• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

AMD Pilledriver

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Cela priča oko procesorskih performansi je uglavnom prenaduvana. Kladim se da 99.9% korisnika ne bi videla razliku između FX 8350 i Ivy Bridge-a sa istim sistemom. Što se tiče stvari koje su procesorski zahtevne i multithreadovane, kome treba za grafičku obradu, tu opet FX 8350 nije ni malo naivan, a za razliku u ceni se isplati.
Činjenica je da Bulldozerima, pa i Piledriverima ne leže "old school" sintetički testovi, ali u mnogim realnim scenarijima ovi CPU-ovi nisu loši za pare koje koštaju. Uostalom ko još živi od Super Pi i wPrime-a?

PD donosi bolji balans između potrošnje, overkloka, performansi i cene, taman onoliko koliko je falilo Bulldozeru da bi bio konkurentan. Znači, TDP je sada pod kontrolom sa relativno normalnim hlađenjima, performanse su 5-10-15, pa i 20% bolje u zavisnosti od posla. Sve u svemu solidno, znatno bolje nego pre godinu dana.

Pa da, ja pricam o prosecnim i malo naprednijim prosecnim korisnicima koji ne zaradjuju od rada na kompu ;) A kome je usteda u sekundama, minutima u foto i video obradi znacajna i od toga zaradjuje naravno da ce kupiti Intel od 300+e i naklokovati, sve ostalo je ili entuzijazam ili ****...e dece koja su roditelje bacila u kredite da bi vrtela sintetiku :d
A inače svi koji radimo i zaradjujemo od kompova smo mnogo produktivni, pa nam je brzina od presudnog značaja za posao. To se svodi na onu opasku: "AMD je brži za igre, moj drug je brže prešao igru na AMD-u, nego ovaj drugi na Intelu" :d
Isto tako i za sve ostalo. Da nećeš možda brže programirati u Eclipsi ili u Visual Studiu na bržem procesoru? Pa nećeš. Stvari se svode na to da li je za većinu poslova procesor DOVOLJNO brz, osim za neke gde je presudno da bude što brži, a to su eventualni rendering, grafička obrada, transkoding....

Serverski poslovi su opet druga priča.

Sad da sklapam komp i da ne mogu da cekam steamroller sa zadovoljstvom bih kupio Asus plocu od 110e, fx8320, 16Gb rama, naklokovao sve to i prakticno dobio i7 3770k default uz ustedu od preko 150e za koju mogu da kupim ssd ili graficku ;)
Isplati se za razliku u ceni.
 
Poslednja izmena:

c-p-r

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
23.04.2009.
Poruka
1.976
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Ko kupuje novi CPU isplati mu se pogledati fx8320. Ko gleda upgrade kao moja malenkost njemu se vise isplati cekati Steamroller nadajmo se na novoj platformi i sa ddr4. Za sad sam sa Phenom II 955 sasvim srecan....
Cek, ako izlazi sledece godine a ddr4 nije bas da je najavljen, kako onda? Planiraju li naprasno ddr4 da ubace u mase?
 

Alk0

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.12.2010.
Poruka
1.203
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Cela priča oko procesorskih performansi je uglavnom prenaduvana. Kladim se da 99.9% korisnika ne bi videla razliku između FX 8350 i Ivy Bridge-a sa istim sistemom.
Ne bi bre videli ni izmedju Phenoma i Ivy-ja. Da ne kazem bas C2D i Ivy-ja, ali vidjao sam i quad core sisteme na kojima je Windows sporije vuce nego kod mene na C2D, jer je zagusen, a ne zato sto je masina slaba. Da ne postoje prgorami koji "kazu" da ti je harder slab ljudi bi bar duplo redje radili upgrade. Ovako umesto svojim ocima, vise veruju benchovima :)

A inače svi koji radimo i zaradjujemo od kompova smo mnogo produktivni, pa nam je brzina od presudnog značaja za posao. To se svodi na onu opasku: "AMD je brži za igre, moj drug je brže prešao igru na AMD-u, nego ovaj drugi na Intelu" :d
Isto tako i za sve ostalo. Da nećeš možda brže programirati u Eclipsi ili u Visual Studiu na bržem procesoru? Pa nećeš. Stvari se svode na to da li je za većinu poslova procesor DOVOLJNO brz, osim za neke gde je presudno da bude što brži, a to su eventualni rendering, grafička obrada, transkoding....
Ovo me podseti na drugara koji je do prosle godine furao Semprona i Nv FX5200 (da da, nije greska, dobro ste procitali, strasan kombo) i kad god bih mu predlozio da odradimo neki dzab dzabe apgrejd tipa jacu grafu ili neki bolji CPU za 10 evra on prica kako mu ne treba, sve radi super. I onda kao krene da sastavlja novu konfu i odjednom mu nista nije dovoljno brzo. Prvo hteo C2D, pa smisljao kako ce da ga klokuje, pa i3, pa na kraju i5, pa je onda i to sporo pa mora da odvali neki rekordni overklok da bi mogao mirno da spava. A najzahtevnije sto se na tom kompu vrti je Youtube i editovanje HTML koda.

Lepo je kad neko ima para, pa nek kupi komp od milion evra da vrti benchove ako mu je to gust. Ali strasno je kad neko misli da mu je neophodan jak hardver inace nece moci da ostvari pun potencijal svoje kreativnosti, a onda ne koristi ni 10% snage masine.

Ona prica o dovoljnim performansama i te kako pije vodu. AMD-u je samo potrebna smanjena potrosnja i termali i bice savrsena kupovina.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Pa da, ja pricam o prosecnim i malo naprednijim prosecnim korisnicima koji ne zaradjuju od rada na kompu ;) A kome je usteda u sekundama, minutima u foto i video obradi znacajna i od toga zaradjuje naravno da ce kupiti Intel od 300+e i naklokovati, sve ostalo je ili entuzijazam ili ****...e dece koja su roditelje bacila u kredite da bi vrtela sintetiku :d

Sad da sklapam komp i da ne mogu da cekam steamroller sa zadovoljstvom bih kupio Asus plocu od 110e, fx8320, 16Gb rama, naklokovao sve to i prakticno dobio i7 3770k default uz ustedu od preko 150e za koju mogu da kupim ssd ili graficku ;)
to je klise koji samo mogu da cujem na nasim forumima ja neznam odakle to potice i ko plasira takve neutemeljene izjave tipa intel je za ozbiljan rad a amd za igre. nije video encoding jedina namena u svetu profesionalnog rada a veruj mi u praxi ces daleko manje osetiti razliku u odnosu na mnoge bench aplikacije pa cak i kod multimedialne obrade.

Ljudi pogledajte uporedjenje benchmarka virtualnih masina. pogledajte brzinu kompiliranja raznih kompajlera ili recimo brzinu poznatih baza podataka ili webservera sto su alatke koje se koriste cesto kod produktivnih sistema u kompanijama. Cak i stari Bulldozer u tim prakticnim namenama ne mora da se krije ni protiv jednog 3960x o Visheri da ne pricam.
 

hsv.stoned

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.04.2011.
Poruka
1.478
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD RYZEN 7 2700/LC-CC-120
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk Max
RAM:
Kingston HyperX Fury 2x16GB DDR4 3200MHz (CL16)
VGA & cooler:
Sapphire RX 580 Pulse 8GB
Display:
AOC i2481FXH
HDD:
Kingston A2000 M.2 NVMe 500GB, Toshiba P300 3TB, WD Black 750GB, 2 x WD Blue 10EALX 1TB
Sound:
FiiO K5 Pro + Fostex TR-90/Sennheiser HD650/AKG K240 Sextett/PreSonus HD7/ATH-CKX9/SFR DT6 | 2.1 50W
Case:
Cooler Master Mystique 632s Black & Silver
PSU:
Cooler Master G550M
Optical drives:
Samsung SH-222AB DVD/RW
Mice & keyboard:
Asus ROG Chakram wireless + Asus ROG Strix Scope RX, Logitech MK320 wireless
Internet:
SBB 150/10 Mbps
OS & Browser:
Windows 10 Pro || Mozilla Waterfox
Other:
Sony Xperia™ XZ2
Nisam ni rekao ''amd je za igre a intel za profi rad'' nego jednostavno ko ima para i zaradjuje dobro od rada na kompu sigurno nece imati problem da sebi priusti intel cpu od 400e a takav procesor naklokovan na 4,8+Ghz sigurno sve odradjuje mnogo brze nego bilo koji amd.

Sto se mene tice, i da sam pun para, sacekao bih fx8350, naklokovao a za ustedu bih kupio ssd i uzivao u vrh masini, moj stav je da za komp i komponente treba davati sto manje kesa :)
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
sigurno sve odradjuje mnogo brze nego bilo koji amd
Na osnovu cega se bazira tvoja argumentacija.
Na onome sto si video na nekom testu na netu ili si imao prilike u praksi da uporedis?
Kao prvo nije istina da za sigurno odradjuje sve pa jos i mnogo brze. Postoje aplikacije koje leze tradicionalno Intel'u vise nego AMD'u i obratno.
Potrazi malo rezultate za TrueCrypt ili PovRay po netu pa ces videti da nije sve brze na plavima pa ni kad su clocknuti.
I opet i te vrijednosti su sintetika a u praksi zna dosta toga da se izjednaci...
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Ja sam još u maju preporučio Wizard-u FX 6*** kad je sklapao komp za web dizajn i ostale web bazirane radove. Gde sam naravno dobio kritike jer su svi preporučivali neki i5, neki čak predlagali i5 2500k umesto FX kombinacije sa SSD-om.
 

c-p-r

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
23.04.2009.
Poruka
1.976
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Verovatno zbog potrosnje... Niko ne ocekuje da AMD preskoci znatno Intel u performansama ali ovo sa TDP-om su poprilicno zeznuli. :/
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
TDP je ako se ne varam maksimalna potrošnja, tj toplota zar ne? Opet dolazimo do stare priče da neće nikome procesor raditi 24/7 na 100% opterećenja. Svi nešto pljuju AMD a niko ne komentariše temperature IB sa box kulerom. Baš me zanima kakve su temperature na IB sa box kulerom kad se pusti LinX. Svaki iole ozbiljan korisnik će već imati neki aftermarket kuler što je više nego dovoljno za FX procesore.
 

Alk0

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.12.2010.
Poruka
1.203
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Svi nešto pljuju AMD a niko ne komentariše temperature IB sa box kulerom. Baš me zanima kakve su temperature na IB sa box kulerom kad se pusti LinX.
Cuj niko... ja vristao na sav glas i cupao kosu pincetom :D
Bio sam ubedjen da cu uzeti IB za sledecu konfu, ali posto su napravili grejalicu, lagano ih preskacem :)
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Problem sa IB-om nije potrošnja, već temperatura zbog koje ume da trotluje. To je skoro jednak fail kao i visoka potrošnja bulldozera koji "kolje" svaku ploču jeftiniju od 140 evra. Razlika je u tome što za BD ima rešenje. Kupiš ekstra napajanje, ekstra kuler, ekstra ploču i klokneš ga na 4.6 - 4.7 GHz za svaki dan. Kod Ivy-ja ne postoji rešenje za pregrevanje, izuzev kaskadnog hlađenja, što je za 99.999999999% korisnika suludo. Zbog toga je za klokovanje Sandy Bridge bolje rešenje.

AMD je problem sa Visherom dobrim delom rešio. 15% bolje performanse, 15-20% nizi TDP pri overkloku, 10% nizi TDP na istom kloku, konkurentna cena.
Da se razumemo... Vishera sa 8 jezgara se greje i to dosta, overklokovan na 4.8 je na nivou starog Thubana koji je overklokovan na 3.8-4, ali to nije ništa što ne može da se iskontroliše iole kvalitetnim komponentama koje su podrazumevane kada je OC. u pitanju.
 
Poslednja izmena:

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Dobro pardon. :D Pod "niko" sam mislio većina. :D Realno Intel se malo zeznuo sa stavljanjem loše paste sad su odprilike na istoj strani kao i AMD. SB-a polako pa nema u prodaji, ko je kupio 2500k, kupio je, a on je bio najaktuelniji među zahtevnijim korisnicima.

@Fedja

Ili može rešiti skalpiranjem IB-a i gubljenjem garancije.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Na osnovu cega se bazira tvoja argumentacija.
Na onome sto si video na nekom testu na netu ili si imao prilike u praksi da uporedis?
Kao prvo nije istina da za sigurno odradjuje sve pa jos i mnogo brze. Postoje aplikacije koje leze tradicionalno Intel'u vise nego AMD'u i obratno.
Potrazi malo rezultate za TrueCrypt ili PovRay po netu pa ces videti da nije sve brze na plavima pa ni kad su clocknuti.
I opet i te vrijednosti su sintetika a u praksi zna dosta toga da se izjednaci...
Nemoj tako... prećiće igru brže na Intelu nego na AMD-u. :troll:
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Ne sumnjam ja da su ovdje svi (ili bar oni koji korsite "komplikovane" riječi) profesionalci ali brate mili u svakom postu se spominje "kupi ovaj proc pa ga naklokuj, kupi ovaj kuler pa naklokuj proca, kupi ovo napajanje pa naklokuj proc itd. i to za sve neke "zvjerske" vrijednosti po 600+MHz... :D

Ok, većina korisnika ovog foruma vjerovatno i radi oc svojih komponenti pa je tema i otišla u tom pravcu ali evo mene npr. zanimaju performase na def vrijednostima i ostale uporedne vrijednosti zasnovane na def vrijednostima, tj. koliko se grije na def, kolika je potrošnja i najvažnije performanse? Čitam da 8core fx "pali" ploče ispod 140evra ali kada je klokovan, da li taj isti fx pali ploče kada nije klokovan?

Sjetimo se samo da su stare phenom-e savršeno držale ploče od po 60evra (neku su čak i oc radili) a i oni su bili veliki potrošači, što i jeste uvijek bila da kažem čar amd-a, tj. solidne performanse po više nego solidnoj cijeni (u prosjeku i po 130evra jeftinije od Intel ekvivalenta)....

Komentarišete o "dovoljnosti" performansi ali nema ni jednog posta koji ne sadrži oc :D

Evo, npr. šta fali jednom def fx 6300 i asus 990x evo - kombinacija od ~230evra?? Jel to nije dovoljno performansi za 99% korisnika kompjutera?? Ili je "isplativije" dati 350evra za i5 3570K i asus p8z77-v??

Ja čisto sumnjam da je ova razlika u cijeni opravdana u realnom radu? Naravno, ko fura rezultate i ima keša, by all means ali za obične smrtnike mislim da nema razloga davati toliki keš koji će većina u većini slučajeva koristiti samo za igranje :)
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Ne sumnjam ja da su ovdje svi (ili bar oni koji korsite "komplikovane" riječi) profesionalci ali brate mili u svakom postu se spominje "kupi ovaj proc pa ga naklokuj, kupi ovaj kuler pa naklokuj proca, kupi ovo napajanje pa naklokuj proc itd. i to za sve neke "zvjerske" vrijednosti po 600+MHz... :D

Ok, većina korisnika ovog foruma vjerovatno i radi oc svojih komponenti pa je tema i otišla u tom pravcu ali evo mene npr. zanimaju performase na def vrijednostima i ostale uporedne vrijednosti zasnovane na def vrijednostima, tj. koliko se grije na def, kolika je potrošnja i najvažnije performanse? Čitam da 8core fx "pali" ploče ispod 140evra ali kada je klokovan, da li taj isti fx pali ploče kada nije klokovan?

Sjetimo se samo da su stare phenom-e savršeno držale ploče od po 60evra (neku su čak i oc radili) a i oni su bili veliki potrošači, što i jeste uvijek bila da kažem čar amd-a, tj. solidne performanse po više nego solidnoj cijeni (u prosjeku i po 130evra jeftinije od Intel ekvivalenta)....

Komentarišete o "dovoljnosti" performansi ali nema ni jednog posta koji ne sadrži oc :D

Evo, npr. šta fali jednom def fx 6300 i asus 990x evo - kombinacija od ~230evra?? Jel to nije dovoljno performansi za 99% korisnika kompjutera?? Ili je "isplativije" dati 350evra za i5 3570K i asus p8z77-v??

Ja čisto sumnjam da je ova razlika u cijeni opravdana u realnom radu? Naravno, ko fura rezultate i ima keša, by all means ali za obične smrtnike mislim da nema razloga davati toliki keš koji će većina u većini slučajeva koristiti samo za igranje :)
Svaki FX i sa Boxed coolerom ce ti raditi bez ikakvih problema na default parametrima. Bas nasuprot koliko vidim na nekim forumima Vishera se da sa defaultnog napona od 1,35V putem undervolta spustiti na 1,2V i da radi sasvim stabilno na def frikvenciji i takodje si u pravu da ce za siroki spektrum korisnika jedan FX8320 ili FX6XXX sasvim zadovoljiti potrebe.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.670
Rezultat reagovanja
2.062
Moja konfiguracija
Šteta što je FX6350 samo za OEM izgleda, 6-core na 3.9GHz zvuči zanimljivo.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ne sumnjam ja da su ovdje svi (ili bar oni koji korsite "komplikovane" riječi) profesionalci ali brate mili u svakom postu se spominje "kupi ovaj proc pa ga naklokuj, kupi ovaj kuler pa naklokuj proca, kupi ovo napajanje pa naklokuj proc itd. i to za sve neke "zvjerske" vrijednosti po 600+MHz... :D

Ok, većina korisnika ovog foruma vjerovatno i radi oc svojih komponenti pa je tema i otišla u tom pravcu ali evo mene npr. zanimaju performase na def vrijednostima i ostale uporedne vrijednosti zasnovane na def vrijednostima, tj. koliko se grije na def, kolika je potrošnja i najvažnije performanse? Čitam da 8core fx "pali" ploče ispod 140evra ali kada je klokovan, da li taj isti fx pali ploče kada nije klokovan?
Naravno da ne, ukoliko ploča zvanično podržava taj model. Npr. imaš ploče koje podržavaju FX 61xx, ali ne i FX 81xx. Zašto? Pa zbog iste te naponske. FX 81xx će raditi i na tim pločama, ali ti niko ne garantuje kako će raditi, s obzirom da neke ploče nemaju nikakvo hlađenje MOSFET-a.

Što se tiče default performansi, pa naravno da su bitne, uostalom mi testiramo procesore na default i OC. vrednostima, baš zbog toga da bi čitalac uvideo koliko može da dobije performansi bez klokovanja. Uostalom, većina korisnika drži svoje procesore na default-u, a overkloking ipak spada u domen HW entuzijasta, a opet, barem na ovom forumu, dobar deo nas drži overklokovane procesore za svaki dan. Ja se ne sećam da sam ikada imao u desktopu procesor koji nije overklokovan, unlockovan itd... a verujem da ima još dosta takvih. ;)

Sjetimo se samo da su stare phenom-e savršeno držale ploče od po 60evra (neku su čak i oc radili) a i oni su bili veliki potrošači, što i jeste uvijek bila da kažem čar amd-a, tj. solidne performanse po više nego solidnoj cijeni (u prosjeku i po 130evra jeftinije od Intel ekvivalenta)....
Naravno, dugo sam imao GA AMD 770 ploču koja je ipak imala više nego solidnu 8+2 naponsku. Klokovanje quad-ova nije predstavljao nikakav problem za tu ploču, ali kad je došao Thuban, neophodno je bilo da se zalepe hladnjaci na MOSFET-e, jer ih ova ploča po defaultu nema. Čak se desilo da je prilikom testiranja Phenoma II X6 1090T ploča požutela pozadi ispod naponske. Ipak, posle toga je funkcionisala besprekorno još 2 i po godine, a radi i dalje.
Kada je ploču sa veoma solidnom naponskom uspeo da "pripali" Thuban na 4 GHz, možeš zamisliti šta bi joj uradio Buldožer na 4.6 GHz ? Trenutno u ponudi imaš FX ploča koje imaju znatno slabiju naponsku od MA 770T UD3P. Za 8+2 sa dodatnim hlađenjem, moraš da izdvojiš bar 100 evra. U toj klasi minimalno što vredi uzeti je Asus M5A97 Pro, 99X Evo. Sabertooth je preporučljiva ploča za osmojezgarni Buldožer, ali znaš i sam koliko košta ta ploča.

S druge strane, na svim ovim pločama od 100nak evra, na stock frekvencijama radiće besprekorno bilo koji FX.
FX8320 overklokovan na 4.5-4.6 GHz sa Piledriver jezgrom moći će da izgura i ploča poput M5A97 Pro, bez trotlovanja i pregrevanja naponske, taman zbog dovoljno nižeg TDP-a pri overklokingu.

Komentarišete o "dovoljnosti" performansi ali nema ni jednog posta koji ne sadrži oc :D
Ako gledamo po defaultu, tu je situacija povoljnija po AMD. Procentualno gledano FX8350 se klokuje na vazduhu oko 17%, dok se i7 3770K klokuje ~21%, zbog nižeg default kloka.

Evo, npr. šta fali jednom def fx 6300i asus 990x evo - kombinacija od ~230evra?? Jel to nije dovoljno performansi za 99% korisnika kompjutera?? Ili je "isplativije" dati 350evra za i5 3570K i asus p8z77-v??
Ne fali mu ništa. Odlična kombinacija i vrlo isplativa. Performanse koje dobijaš su na nivou Phenoma II X6 1100T.
Ako hoćeš da klokuješ, dobijaš daleko više nego sa Phenomom II X6. Kad je oc. u pitanju ta ploča izvlači sigurnih 4.7-4.8 GHz iz FX6300.

Ja čisto sumnjam da je ova razlika u cijeni opravdana u realnom radu? Naravno, ko fura rezultate i ima keša, by all means ali za obične smrtnike mislim da nema razloga davati toliki keš koji će većina u većini slučajeva koristiti samo za igranje :)
Slažem se, bolje je potrošiti ostatak para u kafani, ali ko voli nek izvoli. :cool:
 

krang

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.12.2009.
Poruka
342
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD FX-8350, Corsair H100
Motherboard:
ASUS Crosshair V Formula
RAM:
16GB(4x4)Kingston Hyper X Predator 2400
VGA & cooler:
AMD Radeon Sapphire HD7970 3GB OC Dual-X
Display:
ASUS VH242H
HDD:
SSD Kingston V 128GB, Samsung SpinPoint F3 1TB
Case:
CoolerMaster HAF 922
PSU:
LC Power Monolith-X 1200W
OS & Browser:
Win8 64 Pro
Ja ocekujem u toku meseca da ce se pojaviti. Eh sad, ipak je ovo Srbija, a kriza je uzela danak, lageri su puni starih Buldožera koji treba da se rasprodaju. Koliko vidim FX8150 je na akciji sada. :)
fedja, moze samo malo pojasnjenje, na koji mesec si mislio?:D
 

Pakito

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
14.12.2009.
Poruka
1.476
Rezultat reagovanja
237
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
ACER ASPIRE V5 531G
CPU & cooler:
Intel Core i5 8400 + LC-CC-120
Motherboard:
Asus Z370 Prime
RAM:
32GB DDR4 3200Mhz G.Skill Trident Z b/w
VGA & cooler:
EVGA GTX 970 SC
Display:
2x LG 25UM58
HDD:
120 Samung Evo 840 + 3TB Toshiba P300
Sound:
2.1 white waterdance speakers
Case:
NZXT Phantom 410 white
PSU:
Corsair tx650w
Optical drives:
Asus sdrw-08d2s extern
Mice & keyboard:
Fantech K611 / Logitech MX510 Hero Legendary
Internet:
sbb - 100mbit
OS & Browser:
Win 10 PRO
Other:
Redmi Note 7
ovaj mesec...navodno za nedelju dve dolaze kod nas...mene vec nesto brinu cene kako vidim fx4300 je 150 dolara sto bi znacilo da je isto toliko u evrima kod nas mozda za 10e vise kakvi su ovi nasi.

Ja cekam neki od njih da zamenim x3 710 i barem 3,4 godine ne.mislim na cpu.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Gle cuda i u jednom popularnom programu za multimedialnu obradu Vishera vodi ....



Ima nade da Steamroller ocisti Hasswell kao nekada AMD 64 Prescott :)
 

Chabex

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.04.2009.
Poruka
653
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 980 4GHz NB2600 - Thermalright HR2 Macho
Motherboard:
ASUS M5A97 Pro
RAM:
GSkill Ripjaws GBRL 2x4GB 1600 CL9@CL8
VGA & cooler:
Sapphire 380X Nitro
Display:
Samsung S2350/Panasonic plazma 42S30
HDD:
Samsung F3 1TB, WD Green 1TB, Seagate 250GB
Sound:
Audigy 2 / Musical Fidelity A1 / B&W DM602
Case:
CM 590
PSU:
OCZ ModXstream 600W
Optical drives:
Pioneer 215DBK
Mice & keyboard:
A4tech X-7 ,a tastatura najjeftinija za lupanje kad se iznerviram ;o))
Internet:
ADSL
OS & Browser:
win7 64
Other:
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Eh...to će se desiti ako Intel nešto malo zezne a AMD izbaci SR pre roka u savršenom obliku teoretski mogućem :). Mislim bilo bi interesantno videti ali to je ipak teško moguće. Pazi možda i uspeju da izbace nešto kao Haswell ali bar 5-6 meseci kasnije, ne pamtim kada je nešto AMD izbacio na vreme kada su procesori u pitanju..
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Gle cuda i u jednom popularnom programu za multimedialnu obradu Vishera vodi ....


Ima nade da Steamroller ocisti Hasswell kao nekada AMD 64 Prescott :)
Tesko da ce to da se dogodi, najvise zato sto je Intel 2 godine ispred AMD-a po proizvodnom procesu. A sto se tice IPC-a, mislim da AMD ima mnogo vise mesta za poboljsanje nego Intel. Uostalom, Ivy je tek nekoliko % brži klok za klok od Sandy-ja, a klokovi koje postiže su čak i niži. Obrni, okreni, svodi se na isto.

Ja cenim da će Steamroller imati klok potencijal isti, ako ne i veći od Piledrivera, ali će IPC biti isti ili veći nego na Stars jezgrima. U suštini, IPC bi mogao da bude negde između K10 i Nehalema uz znatno više klokove i veći broj jezgara. To već deluje kao vrlo ozbiljan workstation CPU.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Tesko da ce to da se dogodi, najvise zato sto je Intel 2 godine ispred AMD-a po proizvodnom procesu. A sto se tice IPC-a, mislim da AMD ima mnogo vise mesta za poboljsanje nego Intel. Uostalom, Ivy je tek nekoliko % brži klok za klok od Sandy-ja, a klokovi koje postiže su čak i niži. Obrni, okreni, svodi se na isto.

Ja cenim da će Steamroller imati klok potencijal isti, ako ne i veći od Piledrivera, ali će IPC biti isti ili veći nego na Stars jezgrima. U suštini, IPC bi mogao da bude negde između K10 i Nehalema uz znatno više klokove i veći broj jezgara. To već deluje kao vrlo ozbiljan workstation CPU.
Po pitanju TDP tesko slazem se ali po pitanju performansi videcemo....
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Pa ako gledaš multithread performanse, Vishera je sada tu vrlo blizu i7 3770K, dok u single threadu zaostaje, mada koga više boli uvo za single thread.... Realno, svaki CPU u single threadu danas kida, a u multithreadu je već diskutabilna situacija, iz prostog razloga jer najzahtevniji workload-i su praktično uvek multithreadovani.

S' druge strane povećanjem IPC-a, povećaće se i multithread performanse, a samim tim će se poboljšati odnos TDP-a i performansi, koji nije na strani AMD-a. Međutim, onda će AMD procesori sigurno otići u malo viši cenovni rang ili će Intel spustiti cenu svojih preskupih quad-ova, a hexa i eventualni octacore koji bude top ponuda će koštati koliko sada košta njihov i7 3770K.
Drugim rečima, neće oniu sigurno prestići Intel, prvenstveno zbog toga što kada budu imali 22nm, Intel će imati 14nm. AMD će na čipu imati 12 Steamroller ili Excavator jezgara, odnosno 6 modula, dok će Intel na istoj površini imati 8 ili 10 FAT Haswell ili Broadwell naslednika.

Na kraju krajeva, klasičan desktop izumire, zato se i ide na SoC - System on chip, a tu će biti presudne grafičke performanse, HSA (heterogeno procesiranje) i niska disipacija. U ova prva dva će AMD biti u nesumnjivoj prednosti, ali što se TDP-a tiče, to će biti veoma diskutabilno.

Za sada 4 modula troše slično kao Sandy Bridge E sa 6 FAT jezgara. Cilj je da modul troši kao Intelovo FAT jezgro. Da bi to postigli, moraće da se urade određene optimizacije na samoj mikroarhitekturi i da se smanji broj nepotrebnih tranzistora, što će dobrim delom uraditi na Steamrolleru.
 

krang

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.12.2009.
Poruka
342
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD FX-8350, Corsair H100
Motherboard:
ASUS Crosshair V Formula
RAM:
16GB(4x4)Kingston Hyper X Predator 2400
VGA & cooler:
AMD Radeon Sapphire HD7970 3GB OC Dual-X
Display:
ASUS VH242H
HDD:
SSD Kingston V 128GB, Samsung SpinPoint F3 1TB
Case:
CoolerMaster HAF 922
PSU:
LC Power Monolith-X 1200W
OS & Browser:
Win8 64 Pro
Nejasno je da li cemo uopste i videti Steamroller u desktop verziji ili samo u APU varijanti kako se pricalo pre nekog vremena, pa se posle pojavila takodje neproverena vest kako ce AMD ipak ici sa punokrvnim SR FX-evima, pa jos AM3+ compatible. Nadam se da se ipak nece odluciti za napustanje tog segmenta, zaista bi bilo lose da tu Intel ostane jedini igrac, i to bas sad kad su procene za SR vise nego dobre.

Fedja, moze li pojasnjenje za nesto sto si ranije jednom prilikom pomenuo negde, kako vidis potencijalni problem sa visinom kloka Steamrollera a zbog 28nm node? U kakvoj su korelaciji konkretno ta 28nm litografija i visokofrekventni dizajn ako sam te dobro razumeo da si to hteo da kazes?
 
Vrh