• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Kompresija za prenosne playere?

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Interesantno je primetiti da je na HA, mada su oni vrlo zagriženi za Lame, godinama bio široko rasprostranjen stav da je za prenosne playere bolje koristiti Fraunhofer CBR (npr. na 128) nego Lame, zato što Lame nije optimizovan za niske bitrejte. Međutim, negde od Lamea 3.98.2 taj stav se menja i dobar deo preporuka ide ka onome o čemu sam pisao u prvom postu. Ja ne pratim taj forum često ni temeljno da bih tačno znao šta se promenilo, ali čini se da je Lame u novijim inkarnacijama dobio optimizacije za širok opseg bitrejta, ne samo za V2 i više, kako je uglavnom bilo u prošlosti.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.669
Rezultat reagovanja
2.060
Moja konfiguracija
Ja sam se malo igrao ovih dana i cini mi se da V5 u potpunosti zadovoljava moje potrebe za slusanje muzike na MP3 plejeru. Nisam jos probao V4 + lowpass filter, videcu kako ce se pokazati takva kombinacija (ne volim rezanje visokih :/).
Inace, naleteo sam na vise misljenja na HA forumu gde su prijavljivali pojavu artefakta kada je koriscen V2 u verziji 3.98.2. Iskreno, mrzi me da sada prebacujem nekoliko albuma iz FLAC-a i da se udubljujem u slusanje, a i presao sam na 3.98.4... Kazu da sa V3 toga nema, da li zbog Y switch-a ili neceg drugog, ne bih znao.
 
Poslednja izmena:

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
-Y switch radi bezmalo isto što i lowpass, samo što "seče" na 16 kHz. Ideja je da kad enkoder proceni da neki ton iznad 16 kHz neće biti čujan u zvučnoj slici on ga, jednostavno, preskoči, a ušteđeni bitrate povećava kvalitet zvuka ispod 16 kHz. Y se razlikuje od --lowpass 16 u toliko što je selektivan, pa pušta i nešto iznad 16 kHz, mada meni nije poznat tačan kriterijum selekcije.

Ovde se postavlja pitanje je li postoji čujna razlika između "tvrdog" sečenja na 15 kHz i "mekog" sečenja na 16 kHz, kakvo pravi Y switch? Ako postoji, onda je tvoje setovanje bolje. Ako ne, ili ako je marginalna, onda --lowpass 15 daje značajne uštede i trebalo bi da rezultira kvalitetnijom kompresijom ispod 15 KHz nego V5 i V6. Nema druge nego da proveriš u praksi, najbolje na nekoj kompoziciji gde visoki tonovi imaju važnu ulogu u zvučnoj slici.

Čak i ako postoji neki čujan gubitak sa --lowpass 15, postavlja se pitanje da li je dobitak ispod 15 kHz vredan tog gubitka? Kad uzmemo da -V4 --lowpass 15 daje fajlove veličine otprilike kao V5, a veće nego V6, V7 itd. onda je jasno da je veći "bandwidth" otišao na kompresiju opsega <15 kHz, što bi trebalo da znači i upadljivo bolji kvalitet zvuka u tom opsegu. Bar teorijski.
 
Poslednja izmena:

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.669
Rezultat reagovanja
2.060
Moja konfiguracija
Vracam se na V3 definitivno. :) Hocu optimalan odnos kvaliteta i velicine, a V3 je upravo to. Ne vidim neku svrhu ustede od ~30kb/s (u odnosu na V5) sa danasnjim kapacitetima plejera i memorijskih kartica za telefone.
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja sam prilično ubeđen da mi je za Sansa Clip sa default sluškama ono -V4 --lowpass 15 sasvim OK, ali nisam testirao. Zapravo i ne znam tačno kako bih mogao da uradim ABX. Onako u grubo gledano, trebalo bi da na opsegu ispod 15 kHz to setovanje na veličini fajla kao V5 daje, otprilike, kvalitet kao V3. Postavlja se pitanje da li je gubitak visokih tonova previše drastičan? Nemam pojma, pokušaću da testiram kad nađem vremena i kad smislim kako.

Mogu ja da uradim ABX u foobaru, ali me to ne zanima, mene zanima u konkretnom uređaju (Clip) da li postoji razlika, a ne da li postoji apsolutna razlika (unapred znam da postoji, ne treba mi test za to).
 
Poslednja izmena:

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.669
Rezultat reagovanja
2.060
Moja konfiguracija
Nisam se nesto bavio V4 presetom, ali mogu da ti kazem da se kod mene jasno primecuje razlika izmedju V3 i V5 na Blueberry BitCat sa Sennheiser MX350 sluskama. Nekome je ta razlika vrlo mala, meni nije i dovoljna je da se odlucim za V3. Clip sigurno ima kvalitetniji izlaz, pa je razlika i veca.
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Postavlja se pitanje ima li kvalitetnije sluške? :D
 

dadoo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
08.07.2009.
Poruka
736
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600 + Noctua NH-U12S
Motherboard:
Gigabyte Aorus GA-AX370-Gaming K5
RAM:
16GB G.Skill Ripjaws V DDR4 3000MHz
VGA & cooler:
Gigabyte GTX 750Ti
Display:
LG IPS224
HDD:
Samsung EVO 850 240GB (system) & 2x Seagate Skyhawk 10TB (storage)
Sound:
Sennheiser HD598
Case:
Fractal Design Define C + 3x Noctua NF-S12A ULN + 2x Noctua NF-A14 ULN
PSU:
Corsair HX450 + Mixer PC extenders "Noctua Edition"
Za neke stvari znam da ih neću naći lossles i šta je tu je.
Pu, pu, pu.. nemoj da budes toliki pesimista nego mi baci "trebovanje" na PM da vidimo sta mojih 6TB moze da uradi za tebe ;)
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
10x. Ali nije tako jednostavno sastaviti listu kako se čini na prvi pogled. Najveći problem je Misc folder i neke domaće stvari. Javiću ti se kad sastavim. :)
 

Gadjan

PCAXE Member
Učlanjen(a)
03.11.2009.
Poruka
172
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel E7200 + Thermaltake Silent Tower
Motherboard:
Asus P5QL-E
RAM:
2x1 GB 800 MHz GeIL + 1 GB Kingston
VGA & cooler:
Nvidia GeForce 8500 GT
Display:
Dell U2311H
HDD:
Samsung Spinpoint F3 1 TB (HD103SJ); Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB
Sound:
Creative Live! 5.1 (SB0100); Altec Lansing 621; AKG K77
Case:
Neo
PSU:
Neki Intex Kinez "500" W
Optical drives:
NEC 3540A; LiteOn SHD-16P1S
Internet:
Wireless 4096/512
OS & Browser:
Windows XP Pro SP3
Other:
Sky Star 2 2.6D
Nešto razmišljam... ja zapravo nisam još čuo konkretnu razliku između flac i mp3 kompresije (ne računam sve do sad, gde je uvek mp3 bio loše odrađen). Ne znam da li bih uopšte mogao čuti sa ovim mojim 621 i Live kartom ali pokušao bih, jer svuda audiofili navode ogromne razlike između CD-a i mp3, pa bih voleo da kad već skidam nešto višestruko veće, da bar znam čemu, i sam procenim da li je razlika značajna ili beznačajna. Da bih najlakše primetio, ciljam na nešto gde loosy kompresija dolazi najviše do izražaj, znači pesma/album koja je problematična za lame enkoder i gde se jasno čuje razlika između flac i najkvalitetnije moguće mp3 kompresije.
Znači preporučite mi pesmu/album za tu svrhu, pa ću nabaviću flac i isti fajl kompresovati najboljim lame presetom.
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Potraži na HA forumu. Oni imaju tamo linkove za download problematičnih stvari. Ali pazi, to su neke deonice koje su baš odabrane zato što su problematične, 99,99% stvari nisu problematične, tako da se ja s tim ne bih opterećivao.

Inače, ne mislim ja da su razlike baš tako "ogromne" kao što se priča, sve dok smo na terenu zvuka na kompjuteru i kompjuterskih zvučnika. Drugo je neka vrhunska kartica zakačena za vrhunsko pojačalo i zvučnike. Uzgred budi rečeno, da neko na HA kaže da ta i ta kartica ima bolji zvuk od integruše ne bi hteli ni da ga slušaju ako to ne potkrepi rezultatom ABX testa.

Pun je npr. net priča o tome da ovaj MP3 dekoder zvuči bolje od onog itd. Te priče datiraju iz vremena starog Winampa i faličnog Nitrane dekodera. Unatoč silnim pričama, niko nije uspeo da dokaže da postoji bilo kakva uočljiva razlika između ma kog aktuelnog MP3 dekodera (jedva da ima merljive razlike). Ja mislim da dobrim delom to važi i za zvučne kartice. Ljudi kažu "ovo zvuči super kad uključite kristalizer". Pa izvin'te, kako može da zvuči super zvuk koji je veštački nabudžen? To je kao onaj super-bass.

Koliko ove stvari znaju ponekad da budu blesave ilustruje česta tvrdnja da MP3 dekoder u WMP mnogo bolje zvuči od onog u Winampu. Znate li šta je istina? Oba programa imaju isti MP3 dekoder, licenciran od Fraunhofera.
 
Poslednja izmena:

dadoo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
08.07.2009.
Poruka
736
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600 + Noctua NH-U12S
Motherboard:
Gigabyte Aorus GA-AX370-Gaming K5
RAM:
16GB G.Skill Ripjaws V DDR4 3000MHz
VGA & cooler:
Gigabyte GTX 750Ti
Display:
LG IPS224
HDD:
Samsung EVO 850 240GB (system) & 2x Seagate Skyhawk 10TB (storage)
Sound:
Sennheiser HD598
Case:
Fractal Design Define C + 3x Noctua NF-S12A ULN + 2x Noctua NF-A14 ULN
PSU:
Corsair HX450 + Mixer PC extenders "Noctua Edition"
@Gadjan:

Druze, ako do sada nisi zagrizao u audiofilske vode, bolje nemoj da se upustas u to :)

Psiho-akustika je vrlo cudna i subjektivna stvar.. Postoji i teorija o tome da covek ne "dozivljava" muziku samo kroz slusni aparat, vec vibracije prima celim telom, pa upravo taj nedostatak odredjenih frekvencija u mp3 kompresiji kvari sveukupni dozivljaj.. Ma, to je igra bez granica, i pritom veoma skupa.
Moj HIFI sistem kosta kao 2 auta koje vozim i mogu reci da zadovoljava moje potrebe.. Nisam od onih koji su u stalnoj potrazi za boljim. Uvece, kada zbog ukucana ne mogu da slusam muziku na njemu, istu slusam na Audigy 2 kartici i HD555 sluskama. Na tom setup-u je besmislemo pricati o razlikama u lossless i lossy kompresiji, ali moj mozak mi ne da mira kad pustim neki mp3 jer svo vreme imam neki cudan osecaj da "to nije to" :)

Sa druge strane, danas su HDD-ovi toliko veliki i jeftini, a internet brzine toliko velike, da sve manje ima smisla cuvati nesto u mp3 formatu i ne koristiti FLAC. Osim ako nije u pitanju pomodarstvo i desetine hiljada albuma od kojih se uvek "vrte" 20, a 90% toga nikada necete ni poslusati..

Ja lossy kompresiju podrzavam samo u svrsi koriscenja kod prenosnih playera i tu se prica zavrsava :)
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Sa druge strane, danas su HDD-ovi toliko veliki i jeftini, a internet brzine toliko velike, da sve manje ima smisla cuvati nesto u mp3 formatu i ne koristiti FLAC.
A ja bih dodao: sa ovim brzinama Neta sve manje ima smisla skidati muziku, uz stotine dostupnih on-line radio stanica ;) Ja muziku sa svog kompa slušam samo u retkim trenucima kada Net "padne" - inače sve vreme "vrtim" Net radio stanice. Jednostavnije, legalnije ( :d ), raznovrsnije...

Ali, opet, pretpostavljam da to rešenje ne bi zadovoljilo prave audiofile ;)
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
A ja bih dodao: sa ovim brzinama Neta sve manje ima smisla skidati muziku, uz stotine dostupnih on-line radio stanica ;) Ja muziku sa svog kompa slušam samo u retkim trenucima kada Net "padne" - inače sve vreme "vrtim" Net radio stanice. Jednostavnije, legalnije ( :d ), raznovrsnije...

Ali, opet, pretpostavljam da to rešenje ne bi zadovoljilo prave audiofile ;)
Mene ne bi zadovoljilo sigurno, ali ne bi bio kvalitet taj koji je problem. Ja jednostavno ne mogu tako random da slusham muziku, uvek postoji par pesama shto mi se slusha i koliko god voleo neke druge ne slusham ih je mi jednostavno ne leze u tom trenutku. Proshle nedelje dok sam sklapao rachunar ukljuchio sam malo tuner da mi svirucka neshto i bilo mi je skroz chudno slushati radio odvikao sam se od radia totalno :d
 

Gadjan

PCAXE Member
Učlanjen(a)
03.11.2009.
Poruka
172
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel E7200 + Thermaltake Silent Tower
Motherboard:
Asus P5QL-E
RAM:
2x1 GB 800 MHz GeIL + 1 GB Kingston
VGA & cooler:
Nvidia GeForce 8500 GT
Display:
Dell U2311H
HDD:
Samsung Spinpoint F3 1 TB (HD103SJ); Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB
Sound:
Creative Live! 5.1 (SB0100); Altec Lansing 621; AKG K77
Case:
Neo
PSU:
Neki Intex Kinez "500" W
Optical drives:
NEC 3540A; LiteOn SHD-16P1S
Internet:
Wireless 4096/512
OS & Browser:
Windows XP Pro SP3
Other:
Sky Star 2 2.6D
Da se i ja javim na vreme, jer ako nastavim da čitam po HA forumu šta sam sve našao što me interesuje, neću završiti do kasno u noć :D.

@Wiz
Hvala za savet, forum je pravi rudnik kvalitetnih informacija. Pominjao si ga i ranije ali nikako da svratim. Izvalio sam u svom login data.txt da čak imam i nalog tamo :D, mislim da sam ranije skidao neke stvari odatle (shibatch dekoder, asio, kernel streaming, softverski resampleri... nešto od toga). Svojevremeno sam sve to probao, načitavši se da Live sve resempluje (očajno) u 48KHz, pa da windowsov kmixer ne valja, da ga treba zaobići... i zaključio da sve to nema smisla bez nekog vrlo ozbiljnog sistema. Računam da ako se izuzme hardver, (kartica, d/a konverter, pojačalo, zvučnik) najveća razlika može biti u izvoru pa sam rešio da bar to pokušam da čujem, jer audiofili svuda bombarduju pričom da je mp3 katastrofa.

@dadoo
Sve se slažem, za FLAC sam se već opredelio, bez obzira da li će sledeći biti opet neki kompjuterski sistem ili nešto bolje, upravo zbog toga što prostor na disku već neko vreme više nije faktor, dok se za prenosne plejere uvek može više kompresovati dok bude bilo potrebe. A i ne uklapam se u to pomodarstvo, sve što mislim da čuvam je pažljivo odabrano, nema toga jako mnogo. Hardver ne mogu da biram po želji, ali bar najkvalitetniji mogući fajl mogu. Međutim i tu je bilo malo nedoumice, pošto sam dobio savet da ono što mogu, nabavim 24/96 Vinyl ili SACD rip. Iako je to ogromno za moj 128/64 net :), i to sam probao (pošto sve volim da probam ako imam priliku). Skinuo par Vinyl albuma i odmah zaključio da za moje poimanje kvalitetnog zvuka, to uopšte nije to. Ja ne mogu da podnesem pucketanja i druge smetnje/greške/artefakte koje ne znam ni kako se zovu ali ih jasno čujem. Jednom rečju to je prava katastrofa za moje uši. Znam da je to ko zna na čemu ripovano, tako da značajno utiče istrošenost ploče, igla i ostalo, i da treba 24/96 kartica i skup sistem ali i dalje nikad neću razumeti zagovornike analognog zvuka :). Na SACD slabo šta i ima, a vidim sad na HA forumu da ga povezuju sa placebom :D.

@ZoNi
Ne bih se složio da nema smisla skidati muziku, ali se slažem da je radio dobra stvar. Meni je net slabašan za online stanice, ali slušam stalno preko satelita gde isto ima velik izbor dobrih stanica. Kvalitet je za mene odličan, a dobro mi dođe za "otkrivanje" novih stvari koje ću potom naravno skinuti. Ako nešto ne znam šta je, identifikujem Tunaticom :).
 

dadoo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
08.07.2009.
Poruka
736
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600 + Noctua NH-U12S
Motherboard:
Gigabyte Aorus GA-AX370-Gaming K5
RAM:
16GB G.Skill Ripjaws V DDR4 3000MHz
VGA & cooler:
Gigabyte GTX 750Ti
Display:
LG IPS224
HDD:
Samsung EVO 850 240GB (system) & 2x Seagate Skyhawk 10TB (storage)
Sound:
Sennheiser HD598
Case:
Fractal Design Define C + 3x Noctua NF-S12A ULN + 2x Noctua NF-A14 ULN
PSU:
Corsair HX450 + Mixer PC extenders "Noctua Edition"
@Gadjan:

Ja sam veliki zagovornik analognog zvuka i redovno kupujem ploce. Ali ne moze se analogni zvuk slusati digitalno :) .. mislim, nema poente.. a i ti Vinyl Ripovi nemaju bas preterane veze sa audiofilizmom jer to nije masterovano u tim rezolucijama, nego je neko spojio gramofon na komp i presnimio plocu (!!).

"Lin Records" nudi svoja izdanja u digitalnom 24/96 formatu i njihovi fajlovi vrede download-a..
Ja od vinyl ripova bezim glavom bez obzira :)
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
@svi ajde probajte malko da zakamuflirate to "skidanje muzike", da ne bude bash tako ochito ;)

Thanks :wave:
 

dadoo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
08.07.2009.
Poruka
736
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600 + Noctua NH-U12S
Motherboard:
Gigabyte Aorus GA-AX370-Gaming K5
RAM:
16GB G.Skill Ripjaws V DDR4 3000MHz
VGA & cooler:
Gigabyte GTX 750Ti
Display:
LG IPS224
HDD:
Samsung EVO 850 240GB (system) & 2x Seagate Skyhawk 10TB (storage)
Sound:
Sennheiser HD598
Case:
Fractal Design Define C + 3x Noctua NF-S12A ULN + 2x Noctua NF-A14 ULN
PSU:
Corsair HX450 + Mixer PC extenders "Noctua Edition"

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Meni je net slabašan za online stanice
Ja sam Net radio redovno slušao i u vreme dial-upa ;) Nije bilo seckanja ako se slušaju AAC 32kbps strimovi (a, kao što je već poznato, te strimove i dalje slušam u velikoj većini).
 

Gadjan

PCAXE Member
Učlanjen(a)
03.11.2009.
Poruka
172
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel E7200 + Thermaltake Silent Tower
Motherboard:
Asus P5QL-E
RAM:
2x1 GB 800 MHz GeIL + 1 GB Kingston
VGA & cooler:
Nvidia GeForce 8500 GT
Display:
Dell U2311H
HDD:
Samsung Spinpoint F3 1 TB (HD103SJ); Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB
Sound:
Creative Live! 5.1 (SB0100); Altec Lansing 621; AKG K77
Case:
Neo
PSU:
Neki Intex Kinez "500" W
Optical drives:
NEC 3540A; LiteOn SHD-16P1S
Internet:
Wireless 4096/512
OS & Browser:
Windows XP Pro SP3
Other:
Sky Star 2 2.6D
Znam da nije tako masterovano, pa mi je i bila čudna logika i poenta toga. A htedoh da probam, više zbog toga da proverim da li će biti prisutno pucketanje i ostalo. Naravno znao sam da nema govora da ću čuti neku razliku pogotovo ne tu "toplinu" analognog zvuka pominjanu od strane audiofila, pošto je to naravno samo pretvoreno u digitalno, što kažeš. Pitanje da da li bi primetio nešto i na dobrom analognom sistemu, od silnog nerviranja zbog pucketanja :). Šalim se naravno, a ono da ne razumem zagovornike analognog sam više mislio u smislu da se dragocena ploča troši, i da zbog toga nikad nije isto, a kvalitet opada, kao kod VHS-a, što je meni još gore od pucketanja, međutim možda je vema delimično i u tome neka posebna draž :).
@redakcija
Izvinjavam se, zakamufliraćemo :). Diskusija se malo proširila, ali što se mene tiče, to je to, zanimala me teorija, a odgovore sam dobio pa idem da malo čitam i isprobavam.

edit:
ZoNi, opet ti sa 32Kbps, sad će opet da ospu paljbu po tebi :).
Ali razumem te delimično, i ja uglavnom uživam u muzici pre svega a ne u kvalitetu. Kad želim nešto da čujem, bitno je da se sluša i uživa, pa makar to bio i stoni radio sat što kažeš.
 
Poslednja izmena:

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
mislim da sam ranije skidao neke stvari odatle (shibatch dekoder, asio, kernel streaming, softverski resampleri... nešto od toga). Svojevremeno sam sve to probao, načitavši se da Live sve resempluje (očajno) u 48KHz, pa da windowsov kmixer ne valja, da ga treba zaobići...
Shibatch je, inače, nick Naoki Shibate, koji je dugo bio ključni čovek u razvoju Lamea i čiji psihoakustički model je Lame koristio (što on nigde ne spominje kao svoje uže polje profesionalnog interesovanja, što valjda znači da mu je to bio hobi). Njegovi programi su ovde:

http://shibatch.sourceforge.net/

Tu se ističe i ono što sam ovde već spomenuo:

Note: The mpg123 plugin does not improve mp3 decoding quality. It used to be effective because of a bug in the mp3 decoder in very old versions of winamp. There is no such bug anymore.
Ta priča o starom MP3 dekoderu u Winampu ima svoje zanimljivosti. Prvi Winamp je koristio MP3 dekoder čiji je autor bio programer iz Zagreba. Onda su oni uveli Nitrane dekoder, koji je, kao, bio nešto super (stariji se sećaju kakav je hype Winamp tim pravio oko njega, Nitrane the best of the best i šta ti ja znam). Programer iz Zagreba je tužio Nulsoft (firma koja je stajala iza Winamp projekta) pred američkim sudom, sa dokazima da je Nitrane baziran na njegovom kodu. Kada je AOL kupio Nulsoft ponudio je vansudsko poravnanje i tako okončao spor. Niko ne zna o kojoj je sumi reč, ali sva je prilika da je Zagrepčanin dobio oveću lovu.

Ja, BTW, radim softverski resample na 48 kHz u foobaru2000. Jedan klik da se aktivira plugin i rešen problem.
 
Poslednja izmena:

Gadjan

PCAXE Member
Učlanjen(a)
03.11.2009.
Poruka
172
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel E7200 + Thermaltake Silent Tower
Motherboard:
Asus P5QL-E
RAM:
2x1 GB 800 MHz GeIL + 1 GB Kingston
VGA & cooler:
Nvidia GeForce 8500 GT
Display:
Dell U2311H
HDD:
Samsung Spinpoint F3 1 TB (HD103SJ); Maxtor DiamondMax Plus 9 80 GB
Sound:
Creative Live! 5.1 (SB0100); Altec Lansing 621; AKG K77
Case:
Neo
PSU:
Neki Intex Kinez "500" W
Optical drives:
NEC 3540A; LiteOn SHD-16P1S
Internet:
Wireless 4096/512
OS & Browser:
Windows XP Pro SP3
Other:
Sky Star 2 2.6D
I primetiš neku razliku ili to samo onako, radi reda?:)
Ja nisam mogao ništa da uočim, a značajno opterećuje procesor pa sam batalio.
 
Vrh