• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Zamena za desktop?

R_U_S

Banned
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
117
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon64 X2 3800+@3GHz-Cooler Master Hyper 212 , Aerogate 1-----Turion64 1.6GHz
Motherboard:
Biostar A78XA-A2T-AMD-Ati RD770-----Acer Aspire 9300
RAM:
2x1Gb Kingston VR@1GHz-5-4-4-12 -----2xGB DDR2 SODIMM
VGA & cooler:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
Display:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
HDD:
2xWD 640Gb RAID 0-----2.5" Hitachi 120Gb
Sound:
Creative Audigy 2, Altec Lansing 5100 Realtek ALC 883
Case:
Chieftec Dragon DX-01WD
PSU:
LC Power 550Wt
Optical drives:
HP DVD630i, LiteOf DVD-----TSST Corp DVD-RW
Mice & keyboard:
Logitech: RX1500, RX250, ...
Internet:
ADSL
OS & Browser:
WinXP professional
Hehe, i ja sam ranije tako mislio :) Mada, ne kontam to "savijanje"...

15" (ili 17", ni takvi laptopovi nisu više preskupi) na 30-50cm od očiju je isto kao 20" na skoro metar. Meni podjednako odgovara 15.4" wide laptop kući ili 19" wide monitor na poslu (imam kući i 22" wide, ali mi je to nekako suviše).

Naravno, miš se podrazumeva, a tastatura (externa) je stvarno nepotrebna.

Dakle, osim cene, skoro ništa ne ide u korist desktop računara (osim, kao što sam rekao, za posebne potrebe - "profi" igrači, npr).

S druge strane, lepo je da postoji mogućnost izbora ;)
Ipak nisi u pravu! Radio sam par meseci u Acad na 17" laptopu i neka hvala! Prvo ekran je premali (setite se Radiše Uroševića iz Jet Set-a: "Oslepo sam, osleeepooo sam" :d), a drugo ergonomija je *****ska, tj nema je, u prevodu pucala mi je kičma (lepo reče Stalja), ma ukočio sam se ispod desne lopatice, bio sam sje*an 2 nedelje, u rikverc sam vozio isključivo na retrovizore.
Da, radio sam u gej Austrijskoj firmi u kojoj je gazda fetišista, tj gospodin Haumer se pali na Sony (krš) Vaio laptopove, pa smo nasilno u skladu sa time dobili kante od 15.4", al bitno je da je sony. E pa vidiš, tu nisam radio u ACad, al za excel je definitivno premalo. Austrijanci voledu da im se sve prezentuje u tabelarnoj formi, pa su te tabele bile poprilične, a na 15.4" ekranu sam oči ostavio.
Da ne pominjem što su generalno laptopovi sporiji od desktopova (kolje ih HDD samo tako), ipak imaju problema sa pregrejavanjem, čak i skuplji modeli.
Ako mene pitate, može da prođe laptop, ali sa nekim ljudskim monitorom (bar 22"), i sa eksternom tastaturom naravno. Jedno je kada sediš za kompom 15 minuta, pola sata, aj i sat, ali kada treba da se grbiš 8-10 sati, sa gomilom papira na stolu, ma ajde. A gde je opasnost od zalivanja kafom, vodom i slično na radnom mestu (ko nije radio u projektnom birou neka se ne javlja)?
 
Poslednja izmena od urednika:

Lazy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
20.06.2009.
Poruka
1.029
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
N/A
CPU & cooler:
Intel i7 4790K Devil's Canyon, True Black, Sharkoon Silent Eagle 4700MHz Delidded
Motherboard:
Asus Maximus VII Ranger
RAM:
Kingston HyperX Savage 2400 MHz 4x4GB
VGA & cooler:
MSI R9 390 Gaming 8G
Display:
LG 34UM67-P Freesync enabled
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB, WD 640GB AAKS
Sound:
Focusrite Scarlett 2i2, Behringer Truth B2031A, Rode NT1A
Case:
Cooler Master HAF 922
PSU:
Seasonic 1250W modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Genius GX Gila, CM Storm Trigger cherry black
Internet:
Optical 100/100 Over AirFiber
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate 64-bit SP1, Android Marshmallow, Opera and Chrome for Android
Other:
Google Nexus 5X, Bösendorfer 170, Korg X5D [MIDI] CME UF-50 [MIDI]
Postoje i brzi hardovi za laptopove. Ja bih se skoro slozio sa ZoNijem. Ali bih dodao da je ipak potreban neki eksterni monitor, cooling pad, externa tastatura, zvucnici, mish da bi to bio nekakav desktop replacement (to znaci da bih se slozio i sa RUSom :d). Nije neizvodljivo, ali ?? ?
 

Shiki

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
1.609
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
.
RAM:
4GB DDR3 1066MHz
Display:
LG LC55 42"
HDD:
Kingston V+ 128GB|WD GREEN 1TB (Icy Box)| 160GB WD Passport
Sound:
Logitech Z5500
Mice & keyboard:
Apple Magic Mouse|Apple Wireless Keyboard
Internet:
Cable 8096/384
OS & Browser:
Snow Leopard 10.6.6 :)
Other:
Macbook White Unibody
Pa onda sve to gubi smisao zar ne?

Prakticno onda umesto kucishta stavljate laptop a sve ostalo je tu, gomile kablova, monitori, i osnovne funkcije laptopa (prenosivost i prakticnost) nestaju potpuno ?

:wave:
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ipak nisi u pravu!
Jesam u pravu s moje tačke gledišta ;) I ti si, verovatno, u pravu s tvoje tačke gledišta. E, sad, ja sam pričao o običnoj kućnoj upotrebi, ne o Cad-u i ogromnim XLS tabelama :)

Dakle, meni definitivno ne treba externi monitor (na mom laptopu redovno devojka i ja gledamo filmove i serije), o externoj tastaturi čak i ne razmišljam, miša koristim, cooling pad mi ne treba, a uz filmove i serije koristim jedan Pleomax "vase" zvučnik (nama je on više nego OK, a struju uzima iz USBa - bitno zbog broja kablova). Kad gledamo na MSI-ju moje devojke, onda ne koristimo čak ni taj dodatni zvučnik (definitivno su zvučnici na njenom MSIju bolji od Altec Lansinga u mom Asusu).

Ovakav laptop bi mi bio sasvim OK na poslu, iako radim za austrijsku firmu :D S druge strane, devojka mi je radila vrlo ozbiljno projektovanje rasvete (CAD, Corel, specijalizovani programi) i bila je skroz prezadovoljna 17" Acerom sa Vistom (koristila je samo miša, ništa drugo externo).

E, sad... kol'ko ljudi, tol'ko ćudi ;)
 

R_U_S

Banned
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
117
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon64 X2 3800+@3GHz-Cooler Master Hyper 212 , Aerogate 1-----Turion64 1.6GHz
Motherboard:
Biostar A78XA-A2T-AMD-Ati RD770-----Acer Aspire 9300
RAM:
2x1Gb Kingston VR@1GHz-5-4-4-12 -----2xGB DDR2 SODIMM
VGA & cooler:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
Display:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
HDD:
2xWD 640Gb RAID 0-----2.5" Hitachi 120Gb
Sound:
Creative Audigy 2, Altec Lansing 5100 Realtek ALC 883
Case:
Chieftec Dragon DX-01WD
PSU:
LC Power 550Wt
Optical drives:
HP DVD630i, LiteOf DVD-----TSST Corp DVD-RW
Mice & keyboard:
Logitech: RX1500, RX250, ...
Internet:
ADSL
OS & Browser:
WinXP professional
@ZoNi:
aj da te citiram:
Ja sad više nikome ne bih preporučio da uzme desktop PC. (osim za gejmere i neku specifičnu namenu)

Jednostavno, gotovo sve prednosti su sada na strani laptopa.
Po ovomo što si rekao svi bi na poslu trebalo da imamo laptopove, ako sam dobro razumeo? Specifična primena = poslovna primena?

S druge strane, devojka mi je radila vrlo ozbiljno projektovanje rasvete (CAD, Corel, specijalizovani programi) i bila je skroz prezadovoljna 17" Acerom sa Vistom (koristila je samo miša, ništa drugo externo).
Pa ako je ona zadovoljna drugi nisu. Nisi rođen juče, znaš da se ranije radilo na 14" CRT kantama, jerbo je većini sve ostalo bilo preskupo (i firmama i pojedincima). Pa onda prelazak na 17" CRT , vauu:d
Imam kolegu arhitektu koji radi opušteno na krš HP laptopu od 15", ekran je bednih 1024x768, pa još ne "maksimizira" prozor od ACad, nego ga drži recimo na 70% ekrana. I nije se bunio, njemu odgovara. Ne znam za druge (osim Stalje), ali meni stvarno puca kičma od dugotrajnog rada na laptopu. Imam svoj 17" Acer 9302WSMi, ali ne pada mi na pamet da radim na njemu osim ako baš ne moram (teren, viša sila itd).
Ponekad odgledam film na svom laptopu, ali samo kada ga držim na krilu u krevetu, pa nisam pao s Marsa da gledam u tako mali ekran ako mogu da gledam na većem, a da ne spominjem zvučni doživljaj.

Na sreću ne radim više kod nacista, to je bila najgora firma u kojoj sam radio :(


PS
Šiki, još jednom ti hvala što si mi prodao Audigy 2, šljaka kao Doksa da ga ne ureknem :D
 
Poslednja izmena:

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Po ovomo što si rekao svi bi na poslu trebalo da imamo laptopove, ako sam dobro razumeo? Specifična primena = poslovna primena?
Ne, specifična primena = hard-core gameri; video obrada i slično; oni koji žive od Photoshopa i sličnih profi programa itd. Za takvu primenu je logično imati desktop, jer bi odgovarajući laptop ipak bio preskup Npr. meni na poslu ne treba jak računar, jer je "najteži" program koji ja koristim Office 2k7... (btw. ja sam rekao da za specifičnu namenu treba desktop, a ne laptop... mislim da si me obrnuto razumeo ;) )

U svakom slučaju, ponavljam da je lepo imati mogućnost izbora, a komentar da više ne radiš kod "nacista" neću ni da komentarišem (čak ni kao šalu).
 
Poslednja izmena:

R_U_S

Banned
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
117
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon64 X2 3800+@3GHz-Cooler Master Hyper 212 , Aerogate 1-----Turion64 1.6GHz
Motherboard:
Biostar A78XA-A2T-AMD-Ati RD770-----Acer Aspire 9300
RAM:
2x1Gb Kingston VR@1GHz-5-4-4-12 -----2xGB DDR2 SODIMM
VGA & cooler:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
Display:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
HDD:
2xWD 640Gb RAID 0-----2.5" Hitachi 120Gb
Sound:
Creative Audigy 2, Altec Lansing 5100 Realtek ALC 883
Case:
Chieftec Dragon DX-01WD
PSU:
LC Power 550Wt
Optical drives:
HP DVD630i, LiteOf DVD-----TSST Corp DVD-RW
Mice & keyboard:
Logitech: RX1500, RX250, ...
Internet:
ADSL
OS & Browser:
WinXP professional
Ne, specifična primena = hard-core gameri; video obrada i slično; oni koji žive od Photoshopa i sličnih profi programa itd. Za takvu primenu je logično imati desktop, jer bi odgovarajući laptop ipak bio preskup Npr. meni na poslu ne treba jak računar, jer je "najteži" program koji ja koristim Office 2k7... (btw. ja sam rekao da za specifičnu namenu treba desktop, a ne laptop... mislim da si me obrnuto razumeo ;) )

U svakom slučaju, ponavljam da je lepo imati mogućnost izbora, a komentar da više ne radiš kod "nacista" neću ni da komentarišem (čak ni kao šalu).
Jesu nacisti u srcu i duši, i srbe smatraju stokom koju treba iskoristiti i porobiti. Ovo nije tema u kojoj se diskutuje o tome, ali ne mogu da ćutim. Radio sam po 12-13 i više sati, prekovremeno ni u ludilu ne plaćaju, dolazio sam svojim kolima na intervencije subotom u 2 ujutru, drndao svoj laptop 4 meseca dok se gospoda iz Beča nisu smislila da nabave službene, zalagao se maksimalno i koristio lična poznanstva da bi se posao završio.
Samo ću jedno reći: u fucking Beču se tako ne ponašaju, zato što se tamo poštuje zakon, a ovde rade kao i svaka druga stoka, tj love u mutnom i koriste to što je država u raspadu. Neću da spominjem javno koja je firma u pitanju, da ne bi snosio posledice :d (ne za***avam se).
Još nešto, u Srbiju je došla da posluje jedna austrijska firma, i u svom oglasu za posao su naveli da se u Austriji i Nemačkoj bave facility management-om od 1942 :eek: Pa šta su mogli da rade u to vreme? Jedino da održavaju logore i zatvore, ono, ako crkne neki ventil na gasovodu da ga zamene, da odnose kosti itd! Razmisli o tome!
 
S

stalja

Guest
Pa onda sve to gubi smisao zar ne?

Prakticno onda umesto kucishta stavljate laptop a sve ostalo je tu, gomile kablova, monitori, i osnovne funkcije laptopa (prenosivost i prakticnost) nestaju potpuno ?

:wave:
Staviš lepo 27" imac za kuću i macbook za poso kuća poso :D
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Hehe, i ja sam ranije tako mislio :) 15" (ili 17", ni takvi laptopovi nisu više preskupi) na 30-50cm od očiju je isto kao 20" na skoro metar. Meni podjednako odgovara 15.4" wide laptop kući ili 19" wide monitor na poslu (imam kući i 22" wide, ali mi je to nekako suviše).
Jesi li razmišljao o posledicama gledanja monitora sa 30-50cm?



Dakle, meni definitivno ne treba externi monitor (na mom laptopu redovno devojka i ja gledamo filmove i serije), o externoj tastaturi čak i ne razmišljam, miša koristim, cooling pad mi ne treba, a uz filmove i serije koristim jedan Pleomax "vase" zvučnik (nama je on više nego OK, a struju uzima iz USBa - bitno zbog broja kablova). Kad gledamo na MSI-ju moje devojke, onda ne koristimo čak ni taj dodatni zvučnik (definitivno su zvučnici na njenom MSIju bolji od Altec Lansinga u mom Asusu).
Pleomax vaza možda može da bude OK samo za CAM kopije.

Pozivam te na kafu kada budeš imao vremena, da vidiš šta znači dijagonala i zvuk.



S druge strane, devojka mi je radila vrlo ozbiljno projektovanje rasvete (CAD, Corel, specijalizovani programi) i bila je skroz prezadovoljna 17" Acerom sa Vistom (koristila je samo miša, ništa drugo externo).
Vista i zadovoljna, teško da mogu i istoj rečenici. Možda može ako je pre toga radila samo sa WinME.
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
1. Jesi li razmišljao o posledicama gledanja monitora sa 30-50cm?
2. Pleomax vaza možda može da bude OK samo za CAM kopije.
3. Vista i zadovoljna, teško da mogu i istoj rečenici. Možda može ako je pre toga radila samo sa WinME.
1. Jesam. Nosim naočare već 10 god, dioptrija mi je sve vreme manje-više ista (-0.75 do -1). Znam za potencijalne probleme, ali znam i to da je TFT znatno bezopasniji od nekadašnjeg CRTa. Znam i sve za povremeno skretanje pogleda i slično, ali znam i da ne osećam probleme sa očima.
2. Verujem da ti tako veruješ ;) S druge strane, *znam* da ja ne mislim tako :) Čak sumnjam da sam gledao ikada neki CAM ili TS :cool:
3. Mislim da WinME nikada nije koristila. Pre Viste je koristila XP, a pre toga Win2000 (i dalje joj je to omiljeni OS!). Sad na svom MSIju koristi Win7, kojim je podjednako zadovoljna kao i Vistom (ili XPom pre toga).
 

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Heh,tako su mnogi moji prijatelji prichali da im netreba bolje i da su zadovoljni "integrisanim zvucnicima" dok nisu dosli kod mene i pogledali hd movie i surround sa njim;)Posle toga,skupljaju pare za tv i ozvuchenje:)
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
1. Jesam. Nosim naočare već 10 god, dioptrija mi je sve vreme manje-više ista (-0.75 do -1). Znam za potencijalne probleme, ali znam i to da je TFT znatno bezopasniji od nekadašnjeg CRTa. Znam i sve za povremeno skretanje pogleda i slično, ali znam i da ne osećam probleme sa očima.
Računare koristim mnogo sati dnevno i mnogo dugo vremena. U mojoj porodici svi imaju problema sa vidom, osim mene. Verujem da je to zbog načina na koji koristim računar.
TFT jeste manje opasan, ali nije bezopasan kada ga gledaš sa te blizine.


2. Verujem da ti tako veruješ ;) S druge strane, *znam* da ja ne mislim tako :) Čak sumnjam da sam gledao ikada neki CAM ili TS :cool:
:)
 

Shiki

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
1.609
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
.
RAM:
4GB DDR3 1066MHz
Display:
LG LC55 42"
HDD:
Kingston V+ 128GB|WD GREEN 1TB (Icy Box)| 160GB WD Passport
Sound:
Logitech Z5500
Mice & keyboard:
Apple Magic Mouse|Apple Wireless Keyboard
Internet:
Cable 8096/384
OS & Browser:
Snow Leopard 10.6.6 :)
Other:
Macbook White Unibody

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
Ja ne razumem koja je poenta ubeđivati ljude da im ne prija ono što oni kažu da im prija.
Konkretno ako ZoNi kaže da su mu zvuk i slika na laptopu OK, onda su OK. Kao što meni i još nekima to nije OK. Jednostavno o ukusima ne treba raspravljati.
Ja koristim zbog zvoje struke specifičan softver koji voli veliku rezoluciju i volim udobnost jer dugo radim precizne stvari. Ali bih vole da postoji lagan laptop koji može da mi obezbedi sve to jer ne bih razmišljao da li sam sve prekopirao kad negde krenem...

PS
Zamolio bih RUS-a da batali politiku i priču o Austrijancima, jer to stvarno ne priliči ovom forumu. Mišljenje o tome možemo da razmenimo ako se nekada uživo okupimo :wave:
 
Vrh