• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Raspberry Pi

Чода

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
11.08.2016.
Poruka
53
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Da li moze neko da napise malo vise o raspberry pi, kakva mu je primena ?Citao sam na internetu, ali me zanima da li ima neko da je koristio i moze malo vise da napise o tome. :D
 

kolega

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.12.2016.
Poruka
26
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Da li moze neko da napise malo vise o raspberry pi, kakva mu je primena ?Citao sam na internetu, ali me zanima da li ima neko da je koristio i moze malo vise da napise o tome. :D
Ja ga primjenio da instaliram kodi i picim filmove :)
Dobar je za linux entuzijaste.

I neke inzinjere u oblasti robotike.
Primjena zavisi od tvog znanja.
 

Чода

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
11.08.2016.
Poruka
53
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja ga primjenio da instaliram kodi i picim filmove :)
Dobar je za linux entuzijaste.

I neke inzinjere u oblasti robotike.
Primjena zavisi od tvog znanja.
Druga godina srednje tehnicke skole, sto znaci da nemam nekog znanja, ali sam gledao po netu malo klipove, zanimljivo mi je, a deluje kao da nije mnogo komplikovano za rukovanje :))))
 

a c a

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Propus@Deneb
Motherboard:
Foxconn
RAM:
Hyper X
VGA & cooler:
AMD
Display:
Samsung
HDD:
WD5000AAKX i WD20EZRZ
Sound:
int.
Case:
690IIa
PSU:
Seasonic
Optical drives:
Pioneer&Liteon
Mice & keyboard:
Chicony&Logitech
Internet:
SBB D3
OS & Browser:
7Ux64/XPSP3
Da li moze neko da napise malo vise o raspberry pi, kakva mu je primena ?Citao sam na internetu, ali me zanima da li ima neko da je koristio i moze malo vise da napise o tome. :D
Koji model? Ima ih već nekoliko generacija.
 

darko31

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.10.2013.
Poruka
466
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II [email protected] Raijintek Themis Evo
Motherboard:
ASRock FM2A75M-DGS
RAM:
Mushkin Blackline DDR3 4GB 1600MHz CL8
VGA & cooler:
Powercolor 6850 1GB GDDR5
HDD:
OCZ Vertex 2 60GB; Hitachi 500GB
Case:
Thermaltake Commander MS-II
PSU:
Raidmax RX-500AF
Mice & keyboard:
Elecom GM-10 & Genius KB-G235
Raspberry Pi i slični single board computers mogu se primeniti za raznorazne stvari.

Mi smo na faksu najviše koristili za robotiku, kao glavni kompjuter na robotu ranije, sad za remote flešovanje mikrokontrolera.

Glavna razlika SBC-jeva u odnosu na klasičan PC je što imaš na raspolaganju hardverske periferije. GPIO i različite serijske komunikacije kao što su UART, SPI, I2C, itd.

U prevodu sa malo dodatne elektronike, možeš nakačiti na njega senzore, aktuatore, motore, servoe, kontrolisati razne uređaje, itd.

Takođe je super što se tiče softverske strane, ako nisi ranije koristio neku Linux distribuciju, Pi je odličan za upoznavanje. Na njemu možeš da koristiš high level programske jezike kao što su Python, Javascript itd, sa gomilom biblioteka baš za Pi.
 

Чода

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
11.08.2016.
Poruka
53
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Raspberry Pi i slični single board computers mogu se primeniti za raznorazne stvari.

Mi smo na faksu najviše koristili za robotiku, kao glavni kompjuter na robotu ranije, sad za remote flešovanje mikrokontrolera.

Glavna razlika SBC-jeva u odnosu na klasičan PC je što imaš na raspolaganju hardverske periferije. GPIO i različite serijske komunikacije kao što su UART, SPI, I2C, itd.

U prevodu sa malo dodatne elektronike, možeš nakačiti na njega senzore, aktuatore, motore, servoe, kontrolisati razne uređaje, itd.

Takođe je super što se tiče softverske strane, ako nisi ranije koristio neku Linux distribuciju, Pi je odličan za upoznavanje. Na njemu možeš da koristiš high level programske jezike kao što su Python, Javascript itd, sa gomilom biblioteka baš za Pi.
Hvala !!:wave:
 

PRO>KOMP.<

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
26.05.2011.
Poruka
1.088
Rezultat reagovanja
9
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 7 3700X @4.3GHz - Freezer II - 360mm - ARCTIC
Motherboard:
ASUS Crosshair VI HERO
RAM:
G.SKILL 4x8GB DDR4 @ 32GB 3200MHz
VGA & cooler:
Zotac 1080Ti AMP EXTREME X2
Display:
Asus VH238T 23" + Asus VW220D 22" + Samsung 23'' + FOX 40''
HDD:
Samsung EVO 960 500GB M.2 NVMe SSD Kingstone HyperX 120GB + SSD Samsung 250 850EVO + HDD 240GB + 1TB
Sound:
SupremeFX 8-Channel High Definition Audio CODEC S1220 - 120db
Case:
be quiet! Dark Base 700 | inverted
PSU:
EVGA SuperNOVA 750 G2 750w
Optical drives:
NOPE
Mice & keyboard:
A4TECH bloody V5M & AZIO mehanička tastaura MGK1-K
Internet:
WiFi/Lan 1Gb/s
OS & Browser:
Windows 10 i Linux Kali
Other:
Laptop: HP ProBook 430 G2[i5 5200U] Hackintosh Mojave i Asus Eee PC 1005HA
Moze za svasta da se koristi ja sam uzeo RPi3 jos kad je izaso vecinu stvari sam probao na njemu, Kodi, Linux, Win IoT,... koristim ga za daljinsko upravljanje i kontrolisanje uredjaja u kuci, povezao sam GPIO pinove sa mojom karticom koju sam napravio i uzivanje. A ovako od zanimljivih projektica igrao sam se sa FM Transmitter-om. Evo nadjoh klip... Za transmiter vam je potrebna samo obicna zica i RPi3 :D.


https://www.youtube.com/watch?v=0ITV6b5PCns
 
Vrh