• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

ATi/AMD vs nVIDIA (hardware i software)

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
poenta je da je nV uvek imala 2 segmenta,

1. desktop
2. computing

Computing segment je pokriven "Tesla" karticama. Postoji nekoliko bitnih razlika izmedju desktop i computing karitca koje su bazirane na istim chipovima. Dve su najbitnije

a) mem bandwidth
b) DP performanse

Ima jos nekoliok jako bitnih razlika ali ove dve su u domenu naseg kontempliranja.

Sta se sada desilo ? AMD je uradio nesto sto bi po meni i nV trebala da uradi. AMD je sasekao DP performanse FireGL kartica odnosno izjednacio ih u Desktop i Pro segmentu. nV ce na Tesla karticama imati ZNACAJNO bolje DP performanse, ali ce Tesla kartice kostati 6x vise. Da li nekome trebaju takve kartice na desktopu, mozda, otkud znam. Sve u svemu drago mi je da je AMD ovo uradio, mozda ce to nesto uticati na zelene.

Ovo je sve sada u domenu pretpostavke, ocekujem u toku nedelje odgovor nV. Sve u svemu i dalje je nV u debeloj prednosti nad AMD. Sve ovo sto si oni naveli kao novine Tahiti arhitekture je nV uradila pre 2 godine sa Fermiem.
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ako je ovo sa GTX680 tacno (vrlo moguce, s obzirom na broj tranzistora), to onda samo potvrdjuje cinjenicu da je GTX680 nije high-end GPU i da je bio dovoljan kao odgovor na AMD 7970. Sa druge strane, nije mi jasan AMD-ov potez da sada forsira GPGPU i pravi svoju verziju Fermija (doduse u 28nm). Pre 2 godine je bacano drvlje i kamenje na Fermi zato sto je chip bio ogroman, trosio puno i sto je bespotreno trosen silikon na GPGPU.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
pa ja samo prenosim sta sam citao po netu. Ovo ce nV omoguciti da imaju veci profit u trci sa cenama. Najvisa klasa (koja jos nije izasla) bi trebala da oduva gtx580 sa gpgpu. Ne zelim da se mesam u tvoju i mipkovu raspravu jer nisam dovoljno strucan. Mogu samo da komentarisem ono sto vidim ili procitam.

Sto se DX tice, API neces naci ni na cemu sto ne gura M$ OS, a CUDA nije vezana ni za jedan OS tako da je sa te tacke gledista DX zapravo zatvoreniji od CUDA-e zar ne? ;) Mislim, mene to ne interesuje iskreno, ja ne programiram nista niti planiram da koristim graficke sa trlion shejdera ni za sta osim za igranje, a za to je ili windows ili konzole tako da ono...
@qx-x

Pa recimo ovako 90% sistema ove planete rade na Windows'u.
Sobzirom da govorimo da je DX'ova glavna namena Gamerski segment a imajuci gore navedeni procenat nebih rekao da je to neki hendikep.

Dok GPGPU computing ima ozbiljnije namene u recimo naucnoj ili ti medicinskoj sferi. Pa je moje mishljenje da je hardwersko ogranicenje po tom aspektu daleko veci hendikep to mozda danas nije toliko vidno koliko ce biti kad GPGPU bude dobio vise na znacaju.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Ako je ovo sa GTX680 tacno (vrlo moguce, s obzirom na broj tranzistora), to onda samo potvrdjuje cinjenicu da je GTX680 nije high-end GPU i da je bio dovoljan kao odgovor na AMD 7970. Sa druge strane, nije mi jasan AMD-ov potez da sada forsira GPGPU i pravi svoju verziju Fermija (doduse u 28nm). Pre 2 godine je bacano drvlje i kamenje na Fermi zato sto je chip bio ogroman, trosio puno i sto je bespotreno trosen silikon na GPGPU.
Pa Lukija postavimo stvari realno onakve kakve su ....
Kad je gtx480 prvi Fermi izasao imao je 35% losije performanse u odnosu na 5870 (gpu koji je u tom momentu bio godinu dana vec na trzistu) i 33% vecu potrosnju i znatno vecu cenu od istog.
Danas imamo NV u situaciji da je sa tromesecnim zakasnjenjem tu negdje za nijansu sa gtx680 ispred 7970 u drugim segmentima na istom nivou ili losija i opet 50€ skuplja.

Mislim ako trazis danas analogiju u odnosu na onda pronaci je nemozes jer se situacija ni po kojoj osnovi ne poklopa.

Za mene gledajuci sve parametre ovdje imamo dva veoma slicna proizvoda sto je sa neke strane za NV veliki uspjeh imajuci skoriju istoriju u vidu.
 
Poslednja izmena:

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
GTX 480 je covece doneo ono sto AMD danas dovodi kao NOVINU ! Sta ti tu nije jasno ?
Kada smo tebi govorili da je Fermi, nesto novo, da je to pocetak nove generacije nV chipova. Kada sam pokusavao da objasnim da je C++ support, ECC, asynchronous kernel execution, etc... stvarno vredno i da je ovo prva generacija. Ti si se sprdao nekakvim neduhovitim komentarima o TA peci, topljenju instalacije etc... Sada je to odjednom roxorz ? Grozdje ti nije vise kiselo ?

Kompanije koje se ozbiljno oslanjaju na GPGPU ti benchmark testovi verovao ili ne ne zanimaju mnogo.

Zelis da imas stabilan proizvod, dobar support, garanciju da tvoj data centar ima servise koji su up 24/7 365 dana. Fine sa nV to imam. Sa AMD nismo dobili odgovor na postavljene upite. Da li trebam da se onda lozim na te grafikone ? Pa ne treba, izaci ce Tesla revizija, kome treba kupice je i opet ce imati all around bolji proizvod.
Da li me lozi to sto je nV bolja od AMD, verovao ili ne, ne lozi me. Jer ako se za N meseci desi da je AMD za moju korporaciju bolji izbor kodiracu u OpenCL. Ali da bi se to desilo nije dovoljno zabosti samo nekoliko benchmarka desktop segment kartica.
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pa Lukija postavimo stvari realno onakve kakve su ....
Kad je gtx480 prvi Fermi izasao imao je 35% losije performanse u odnosu na 5870 (gpu koji je u tom momentu bio godinu dana vec na trzistu) i 33% vecu potrosnju i znatno vecu cenu od istog.
Danas imamo NV u situaciji da je sa tromesecnim zakasnjenjem tu negdje za nijansu sa gtx680 ispred 7970 u drugim segmentima na istom nivou ili losija i opet 50€ skuplja.

Mislim ako trazis danas analogiju u odnosu na onda pronaci je nemozes jer se situacija ni po kojoj osnovi ne poklopa.

Za mene gledajuci sve parametre ovdje imamo dva veoma slicna proizvoda sto je sa neke strane za NV veliki uspjeh imajuci skoriju istoriju u vidu.
Kao prvo GTX480 je bio brzi od 5870, drugo, MSRP za GTX 680 je 499$ (isto toliko je kostao i GTX480) a za 7970 je 549$. Ocigledno ne pricamo o istim stvarima.

EDIT: http://www.computerbase.de/artikel/grafikkarten/2010/test-nvidia-geforce-gtx-480/21/#abschnitt_performancerating

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814127645 stock MSI 7970 - 579$
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814127671 stock MSI GTX 680 - 499$
 
Poslednja izmena:

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.542
Rezultat reagovanja
2.181
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
@qx-x

Pa recimo ovako 90% sistema ove planete rade na Windows'u.
Sobzirom da govorimo da je DX'ova glavna namena Gamerski segment a imajuci gore navedeni procenat nebih rekao da je to neki hendikep.

Dok GPGPU computing ima ozbiljnije namene u recimo naucnoj ili ti medicinskoj sferi. Pa je moje mishljenje da je hardwersko ogranicenje po tom aspektu daleko veci hendikep to mozda danas nije toliko vidno koliko ce biti kad GPGPU bude dobio vise na znacaju.
ma daj, imaju 10 miliona $ za masinu za magnetnu rezonancu, a kupuju gtx680... :rolleyes: Gejmerskom segmentu taj gpgpu uopste ne treba i nije mi jasno zasto je ati odustao od politike koju je vodio pre tahitija kad je nV napokon shvatila da ta slanina u pivu skoro nikome nije potrebna. No iskreno - nije me ni briga. Ja CUDA koristim samo za gledanje filmova :d

edit: ne znam kako je u OC segmentu ali brate mili gtx480 guzi 5870 kad oces i dan danas kad su igre u pitanju. Jes da je malo bucan da ne bi bio jako vreo ali pogledaj koju cenu ta karta i dan danas drzi i gde se plasira u benchmarcima (default). Realno, ja je ne bih kupio (poslednja koju sam video u oglasima, polovna, je bila 200 i kusur evra :eek: ali to ce da tera sve igre jos bar godinu dana na maksimum svega i sa AA (2560 rez ne racunam, ako ni metro2033 na najvisim podesavanjima jer to prosto nije realno ni merodavno)
 
Poslednja izmena:

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
GTX 480 je covece doneo ono sto AMD danas dovodi kao NOVINU ! Sta ti tu nije jasno ?
Kada smo tebi govorili da je Fermi, nesto novo, da je to pocetak nove generacije nV chipova. Kada sam pokusavao da objasnim da je C++ support, ECC, asynchronous kernel execution, etc... stvarno vredno i da je ovo prva generacija. Ti si se sprdao nekakvim neduhovitim komentarima o TA peci, topljenju instalacije etc... Sada je to odjednom roxorz ? Grozdje ti nije vise kiselo ?

Kompanije koje se ozbiljno oslanjaju na GPGPU ti benchmark testovi verovao ili ne ne zanimaju mnogo.

Zelis da imas stabilan proizvod, dobar support, garanciju da tvoj data centar ima servise koji su up 24/7 365 dana. Fine sa nV to imam. Sa AMD nismo dobili odgovor na postavljene upite. Da li trebam da se onda lozim na te grafikone ? Pa ne treba, izaci ce Tesla revizija, kome treba kupice je i opet ce imati all around bolji proizvod.
Da li me lozi to sto je nV bolja od AMD, verovao ili ne, ne lozi me. Jer ako se za N meseci desi da je AMD za moju korporaciju bolji izbor kodiracu u OpenCL. Ali da bi se to desilo nije dovoljno zabosti samo nekoliko benchmarka desktop segment kartica.
GPGPU ni tada ni danas nema znacaja za Desktop segment tako da tvoja argumentacija ni tada ni danas nije imala smisla za 99% korisnika.
Dok je pitanje elektricne potrosnje / termalnih osobina i performansi itekako bitno bilo.
Ceo IT se sprdao sa gtx480 ko se nije sprdao mogao je samo da bude vatreni navijac ... da ne koristim drugu rec.
E sad ako se vratis na pocetak ovog threada procitaces jedan tvoj komentar gdje nekom forumasu savetujes da pocne da uci C++ i vidimo se za deset godina .... Na osnovu tog komentara predpostavljam da si ocekivao da ce ti i GK104 biti takodje performantan za GPGPU computing zbog toga sam i postavio OpenCL grafikone i postavio licno tebe pitanje iako sasvim svestan da za siru javnost nije interesantno.
To su veoma veoma specificni saveti dati iz ugla pojedinca koji ima veoma specificne potrebe i to je tvoj glavni problem!

Dozvolji ljudima da imaju svoje potrebe koje se ne poklapaju sa tvojima. Predstani da na osnovu jednog svog licnog negativnog iskustva koje je za 99% korisnika neinteresantno satanizujes Kompanije.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Kao prvo GTX480 je bio brzi od 5870, drugo, MSRP za GTX 680 je 499$ (isto toliko je kostao i GTX480) a za 7970 je 549$. Ocigledno ne pricamo o istim stvarima.

EDIT: http://www.computerbase.de/artikel/grafikkarten/2010/test-nvidia-geforce-gtx-480/21/#abschnitt_performancerating

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814127645 stock MSI 7970 - 579$
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814127671 stock MSI GTX 680 - 499$
Da 5970 je bio brzi lapsus...
Sto se cena tice na nemackom trzistu (a ja gledam cene tamo gde zivim) 7970 kosta oko 440€ dok je gtx680 na 485€.
Iz iskustva iz zadnjih godina mogu ocekivati da ce NV u Srbiji biti jos skuplji...
Jel ti ocekujes da ce gtx680 u Srbiji biti jeftini od 7970 ??? :)
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Smirite živce i posebno izbegavajte direkna obraćanja drugim članovima, "kvazi vređanja" itd. da ne bi uleteli neki poeni. ;)
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Poslednja izmena:

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.542
Rezultat reagovanja
2.181
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
da da, lol, 7970 je overklokovan za 225mhz, a gtx680 za 180mhz. Veoma realno poredjenje, nema sta. Obrisi taj xbit iz bookmarksa, ja sam to jos pre 3 godine uradio. ;) (ako krenes da racunas procente OCa jos veca blamaza je u pitanju ;) (za amd fanboja sa xbits-a ne za tebe) ).

edit: kako ti te stvari ne vidis covece?! Mene to bode ko prstom u oko, ja tako nesto ne bih okacio ni da mi plate majkemi :p Ima tu jos jedna stvar - ATI zahteva manje CPU-a (manje oseti brzinu i snagu CPU-a) pri tim visokim rezolucijama ili visokom AA, ne znam zasto, ne razumem se, ali znam da je tako. (iz poredjenja svega i svacega, ukljucujuci i licno iskustvo)
 
Poslednja izmena:

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Sada je postala aktuelna nova disciplina koju forsiraju neki - poredjenje clock za clock pošto su performanse po ceni, površini, potrošnji izgubile na značaju, odjednom. Još kada bi arhitekture bile iste pa da ima smisla.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.542
Rezultat reagovanja
2.181
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
ne mora klok za klok, nek bude procenat za procenat...ili performance per watt...
 

vlada.j011

Banned
Učlanjen(a)
25.12.2010.
Poruka
629
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965BE + CORSAIR H70 (i7-2700k)
Motherboard:
Crosshair 4 Formula (eVGA Z77 FTW)
RAM:
KHX Grey 2x2GB CORSAIR Airflow 2 (CMT16GX3M4X2133C9)
VGA & cooler:
HD 5870 2GB
Display:
Samsung P2450H
HDD:
Kingston SSD V+ 64GB + WD 500AAKS, LG HXD5U25GLS External HDD
Sound:
Creative Inspire T5900 5.1
Case:
CORSAIR Obsidian 650D
PSU:
Seasonic X-750
Optical drives:
LG GH22NS50
Mice & keyboard:
Logitech G510/G700
Internet:
Telekom ADSL
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate x64
Other:
Logitech C310 WebCam, LG 250GB External HDD
Jedino sto je bitno je ovo, a osim toga da je Nvidia ukrala chip da bi muzla narod uz podrsku ljudi koji ne kupuju a vicu dovoljno je i ostalo.

http://i.imgur.com/mMRYu.png

Mid range 1500 poena jaci od top. Ovo treba da stojio i da bude u glavama svakog dok situacija ne bude drugacija.
Nvidia postaje Intel prema AMDu na polju grafike. Ako vi osecate da je na pomolu nesto novo kod AMD bice mi drago da se mozda vratim za 5 god kod njih. Ja sam Fanboy trenutno ubedljivo najaceg tj top single segmenta jel za duplo nemam kes kao i fanboy HW u celofanu. Za to ponosno kazem da sam fanboy. Kada skinem celofan kao sa boksa pljuga a kuca mirise novu tehniku 2-3 nedelje. Posto je taj miris ostao u kontejnerima brodova kod neki brandova ja sam fanboy drugih. FOREVER.
Osim ovoga je bitno da je NVIDIA ukrala chip zbog gramizvosti za parama i sada je na sceni kako ubediti ljude da oni nisu halapljivi i da im je dovoljno sta oni kazu da je dovoljno, a kada izadje novi engine pa bude 25fps dotle ce vec izaci ona koja je top pa ce je mudri imati.
Ovo je presedan da se u toku proizvodnje zamenjuje nesto i sada NVIDIA nema vise low-mid-top nego JACI SMO OD AMDa segment i za sve dovoljni segment za 500e.
Tj segment Mi mislimo da vam je ovo dosta. Ja to necu platiti.
 
Poslednja izmena:

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
da da, lol, 7970 je overklokovan za 225mhz, a gtx680 za 180mhz. Veoma realno poredjenje, nema sta. Obrisi taj xbit iz bookmarksa, ja sam to jos pre 3 godine uradio. ;) (ako krenes da racunas procente OCa jos veca blamaza je u pitanju ;) (za amd fanboja sa xbits-a ne za tebe) ).

edit: kako ti te stvari ne vidis covece?! Mene to bode ko prstom u oko, ja tako nesto ne bih okacio ni da mi plate majkemi :p Ima tu jos jedna stvar - ATI zahteva manje CPU-a (manje oseti brzinu i snagu CPU-a) pri tim visokim rezolucijama ili visokom AA, ne znam zasto, ne razumem se, ali znam da je tako. (iz poredjenja svega i svacega, ukljucujuci i licno iskustvo)

@qx-x

Ja znam da se sto se tice OC nerazumes zato cu ti objasniti....

gtx680 se fabricki isporucuje sa relativno zategnutim klokovima zbog toga nema headroom'a za veci OC. 7970 je fabricki manje zategnut ili ti vise konzervativno.
Druga stvar Fermi/Kepler ne trpe visocije temperature slicno kao AMD kod procesora sto znaci da vec na 70°C imas pri overclocku greske ili ti nestabilnost.
Tako da nema govora o nekom AMD coveku kod xbit's nego se radi o tipicnim karakteristikima pri overclocku jedne ili druge arhitekture. Jednostavno je evaluiran maksimalno moguci takt i to je to.

To moze i na sledeci nacin da se predstavi:
Da je NV koji slucajem postavio manje zategnute taktove (fabricki) da li bi imao u ponekom naslovu prednost koju danas u testovima ima ?
Za mene jos jedan argument da su proizvodi itekako slicni....
 
Poslednja izmena:

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Sada je postala aktuelna nova disciplina koju forsiraju neki - poredjenje clock za clock pošto su performanse po ceni, površini, potrošnji izgubile na značaju, odjednom. Još kada bi arhitekture bile iste pa da ima smisla.
Ta disciplina postoji poduze... Samo je nekome vise a nekome manje interesantna. Za sire mase vise interesantnija od GPGPU - computinga mada i tu Tahiti sabija :D :)

- performanse po ceni u evropskim okolnostima to sam ti vec rekao su slicne ukoliko gledas najjeftiniji referentni dizajn.
- potrosnja u idle je kod Tahiti bolja a kod NV u load.
- overclok margina i skaliranje kod 7970 je bolja
- gtx680 ima u nizim rezolucijama tu i tamo prednost
- rezultati u visocijim rezolucijama su u proseku egal.

Drukse receno dva veoma slicna proizvoda gledajuci sve parametre u zavisnosti sta je pojedinacno nekome vazno.

Drukse receno sve kvalifikacije tipa "samaranje" , "krsina" , "frizider" nemaju blage veze sa realnoscu...
 
Poslednja izmena:

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
gx-x je napisao(la):
da da, lol, 7970 je overklokovan za 225mhz, a gtx680 za 180mhz. Veoma realno poredjenje, nema sta.
Mi smo je terali na 325MHz vecem kloku, veoma bezbedno s obzirom na temperature, nikakve anomalije nakon vishechasovnog testiranja nismo videli. Naravno sa dizanjem napona. Na 225 MHz vishem kloku bez dizanja napona. Zanimljivo je da i ostali sajtovi imaju u +- 25 MHz slichne rezultate bez dizanja napona.
Za HD7900 seriju mogu da potvrdim da ima najveci OC potenicijal na tržištu, naravno gledano procentualno, a da je skaliranje skoro pa savršeno, čak u nekim igrama i bolje od 100% zbog specifičnosti samog engina te igre (neke igre su osetljive na klok memorije).

To što monteboy priča za OC je stvarno tako, evo dokaza ispod:

HD7970- OC potencijal

Skaliranje HD7970 pri OC-u 1080p

Skaliranje HD7970 pri OC-u 5040x1050px

Shto se tiche GTX680 tu ne mogu nishta da kazem na zalost, ali cu se sigurno javiti u ovoj temi kada nam padne jedna ruka ;) Verovatno u doba kada mi budemo imali prvi primerak, ce biti i doba kada ce NV slati drugu reviziju sample-ova novinarima, tako da cemo moci sa sigurnoshcu da utvrdimo taj segment i uporedimo.
 

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
@animan: kakve ste anomalije trazili ? Sta je merilo stabilnosti ? Da se ne "smrzne" bench ? Da ne dobijas kockice po ekranu ? Ne provociram pitanjem nego pitam posto mi nije jasno.


Moje testiranje stabilnog OC-a se radi preko CUDA aplikacije. Naime za potrebe firme sam napisao simulator trading rizika. Ta aplikacija radi full DP sa preciznoscu do 16-e decimale.
Napravi se referentni set rezultata na default vrednostima kartice; a zatim se za svako novo setovanje klokova pravi rezult set i poredi sa referentnim.

Sta je zanimljivo tu. Ako bih posmatrao samo obicne benchmark programe dobio bih da mi je max stabilni OC 970 MHz. No, koristeci moj CUDA tester dobijam da je max stabilni OC 930 MHz. Tih 40 MHz je podosta pojena i dosta visocijiji rezultat za svakog OC-era. I kad si OC-er ti si takmicar, a 99% njih nije dostiglo zen prociscenje da ce iskazati vrlinu SHao Lin monaha pa da se odrekne tih 40MHz. No, OC-er ce reci MENI RADI STABILNO. Sto ce reci dostigao je maximalnu brzinu peglice na nizbrdici pre raspadanja. Odnosno ona se raspada ali OC-er nije ni svestan toga.

Postoje nekakvi programi koji testiraju RAM graficke, etc... ali je cela fora da moras da napises custom program za svaku generaciju koja se pojavi. Da moras da testiras kako radi sa pinned OS memorijom, odnosno da testiras i PCI-e interface. Da moras da testiras i kako radi constant memory, kako rade L1, L2 cache, kako radi texture memory. To je sve neophodno jer nije sva memorija graficke samo u RAM-u. Constant, L1, L2, registry su onchip memorije.

I zato ja nevidjeno ****im i smatram ovakvo postovanje monteboya neozbiljnim. Hajde da to postuje mali Perica koji je ono noob na forumu, pa da kazem OK, bas me briga. Ali ovo postuje covek koji je eminencija na ovom forumu, to ima za posledicu da ce mnogo Malih Perica da poveruje slepo u to. A bogami i mnogo odraslih i iskusnih ljudi takodje.

Kao covek koji se bavi GPGPU-om mnogo bih voleo da mogu da od GTX 680 napravim full chip koji nema osakacene DP segmente i da radi na 3/4 SP performansi. Ali na zalsot nVidia se rukovodi profitom, Kepler za desktop ima 1/8 SP performansi u DP racunu i to je to. Tesle koje ce kostati oko $3000 i Quadro kartice ce imati full DP jedinice. Da li to znaci da je za mainstream - Desktop segment Kepler fail ? Koliko vidim itekako nije. Uvek se mogu naci neki pokazatelji kojim ces potkrepljivati svoje stavove.

I 2 godine posle se pojedini ljudi hvataju drvenog modela kartice. Ponavljam niko od njih ne zna da kaze sta je ECC, sta je to C++ podrska on chip, ne ume da mi definise ni najosnovnije termine, ali su veoma vokalni i pri tom dovoljno bezobrazni da ponavljaju jednu istu pricu. Na zalost znaju i da okace po koji grafikon.

Meni ce firma uzeti Tesla karticu baziranu na Kepleru kada nV bude provrtela nas matematicki model pa ako zakljucimo da imamo interesa da ulazemo novac imacu prilike da kodiram i da je koristim za CUDA. Poenta je da ja nisam mogao od AMD-a dobiti NIKAKAV odgovor kada sam ih pre 12 meseci kontaktirao. Znate, cak ni genericki odgovor. Sto se mene tice AMD ce biti poslednji izbor moje kompanije, ne zbog moje sujete ili interesa spram nVidia, vec iz ciste zastite sopstvenog interesa. Ne zelim sebi da tovarim bedu na vrat uzimajuci bilo sta od kompanije koja ima takav support i tretman prema biznis korisnicima.
 
Poslednja izmena:

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ta disciplina postoji poduze... Samo je nekome vise a nekome manje interesantna. Za sire mase vise interesantnija od GPGPU - computinga mada i tu Tahiti sabija :D :)
Da ali koja je svrha porediti clock za clock na razlicitim arhitekturama? Isto kao i BD vs Core. Ili RISC vs CISC .... Za pare razumem, pare su univerzalne. Sto se tice OC headroom-a:

http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=201355&postcount=266

Zotac navodno najavljuje verziju od 2GHz (mada je to meni jako sumnjivo):

http://www.techpowerup.com/162935/ZOTAC-Working-On-GeForce-GTX-680-with-2-GHz-Core-Clock-Speed.html

Takodje, egal u visim rezolucijama znaci ipak GTX680 brzi iako ima 2GB.

http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=201338&postcount=263

Egal je ocigledno rastegljiv pojam.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.542
Rezultat reagovanja
2.181
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Mi smo je terali na 325MHz vecem kloku, veoma bezbedno s obzirom na temperature, nikakve anomalije nakon vishechasovnog testiranja nismo videli. Naravno sa dizanjem napona. Na 225 MHz vishem kloku bez dizanja napona. Zanimljivo je da i ostali sajtovi imaju u +- 25 MHz slichne rezultate bez dizanja napona.
Za HD7900 seriju mogu da potvrdim da ima najveci OC potenicijal na tržištu, naravno gledano procentualno, a da je skaliranje skoro pa savršeno, čak u nekim igrama i bolje od 100% zbog specifičnosti samog engina te igre (neke igre su osetljive na klok memorije).

To što monteboy priča za OC je stvarno tako, evo dokaza ispod:

HD7970- OC potencijal

Skaliranje HD7970 pri OC-u 1080p

Skaliranje HD7970 pri OC-u 5040x1050px

Shto se tiche GTX680 tu ne mogu nishta da kazem na zalost, ali cu se sigurno javiti u ovoj temi kada nam padne jedna ruka ;) Verovatno u doba kada mi budemo imali prvi primerak, ce biti i doba kada ce NV slati drugu reviziju sample-ova novinarima, tako da cemo moci sa sigurnoshcu da utvrdimo taj segment i uporedimo.
Ja ne kazem da to nije tako, samo skrecem paznju na to da je onaj test bzvz poredjenje baba i zaba. Neko ce zabosti bolji/losiiji primerak i sve ono mosh baciti u vodu. Isprva sam razumeo da je ono trebalo predstaviti i docarati SKALIRANJE pri overkloku, posto je covek tako napisao, a isplao je da je to poredjenje nekakvog max 24/7 prosecnog OC-a. Otuda i moj LOL jer ne vidim predstavljanje skaliranja.
:wave:
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
@animan: kakve ste anomalije trazili ? Sta je merilo stabilnosti ? Da se ne "smrzne" bench ? Da ne dobijas kockice po ekranu ? Ne provociram pitanjem nego pitam posto mi nije jasno.


Moje testiranje stabilnog OC-a se radi preko CUDA aplikacije. Naime za potrebe firme sam napisao simulator trading rizika. Ta aplikacija radi full DP sa preciznoscu do 16-e decimale.
Napravi se referentni set rezultata na default vrednostima kartice; a zatim se za svako novo setovanje klokova pravi rezult set i poredi sa referentnim.

Sta je zanimljivo tu. Ako bih posmatrao samo obicne benchmark programe dobio bih da mi je max stabilni OC 970 MHz. No, koristeci moj CUDA tester dobijam da je max stabilni OC 930 MHz. Tih 40 MHz je podosta pojena i dosta visocijiji rezultat za svakog OC-era. I kad si OC-er ti si takmicar, a 99% njih nije dostiglo zen prociscenje da ce iskazati vrlinu SHao Lin monaha pa da se odrekne tih 40MHz. No, OC-er ce reci MENI RADI STABILNO. Sto ce reci dostigao je maximalnu brzinu peglice na nizbrdici pre raspadanja. Odnosno ona se raspada ali OC-er nije ni svestan toga.

Postoje nekakvi programi koji testiraju RAM graficke, etc... ali je cela fora da moras da napises custom program za svaku generaciju koja se pojavi. Da moras da testiras kako radi sa pinned OS memorijom, odnosno da testiras i PCI-e interface. Da moras da testiras i kako radi constant memory, kako rade L1, L2 cache, kako radi texture memory. To je sve neophodno jer nije sva memorija graficke samo u RAM-u. Constant, L1, L2, registry su onchip memorije.

I zato ja nevidjeno ****im i smatram ovakvo postovanje monteboya neozbiljnim. Hajde da to postuje mali Perica koji je ono noob na forumu, pa da kazem OK, bas me briga. Ali ovo postuje covek koji je eminencija na ovom forumu, to ima za posledicu da ce mnogo Malih Perica da poveruje slepo u to. A bogami i mnogo odraslih i iskusnih ljudi takodje.

Kao covek koji se bavi GPGPU-om mnogo bih voleo da mogu da od GTX 680 napravim full chip koji nema osakacene DP segmente i da radi na 3/4 SP performansi. Ali na zalsot nVidia se rukovodi profitom, Kepler za desktop ima 1/8 SP performansi u DP racunu i to je to. Tesle koje ce kostati oko $3000 i Quadro kartice ce imati full DP jedinice. Da li to znaci da je za mainstream - Desktop segment Kepler fail ? Koliko vidim itekako nije. Uvek se mogu naci neki pokazatelji kojim ces potkrepljivati svoje stavove.

I 2 godine posle se pojedini ljudi hvataju drvenog modela kartice. Ponavljam niko od njih ne zna da kaze sta je ECC, sta je to C++ podrska on chip, ne ume da mi definise ni najosnovnije termine, ali su veoma vokalni i pri tom dovoljno bezobrazni da ponavljaju jednu istu pricu. Na zalost znaju i da okace po koji grafikon.

Meni ce firma uzeti Tesla karticu baziranu na Kepleru kada nV bude provrtela nas matematicki model pa ako zakljucimo da imamo interesa da ulazemo novac imacu prilike da kodiram i da je koristim za CUDA. Poenta je da ja nisam mogao od AMD-a dobiti NIKAKAV odgovor kada sam ih pre 12 meseci kontaktirao. Znate, cak ni genericki odgovor. Sto se mene tice AMD ce biti poslednji izbor moje kompanije, ne zbog moje sujete ili interesa spram nVidia, vec iz ciste zastite sopstvenog interesa. Ne zelim sebi da tovarim bedu na vrat uzimajuci bilo sta od kompanije koja ima takav support i tretman prema biznis korisnicima.
Opet on glavom kroz zid ..... :rotf:

Kad se pokazuje overclock potencial u grafickom segmentu pokazuje se to sa onim sto je glavna namena peoizvoda. A u xbit grafikonima ces videti (ako si ih uopste pogledao) masu aktuelnih naslova. Zato neznam sta tu nije jasno ??? Po tvome su trebali da koriste tvoj CUDA benchmark jer bi pokazao da je zahtevniji. Slazem se uvek pozdravljam aplikacije koje ce obezbediti najvece uposlenje (za sada imamo Furmark) samo tu ima dva mala problema.

1. CUDA nije univerzalan standard i tvoj benchmark ce raditi iskljucivo na HW'u koji licno ti preferiras. Zbog toga uporedjenje sa AMD proizvodima nije moguce.


2. Za ljude koji potencialno interesuje OC i skaliranje je CUDA zadnja rupa na sviralu i da li ce tu GPU imati koji MHz manje je 99% ljudi totalno irelevantno.
Istima je bitno da GPU u igricama skalira i daje vece performanse i tacka. Upravo to je xbit pokazao....


Na cetvrtoj strani ovog threada pises kako ce gtx680 da bude 50% brzi od Fermi'a u gpu-computingu.... Kad Perica takav komentar cita on misli GPU-COMPUTING i 50% pa to je ekstra.
E sad mali Perica nezna kao prvo da se mipko prevario u ocekivanju i kao drugo da za Pericine namene GPU-Computing nema ama bas nikakav znacaj.

To sto tebe AMD pre 12 meseci nije kontaktirao ima znacaj za ovu temu znas koliko ?
@Otvori posebnu temu "AMD support i podrska za GPGPU" pa pljuj tamo koliko zelis jer ce se mozda naci neko koga ta materija vise interesuje da razmijenite iskustva, tome ovdje nema mesta...

:wave:
 
Poslednja izmena:

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
mipko je napisao(la):
@animan: kakve ste anomalije trazili ? Sta je merilo stabilnosti ? Da se ne "smrzne" bench ? Da ne dobijas kockice po ekranu ? Ne provociram pitanjem nego pitam posto mi nije jasno.
Ne moraš da mi objašnjavaš, ne doživljavam ni jedno pitanje kao provokaciju, a dobro znam da čitam između redova i osetim kada ista postoji ;) Tako da opušteno :)
Merilo stabilnosti za nas je barem 24h igranja sa grafičkom kartom, a da se ista ne greje mnogo, da ne izbacuje bilo kakve greške u prikazu (artifakti), ni u jednom jedinom naslovu. Svaki naslov igramo po nekih 30 min u proseku, ako se u bilo kom momentu pojavi bilo kakva anomalija, spuštamo klok ili napon pa iz početka sve, nebitno dokle smo stigli.
Inače, najčešće zbog toga kasnimo sa testom.

Recimo, ovo je nedopustivo, a ovo smo mogli da prećutimo, vidim da mnogi jesu ;)




Moje testiranje stabilnog OC-a se radi preko CUDA aplikacije. Naime za potrebe firme sam napisao simulator trading rizika. Ta aplikacija radi full DP sa preciznoscu do 16-e decimale.
Napravi se referentni set rezultata na default vrednostima kartice; a zatim se za svako novo setovanje klokova pravi rezult set i poredi sa referentnim.

Sta je zanimljivo tu. Ako bih posmatrao samo obicne benchmark programe dobio bih da mi je max stabilni OC 970 MHz. No, koristeci moj CUDA tester dobijam da je max stabilni OC 930 MHz. Tih 40 MHz je podosta pojena i dosta visocijiji rezultat za svakog OC-era. I kad si OC-er ti si takmicar, a 99% njih nije dostiglo zen prociscenje da ce iskazati vrlinu SHao Lin monaha pa da se odrekne tih 40MHz. No, OC-er ce reci MENI RADI STABILNO. Sto ce reci dostigao je maximalnu brzinu peglice na nizbrdici pre raspadanja. Odnosno ona se raspada ali OC-er nije ni svestan toga.
Klokovi o kojima mi pričamo su realnost u 24/7 režimu rada grafičke karte, ja nisam spominjao nigde sportski overklok gde je samo bitan što veći skor na kraju, a nije bitno kako (obično se ne vide teksture od artifakata i sl).
Ali ajde da zaboravimo obične korisnike, za koje mi mahom testiramo na taj način grafičke karte jer je relanost da će ih u 99,5% slučajeva tako i koristiti, ili grešim?
Pređimo na CUDA i OpenCL standarde. Ne znam da li si upoznat, ali recimo otključavanje Nokia SL3 telefona se radi isključivo na OpenCL standardu, a u pitanje je razbijanje šifre od 15-20 karaktera. Recimo na CUDA standardu to sve radi oko 3-4 sporije. Da ne ulazimo u to zašto je to tako, ali da kažemo da je u pitanju nedovoljno dobro optimizovan kod.
To isto razbijanje šifara se pokazalo kao nenad***iv pokazatelje stabilnosti grafičke karte, jer je reč o vrhunksoj optimizaciji koda, jer je vreme zaista novac u ovom slučaju. Dakle, šifra na kraju mora da se dobije, ako se ne dobije grafčka karta nije stabilna, a temperatura grafike karte je viša nego u Furmark-u za nekih 5C u proseku.
Vrlo je jednostavno, samo je pitanje vremena kada će se kod razbiti, a grafilčka karta upošljava bukvalno sve svoje resorse, a neretko se dešva da ni kursor ne može da se pomeri kada je upošljena sa tom unlock procedurom.
Dešavalo se da na overklokovanim grafičkim kartama dođe do pucanja, jednostavno ne generiše se na kraju šifra.
Dobio sam instrukcije kako da podesim da sve to radi u OpenCL režimu rada kada nam je HD7970 bila na testu, i zanimljivo je da je grafička karta pucala na idetničnim klokovima kao i na klokovima za koje smo mi utvrdili da su nestabilni.
To nam govori dve stvari, da CUDA nije sveti gral paralelnog procesiranja i da nije uvek najbolja za sve, tj da ima mana,, ali i da pcaxe.com može da tvrdi da su ti klokovi stabilni. Uostalom, napiši neki kod u OpenCL koji na sličan način upošljava GPU kao CUDA kod koji spominješ, pa možemo da dobijemo i tvoju potvrdu, ovoga što ja pišem.

Postoje nekakvi programi koji testiraju RAM graficke, etc... ali je cela fora da moras da napises custom program za svaku generaciju koja se pojavi. Da moras da testiras kako radi sa pinned OS memorijom, odnosno da testiras i PCI-e interface. Da moras da testiras i kako radi constant memory, kako rade L1, L2 cache, kako radi texture memory. To je sve neophodno jer nije sva memorija graficke samo u RAM-u. Constant, L1, L2, registry su onchip memorije.
U pravu si kada kažeš da to nije toliko jednostavno, ali mislim da previše gledaš iz svoje perspektive stvari, da se razumemo, nisi jedini koji to radi.
Totalno je suludo testirati stvari koje zanima 0.01% ljudi. Možđa u budućnosti kada portal bude privređivao dovoljno novca, da je takav potez isplativ, a energija autora nije uzaludno bačena.

I zato ja nevidjeno ****im i smatram ovakvo postovanje monteboya neozbiljnim. Hajde da to postuje mali Perica koji je ono noob na forumu, pa da kazem OK, bas me briga. Ali ovo postuje covek koji je eminencija na ovom forumu, to ima za posledicu da ce mnogo Malih Perica da poveruje slepo u to. A bogami i mnogo odraslih i iskusnih ljudi takodje.
Ne znam, da li si možda razmotrio situaciju da i ti njega nečim iritiraš? Mi imamo samo jednog eminentnog člana na forumu, a to je Lukija. Svojim ponašanjem, stavom, zalaganjem je to zaslužio, a kasnije i produbio. On jedini ima taj "pečat".
Što se tiče Malih Perica, odmah da ti kažem da neće. Zašto? Pa zato što nisu utrenirani da zapamte i ono što bi moglo da bude dovoljno korisno za njih, a kamoli da prenose nešto što su čuli. Jednostavno neće znati da sklope rečenicu koja će sagabvorniku da ima smisla...
Što se tiče iskusnih, o kom nivou iskustva pričamo? Ako je reč o oformljenim ličnostima, bojim se da je to nemoguće ispraviti. Da ne nabrajam sada primere, počeću od sebe, jer o sebi smem da pričam.
Mene recimo ne možeš da ubediš u nešto, pogotovo ne ako me to nešto malo interesuje, ako svojim rođenim očima ne vidim dokaz, crno na belo.

Kao covek koji se bavi GPGPU-om mnogo bih voleo da mogu da od GTX 680 napravim full chip koji nema osakacene DP segmente i da radi na 3/4 SP performansi. Ali na zalsot nVidia se rukovodi profitom, Kepler za desktop ima 1/8 SP performansi u DP racunu i to je to. Tesle koje ce kostati oko $3000 i Quadro kartice ce imati full DP jedinice. Da li to znaci da je za mainstream - Desktop segment Kepler fail ? Koliko vidim itekako nije. Uvek se mogu naci neki pokazatelji kojim ces potkrepljivati svoje stavove.
Iskreno, ne razumem ovaj deo, ja ne mislim da je fail, štaviše, mislim da je GTX680 vrlo dobar/odličan proizvod. Samo isto tako ne mislim da je HD7900 serija krš, štaviše ;) Dva veoma konkurenta desktop proizvoda.

I 2 godine posle se pojedini ljudi hvataju drvenog modela kartice. Ponavljam niko od njih ne zna da kaze sta je ECC, sta je to C++ podrska on chip, ne ume da mi definise ni najosnovnije termine, ali su veoma vokalni i pri tom dovoljno bezobrazni da ponavljaju jednu istu pricu. Na zalost znaju i da okace po koji grafikon.
Pa ok, što se ne ugledaš na Lukiju? On recimo sebi ne dopušta da plane, a kada plane obično kroz edukovan post objasni zašto se sa nečin ne slaže. Mislim, šta si očekivao? Da će svako imati vremena i volje kao ti da ulazi u dubinu. Mislim da si precenio prosečne korisnike, tj njihovu moć rasuđivanja.


Meni ce firma uzeti Tesla karticu baziranu na Kepleru kada nV bude provrtela nas matematicki model pa ako zakljucimo da imamo interesa da ulazemo novac imacu prilike da kodiram i da je koristim za CUDA. Poenta je da ja nisam mogao od AMD-a dobiti NIKAKAV odgovor kada sam ih pre 12 meseci kontaktirao. Znate, cak ni genericki odgovor. Sto se mene tice AMD ce biti poslednji izbor moje kompanije, ne zbog moje sujete ili interesa spram nVidia, vec iz ciste zastite sopstvenog interesa. Ne zelim sebi da tovarim bedu na vrat uzimajuci bilo sta od kompanije koja ima takav support i tretman prema biznis korisnicima.
Tvoj stav je ispravan 75% ako mene pitaš, odnosno velikom većinom je ispravan ako mene pitaš. Čisto da se razumemo, ni ja se ne okrećem za kompanijama koje ne žele da nam daju support. Nisi u pravu 100% zato što se ipak iz tvojih postova primećuje gnev prema AMD-u, i mogu slobodno da ti kažem da ti neki delovi prethodnih postova nisu na mestu, ako mene pitaš, nisu profesionalno izneseni, a samim tim neće promeniti ništa, što je verujem tvoja iskrena želja, tj želiš da svima otvorimo oči o svim potencijalnim mogućnostima i manama proizvoda?

Inače, konkretno baš NV nam i ne daje support, a nije da im ne činimo uslugu svaki put kada pišemo o nekoj grafičkoj karti.
Ali kao što vidiš ne pljujem ih, mislim da su neprofesinalni da prepoznaju kvalitet jednog portala kao što je pcaxe.com kada je testiranje u pitanju. Verujem da bi drfedja mogao sigurno da napiše odličan tekst na temu Keplera, samo što bi taj test vredeo kod NV isto toliko kao i tekst na raznoraznim srpskim copy/paste IT sajtovima i to je onda problem... Ali, ok radićemo na tome.
I na kraju ćemo pisati o toj istoj NV na totalno nepristrasan način, pa ti vidi koji je to osećaj gorčine, a o pitanje pravičnosti da ne potežemo. Ali... ako oni nisu profesinalci, mi ćemo biti ;)
 
Poslednja izmena:

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Ja ne kazem da to nije tako, samo skrecem paznju na to da je onaj test bzvz poredjenje baba i zaba. Neko ce zabosti bolji/losiiji primerak i sve ono mosh baciti u vodu. Isprva sam razumeo da je ono trebalo predstaviti i docarati SKALIRANJE pri overkloku, posto je covek tako napisao, a isplao je da je to poredjenje nekakvog max 24/7 prosecnog OC-a. Otuda i moj LOL jer ne vidim predstavljanje skaliranja.
:wave:
Jasno, hvala na pojašnjenju, nismo se razumeli odmah. Vreme ce pokazati da li je prosečni max clock bez dizanja napona GTX680 oko 120 MHz, tj manje ili više od toga. Za HD7970 definitvno jeste neki prosek 200 MHz bez dizanja napona, odnosno 300 MHz sa dizanjem napona na 1.3V.
Naravino, uvek će nekom da uleti krš primerak, ili neki biser, ali to je taj neki prosekm kao što je recimo neki oc prosek sa Sandy Bridge CPU oko 4,5 GHz, tj ja još uvek nisam naleteo na primerk koji to ne ispunjava.

:wave:
 
Poslednja izmena:

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
@animan: moja opaska za CUDA test aplikacijom je na nivou skretanja paznje da nije FURMARK jedino sto postoji na ovom svetu i da nista drugo ne moze da oleshi graficku gore od toga. Naime i moja aplikacija mnogo vise slomi graficku nego furmark. Ali eto PRVI put da je neko osim mene pomenuo da FURMARK nije jedino sto postoji da leshi GPU.

Ne mogu da budem smiren, moj karakter je takav. Kad vidim da neko pod***ava po****im najstrasnije. Kolerik sam.
 
Vrh