• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

ATi/AMD vs nVIDIA (hardware i software)

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.850
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
Ja mislim da je GF100 zavrsio karijeru, 475, 485 i ostale 5-ice ce biti revizija 110, slozio bih se da ce to biti revizija 104 cipa, jedino logicno resenje.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Ja mislim da je GF100 zavrsio karijeru, 475, 485 i ostale 5-ice ce biti revizija 110, slozio bih se da ce to biti revizija 104 cipa, jedino logicno resenje.
Pre zavrsio nego sto je poceo he he he :D
Ova NVidiana predvidjanja o gigaflopsima na kubik za koju godinu bih okacio macku o repu znamo sta nam je lansirano uoci najave fermija.
Imajuci to iskustvo u vidu najbolje bi im bilo da cute , nek najavljuju nove proizvode i naslednike Fermija ali o gigaflopsima bi trebali da ostanu tajanstveni :) lakse se izbegne blamaza !
 
Poslednja izmena:

GIGAFAN

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
03.06.2009.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pre zavrsio nego sto je poceo he he he :D
Ova NVidiana predvidjanja o gigaflopsima na kubik za koju godinu bih okacio macku o repu znamo sta nam je lansirano uoci najave fermija.
Imajuci to iskustvo u vidu najbolje bi im bilo da cute , nek najavljuju nove proizvode i naslednike Fermija ali o gigaflopsima bi trebali da ostanu tajanstveni :) lakse se izbegne blamaza !
Reklamno proser..... :cool: to je chisto da se privuche paznja na sebe, a svakako su privukli vashu, i moju :rolleyes:
mogli su da najave to malo rafinisanije/kulturnije/odmerenije:rolleyes::cool:
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Pre zavrsio nego sto je poceo he he he :D
Ova NVidiana predvidjanja o gigaflopsima na kubik za koju godinu bih okacio macku o repu znamo sta nam je lansirano uoci najave fermija.
Imajuci to iskustvo u vidu najbolje bi im bilo da cute , nek najavljuju nove proizvode i naslednike Fermija ali o gigaflopsima bi trebali da ostanu tajanstveni :) lakse se izbegne blamaza !
Realno nije ;) Jer takvih kao ti (nas) nema ni blizu jednog procenta svih kupaca... To je ono shto forumashi stalno nesvesno zaboravljaju. IT industrija je takva, da ja sve vishe stichem utisak da samo "galamdžije" prolaze... Provrtite po glavi sve velike IT kompanije i shvaticete da su najveci i najglasniji, a pokushajte da kvalitet proizvoda i cenu za trenutak stavite na stranu...
Hvala bogu na IT forumima!
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Realno nije ;) Jer takvih kao ti (nas) nema ni blizu jednog procenta svih kupaca... To je ono shto forumashi stalno nesvesno zaboravljaju. IT industrija je takva, da ja sve vishe stichem utisak da samo "galamdžije" prolaze... Provrtite po glavi sve velike IT kompanije i shvaticete da su najveci i najglasniji, a pokushajte da kvalitet proizvoda i cenu za trenutak stavite na stranu...
Hvala bogu na IT forumima!
Grupa korisnika na koju ti mislis blage veze nema o NV ili ti AMD niti cita testove niti uporedjuje performanse niti je briga za performance/watt odnos to su korisnici koji kupuju sisteme sa palete i bas ih briga sta ce biti u njima.
Ipak i toliko neupucen "glupav" korisnik moze da oceni sta mu je skuplje a sta jeftinije. Mozda su IT-forumi sa njihovim clanovima samo 1% korisnika na svetu ipak promet grafickih karti kad je NV i Fermi u pitanju govori znatno drugaciju sliku nebih rekao da je prodaja NV-modela samo opala za taj 1%

Samo da posjetim da je NV u drugom kvartalu 2010 godine imao gubitak od 141.000.000 $ Dollara

 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Grupa korisnika na koju ti mislis blage veze nema o NV ili ti AMD niti cita testove niti uporedjuje performanse niti je briga za performance/watt odnos to su korisnici koji kupuju sisteme sa palete i bas ih briga sta ce biti u njima.
Ipak i toliko neupucen "glupav" korisnik moze da oceni sta mu je skuplje a sta jeftinije. Mozda su IT-forumi sa njihovim clanovima samo 1% korisnika na svetu ipak promet grafickih karti kad je NV i Fermi u pitanju govori znatno drugaciju sliku nebih rekao da je prodaja NV-modela samo opala za taj 1%

Samo da posjetim da je NV u drugom kvartalu 2010 godine imao gubitak od 141.000.000 $ Dollara
Slazem se i da je skalabilan i dobro optimizovan (mislim na hw ovde :D) proizvod veoma bitan i glavni preduslov. Ja sam vishe prichao iz perspektive kada su proizvodi ujednacheni. NV vec par godina (posle G92 chipa) nije napravila proizvod koji sam spomenuo u prvoj rechenici... Da kojim sluchajem nemaju jak marketing tim, mislim da po tu kompaniju bilo bash chupavo.
Korisnik bez ikustva moze da oceni samo na osnovu nechjeg drugog iskusta, ili na osnovu zvuchnosti brenda. Secam se da je Nedjo svojevremeno na jednom ALTI dilerskom skupu prichao i potkrepljivao brojkama 2600XT grafichku kao bolju i jeftiniju od konkurentnog proizvoda suparnichkog tabora. Na pitanje, zashto dileri sebi skachu u stomak i kupuju neshto shto je skuolje i loshije. Rekli su: Ljudi nam traze "GeForce" :)

P.S. Da li se pomenuti gubitak odnosi samo na prodaju NV grafichkih karti?

:wave:
 
Poslednja izmena od urednika:

rAMA

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
412
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 2500k + Hyper 212 Plus
Motherboard:
Asus P8P67
RAM:
2x4GB 1600MHz Exceleram Rippler
VGA & cooler:
GTX770 MSI GAMING 2GB
Display:
Samsung P2770H + LG LF2510 32"
HDD:
SSD SATA3 128GB Samsung 830 Series + WD6400AAKS + + 1.5TB Samsung EcoGreen F2
Sound:
Sound Blaster Z; Altec Lansing 5100; Sennheiser HD 205
Case:
Fractal Design Define XL Titanium Grey
PSU:
Enermax Pro82+ 625W
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder
Internet:
Telekom ADSL 6Mbit
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
PS3
Samo da posjetim da je NV u drugom kvartalu 2010 godine imao gubitak od 141.000.000 $ Dollara
Razlog pada je kašnjenje Fermija, a ne to što je Fermi loš, čak naprotiv, proizvod je koji je bolji od konkurentog. Jedino se za jači 480 može reći da je fail, ali ni to nije tako ako se uzme da su hteli pokazati nadmoć u pukim brojevima. A sad su sa gf104 (zasad 460) i novom cenovnom politikom u potpunosti uzvratili udarac...
 
Poslednja izmena:

Presretach

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.05.2009.
Poruka
235
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 960 @ 4.4 Ghz
Motherboard:
Gigabyte x58 UD5
RAM:
6GB
VGA & cooler:
GTX 480
Display:
24" Samsung
Sound:
SB X-Fi /HARMAN KARDON SoundSticks II
OS & Browser:
Win
Sa druge strane u Srbiji bi eventualna kupovina Fermija u zimskom periodu bila i eventualno isplativa ako se uzmu cene za loz-ulje i gas u obzir :D
Ovo moram da potvrdim :D,
od kad sam pazario gtx480 zena nedeljno bar 20x kaze "jel ti izvaljujes da je soba gde je ona tvoja skalamerija toplija i leba ti otvori prozor ugusices se" :D
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Razlog pada je kašnjenje Fermija, a ne to što je Fermi loš, čak naprotiv, proizvod je koji je bolji od konkurentog. Jedino se za jači 480 može reći da je fail, ali ni to nije tako ako se uzme da su hteli pokazati nadmoć u pukim brojevima. A sad su sa gf104 (zasad 460) i novom cenovnom politikom u potpunosti uzvratili udarac...
Iz ugla korisnika jedini derivat Fermija koji je konkurentan je 460GTX e sad druga je stvar sto NV sa tim chipom gotovo nema nikakvu zaradu jer mu je povrsina DIE'a tolika da je u proizvodnji cenovno na nivou 5870.... Jel me sad kapiras koliko je i 460gtx na kraju iako za korisnika nije direktno transparetno za samu kompaniju NV fail.

Promet kartica na trzistu je jedno a realna zarada iz prodaje kad se oduzmu proizvodni troskovi sasvim nesto drugo...

Nova cenovna politika moj drugar nije planirana strategija nego nuzda zbog neefikasnosti same Fermi arhitekture... No videcemo da li ce cene kod NV dalje otici u podrum kad izadje HD68XX :D
I ja kazem ako NV izbaci 480GTX za trecinu aktuelne cene sledecih par meseci mozda se i ja poigram sa istim cisto promene radi ..... :D

Cisto informativno za tebe velicina DIE'a kod 460 GTX je 332 mm² a kod 5870 334 mm²
Broj tranzistora kod 5870 je 2,1 miliona a kod 460 gtx je takodje oko 2 Miliona...

Uporeti velicinu DIE'a sa kubikazom kod automobila i broj tranzistora sa konjskom snagom a za tim uporedi krajnju brzinu tvog bolida odnosno performanse i lako ces videti koja je arhitektura na osnovu
proizvodnih troskova jeftinija odnosno performantnija.

Proizvod koji se prodaje sa gubitkom nemoze za samu kompaniju biti uzvracanje udarca iz ugla korisnika tu se slazem sa tobom je odlicno sto je NV prinudjen da menja cenovnu politiku :D
 
Poslednja izmena:

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.850
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
To sto je die size kod ovih ovoliki a kod onih onoliki ne mora apsolutno nista da znaci, bar ne nama kao "poznavaocima" materije. Ni ti, ni ja, ni Pera, Miko, Djoko ne mogu da znaju koliko nV zaista ima troskova oko pravljenja chipova a koliko ima ATI. nVIDIA-a je uvek bila skuplja sa svojim proizvodima, nezavisno od toga da li su karte bile dobre ili losije od konkurencije, ali da mi nagadjamo na osnovu die size-a koliko koga sta kosta je u najmanju ruku smesno.

I dalje ne razumem zasto u svakom postu o Fermiju mora da postoji doza sarkazma prema tom proizvodu?
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
To sto je die size kod ovih ovoliki a kod onih onoliki ne mora apsolutno nista da znaci, bar ne nama kao "poznavaocima" materije. Ni ti, ni ja, ni Pera, Miko, Djoko ne mogu da znaju koliko nV zaista ima troskova oko pravljenja chipova a koliko ima ATI. nVIDIA-a je uvek bila skuplja sa svojim proizvodima, nezavisno od toga da li su karte bile dobre ili losije od konkurencije, ali da mi nagadjamo na osnovu die size-a koliko koga sta kosta je u najmanju ruku smesno.

I dalje ne razumem zasto u svakom postu o Fermiju mora da postoji doza sarkazma prema tom proizvodu?
Hehhh smesan je tvoj komentar ako DIE size i broj tranzistora za tebe nisu indikatori za proizvodne troskove onda stvarno neznam sta je ....
Pa zasto se danasnje kompanije svim silama trude da smanje DIE size da ustede na broju tranzistora i smanje povrsinu chipa ? Zbog cega imamo skoro svake dve godine prelazak na manji proizvodni proces.
Zbog cega AMD prelazi sa dva fizicka jezgra na Cluster arhitekturu koja zauzima samo 15% vise chip povrsine a nudi 80% performansi jednog pravog fizickog jezgra.
Jedini validan razlog zbog svega toga je povecanje performansi u odnosu na proizvodne troskove i energitske troskove performance / watt

Po proizvodnim karakteristikama velicini i broju tranzistora GF104 i RV870/Cypres su veoma slicni to sto 5870 ima 30% vece performanse je druga stvar.
 
Poslednja izmena:

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.850
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
Ovaj, mislim da ne razumes ono sto ja zelim da kazem, niko od nas ne moze da zna koliko ISTI die size od recimo 300mm² kosta jedne a koliko druge.
I vrapci znaju da velicina utice na cenu, normalno, ali ne mozemo da znamo koliko jedni gube a drugi dobijaju. Ostale trzisne procene i poslovanje po kvartalima su rekla kazala, to su informacije za javnost koje su polu tacne ili polu netacne.

A na pitanje mi nisi odgovorio. :)
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Ovaj, mislim da ne razumes ono sto ja zelim da kazem, niko od nas ne moze da zna koliko ISTI die size od recimo 300mm² kosta jedne a koliko druge.
I vrapci znaju da velicina utice na cenu, normalno, ali ne mozemo da znamo koliko jedni gube a drugi dobijaju. Ostale trzisne procene i poslovanje po kvartalima su rekla kazala, to su informacije za javnost koje su polu tacne ili polu netacne.

A na pitanje mi nisi odgovorio. :)
Ako se i jedan i drugi chip proizvode kod TMC onda je velika verovatnoca da razlika u ceni ovako slicnih chipova po proizvodnom procesu , broju tranzistora pa cak i gotovo istoj povrsini DIE'a gotovo ne postoji...
No ostavicu tebi i slicnim iluziju da je eventualno drugacije pitam se samo zbog cega su skoro u nekim clankovima koje sam procitao NVidini partneri izjavili da ne zele da prodaju 460 GTX sa znatnim gubitkom... i uzmu snizenje cene od 30% u obzir. Verovatno zbog toga jer je baba snila sto joj milo bilo :D
Videcemo kako ce NV-partneri reagovati sa izlaskom HD68XX jer je NV vec najavio snizenje.

Moj sarkazam uvezi Fermija nemoras shvatiti licno nisi valjda na platnom spisku NV ?
Moram biti sarkatican kad citam neutemeljene parole poput ovih gore "uzvracanje udarca" i slicno :)
 
Poslednja izmena:

Iv4n

Moderator
Učlanjen(a)
05.01.2010.
Poruka
1.171
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5-2500K @ 4.8GHz + EKWB Supreme HF Full Copper
Motherboard:
Asus P8P67
RAM:
16GB Exceleram EBW301A 1600MHz CL9 + Bitspower FullCover Water Block
VGA & cooler:
Asus GTX680 DCII + EKWB FullCover Water block
Display:
Dell U2713HM IPS
HDD:
Samsung 840Evo 250GB
Sound:
Asus Xonar DG & Samson C03U Microphone
Case:
Corsair Obsidian 700D + Swiftech MCR320-QP radijator
PSU:
Seasonic X-750
Mice & keyboard:
Logitech G710+ & Logitech G400
Internet:
SBB 70Mbit
OS & Browser:
Win 7 SP1 Ultimate - X64
Pa zasto se danasnje kompanije svim silama trude da smanje DIE size da ustede na broju tranzistora i smanje povrsinu chipa ? Zbog cega imamo skoro svake dve godine prelazak na manji proizvodni proces.
Smanjivanje 'broja tranzistora'? :eek:
Mozda sam neupucen, al' zadnjih 30 godina se uvek radilo na POVECANJU broja tranzistora u integrisanim kolima, odnosno vecoj meri integracije.

Najveca prednost 'manjeg' proizvodnog procesa je manji leakage current, sto smanjuje strujno-naponske potrebe integrisanog kola. Zato se 32nm i5 klokuje nenormalno dobro u odnosu na svog 45nm brata i zahteva za klasu nize napone.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Smanjivanje 'broja tranzistora'? :eek:
Mozda sam neupucen, al' zadnjih 30 godina se uvek radilo na POVECANJU broja tranzistora u integrisanim kolima, odnosno vecoj meri integracije.

Najveca prednost 'manjeg' proizvodnog procesa je manji leakage current, sto smanjuje strujno-naponske potrebe integrisanog kola. Zato se 32nm i5 klokuje nenormalno dobro u odnosu na svog 45nm brata i zahteva za klasu nize napone.
Citaj malo sporije onda ces razumeti.
Naravno da je porastao uvek broj tranzistora ono nasta sam ja mislio je smanjenje tranzistora za istu funkciju odnosno optimizacija arhitekture kao recimo sto ce mo uskoro imati prilike da vidimo na Bulldozeru.
+15% tranzistora za 80% performansi ....
Manji proizvodni proces donosi i veci broj tranzistora na manjoj povrsini ali se povecanje performansi ne dobija samo iskljucivo povecanjem broja tranzistora nego takodje usavrsavanjem same arhitekture.

Fermi je postigao iskorak u broju tranzistora ali ne i u ocekivanim performansama. Sto se da lako potvrditi samim tehnickim podacima.
480GTX -> 3 Mil tranzistora
5870 -> 2,1 Mil tranzistora
460gtx -> 2,0 Mil tranzistora.

Uporedi performanse izmedju 460 gtx i 5870 sa razlikom u tranzistorima
onda uporedi
performanse izmedju 480gtx i 5870 sa razlikom u broju tranzistora.
 
Poslednja izmena:

Presretach

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.05.2009.
Poruka
235
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 960 @ 4.4 Ghz
Motherboard:
Gigabyte x58 UD5
RAM:
6GB
VGA & cooler:
GTX 480
Display:
24" Samsung
Sound:
SB X-Fi /HARMAN KARDON SoundSticks II
OS & Browser:
Win
Poceli ste da se "frljate" sa podacima koji meni kao kupcu nit su bitne niti me zanimaju.
Zasto sam ja bas uzeo gtx480?
Moga sam da biram 59xx seriju ili gtx480 izabrao sam zelene.
Zasto?
Vec dve godine pratim situaciju i svesno sam izabrao gtx 480.
Prvenstveno mi je trebala za igre (1-2 sata dnevno) i nista drugo sto bi zahtevalo tu gomilu tranzistora da se pokrene.
Hteo sam fiziku u igrama bez "karabudjenja" i hteo sam NVidiju zato sto vec zadnje cetiri moje kartice bile su NV i prezadovoljan sam.
Da ne postoji fizika glat bez razmisljanja bi uzeo 59xx seriju, ali NV ima taj adut, koliko god da se greje i da je bucna vazno mi je da oko mene lete cigle i ostali gradjevinski materijali.
Zasto tako brzo izlazi 6xxx serija, moje laicko razmisljanje je sigurno su "zagovnjali" sa 5xxx serijom.
Kad je izasla 5xxx srija na sva zvona su grmeli ono prikazivanje na x monitora, NV je to isto uradila i jos u 3d-u.
ATI mora da izmisli neku "sargarepu" kao NVidija sa fizikom, jer sirova snaga pada u vodu kada klinac kaze "da sve je to super ali ja bi hteo grafiku sa fizikom znate to mi je bitno za igre", a ti klinci su 80% kupaca mozda i vise u Srbiji.
Ne kazem da ljudi ne igraju igre sa Atijem, ali ja bi se pojeo od radoznalosti kako to izgleda sa fizikom.
Nadam se da smo se razumeli, ne sporim snagu GPU-a vec pricam o sargarepi.
 
Poslednja izmena:

Lazy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
20.06.2009.
Poruka
1.029
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
N/A
CPU & cooler:
Intel i7 4790K Devil's Canyon, True Black, Sharkoon Silent Eagle 4700MHz Delidded
Motherboard:
Asus Maximus VII Ranger
RAM:
Kingston HyperX Savage 2400 MHz 4x4GB
VGA & cooler:
MSI R9 390 Gaming 8G
Display:
LG 34UM67-P Freesync enabled
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB, WD 640GB AAKS
Sound:
Focusrite Scarlett 2i2, Behringer Truth B2031A, Rode NT1A
Case:
Cooler Master HAF 922
PSU:
Seasonic 1250W modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Genius GX Gila, CM Storm Trigger cherry black
Internet:
Optical 100/100 Over AirFiber
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate 64-bit SP1, Android Marshmallow, Opera and Chrome for Android
Other:
Google Nexus 5X, Bösendorfer 170, Korg X5D [MIDI] CME UF-50 [MIDI]
To je tacno i lepo receno, sa tim sto prosechan klinac nece da kupi nV sa fizikom vec xBox 360 i da ga bole brige. Ali to je druga prica. Licno se naigrah super sa ovim malim atijem, mada zaobisao sam physx u mafiji, a graphextreme je to lepo objasnio u nekoj drugoj temi (koje su razlike). Iskreno kada uporedim meaculpin 470 i 5850, zelena karta brze radi, ali ima mali problem buke u odnosu na moju, sto je meni bitno kada se igram u kasnim satima.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.536
Rezultat reagovanja
2.175
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Hehhh smesan je tvoj komentar ako DIE size i broj tranzistora za tebe nisu indikatori za proizvodne troskove onda stvarno neznam sta je ....
Pa zasto se danasnje kompanije svim silama trude da smanje DIE size da ustede na broju tranzistora i smanje povrsinu chipa ? Zbog cega imamo skoro svake dve godine prelazak na manji proizvodni proces.
Zbog cega AMD prelazi sa dva fizicka jezgra na Cluster arhitekturu koja zauzima samo 15% vise chip povrsine a nudi 80% performansi jednog pravog fizickog jezgra.
da bi imali VECI PROFIT, a ne da bi smanjivali gubitke ;) Ista ova prica je bila i sa gtx280, velik die, gubitci, trla baba lan...ISTA prica, identicna! ;) Sta je na kraju bilo? Isto ce i sada biti, par revizija, par polu-proizvoda i eto nvidiji opet par milijardi profita na kraju sledece godine.
Pa ne radi se taj posao sa grafickim kartama da se zaradi preko noci :rolleyes:
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
da bi imali VECI PROFIT, a ne da bi smanjivali gubitke ;) Ista ova prica je bila i sa gtx280, velik die, gubitci, trla baba lan...ISTA prica, identicna! ;) Sta je na kraju bilo? Isto ce i sada biti, par revizija, par polu-proizvoda i eto nvidiji opet par milijardi profita na kraju sledece godine.
Pa ne radi se taj posao sa grafickim kartama da se zaradi preko noci :rolleyes:
Bice tako sigurno. Samo zanemarujesh jednu chinjenicu bitnu za svaku kompaniju, a to je padanje/rast postotka market share-a. To na zalost ne moze u nedogled da se smanjuje, a da se ostvaruje profit...
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.536
Rezultat reagovanja
2.175
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
@AnimaN

pa nece u nedogled, niti moze. Pod jedan, kao sto rekoh, seti se gt200. Ista prica ko sada. Pod 2, seti se atija koji je "propao". Sve ti je ono, nema kajgane ako ne polupas par jaja. Iako mi se fermi ni malo ne svidja kakav je sada, sasvim sa siguran da ce die size spasti ispod 300, da ce opasti skart, da ce pasti cena, da ce biti bar dve revizije i dva rebrandinga naredne godine isl. Kao i do sada. Isto tako ce i akcije da rastu. Da se bavim berzom, tj da imam novca, ja bi sada kupovao NVDA ko lud jer ce za godinu dana da vrede bar 50% vise. Kolko su para samo zaradili oni sto su kupovali AMD akcije kad se pricalo da ce AMD da prsne.
Nece niko da prsne, sve je to long term investment, ukljucujuci i R&D.
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
@AnimaN

pa nece u nedogled, niti moze. Pod jedan, kao sto rekoh, seti se gt200. Ista prica ko sada. Pod 2, seti se atija koji je "propao". Sve ti je ono, nema kajgane ako ne polupas par jaja. Iako mi se fermi ni malo ne svidja kakav je sada, sasvim sa siguran da ce die size spasti ispod 300, da ce opasti skart, da ce pasti cena, da ce biti bar dve revizije i dva rebrandinga naredne godine isl. Kao i do sada. Isto tako ce i akcije da rastu. Da se bavim berzom, tj da imam novca, ja bi sada kupovao NVDA ko lud jer ce za godinu dana da vrede bar 50% vise. Kolko su para samo zaradili oni sto su kupovali AMD akcije kad se pricalo da ce AMD da prsne.
Nece niko da prsne, sve je to long term investment, ukljucujuci i R&D.
Nije bash ista picha kao GT200... Pitaj FantomX-a kako mu se ugasilo napajanje od 650W chini mi se i 70A, i od chega :)
Sa ostalim se slazem ;)
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hm, pre bih se zapitao koje je napajanje? Vozio sam Quad SLI (2x7950GX2) na CM RP 550W SLI verzija (by Acbel) bez problema.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.536
Rezultat reagovanja
2.175
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
60A...750W CWT ako mu je jos uvek taj chieftek u masini. Uzmi u obzir i to da mu i ostatak konfe ne trosi bas malo, nVidia sama po sebi ne sme preci propisane standarde, to je 340W max kolko mi se cini (po PCIe slotu)

@Lukija
zavisi od ostatka masine. Vozio je drugar 2x gtx275 na Neo napajanju od 500W. To sto se problemi ne vide ne znaci da ne postoje i da se nece uociti nakon nekog vremena :D
 
Poslednja izmena:

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Hm, pre bih se zapitao koje je napajanje? Vozio sam Quad SLI (2x7950GX2) na CM RP 550W SLI verzija (by Acbel) bez problema.
Chieftec. Da nije vozio CF 58xx na njemu bez problema ne bi bilo tako problematichno...
 
Vrh