XonarU7+Altec MX5021+Microlab SOLO 6C
Case:
MS black widow
PSU:
Thermaltake 730W modular
Optical drives:
Samsung Full black
Mice & keyboard:
Razor Mamba+Chroma
Internet:
ADSL
OS & Browser:
Win10
Other:
BMW Series 4 M package 2015, Note 5, DeskJet 4530, Oppo HA2 DAC + Kef M500, PS4 Pro
Kad gas i nafta budu nestali za par godina, SAD i Kina, dva najveća svetska zagađivača, će jednostavnim hemijskim procesom, kojim su već ovladali, nastaviti da sirov ugalj pretvaraju u naftu i "day will be saved".
Slažem se sa Diaboliqueom, trebamo prvo uložiti u obnovljive izvore energije, prvenstveno energiju vetra i geotermalnu energiju, pa zatim napraviti laganu tranziciju sa nafte na obnovljive izvore energije. Zamislite samo da npr, cela delibratksa peščara bude pretvorena u tkz "vazdušno polje", tj polje puno vetrenjača koje proizvode el.energiju. Ne bi morali da uvezemo ni jedan kW struje nikad više, ali ne! Naši političari hoće da prave prljave nuklearne elektrane i dodtano truju ovu jadnu zemlju. Što se geotermalne energije tiče, na par aktivnih svetskih vulkana su već postavljene montažne elektrane, koje koristi toplotu i prave struju. Bila je emisija pre par dana na nac.geo...

EDIT: Kao glavni razlog odustajanja od gradnje vetrenjača u Srbiji, naša vlast ej dala izgovor da je "buka tih vetrenjača prevelika" i da su "preskupe". Cena im je naravno veštački podignuta, da bi i dalje zavisli od nafte i punili džepove svetskim močnicima i naftašima.

EDITx2: I još nešto, topljenjem glečera iz okeana, tj polarnih kapa nivo vode se neće podići, jer voda i led imaju istu zapreminu. Problem predstavljaju glečeri sa planinskih vrhova. Himalaju su npr izgubili 13% svojih glečera u poslednjih 15 godina, kroz bujica, odrone i klizušta.

Po meni je svako ko "ne veruje" u globalno zagrevanje arogantan i sebičan. Klima se promenilo drastično u proteklih 15 godina. Zime sada i kada sam ja bio se drastično razlikuju. Sve je manje snega zimi, a leta su sve toplija i duža. Znam da će sada neko reći da su u pitanju ciklusi i da se to dešavalo i ranije, ali nije tako... Otkud sad ovoliko jakih oluja i zemljotresa? Otkud ovoliko simultanih aktivacija vulkana, zemljotresa i poplava? LJudima je lakše da sede na ušima nego da preduzmu nešto...
 
Poslednja izmena:

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Potrošnja računara je meni veoma bitna, ali samo sa finansijskog aspekta! Meni ne znači mnogo što gtx 480 troši 300W jer ga ja nikada neću ni imati, niti bilo koju drugu karticu u toj cenovnoj/potrošnoj klasi! Ono što hoću da kažem, jeste da ovaj i ovakvi proizvodi nisu ni namenjeni nama (bar ne većini) i da svi naši napori budu uništeni delovanjem par razmaženihm bogatih, američkih tinejdžera koji imaju triple sli gtx 480, chevrolet camaro za kur..nje, grand cherokee za svakodnevna putovanja i što istovremeno puštaju i grejanje i klimatizaciju da sebi naprave potpuni ugođaj i to samo zato što mogu! Čitav Balkan ne bi mogao da namiri štetu koju par hiljada takvih ljudi napravi - sada na to dodaj da takvih ima par desetina miliona na planeti i sam izračunaj da li mnogo znači da li ćeš ti (i ostatak planete) da ideš biciklom ili gradskim prevozom i da kupuješ grafičku karticu iz "deep green" serije koje su btw totalni sh.t! Ova planeta je uništena u periodu 1940-1990 i ništa što mi sada uradimo neće poboljšati situaciju u kojoj se sada nalazimo i koja nam dolazi! Ovoj planeti je potrebno da se reši bića koja sebe nazivaju "ljudi" na jedan period od recimo 500god. i da se zaleči jer dokle god postoji samo jedan čovek, od naših snova da imam "raj na zemlji" neće biti ništa...

"The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing." Edmund Burke

P.S. Oni koji su najveći potrošači energije na ovoj planeti su jedini koji nešto i mogu uraditi po tom pitanju, ali neće! Oni koji najviše zagađuju planetu su oni koji neće da je očiste, a mogu... Ja ću uvek bacati otpatke u kantu za smeće, koristiti gradski prevoz što je više moguće, ne kupovati velike potrošače el. energije, ali ne zato što hoću, već zato što moram! Da imam keš za aston martin dbs, sigurno nikada ne bih ni pogledao gradski prevoz!!! Svi ljudi na planeti su takvi - oni koji ne veruju u to samo sebe zavaravaju!
 
Poslednja izmena:

rAMA

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
412
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 2500k + Hyper 212 Plus
Motherboard:
Asus P8P67
RAM:
2x4GB 1600MHz Exceleram Rippler
VGA & cooler:
GTX770 MSI GAMING 2GB
Display:
Samsung P2770H + LG LF2510 32"
HDD:
SSD SATA3 128GB Samsung 830 Series + WD6400AAKS + + 1.5TB Samsung EcoGreen F2
Sound:
Sound Blaster Z; Altec Lansing 5100; Sennheiser HD 205
Case:
Fractal Design Define XL Titanium Grey
PSU:
Enermax Pro82+ 625W
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder
Internet:
Telekom ADSL 6Mbit
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
PS3
Zaboravlja se da je razlika u potrošnjih kod grafičkih u load-i, dok je idle potrošnja ~10-15w manje više. Zato sam i postavio ovo pitanju u temi iz koje je izvučena kada je bila priča o atijevim kartama koje će ići u rang gtx460.


Kad gas i nafta budu nestali za par godina, SAD i Kina, dva najveća svetska zagađivača, će jednostavnim hemijskim procesom, kojim su već ovladali, nastaviti da sirov ugalj pretvaraju u naftu i "day will be saved".
Slažem se sa Diaboliqueom, trebamo prvo uložiti u obnovljive izvore energije, prvenstveno energiju vetra i geotermalnu energiju, pa zatim napraviti laganu tranziciju sa nafte na obnovljive izvore energije. Zamislite samo da npr, cela delibratksa peščara bude pretvorena u tkz "vazdušno polje", tj polje puno vetrenjača koje proizvode el.energiju. Ne bi morali da uvezemo ni jedan kW struje nikad više, ali ne! Naši političari hoće da prave prljave nuklearne elektrane i dodtano truju ovu jadnu zemlju. Što se geotermalne energije tiče, na par aktivnih svetskih vulkana su već postavljene montažne elektrane, koje koristi toplotu i prave struju. Bila je emisija pre par dana na nac.geo...

EDIT: Kao glavni razlog odustajanja od gradnje vetrenjača u Srbiji, naša vlast ej dala izgovor da je "buka tih vetrenjača prevelika" i da su "preskupe". Cena im je naravno veštački podignuta, da bi i dalje zavisli od nafte i punili džepove svetskim močnicima i naftašima.

EDITx2: I još nešto, topljenjem glečera iz okeana, tj polarnih kapa nivo vode se neće podići, jer voda i led imaju istu zapreminu. Problem predstavljaju glečeri sa planinskih vrhova. Himalaju su npr izgubili 13% svojih glečera u poslednjih 15 godina, kroz bujica, odrone i klizušta.

Po meni je svako ko "ne veruje" u globalno zagrevanje arogantan i sebičan. Klima se promenilo drastično u proteklih 15 godina. Zime sada i kada sam ja bio se drastično razlikuju. Sve je manje snega zimi, a leta su sve toplija i duža. Znam da će sada neko reći da su u pitanju ciklusi i da se to dešavalo i ranije, ali nije tako... Otkud sad ovoliko jakih oluja i zemljotresa? Otkud ovoliko simultanih aktivacija vulkana, zemljotresa i poplava? LJudima je lakše da sede na ušima nego da preduzmu nešto...
Čovečanstvo će ići lakšom putanjom, tako da ja lično očekujem da će za 20-30 godina krenuti da niču nuklearne elektrane kao pećurke...
 
Poslednja izmena:

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja se bavim energetikom i ekologijom, Kjoto protokolom, zelenim sertifikatima, i sličnim "zelenim stvarima".

Mogu samo da kažem jedno: na vrh mi je glave to tupljenje o zelenoj energiji, o smanjenju emisija CO2, o energetskoj efikasnosti U DOMAĆINSTVIMA!

Aman, Srbija koristi najgoru moguću struju (preko 70% iz veoma lošeg uglja), biomasa uništava životnu sredinu, umesto da bude značajan izvor energije, zgrade Vlade i Ministarstva se leti hlade pojedinačnim klimama, umesto centralnim sistemom, dok su im svi prozori otvoreni... USSteel vuče desetine MW struje, dok truje okolinu ugljen-monoksidom, umesto da ga koristi za svoju energetiku (da, i CO može da bude gorivo, dok je ovako ispušten u vazduh izuzetno opasan srčani otrov!)

Itd, itd... Što manje zna, čovek je po ovom pitanju srećniji! Lično bih voleo da većinu stvari koje sam video (iz ove oblasti) nisam video! Posle obilazaka raznih fabrika mesne industrije, gadilo mi se meso i po mesec dana...

Uf, smorio sam se što sam naleteo na ovu temu :D :(

Uzgred, ne verujem da je čovek baš toliko odgovoran za klimatske promene.
 
Poslednja izmena:

misticx

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
953
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook 12" 2017
CPU & cooler:
AMD TR2 2920X @4.3GHz @ EK-FB ASUS X399 Monoblock & 2 x EK-CoolStream SE 360 @ Corsair LL120 RGB
Motherboard:
ASUS X399 ROG ZENITH EXTREME
RAM:
32GB DDR4 CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS GTX 1080TI STRIX GAMING @ EK-FC1080 GTX Ti Strix RGB
Display:
27" ASUS VG278Q 144Hz + 27" ACER V276HL + 27" LG 4K UK650-W
HDD:
Samsung 950PRO 512GB M.2 NVMe + 2x Samsung 860 EVO 1TB + 2x Samsung 850 EVO 250GB & QNAP 12TB
Sound:
Logitech Z-5500 Digital & Razer Mano' War 7.1 Wireless
Case:
Phantex Evolv X
PSU:
EVGA SuperNOVA 850 G2 850W
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
Razer Lancehead TE @ Razer Gigantus & Corsair Vengence K90
Internet:
SBB 100/10Mb
OS & Browser:
Windows 10 x64 Pro
Shvatite da je covek, u biti, sebicno i samozivo stvorenje, nisam pesimista, ali covek se nikada nece promeniti. Fallout je neizbezan, ali cak ni posle toga, na zalost ljudi se nece opametiti,prosto coveku je sudjeno da sam sebe sistematski unisti, a s bozirom kakav je, i treba da ga nema. Nekolicina ljudi upravlja svetom i njih apsolutno nista drugo do profita ne zanima,gleceri, "pluca sveta", zivotinje, ozonski omotac, to ih apsolutno ne interesuje i sve dok ljudi budu izigravali kvazi moraliste i pacifiste, mazuci oci nekakvim pravima a skrivajuci mnogo bitnije stvari,tako ce i ostati. Da li stvarno mislite da auto ne bi mogao da radi na neko drugo pogonsko sredstvo do nafte?(jer sva goriva se dobijaju preradom nafte,sem plina), da li su vetrenjace i solarne celije neefikasne i slabe? naravno da ne, ali ko bi onda ubirao kajmak? ko bi se bogatio ako bi ti sam proizvodio elektricnu energiju ili "pravio" gorivo za svoj auto?
Propaganda i jak uticaj svetskih mocnika cini svoje. Znam da zvuci kao zavera, ali tako je. Mogao bih na ovu temu knjigu da napisem, ali nemam zivaca ni vremena, jer bi se na kraju sigurno jako iznervirao.

Rezime: svet se moze spasiti u potpunosti, ali samo na jedan nacin : vrsenjem selekcije ljudi tj. uklanjanjem kukolja. Ne zelim da ulazi u politiku ali u jednoj, ne bitno kojoj emisiji, jedan, ne bitno koji politicar je rekao jednu jako pametnu recenicu: "Umesto da su sasekli zlo u korenu oni su djavolu sekli nokte", upravo o tome se radi, da bi se sacuvala planeta moraju da se preduzmu neke, ne bas prijatne, ali na zalost neminovne mere.
Razmislite o tome :)
 

Stola

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
14.08.2010.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
vrsenjem selekcije ljudi tj. uklanjanjem kukolja
:rolleyes:
he, he, fašisti su probali tom metodom, problem kod te metode su opet ljudi koji biraju ko je kukolj (crni, beli, žuti, ili po obrazovanju, ili po fizičkoj spremnosti, ili po IQ po čemu ko i kako), ne može se tako, šta misliš da ti nisi "kukolj" ili neki član tvoje porodice... da mirno ćeš čekati da te "selektiraju" tamo neki sa vrha. :rotf:
 

misticx

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
953
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook 12" 2017
CPU & cooler:
AMD TR2 2920X @4.3GHz @ EK-FB ASUS X399 Monoblock & 2 x EK-CoolStream SE 360 @ Corsair LL120 RGB
Motherboard:
ASUS X399 ROG ZENITH EXTREME
RAM:
32GB DDR4 CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS GTX 1080TI STRIX GAMING @ EK-FC1080 GTX Ti Strix RGB
Display:
27" ASUS VG278Q 144Hz + 27" ACER V276HL + 27" LG 4K UK650-W
HDD:
Samsung 950PRO 512GB M.2 NVMe + 2x Samsung 860 EVO 1TB + 2x Samsung 850 EVO 250GB & QNAP 12TB
Sound:
Logitech Z-5500 Digital & Razer Mano' War 7.1 Wireless
Case:
Phantex Evolv X
PSU:
EVGA SuperNOVA 850 G2 850W
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
Razer Lancehead TE @ Razer Gigantus & Corsair Vengence K90
Internet:
SBB 100/10Mb
OS & Browser:
Windows 10 x64 Pro
Boja naravno nije bitna,diploma takodje, bitno je da li taj covek zeli da doprinese zajednici a ne da se bori protiv nje ili da je unistava,samozivi i egocentricni ljudi moraju na bilo koji nacin da se sankcionisu.
 

Stola

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
14.08.2010.
Poruka
51
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
čime se to meri, novcem potrošenim na zajednicu, ili prebačenim tonama preko ruku, ili možda mednim izjavama, ili pak nekim sumljivim psiho testom, ma ne komšije su te koje ukazuju na problematične ccc...ne ide to tako i uz najbolju volju.
jedini mogući način je permaentno obrazovanje, disciplina i odricanje od gotovo svih vidova konfora kojeg danas poznajemo, a samim tim i žrtvovanje navika iz sadašnjosti, što je izuzetan napor ukoliko je dobrovoljno i osuđeno na neuspeh, verujem da i ti ne bi mogao nekih stvari da se dobrovoljno odrekneš, na primer grejanja prostorija do 22C-23C, umesto ekoloških 12-18C, automobila, gomile elektrike po kući, luksuznog trošenja vode, takođe individualitet u današnjem smislu, ne bi smeo da postoji (sopstvena kuća, vikendica, par stanova na lepim turističkim lokacijama, praktično brisanje ekonomije sadašnjosti i postavljanje neke druge vrste motora za ljudsku rasu,

svi su sposobni da vole ukoliko im je to omogućeno, tj. nije uskraćeno.
 

misticx

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
953
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook 12" 2017
CPU & cooler:
AMD TR2 2920X @4.3GHz @ EK-FB ASUS X399 Monoblock & 2 x EK-CoolStream SE 360 @ Corsair LL120 RGB
Motherboard:
ASUS X399 ROG ZENITH EXTREME
RAM:
32GB DDR4 CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS GTX 1080TI STRIX GAMING @ EK-FC1080 GTX Ti Strix RGB
Display:
27" ASUS VG278Q 144Hz + 27" ACER V276HL + 27" LG 4K UK650-W
HDD:
Samsung 950PRO 512GB M.2 NVMe + 2x Samsung 860 EVO 1TB + 2x Samsung 850 EVO 250GB & QNAP 12TB
Sound:
Logitech Z-5500 Digital & Razer Mano' War 7.1 Wireless
Case:
Phantex Evolv X
PSU:
EVGA SuperNOVA 850 G2 850W
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
Razer Lancehead TE @ Razer Gigantus & Corsair Vengence K90
Internet:
SBB 100/10Mb
OS & Browser:
Windows 10 x64 Pro
svi su sposobni da vole ukoliko im je to omogućeno, tj. nije uskraćeno.
Trgni si iz tog La La Land sna i shvati realnost, koja je potpuno drugacija.

A sto se tice mog zadnjeg posta, to se odnosilo na prostu izreku ne radi drugima ono sto ne bi voleo tebi da rade, stim sto bih ja dodao "...u suprotnom snosi posledice".Prosto bez vaspitanja/kulture i pravih sistema vrednosti ovaj svet je propao.

Ali sad smo vec zagazili u tezak OFF, tako da bi bilo dobro da se maneno dalje ove teme (ako imas jos nesto da mi dodas mozes da mi posaljes PM)
 
Poslednja izmena:
S

stalja

Guest
Boja naravno nije bitna,diploma takodje, bitno je da li taj covek zeli da doprinese zajednici a ne da se bori protiv nje ili da je unistava,samozivi i egocentricni ljudi moraju na bilo koji nacin da se sankcionisu.
Ovo se zove komunizam, mada znajuci tebe i ovo bi ti smetalo :D

Na temu

Naravno da je bitna potrosnja racunara. Ja svoj racunar kad ne koristim ili ne skidam nesto, drzim ugasen.

Grejem se na struju, koristim stedljive sijalice u prostorijama u kojim ne boravim duze do 10 min (naporne su za oci kao i neonke koji trepere u sekundi).
 

misticx

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
953
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook 12" 2017
CPU & cooler:
AMD TR2 2920X @4.3GHz @ EK-FB ASUS X399 Monoblock & 2 x EK-CoolStream SE 360 @ Corsair LL120 RGB
Motherboard:
ASUS X399 ROG ZENITH EXTREME
RAM:
32GB DDR4 CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS GTX 1080TI STRIX GAMING @ EK-FC1080 GTX Ti Strix RGB
Display:
27" ASUS VG278Q 144Hz + 27" ACER V276HL + 27" LG 4K UK650-W
HDD:
Samsung 950PRO 512GB M.2 NVMe + 2x Samsung 860 EVO 1TB + 2x Samsung 850 EVO 250GB & QNAP 12TB
Sound:
Logitech Z-5500 Digital & Razer Mano' War 7.1 Wireless
Case:
Phantex Evolv X
PSU:
EVGA SuperNOVA 850 G2 850W
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
Razer Lancehead TE @ Razer Gigantus & Corsair Vengence K90
Internet:
SBB 100/10Mb
OS & Browser:
Windows 10 x64 Pro
Ovo se zove komunizam
Ne to nikako nije Komunizam niti ima veze sa njim,necu da ti pricam sta je jer onda zalazimo u politiku i u teme kojima nije mesto na ovom forumu.

Na temu

Mene stedljive silacije jako smaraju zato sto im dugo treba da se zagreju a do tada one ckilje ko da su 10W snage.

@stalja
sto se tice neonki,sve neonke trepere,ali uglavnom velikim intenzitetom tako da je slabo primetno sem ako ne gledas direktno u nju,ako ti trepere neonke proveri da ti nije otisao starter ;)
 

SuperStarr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
1.342
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD DA-C2 @ 3,66Ghz (1.4V) under Alpenföhn Broken
Motherboard:
DFI LANParty JR 790GX-M2RS @ 1,8Ghz
RAM:
4x 2Gb "Crne Dragane" @ 866Mhz CL5 1.95V
VGA & cooler:
PCS 6770 1Gb feat. Scythe Musashi + PAPST 12cm @ 5V
Display:
ASUS VW222U
HDD:
1x Maxtor, 3x WD, 1x Hitachi
Sound:
SB0460 feat. Creative Fatal1ty Gaming Headset
Case:
kinez čisto da zašrafim ploču da se ne krivi...
PSU:
ZM850-HP
Optical drives:
LiteOn always & forever :P
Mice & keyboard:
GA GM-M6800 & Microsoft Multimedia 1.0A
Internet:
Telekom ADSL 1Mbps
OS & Browser:
xDark W7 x64 SP1 /// Google Chrome
Other:
2x Doggy Dog ?
Mene stedljive silacije jako smaraju zato sto im dugo treba da se zagreju a do tada one ckilje ko da su 10W snage.
Philips-u treba vreme da se zagreje ali kad se zagreje onda stvarno svetli kao "obična".
Imam u kući i Gruding koji je osetljiv na temperaturu i kineze koji po meni nisu zdravi za oči ali ne pitam se ja... :)
 

serpent

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.04.2009.
Poruka
334
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i7 920
Motherboard:
Gigabyte GA-EX58-UD3R
RAM:
2x2GB Patriot Viper DDR3 1600MHz CL7
VGA & cooler:
Club 3D Ati 4850 512MB + Accelerro S1 R2
Display:
Samsung T220
HDD:
1TB Seagate baracuda
Sound:
OnBoard
Case:
Chieftec BIIIG
PSU:
TT 850W
Optical drives:
Pioneer
Mice & keyboard:
Logi MX518 + Logi krsh KB
Internet:
SBB
OS & Browser:
W7
'Bitnoca potrosnje racunara' mislim da je individualni faktor. Ukoliko vam je bitno da ustedite novac bolje podjite od nekih drugih stvari, cisto sumnjam da neko vodi racuna o tome, ja prvi ne (jer bacam pare na jos vece gluposti), sto se okologoije tice, gledam da budem civilizovan koliko mogu, ali me iskreno ne zanima moj racunar koliku emisiju na mesecnom nivou ima. - Tako da sve u svemu, meni nije bitna potrosnja...
 

misticx

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
953
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook 12" 2017
CPU & cooler:
AMD TR2 2920X @4.3GHz @ EK-FB ASUS X399 Monoblock & 2 x EK-CoolStream SE 360 @ Corsair LL120 RGB
Motherboard:
ASUS X399 ROG ZENITH EXTREME
RAM:
32GB DDR4 CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS GTX 1080TI STRIX GAMING @ EK-FC1080 GTX Ti Strix RGB
Display:
27" ASUS VG278Q 144Hz + 27" ACER V276HL + 27" LG 4K UK650-W
HDD:
Samsung 950PRO 512GB M.2 NVMe + 2x Samsung 860 EVO 1TB + 2x Samsung 850 EVO 250GB & QNAP 12TB
Sound:
Logitech Z-5500 Digital & Razer Mano' War 7.1 Wireless
Case:
Phantex Evolv X
PSU:
EVGA SuperNOVA 850 G2 850W
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
Razer Lancehead TE @ Razer Gigantus & Corsair Vengence K90
Internet:
SBB 100/10Mb
OS & Browser:
Windows 10 x64 Pro
Pa znam,ali retko ko pali svetlo 15ak min pre nego sto udje u prostoriju :) ako npr uvece ulazis u sobu da nesto uzmes, palis svetlo i slogiras se koliko slabo svetli. One jesu ekonomicne i, kao sto si rekao, kad se ugreju svetle kao obicne, ali funkcionalnost im nije "najveselije" odradjena.
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Pa znam,ali retko ko pali svetlo 15ak min pre nego sto udje u prostoriju :) ako npr uvece ulazis u sobu da nesto uzmes, palis svetlo i slogiras se koliko slabo svetli. One jesu ekonomicne i, kao sto si rekao, kad se ugreju svetle kao obicne, ali funkcionalnost im nije "najveselije" odradjena.
Mistichni, aj ne zezaj...Pa ako si ushao da neshto uzmesh samo, i upaljach ti je dosta...
 

misticx

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
953
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook 12" 2017
CPU & cooler:
AMD TR2 2920X @4.3GHz @ EK-FB ASUS X399 Monoblock & 2 x EK-CoolStream SE 360 @ Corsair LL120 RGB
Motherboard:
ASUS X399 ROG ZENITH EXTREME
RAM:
32GB DDR4 CORSAIR VENGEANCE RGB PRO 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS GTX 1080TI STRIX GAMING @ EK-FC1080 GTX Ti Strix RGB
Display:
27" ASUS VG278Q 144Hz + 27" ACER V276HL + 27" LG 4K UK650-W
HDD:
Samsung 950PRO 512GB M.2 NVMe + 2x Samsung 860 EVO 1TB + 2x Samsung 850 EVO 250GB & QNAP 12TB
Sound:
Logitech Z-5500 Digital & Razer Mano' War 7.1 Wireless
Case:
Phantex Evolv X
PSU:
EVGA SuperNOVA 850 G2 850W
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
Razer Lancehead TE @ Razer Gigantus & Corsair Vengence K90
Internet:
SBB 100/10Mb
OS & Browser:
Windows 10 x64 Pro
Mistichni, aj ne zezaj...Pa ako si ushao da neshto uzmesh samo, i upaljach ti je dosta...
Ma kako da ne,otvoris orman da npr. uzmes duks i sad onako sa upaljacem bauljas nit sta vidis nit boze zdravlja + mozes da "oprljis" nesto :D:rotf:
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
moje stedljive sijalice odmah imaju punu snagu, tj.svetlost. Sijalice su od 27W, ekvivalent obicnih od 150W (realno ekvivalent 100W:P).
Marka je Philips ali su i placene 350-400din, sad ne znam jel to skupo ili ne, ali vidim i video sam onda kad sam uzimao i po 200 i neki dinar stedljive..
Ali, racunar ne gasim, potrosnja - po UPS-u mi je 30% snage UPS-a koji je 360W, znaci ~100W.. Kontam da zbog toga nemam potrebe da ga gasim ;)
 
Vrh