• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

ATi/AMD vs nVIDIA (hardware i software)

noodi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
27.06.2010.
Poruka
943
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 4670k @ 4.3 ghz @ Noctua D15
Motherboard:
Maximus VII Ranger
RAM:
4 x 4gb @ 2133mhz CL 9
VGA & cooler:
GIGABYTE nVidia GeForce GTX 1080 Ti Gamanig OC BLACK
Display:
Asus MG279Q
HDD:
Corsair ssd 120g + samsung 850 evo 500 g
Sound:
integrale
Case:
CM MasterCase 5 pro, 4 x Noctua A14 + 2 x S12
PSU:
Antec 1000W Gold
Optical drives:
HP external
Mice & keyboard:
Logitech G810 + G502 @ QCK XXL
Internet:
cable SBB @ 100 mbit/s
OS & Browser:
Win 10 & Chrome
A za mene je i dalje 4870x2 FTW i best buy.
Znam da je karta bucna i da se greje (da se srediti), vuce mnogo struje, ali za nekog sa malo znanja i adekvatnim napajanjem nema bolje karte za gaming u rangu do 200 evra.
Dve polovne 260 u sli, ili dve polovne 5770 u cf? zar ne bi trebalo da su malkice bolje? :P Jer uopste ima da se nabavi nova 4870x2 negde :D
 

SORD

PCAXE Member
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
650
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel C2D E8400 - MegaHalems + Noctua NF-P12
Motherboard:
MSI G41-P28 shit
RAM:
Kingston HyperX 2x4GB DDR3
VGA & cooler:
Gainward GTX465 unlock -> GTX470
Display:
Samsung BX 2231
Case:
Cooler Master HAF 932
PSU:
Powered by Cooler Master UCP 1100
Mice & keyboard:
Razer Lachesis Phantom white & Razer Arctosa
Dve polovne 260 u sli, ili dve polovne 5770 u cf? zar ne bi trebalo da su malkice bolje? :P Jer uopste ima da se nabavi nova 4870x2 negde :D
Gde ima dve gtx 260 ili dve 5770 za 180 evra? Vidjao sam 4870x2 polovne i za 160 evra. Mislim da nema bolje za taj novac. Nema novih, samo koriscene.
 

noodi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
27.06.2010.
Poruka
943
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 4670k @ 4.3 ghz @ Noctua D15
Motherboard:
Maximus VII Ranger
RAM:
4 x 4gb @ 2133mhz CL 9
VGA & cooler:
GIGABYTE nVidia GeForce GTX 1080 Ti Gamanig OC BLACK
Display:
Asus MG279Q
HDD:
Corsair ssd 120g + samsung 850 evo 500 g
Sound:
integrale
Case:
CM MasterCase 5 pro, 4 x Noctua A14 + 2 x S12
PSU:
Antec 1000W Gold
Optical drives:
HP external
Mice & keyboard:
Logitech G810 + G502 @ QCK XXL
Internet:
cable SBB @ 100 mbit/s
OS & Browser:
Win 10 & Chrome
Gde ima dve gtx 260 ili dve 5770 za 180 evra? Vidjao sam 4870x2 polovne i za 160 evra. Mislim da nema bolje za taj novac. Nema novih, samo koriscene.
Ja sam te skontao za 200e :P Moze se nadje za 200e, ali za 160-180 ni blizu, tu 4870x2 za te pare vec kida :)
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
Malo ste pobrkali loncice, pricate o best by karticama prethodne generacije, 4870X2 polako ali sigurno nestaje, to sto se ojavilo par komada, to je to....
Ko je ima tesko da ce da je proda, ako taj neko gleda sirovi FPS u novim igrama.

Koliko sam skontao, ovo je prica o 58xx i GTX 470/480 seriji...
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Malo ste pobrkali loncice, pricate o best by karticama prethodne generacije, 4870X2 polako ali sigurno nestaje, to sto se ojavilo par komada, to je to....
Ko je ima tesko da ce da je proda, ako taj neko gleda sirovi FPS u novim igrama.

Koliko sam skontao, ovo je prica o 58xx i GTX 470/480 seriji...
Dovoljno je da procitas naslov threada... ;)
 

TheBear

GPU Guru
Učlanjen(a)
12.07.2009.
Poruka
845
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 10400F & CM Hyper 212 EVO
Motherboard:
Gigabyte Z490 UD
RAM:
16GB DDR4 3200MHZ Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX 580 8GB
Display:
Samsung P2450H 24"
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB, WD Black 1TB, WD Blue 1TB
Sound:
Logitech X-530 5.1
Case:
Cooler Master ATCS 840 Black
PSU:
Cooler Master V700 700W
Optical drives:
Samsung SH-223F
Mice & keyboard:
Steelseries Rival & Razer Arctosa
Internet:
100/8 Mb/s
OS & Browser:
Windows 10 64bit & Google Chrome
Uvek bih pre isao na dve 5770 recimo pa i da su skuplje od 4870X2 nego na nju, mnogo manja potrosnja, DX11, manje zagrevane itd. mnogo bolji OC....
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
Dovoljno je da procitas naslov threada... ;)
Ma razumem ja sve to, ali sto pricamo o 4870X2, ona ni za 160 eura po meni nije best by, ako cemo o best by kartama, to su GTX 460 i ATI 5850, sto se tice zadnje generacije...

Best buy je da kupis 17" monitor i 8800GTS (G92) i igras se ko covek za 50 eura.

To je best buy.
 
M

Misko78

Guest
Right, odoh da je bacim u đubre, ništa ne valja taj 4870X2 ne vredi ni 100€. Daj bre ne trućaj, 4870X2 ima performanse 5870 karte a kada bi gledali cene polovnih duplo je jeftinija. A to što mi fali teselacija pa realno nemam je ni na 5870. ;)

Samo da naglasim da se ne frljate sa best buy kategorijama i polovnim hardverom i u različitim kategorijama. Best buy klasifikacija mora da ide po cenovnim kategorijama i to po važećim tržišnim cenama u regiji gde diskutujemo.
 

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
Best buy je ono sto mogu sebi da priustim. Iskren da budem nikad ne gledam sta je racionalno vec sta zelim da kupim.
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
^ word!!!

lm, ne frljam se ja kategorijama, ali ne slazem se da je 4870X2 best by iako ima brutalne performanse, a ovde je neko drugi poceo pricu sta je best by, samo sam dao svoje misljenje....

Meni je bitno da je slajder povucen do kraja i FPS, a sta ce da ucini da se to desi, meni je nebitno, moze i HD2400pro da se zove, svejedno je. ;)
 
M

Misko78

Guest
To je tvoje mišljenje koje vredi tebi samom, ali kako ćemo mi sa sekiri da preporučimo nekome šta da kupi. Evo npr meni 460 liči kao karta koju bih ja kupio da sada kupujem i preporučio ostalima u 100-200€ segmentu, potvrdiću ili opovrgnuću kada je dobijem na test sledeće nedelje ali definitvno za sada mislim da je jako dobra kupovina iz onoga što čitam.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Ma razumem ja sve to, ali sto pricamo o 4870X2, ona ni za 160 eura po meni nije best by, ako cemo o best by kartama, to su GTX 460 i ATI 5850, sto se tice zadnje generacije...

Best buy je da kupis 17" monitor i 8800GTS (G92) i igras se ko covek za 50 eura.

To je best buy.
4870X2 je karta napravljena za highend rezolucije njenu moc ces najbolje osetiti sa 2560x1600. Ako neko planira da iskoriscava tolike rezolucije a bitne su mu na istim i dobre performanse onda sigurno polovan 4870X2 moze da bude interesantan jer nijedna aktuelna karta za 160€ nemoze ni blizu da postigne slicno. Sa druge srane ima ljudi kojima je DX11 pak vazan tako da biraju druga resenja...

Sve je pitanje namene !
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
NV je sam obecao podrsku za SSE/SSE2 u Verziji 3.0 takodje i multithreading support to sad nije nesto exkluzivno novo ali to bi znacilo da sam SDK i nije ni blizu optimizovan za moderne procesore upravo kao sto je AMD pocetkom godine naveo. E sad NV u svim svojim izlaganjima od Januara 2010 striktno dementira te optuzbe kao i sto ti to ovdje radis...;)
Vantage je izasao pre Januara 2010. I koristi 12 threadova koristeci PhysX SDK. Da je NV kojim slucajem svesno sprecavala koriscenje fizike na visejezgarnim CPU-ovima, kao sto ti tvrdis, verijem da ne bi programeri iz Futuremark-a mogli da urade bilo sta. Pre bih rekao da je danas aktuelno instant programiranje gde developer ocekuje da ubaci nekoliko linija koda i da mu sve radi samo od sebe.

AMD i prica o optimizaciji i AMD i briga o siroj zajednici? Odmah se setim kada sam platio 350E za najjeftiniji AMD dual core :) Ja bih bas voleo da vidim kako AMD radi optimizaciju postojeceg koda, posebno fizike? Samo koje fizike? Koliko god mi je AMD drazi od Intela i NV, jer je u poziciji underdog-a, toliko mi ide na nerve konstantno cmizdrenje kako je konkurencija zlochesta i tobze briga o siroj zajednici? AMD, da moze, radio bi isto. AMD moze da kritikuje konkurenciju ali prvo mora da ponudi konkurentni proizvod? AMD kompajler ? AMD fizika ? Bolje da su zaposlili vise developera i krenuli da razvijaju sopstvena resenja a ne da zavise od miliosti i nemilosti konkurencije. Ako je AMD Bogom dani spasilac sire zajednice, nek se potrudi da je spase svojim resenjem. Sa druge strane Intel i NV nisu humanitarne organizacije i gledaju svoju koristi.

Inace, da vidis kako AMD/ATI radi optimizacije, ne treba ti disasembler, dovoljno je oko i da se skinu crvene naocare. Vec sam pisao o tome:

http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=92687&postcount=339

Skoro godinu dana ce da bude od kako je ATI izbacio 5xxx seriju, ja se i dalje patim sa shimmerovanjem tekstura (vrlo lepo kada uzmem STALKER COP koji je AMD igra , stavim DX11 i sve na max i gledam kako u daljini shimmeruju dalekovodi). Ubedjen sam da je problem upravo pomenuta "optimizacija" filtriranja + nedostataka LOD bias clamp opcije (NV je tu opciju dodala u drajverima jos 2005-te kako bi se resila tih problema). Iskljucivanje Catalyst AI ne pomaze. A zamisli nekog ko ima CF pa dobije perporuku da iskljuci Catalyst AI kako bi resio problem sa optimizacijama i onda mu druga kartica ne sluzi nicemu?

Jos jedan primer kako ATI optimizuje svoj SW je shovelware zvani CCC. 150MB za .NET poluproizvod? Konstantno logovanje exceptiona u event-log:

http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=53483&postcount=254
http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=102809&postcount=37

Ja sam na kraju resio da ga i ne instaliram vec koristim RadeonPro. Covek je sam napravio, po meni, upotrebljiviji SW nego ceo Catalyst tim.

Konstantni problemi sa regresijama. Igram STALKER COP na 10.7 drajverima, sve OK. Instaliram 10.8 drajvere, problemi. Analiza minidumpova kaze da je krivac drajver (atikmdag.sys). Na kraju imamo situaciju da najbolje drajveri ne dolaze od strane ATI-a nego od coveka koji je sam uzeo da pravi svoj miks od raznih verzija i resava tekuce probleme:

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=322616

Pocetkom godine, dok sam imao 5850, sam prijavio problem sa shimmerovanjem samom ATI-u preko feedback forme. Kada sam uzeo 5870 i video da postoje isti problemi, opet sam ih prijavio. Nije mi bilo tesko da posredno stupim u kontakt sa developerom iz ATI tabora koji je imao prilike da vidi moje video snimke gde se jasno vide problem. Njegov komentar je bio this looks terrible i da ce proslediti timu i napomenuo kako se vrlo, vrlo jako trudi da poboljsa kvalitet i da ga ne interesuje razlika od par FPS jer je los kvalitet najlosija stvar. Ni to nije urodilo polodom. Na kraju je kontaktiran direktno Makedon jednim kulturnim mailom a odgovor je usledio posle par minuta (bas mi je brzo trebalo da pogleda sve linkove sa problemima) uz jedno hvala. Da li je ovo AMD/ATI briga o siroj zajednici o kojoj pricas?

Kao sto vec jednom rekoh, AMD bolje da pocisti u svom dvoristu ...

Najbolji argument NV gdje sam se najvise nasmeo je bila izjava kao nije toliko strasno sto su instrukcije stare 20 godina kad danasnji CPU'i putem out of order mehanizma to ionako optimizuju :) :D
:D A ne smeta ti x87 kada vrtis SuperPI i skupljas pojene? Bas me interesuje da li pre nego sto pokreces bilo koji SW, da li mu prvo analiziras kod pa ga onda pokreces. Znam da si AMD/ATI fanboj ali me zivo interesuje sto te toliko pogadja to sto NV koristi x87 kod? Jesi li igrao nesto sto koristi PhysX pa si primetio da nesto ne valja pa si uzeo IDA Pro u ruke? Ili si pokusao nesto da programiras koristeci PhysX SDK pa te iznerviralno to. Zanimljivo mi je to sto ti smeta sve to a nisi korisnik istog (ili se varam?). Ako su to tvoji problemi sa PhysX onda treba da budes srecan jer ja sa ATI-em, koga posedujem, imam mnogo vece probleme.

Kao neko ko je zadnjih 12 godina u profesionalnom software developmentu mogu ti iz iskustva potvrditi da je iskljucivo onaj ko eksploatise SDK i samo on odgovoran za njegove performanske mogucnosti. Opsta je praksa da se u svakom interfejsu definise da li je neka funkcija thredsafe ili ne.
Zamisli da svaki client koji koristi taj SDK treba da razmishlja kako ce ga na najbolj nacin uposliti jer onaj ko ji je odgovoran za njegovu eksploataciju nije zeleo ili nije "znao" isto da uradi.
Bas mi je drago sto ovde na forumu imamo iskusnih i profi developera. Treba mi tvoja pomoc, ako si raspolozen. Vidim da ti nije strano LL programiranje i analiza koda. Naime, ideja mi je da nadjem gde ATI u drajverima radi bilo sta za LOD bias-om. NV ima opciju clamp-ovanja istog iliti ako je < 0 onda ga setuje na 0. Verujem da bi tako nesto moglo da se sredi patchovanjem nekog dela drajvera. atikmdag.sys je malo nezgodan posto ne znam kako da trejsujem u ring0. Druga zanimljiva tacka je atiumdag.dll, verovatno bi mogao da se napravi neki proxy dll koji bi mogao da se ubaci u folder igre. Treca solucija je mozda presretanje DX api-a.

To je smesno pa onda bi svaki client vise provodio vremena da uposli PhysX SDK nego sto bi se bavio prvenstvenim problemom zbog kog se upravo odlucio za SDK.
Da je toliko los ne verujem da bi ovoliko igara koristilo isti (sto ne znaci i da je dobar):

http://www.nzone.com/object/nzone_physxgames_all.html



Los primer je jezgro PhysXCore.dll sa svega 90% old style FPU instrukcija ?
Ti se salis , ili ? ;)
Da li sam rekao da je x87 super?
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Na cega? Na unix based kod? :d:d:d

salu na stranu, windows updates je ukljucen, ako je windows reko da treba - instalirano je ;) kolko vidim, imam .NET 4 instaliran, a kolko znam, katalist pri instalaciji instalira sve sto mu treba, bar bi trebalo tako da radi, sto bi korisnik lomio glavu sa time?
Nekako mi graphXtreme, shimmering, flickering, exception handling ne idu zajedno. Umotaj to u 20e i baci, mozda neko uzme. :d :d :d

Salu na stranu. Mislio sam na .NET update ali posto vidim da si vec uradio, onda nista. Da li ti je pomogao onaj registry hack ?
 

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
odoh ja po kokice.
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pokusacu da jos malo OC-ujem 470 (mozda 830). No, i ovo mi je dovoljno da kazem da je u ovom momentu best buy po meni GTX 470, ne cak ni GTX 460 vec 470. Ovo sto sam rekao je zasnovano na testovima Crysis-a, COJ, SF4, RE5 i Lost Planet.
Zanimljivo, ja sam se pre dva meseca odlucio na 5870 jer je razlika bila samo 3000 din (38000 din vs 35000 din). Sad sam pogledao rezultate na Hardwarecanucks i pogledao sam stock 470 vs stock 5870 u 1920x1200 sa AA i AF (posto me ta setovanja interesuju) i rezultati su vrlo izjednaceni. U 5 od 7 testova je 470 brzi a u ostala dva je ATI brzi. Kada se uzme prosek, 470 je 2.6% brzi. Cak i da je nesto sporiji nije toliko bitno. Ako je verovati ITSvetu, Asusu 5870 je ~ 368e (negde cak i preko 400e!) a Asus GTX 470 je 285e (mada mi je to sumnjiva cena , mislim da je realno oko 300e). Hmmm. Zanima me koliko ce da padne cena kada dodje 6xxx serija.
 
Poslednja izmena:

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
Gledao sam cene, isto tako sam generalizovao 5870 ~400, GTX 470 oko 300, znaci razlika max 100e, neka bude realno 80 - 90e.
No, tek juce sam shvatio da je u stvari 5850 isto sto i 5870 i da nema razloga kupovati 5870 jer 5850 ima iste performanse.
Priznajem nisam razumeo logiku, ali nema veze - ja sam i onako nV fanboy, sto ce reci pozer koji kupuje opremu da bi imao komp veci od komsijinog.

test novih drivera 260.63 (beta)

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/36236-nvidia-260-63-beta-driver-performance-review.html
 
Poslednja izmena:

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.650
Rezultat reagovanja
2.279
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
@Lukija:

nisam, ne smeta mi to, jedino gde se ispoljava neka greska je u event logu, valjda zato ati ni hebe to 5%

@mipko:

ATI nikad nece doterati drajvere, a sumnjam da ce i gpugpu srediti. Jos uvek nisu sredili ni podrsku za photoshop cs4, a kamoli za stvari koje tebi trebaju. Ne branim ati, ni ja ih ne gotivim nesto preterano, ali 5850 mi ispao odlicna kombinacija, izuzetno tiha karta, odlicno se oc i nemam nekih problema sa njom za razliku od prethodnih karti iz prethodnih generacija koje sam brze-bolje prodavao odmah nakon kupovine...
Meni je ovo prosto uletelo, gtx260 mi je rikno (crko jedan dvi izlaz, ventilator se raznjako isl.) u decembru, dobio sam zamenu u vidu 4890 koji sam prodao po 160e, dodao 40e i uzeo 5850. Tada fermi nije jos ni izasao, a gtx275 je kostao (prema meni) ~250e. Ja sam se na ovom atiju vec sit izigrao i meni zavrsava posao, da nije tako verovatno bi opet prodao i uzeo gtx260, ili dva :D

sve u svemu, poenta cele moje price je bila da 5850 naklokovan protiv 470 naklokovanog zaostaje, ali ne zaostaje tolko kolko je 470 skuplji, da pricamo o 480 za te pare to bi bila druga prica jer je 480 top, shminka, krema, prestiz i sve ostalo pored samih performansi. 470 vredi onolko kolko je brzi od 460 1gb, a to je 30e vise, po mom misljenju. :P Zato sam mozda malo "burnije" reagovo na tvoju konstataciju kako je 470 best-buy, posto trenutno on to moze biti samo ako biras izmedju 5870, 480 i 470 i nigde drugde.

edit:

"No, tek juce sam shvatio da je u stvari 5850 isto sto i 5870 i da nema razloga kupovati 5870 jer 5850 ima iste performanse. "

evo sad tek videh ovo :) O tome sam ti i pricao. Nije bas isto, brzi je 5870 ipak, ali je cena sada nerealna i ne vredi ni gledati. U decembru kad je mene 5850 izasao 200e, 5870 je bio 280e (isto nerealno za koji % brzu kartu al opet, krema, vrh, prestiz, da komsiji crkne krava isl ima svoju cenu. Sadasnjih ~400e za tu kartu je cist *****izam. Tolko je 5970 kostao kad se pojavio)
 
Poslednja izmena:

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
graphXtreme je napisao(la):
ATI nikad nece doterati drajvere, a sumnjam da ce i gpugpu srediti.
Ja josh nisam naishao na prodju rechi "nikad" i "sumnjam" u IT-u :) Te dve rechi ne idu u kontekstu IT-a nikako ;)

:wave:
 

CooLa

I didn't ask for this
Učlanjen(a)
02.03.2009.
Poruka
1.277
Rezultat reagovanja
55
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Mainframe
CPU & cooler:
AMD ThreadRipper 2920X
Motherboard:
Asus ROG Zenith Extreme
RAM:
8x8 Corsair Vengeance RGB PRO @ 3600MHz
VGA & cooler:
MSI RTX 2080Ti
Display:
3x Acer Predator 27"
HDD:
2x Samsung 970Pro 1TB + 2xSamsung 850Pro 2TB
Sound:
Integrale
Case:
Phanteks Evolv X
PSU:
Corsair HX1200i
Optical drives:
LOL
Mice & keyboard:
Razer Blackwidow Chroma + Razer Mamba TE
Internet:
Orion 1Gbit
OS & Browser:
Windows 10
Other:
Alienware R13 R3
Ma razumem ja sve to, ali sto pricamo o 4870X2, ona ni za 160 eura po meni nije best by, ako cemo o best by kartama, to su GTX 460 i ATI 5850, sto se tice zadnje generacije...
A sta je tebi za 160e best buy?

Best buy je da kupis 17" monitor i 8800GTS (G92) i igras se ko covek za 50 eura.

To je best buy.
Vodeci se tom logikom, best buy ti je da kupis PS2 ili PS3 i da se ne brines o performansama. Ali da ne menjamo teze ;)

4870X2 je karta napravljena za highend rezolucije njenu moc ces najbolje osetiti sa 2560x1600. Ako neko planira da iskoriscava tolike rezolucije a bitne su mu na istim i dobre performanse onda sigurno polovan 4870X2 moze da bude interesantan jer nijedna aktuelna karta za 160€ nemoze ni blizu da postigne slicno. Sa druge srane ima ljudi kojima je DX11 pak vazan tako da biraju druga resenja...

Sve je pitanje namene !
Sa ovime se u potpunosti slazem. 4870X2 svoju moc moze da pokaze samo na 19x12 i 25x16 rezolucijama.
Monte je takodje u pravu da za 160e nijedna (polovna, a ni nova) karta to ne moze da ponudi!
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
U VP Asus 470 i 5850 imaju iste cene, dok je Gigabyte 5870 35€ skuplja.
 

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
znaci tesko dranje u maloprodaji...
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Sad pogledah i ostale, cene se razlikuju pa ću napisati kakvo je stanje svuda.

Direct Link
EAH5850 DirectCU/2DIS/1GD5........................................253,80 [U dolasku]
5870 EYEFINITY 6/6S/2GD5............................................443,30
ENGTX470/2DI/1280MD5................................................254,70 [U dolasku]
GV-R585OC-1GD...........................................................227,80 [U dolasku]
GV-R587UD-1GD 289,50 [U dolasku]
U dolasku znači da roba treba da stigne za koji dan i vrlo često zna da bude koji evro niže.

EWE
GIGABYTE ATI Radeon HD 5870 1GB 256bit GV-R587OC-1GD....322.67
MSI ATI Radeon HD 5870 1GB 256bit R5870 Lightning...............343.10
MSI nVidia GeForce GTX 470 1280MB 320bit N470GTX-M2D12....271.66

Grappolo
GIGABYTE / GV-R585OC-1GD / ATI HD 5850 / 1GB / DDR5 / 256bit....225,00
GIGABYTE / GV-R587UD-1GD / ATI HD 5870 / 1GB / DDR5 / 256bit....292,00

CT
Sapphire ATI VGA HD5870 2G GDDR5 PCI-E EYEFINITY 6..................347.00

Alti
VGA ATI Radeon 5850 Powercolor 1GB/DDR5,/DualDVI/HDMI/DP/Game/256bit........231,64
VGA ATI Radeon 5870 Sapphire 1GB/DDR5,/DualDVI/HDMI/DP/256bit....................316,82
 

noodi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
27.06.2010.
Poruka
943
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 4670k @ 4.3 ghz @ Noctua D15
Motherboard:
Maximus VII Ranger
RAM:
4 x 4gb @ 2133mhz CL 9
VGA & cooler:
GIGABYTE nVidia GeForce GTX 1080 Ti Gamanig OC BLACK
Display:
Asus MG279Q
HDD:
Corsair ssd 120g + samsung 850 evo 500 g
Sound:
integrale
Case:
CM MasterCase 5 pro, 4 x Noctua A14 + 2 x S12
PSU:
Antec 1000W Gold
Optical drives:
HP external
Mice & keyboard:
Logitech G810 + G502 @ QCK XXL
Internet:
cable SBB @ 100 mbit/s
OS & Browser:
Win 10 & Chrome
Stvarno mi nije jasno kako smeju/mogu toliko da deru? Svuda su cene manje (evropa), a tek u americi. Zar nema neka zastita kupaca,preporucene maloprodajne cene od strane proizvodjaca-makar da zvanicni uvoznici to postuju, ili par jacih uvoznika? Sta se oni dogovore da drze tu cenu i zaradjuju, tj. deru?
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Vantage je izasao pre Januara 2010. I koristi 12 threadova koristeci PhysX SDK.
Da je NV kojim slucajem svesno sprecavala koriscenje fizike na visejezgarnim CPU-ovima,
kao sto ti tvrdis, verijem da ne bi programeri iz Futuremark-a mogli da urade bilo sta.
Pre bih rekao da je danas aktuelno instant programiranje gde developer ocekuje da ubaci nekoliko linija koda i da mu sve radi samo od sebe.
12 Threadova o kojima ti pricas nemaju nikakve veze sa implementacijom PhysX SDK
nego imaju veze iskljucivo sa brojem dostupnih jezgra koje operativni vidi.
U zavisnosti od koriscenog CPU i pitanja da li je Hyperthreading aktiviran broj threadova se u Vantage'u odredjuje.
Ono o cemu sam ja govorio a sto je AMD i pocetkom godine jasno naveo je cinjenica da je sam SDK
odnosno njegova implementacija nedozvoljava multithreading u pravom smislu i da koristi star FPU-Code.
Simulacija u Vantage'u je zapravo CPU-benchmark na kome HW-PhysX ima znacajan uticaj ukoliko je fizika i aktivirana u Vantage'u.

izvuceno iz PhysX dokumentacije :

Kod:
Multithreading
Version 2.2 of the PhysX SDK runs in a multithreaded mode only.  
The basic mechanism is as follows: the major SDK objects run in the game application thread, 
and a separate thread is spawned for performing the simulation calculations.  
Publicly visible state and object data are double buffered, and a [B]write-locking mechanism [/B]is employed to prevent the application from 
altering this data while simulation is in progress. [B] It is important to note that this multithreading approach does not support re-entrancy; that is, it is not thread safe[/B].  
This means that you should[B] not make calls to the DLL from more than one thread at any time[/B].
Ovo sto Nvidia "naziva" multithreadingom je odvajanje game threada od proracuna i simulacije fizike
sto naravno nema nikakve veze sa multithread mogucnostima same fizike odnosno samog SDK.

Primera radi ako imate u sistemu 4 jezgra na kome bi realno u isto vreme mogli da uposlite 4 threada.
Po NV bi imali mogucnost da u jednom threadu radi vasa game aplikacija a u drugom fizicki proracun
dok recimo ostala dva jezgra nebi mogli da uposlite jer pozivi API'a su iskljucivo dozvoljeni iz jednog threada u
datom momentu u softwerskom zargonu se to zove not threadsafe. Drukse receno morali bi spolja
pomocu Monitora ili drugih Objekata za sinhronizaciju ogranicite pristup samom API'u.

Lukija nemoras ti mene nista da verujes jer ja nosim ionako crvene naocare dovoljno je da procitas dokumentaciju -> read the fucking manual !

AMD i prica o optimizaciji i AMD i briga o siroj zajednici? Odmah se setim kada sam platio 350E za najjeftiniji AMD dual core :) Ja bih bas voleo da vidim kako AMD radi optimizaciju postojeceg koda, posebno fizike? Samo koje fizike? Koliko god mi je AMD drazi od Intela i NV, jer je u poziciji underdog-a, toliko mi ide na nerve konstantno cmizdrenje kako je konkurencija zlochesta i tobze briga o siroj zajednici? AMD, da moze, radio bi isto. AMD moze da kritikuje konkurenciju ali prvo mora da ponudi konkurentni proizvod? AMD kompajler ? AMD fizika ? Bolje da su zaposlili vise developera i krenuli da razvijaju sopstvena resenja a ne da zavise od miliosti i nemilosti konkurencije. Ako je AMD Bogom dani spasilac sire zajednice, nek se potrudi da je spase svojim resenjem. Sa druge strane Intel i NV nisu humanitarne organizacije i gledaju svoju koristi.
Ja sam govorio o interesu korisnika sobzirom da je otvoren zajednicki standard uvek bolje resenje od properiternih standarda ali ocigledno ne zelis da procitas ono sto pisem nego sebi rimujes nesto savim peto. AMD je kompanija kao i svaka druga koja gleda svoj profit ali se u ovom slucaju interesi korisnika i AMD podudaraju. Nema to nikakve veze sa zlocastim i dobrocudnim samo ima sa cenama proizvoda na trzistu. Ja verujem bez HW fizike i sa lepo uposljenim CPU'om u realnim igrama i NV karte bi bile jeftinije a to moze da bude interes i onih sa zelenim naocarima.

Inace, da vidis kako AMD/ATI radi optimizacije, ne treba ti disasembler, dovoljno je oko i da se skinu crvene naocare. Vec sam pisao o tome:

http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=92687&postcount=339

Skoro godinu dana ce da bude od kako je ATI izbacio 5xxx seriju, ja se i dalje patim sa shimmerovanjem tekstura (vrlo lepo kada uzmem STALKER COP koji je AMD igra , stavim DX11 i sve na max i gledam kako u daljini shimmeruju dalekovodi). Ubedjen sam da je problem upravo pomenuta "optimizacija" filtriranja + nedostataka LOD bias clamp opcije (NV je tu opciju dodala u drajverima jos 2005-te kako bi se resila tih problema). Iskljucivanje Catalyst AI ne pomaze. A zamisli nekog ko ima CF pa dobije perporuku da iskljuci Catalyst AI kako bi resio problem sa optimizacijama i onda mu druga kartica ne sluzi nicemu?

Jos jedan primer kako ATI optimizuje svoj SW je shovelware zvani CCC. 150MB za .NET poluproizvod? Konstantno logovanje exceptiona u event-log:

http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=53483&postcount=254
http://www.pcaxe.com/forum/showpost.php?p=102809&postcount=37

Ja sam na kraju resio da ga i ne instaliram vec koristim RadeonPro. Covek je sam napravio, po meni, upotrebljiviji SW nego ceo Catalyst tim.

Konstantni problemi sa regresijama. Igram STALKER COP na 10.7 drajverima, sve OK. Instaliram 10.8 drajvere, problemi. Analiza minidumpova kaze da je krivac drajver (atikmdag.sys). Na kraju imamo situaciju da najbolje drajveri ne dolaze od strane ATI-a nego od coveka koji je sam uzeo da pravi svoj miks od raznih verzija i resava tekuce probleme:

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=322616

Pocetkom godine, dok sam imao 5850, sam prijavio problem sa shimmerovanjem samom ATI-u preko feedback forme. Kada sam uzeo 5870 i video da postoje isti problemi, opet sam ih prijavio. Nije mi bilo tesko da posredno stupim u kontakt sa developerom iz ATI tabora koji je imao prilike da vidi moje video snimke gde se jasno vide problem. Njegov komentar je bio this looks terrible i da ce proslediti timu i napomenuo kako se vrlo, vrlo jako trudi da poboljsa kvalitet i da ga ne interesuje razlika od par FPS jer je los kvalitet najlosija stvar. Ni to nije urodilo polodom. Na kraju je kontaktiran direktno Makedon jednim kulturnim mailom a odgovor je usledio posle par minuta (bas mi je brzo trebalo da pogleda sve linkove sa problemima) uz jedno hvala. Da li je ovo AMD/ATI briga o siroj zajednici o kojoj pricas?

Kao sto vec jednom rekoh, AMD bolje da pocisti u svom dvoristu ...
U prvoj slici koju si postavio radi se o gresci u proceni AF-algoritma zbog bolje optimizacije performansi. Istina je ta da i ako ima igara gdje bi se slicno mogloo desiti verovatno nijedan korisnik isto nebi premetio zbog velikog broja Frame'ova.

Sto se tice shimmeringa isti se ondah pojavio upravo na NV40 karticama i to u brutalnoj razmeni. Isprva je NVidia bila totalno nezainteresovana za taj efekat da bi ga nakon ko zna koliko vremena ukrotila za navedenom Bias opcijom u svojim drajverima. AMD danas ima taj problem u nekim igrama ali su takve stvari za 99% ljudi neprimetne. Sta hocu da kazem ... Ne trazi od jednih nesto nasto prvu nisu takodje blagovremeno reagovali. Ocigledno su takve stvari za NV i AMD sekundarne i na listi prioriteta skroz skroz dole.
Videcemo sta donosi nova HD6800 serija mozda se i to resi.

Kad saberemo i jedno i drugo sto si naveo to su manje relevantne stvari , lijepo nije ali uporedjeno sa Hardwerskim nedostacima Fermija je smesno.

:D A ne smeta ti x87 kada vrtis SuperPI i skupljas pojene? Bas me interesuje da li pre nego sto pokreces bilo koji SW, da li mu prvo analiziras kod pa ga onda pokreces. Znam da si AMD/ATI fanboj ali me zivo interesuje sto te toliko pogadja to sto NV koristi x87 kod? Jesi li igrao nesto sto koristi PhysX pa si primetio da nesto ne valja pa si uzeo IDA Pro u ruke? Ili si pokusao nesto da programiras koristeci PhysX SDK pa te iznerviralno to. Zanimljivo mi je to sto ti smeta sve to a nisi korisnik istog (ili se varam?). Ako su to tvoji problemi sa PhysX onda treba da budes srecan jer ja sa ATI-em, koga posedujem, imam mnogo vece probleme.
SuperPI bi daleko bio brzi sa SSE3 a gledacemo da odradimo i patch.
AMD bi zasigrno imao koristi od istog!
Moja malenkost ovdje nije interesantna drzimo se strucnih stvari ne ulazim ni ja u tvoj psiho profil i analiziram sta si mogao ili nisi.
 
Poslednja izmena:
Vrh