northwood
PCAXE Apprentice
- Učlanjen(a)
- 01.04.2009.
- Poruka
- 56
- Rezultat reagovanja
- 0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook Pro 9,2
CPU & cooler:
Intel Core i7-3520M 2.9 GHz
RAM:
16 GB 1600 MHz DDR3
HDD:
Samsung 840 Pro
OS & Browser:
OS X 10.11.1
Lenovo ThinkPad W500 4058-CTO user review
Trudiću se da što objektivnije iz ugla korisnika opišem Lenovo ThinkPad W500 4085-CTO model i da iznesem njegove prednosti i mane iz moga ugla.
Kada je došao red da kupim novi laptop tražio sam mašinu koja će zadovoljiti većinu mojih potreba, a da pritom bude u cenovnom rangu do 1700$. Posle dosta pretrage našao sam ASUS G50V-A1 i naručio. Nažalost, posle nekoliko dana ustanovio sam da je imao problem sa USB kontrolerom što je izazivalo veoma visoko zauzeće procesora i da je to bila očigledno serijska greška, pa sam se odlučio da ga vratim i da tražim povraćaj novca. Eh, sad sam došao na muke pošto su sve ostale želje bile ipak preskupe . I tako gledam svaki dan šta da kupim i sasvim slučajno vidim da postoji popust od 33% (rečima trideset tri posto ) na odredjene modele iz ThinkPad serije. Dvoumim se izmedju T i W serije i ipak odlučim da moj sledeći laptop bude W500 sa sledećom konfiguracijom:
CPU: Intel Core 2 Duo T9400 (2.53GHz/ 1066MHz/ 6MB L2)
OS: Windows Vista Home Basic SP1
Ekran: 15.4" WSXGA+ 1680x1050 (CCFL pozadinsko osvetljenje)
GPU: ATI Mobility FireGL V5700 (512MB GDDR3) + Intel GMA 4500MHD
RAM: 3 GB PC3-8500 DDR3 SDRAM 1067MHz SODIMM Memory (2 DIMM)
HDD: Hitachi HTS543232L9SA00 320GB 5400rpm
Optika: Optiarc DVD RW AD-7910S (Serial ATA)
Mreza: Intel WiFi Link 5300 (AGN) + Bluetooth PAN + upgradable WWAN + 56K V.92 Modem
Baterija: 6 cell Li-Ion
Garancija: 1 godina
- Express Card Slot i PC Card Slot
- 7 in 1 Media Card Reader
- UltraNav (TrackPoint and TouchPad)
- 1.3 Megapixel Integrated Camera
Kada vam neko spomene ime ThinkPad verovatno odmah pomislite na IBM i njihove “nestilizovane”, na izgled sasvim obične, crne laptopove koji skoro nikad nisu doživeli neku veliku promenu u dizajnu. Reci ću vam da su dizajneri IBM-a inspiraciju dobili u japanskoj kuhinji (). Od prvih modela (700, 700C, 700T) iz oktobra 1992. godine pa do dan danas, laptopovi iz ThinkPad brenda su imali dijagonalno postavljeno ime ThinkPad i kompanije koja ih proizvodi, IBM ili Lenovo (od početka 2005. godine). Dimenzije i vrhunski hardver su bili ti koji su se menjali kroz sve ove godine jednog od najpoznatijih brendova u IT industriji.
Trenutno, u ThinkPad brend spadaju laptopovi koji su grupisani u šest kategorija (R, SL, T, X, X Tablet, W). Nama je najzanimljivija poslednja, W kategorija, koja broji samo dva modela, W500 i W700. Ovo je top ponuda iz Lenovo-a, a laptopovi iz nje su deklarisani kao mobilne radne stanice (mobile workstation).
Prvo cu da kazem da je ovaj model namenjen za severnoamericko tržiste i da oznaka 4058 znaci da je customized. Naručen je 22. septembra 2008, iz Kine krenuo 6. oktobra, a stigao u Ameriku 10. oktobra preko UPS-a.
Stigao je u vrlo maloj kutiji u poredjenju sa pređašnje narušenim ASUS-om. U kutiji pored laptopa bila je dodatna kutija koja je sadržala uputstvo, reklamni materijal, račun, dodatna dva gumena dugmića za ThinkPad scroll, bateriju i punjač. Naravno, drajveri nisu prisutni jer se nalaze na posebnoj particiji koja će, kada pokušate da joj pristupite iz Windowsa pitati da naknadno napravite DVD sa drajverima.
Sta reći za izgled!? Pa ukoliko ste ikad videli bilo koji ThinkPad onda vam je jasno kako to izgleda . Za one neupucene, laptop je u potpunosti crn (i unutrašnjost i spoljašnjost), jedino su ThinkVantage dugme i enter taster tamno plave, ThinkPad scroll crvene, power dugme, dugmići za kontrolu zvuka i šarke koje drze ekran srebrne boje. Ivice na poklopcu su nežno zaobljene, a pri dodiru imate osećaj da dodirujete gumiranu plastiku. Laptop se otvara uz pomoć jedne štipaljke koja je postavljena na desnoj strani. Jedina zamerka su vrlo oštre ivice kod unutrašnjeg dela. Sve u svemu, pošto lično ne preferiram shiny look laptove, definitivno mi se dopada ovaj retro izgled!
Jedna veoma bitna karakteristika kod tastature je što poseduje drainage system. To u principu znaci da ukoliko prolijete neku tečnost po tastaturi, ta tecnost će proci kroz specijalno dizanirane otvore koji se nalaze u njoj i podnožju laptopa (obeleženi su) i razliti se ispod. Moram priznati jako inovativno i vrlo korisno! Na forumima se podigla galama oko ovih tastatura kako nisu kvalitetne kao što se to očekuje od modela iz ThinkPad serije, pa je zatim Lenovo saopštio da je ugradio “olaksane” tastature kako bi smanjio celokupnu tezinu laptopa. Ali, ukoliko vam se ne svidi ova tastatura možete je besplatno zameniti za onu iz modela T61! Sta reći više...Touchpad je vrlo precizan, ali nešto manjih dimenzija upravo zbog prisustva NavPad-a. Kako funkcioniše crveno dugme!? U zavisnosti od količine pritiska miš će se pomerati određenom brzinom. Takođe, ukoliko pritisnete srednje dugme i koristite crveno dobićete mogućnost skrolovanja. Postoje korisnici koji preferiraju ovaj vid korišćenja i meni se dopada, ali ga ne koristim tako često pošto imam eksternog miša.
http://forums.lenovo.com/lnv/board/message...id=75261#U75261
Još jedan od zanimljivih dodataka je ThinkLight. Uz kombinaciju funkcijskog tastera (Fn) i dugmeta PgUp uključiće vam se LED svetlo koje je pozicionirano tik uz web kameru. U uslovima apsolutnog mraka osvetliće dobar deo tastature. Naravno, prisutan je i standardni NavPad, ali bez čitača otisaka prstiju (jednostavno nisam osećao potrebu za tim).
Ekran je mat sa CCFL pozadinskim osvetljenjem. Rezolucija je 1680x1050 (WSXGA+), a postoji mogućnost da uzmete i ekran sa većom rezolucijom (1920x1200 – WUXGA). Nazalost, za W500 ne postoji ekran sa LED osvetljenjem. Ekran možete otvoriti tako da bude paralelan sa tastaturom (180 stepeni), a horizontalni i vertikalni uglovi gledanja su prosto fantasticni. Blago probijanje svetlosti je vidljivo uz donju, levu i desnu ivicu ekrana. Jedna zanimljiva stvar je to što panel nije centriran, pa je tako leva ivica ekrana skoro duplo šira od desne. Wierd, ha?
Ukoliko želite da promenite komponentu to ne znači da ćete izgubiti garanciju! Sve je lako pristupačno i uglavnom se svodi na odvrtanje par šrafova. Optički drajv možete izvaditi tako što ćete pritisnuti dugme, izvući ga uz pomoć poluge i sve to dok je kompijuter ukljucen . Takođe, nisam se odlučio da uzmem WWAN, ali u koliko to želite i to je moguće. Kada sam ja poručivao, u ponudi nije bilo WiMAX kartice ali je sada u standardnoj ponudi pod oznakom Intel WiMAX/WiFi Link 5350. Moja je Intel WiFi Link 5300 i podržava N standard, a razlikuje se od 5100 po broju antena. 5100 podržava 1x2 (1 predajnik, 2 prijemnika), dok 5300 podrzava 3 seta od 3 antene (3x3). Pored VGA (D-Sub) porta prisutan je i DisplayPort (inicijativa ATI-ja). Trenutno, to neće biti od velike koristi pošto su noviji televizori uglavnom opremljeni sa HDMI portovima. Od konektora ne bi bilo loše videti barem još jedan USB port i to smatram da je jedan od nedostataka.
Pošto je ovo definitivno laptop namenjen za ozbiljniji rad nisam ni očekivao da ce zvučni sistem biti Bog zna šta. Dva zvučnika su dovoljno jaka za jednu omanju sobu, ali ipak nisu ni nalik na neke od Harman Kardon modela prisutnih npr. u Tošibinim laptopovima Za biznis laptop i vise nego dovoljno…
Bateriju ću istestirati ovih dana pa ću dopuniti tekst vezan za nju. Radi se o šestoćelijskoj Li-Ion bateriji kapaciteta 5.2Ah (10.8V). Ostaje i hibridni sistem grafičkih kartica...
Zagrevanje i buka? Mmmm...Nisam primetio Ozbiljno, ventilator na procesoru se retko čuje, a i kad ubrza definitivno je vrlo, vrlo tih. Neko veće zagrevanje hoće da se oseti u predelu gde je smešten hard disk ali opet neće vas ometati u radu. Najbučniji je dvd rezač prilikom rezanja diskova što je sasvim normalno za njih pa mu to neću uzimati kao zamerku pošto ga i retko koristim.
Od ostalog treba spomenuti: čitač kartica, modem (možda nekom zatreba ), PC Card i Express Card slotove od kojih će jedan biti popunjen Creative X-Fi zvučnom karticom u dogledno vreme . Web kamera ima 1.3 MPix i vrlo je dobra, posebno u slučajevima gde je osvetljenost minimalna. Pošto sam imao priliku da koristim i MacBook (i Pro) koji ima vrlo dobre web camere mogu da kažem da je kvalitet slike vrlo približan, a nekad i bolji. Jedino bih spomenuo da mi se položaj džekova za slušalice i mikrofon ne dopada zato što su postavljeni u prednjem delu pa možete imati problema u koliko laptop držite u krilu i imate slušalice…
Sistem sam naručio sa najjeftinijom verzijom Viste (Home Basic) pošto imam MSDNAA account i imam priliku da skinem besplatno ostale (skuplje) operativne sisteme. Pre ovoga sam imao dosta kontakata sa laptopovima ostalih proizvođača i jednog sam se pribojavao, a to je predinstaliran softver (u vecini slučaja - bloatware). E pa, iznenadio sam se! Uz Lenovo laptopove stiže jedan vrhunski softverski paket u obliku ThinkVantage paketa. Update sistema nikad nije bio lakši uz ThinkVantage System Update, a upravljanje mrežnim konekcijama nikad toliko dobro organizovano uz Access Connection 5! Vredi pomenuti i Power Manager koji će i apsolutnim pocetnicima omogućiti ultimativno podešavanje baterije. Jednostavno, ni jedan jedini program iz bogatog paketa nisam deinstalirao kao što imam običaj kod ostalih. Active Protection će zaustaviti hard disk u koliko dođe do vibracija koje mogu da oštete hard disk i izgube vaše podatke na njemu. Više o ThinkVantage-u možete pročitati ovde: http://forum.notebookreview.com/showthread.php?p=2407893
Poslednja izmena: