• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Visoka temperatura CPU-a POMOC !!!

rasa90

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.04.2012.
Poruka
12
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
pozdrav svima :D

imam jedan ogroman problem,ovako imam
maticna ploca ASUS M2N-MX SE Plus
CPU AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5200+ 2.7GHZ
Graficka NVIDIA geForce 8400 GS
napajanje 400W

problem je sledeci.jedno vreme kompjuter mi se gasio onda sam ocistio kuler od procesora i onaj aluminijum na njemu.do duse nisam imao pastu pa je dostizao temperaturu do 125 C.jedno vreme se gasio na 80 C a posle jednog vremena se nije gasio i radio je pola sata na 125 C pa se ugasi.ja sam kupio pastu,uzeo sam namerno neku skupu i neku koja moze da izdrzi velike temperature.problem nasteje sad kad sam stavio pastu procesor mi opet dostize velike temperature 100 C i naravno gasi se.Cak sam promenio napajanje posto sam pomislio da je staro bilo slabo i dotrajalo.U CEMU JE PROBLEM?JEL NEKO MOZE DA MI POMOGNE? :sekira:
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
pozdrav svima :D

imam jedan ogroman problem,ovako imam
maticna ploca ASUS M2N-MX SE Plus
CPU AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5200+ 2.7GHZ
Graficka NVIDIA geForce 8400 GS
napajanje 400W

problem je sledeci.jedno vreme kompjuter mi se gasio onda sam ocistio kuler od procesora i onaj aluminijum na njemu.do duse nisam imao pastu pa je dostizao temperaturu do 125 C.jedno vreme se gasio na 80 C a posle jednog vremena se nije gasio i radio je pola sata na 125 C pa se ugasi.ja sam kupio pastu,uzeo sam namerno neku skupu i neku koja moze da izdrzi velike temperature.problem nasteje sad kad sam stavio pastu procesor mi opet dostize velike temperature 100 C i naravno gasi se.Cak sam promenio napajanje posto sam pomislio da je staro bilo slabo i dotrajalo.U CEMU JE PROBLEM?JEL NEKO MOZE DA MI POMOGNE? :sekira:
Startuj racunar .... opteretiga nekih 5 minuta i stavi ruku na hladnjak CPU'a.
Ukoliko bude zaista 100°C osetices na svojoj kozi i gasi sve.
Skini hladnjak i proveri kako je legla pasta!!!

Veoma bitno nemoj preterivati sa pastom , pasta sluzi da se prebrode veoma sitna udubljenja na povrsini poklopca procesora zato treba staviti tanak sloj.
Debeo sloj paste je kontraproduktivan.

Ukoliko ipak budes osetio oko 50-65 stepeni onda podji u Bios i deaktiviraj opciju za gasenje pri velikoj temperaturi. Moguce je da termalna sonda nije ispravna i da daje lazne vrednosti.

Ajde javi sta si uradio!
 

rasa90

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.04.2012.
Poruka
12
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Startuj racunar .... opteretiga nekih 5 minuta i stavi ruku na hladnjak CPU'a.
Ukoliko bude zaista 100°C osetices na svojoj kozi i gasi sve.
Skini hladnjak i proveri kako je legla pasta!!!

Veoma bitno nemoj preterivati sa pastom , pasta sluzi da se prebrode veoma sitna udubljenja na povrsini poklopca procesora zato treba staviti tanak sloj.
Debeo sloj paste je kontraproduktivan.

Ukoliko ipak budes osetio oko 50-65 stepeni onda podji u Bios i deaktiviraj opciju za gasenje pri velikoj temperaturi. Moguce je da termalna sonda nije ispravna i da daje lazne vrednosti.

Ajde javi sta si uradio!

evo uradio sam doslo je do 100 i na aluminijumu moze da se pece prase.
samo mi nije jasno kako se nije odlemio ceo procesor i sve oko njega na tolikoj temperaturi...jos letos kad su bile vrucine u sobi 40 a komp sa 125 C ne silazi.naravno iz 15 puta ga upalim posto se mucenik gasi...u cemu je onda problem ako nije sonda?i kako se to zove u bijosu ja sam trazio ali nema?odavno bih ja ugasio automacko gasenje.pastu sam stavio ok...
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
evo uradio sam doslo je do 100 i na aluminijumu moze da se pece prase.
samo mi nije jasno kako se nije odlemio ceo procesor i sve oko njega na tolikoj temperaturi...jos letos kad su bile vrucine u sobi 40 a komp sa 125 C ne silazi.naravno iz 15 puta ga upalim posto se mucenik gasi...u cemu je onda problem ako nije sonda?i kako se to zove u bijosu ja sam trazio ali nema?odavno bih ja ugasio automacko gasenje.pastu sam stavio ok...
Ako osecas 100°C onda nikako ne smes gasiti opciju za automatsko gasenje.

Sad imas tri opcije:

1. Napon na procesoru je dosta veci nego sto treba da bude.
2. CPU nije vise skroz ispravan.
3. IHS(ne lezi na DIE kako treba)

Podji u bios i prekontrolisi napon.... (VCore Voltage)
Trebao da vidis napon u Bios meniu "Hardware Monitor" tamo ti stoji i temperatura CPU'A
 
Poslednja izmena:

rasa90

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.04.2012.
Poruka
12
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ako osecas 100°C onda nikako ne smes gasiti opciju za automatsko gasenje.

Sad imas dve opcije:

1. Napon na procesoru je dosta veci nego sto treba da bude.
2. CPU nije vise skroz ispravan.

Podji u bios i prekontrolisi napon.... (VCore)
za ov pod 1 sam i ja pomislio da nije napon trenutan je 1.35v
a da li mogu da ga nekako s***em ako smanjim napon?

2.kako da proverim da li isparavan ?

smani cu mu napon sad pa cu da vidim kako se ponasa!

hvala puno :D
 

m84

PCAXE Member
Učlanjen(a)
03.06.2012.
Poruka
100
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
FX 6300 4.6 GHz + Alpenföhn Brocken
Motherboard:
Asus M4A89td pro/usb3
RAM:
Kingston(x2k2) 2x4gb 1866-9.10.9.27
VGA & cooler:
Sapphire 7850 2GB (osnovna verzija)
Display:
Samsung 997df 19" (1600x1200)
HDD:
Corsair ForceGT 120 + 4 TB razno
Sound:
Integrisana + microlab fc530
Case:
Chieftec bx
PSU:
Thermaltake Smart SE-630M
Optical drives:
Pioneer dvd-rw 111 D
Mice & keyboard:
Logitech mx500
Internet:
openwireless.org
OS & Browser:
W7+ff+Chrome
Da li je on tebi ikada radio na nizim temperaturama ? :D
Proveri na sajtu proizvodjaca da li ima neka verzija biosa koja resava kompatibilnost mb+cpu.
 

rasa90

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.04.2012.
Poruka
12
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Da li je on tebi ikada radio na nizim temperaturama ? :D
Proveri na sajtu proizvodjaca da li ima neka verzija biosa koja resava kompatibilnost mb+cpu.
pravo da ti kazem i ne secam se kad je normalno radio...kad sam ga kupio prvih 2 meseca je radio vrhunski.mada imao sam jedan problem kad ukljucim counter strike ili NFS igra radi prebrzo,ja krenem napred on ode na kraj staze.prebrzo su radile igre.onda sam izvalio foru ukljucim task menager i stavim ikru da radi na jednom juezgru i onda je sve ok bilo.ali u zadnjih godinu dana nemam problem ni sa tim vise ne moram da gasim jegra.prvo sam tripovao d aje pasta.pa kad sam kupio vidim da nije.moguce i da mi je kuler oslabio radi na 3000 obrtaja.a sto se tice procesora radi savrseno,bavim se producijom i nikad ga nisam do sad opteretio na 100%.po neki put imam osecaj da radi na beskonacno GHZ.gledao sam po netu neki ljudi su sa ovim istim procesorom su napravili experiment,napravili su hladjenje sa tecnim azotom i procesor je radio maltene do beskonacno.ali zato je jeo azot :D
 

rasa90

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.04.2012.
Poruka
12
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Nije mi jasna jedna stvar,ja ima procesor na 64 bita a system na 32 da li to ima neke veze?
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Nije mi jasna jedna stvar,ja ima procesor na 64 bita a system na 32 da li to ima neke veze?
Ne nema sa operativnim sistemom veze.
Ukoliko je ploca ili ti pretvaraci napona ispravni onda ce biti da je sloj paste
izmedju poklopca (IHS) i CPU se vremenom osusio i nepostoji pravi kontakt.

Sto bih na tvome mestu uradio je:

1. probanje CPU'u na drugoj ploci ako imas servis ili nekog drugara sa odgovarajucom plocom.
2. Ako i tu bude pokazivao slicne simptome onda nema druge nego da mu skines poklopac i ponovo stavljas pastu (to bi ostavio nekome ko je strucan i to vec bar jednom odradio)

Secam se jos da je jedan lik imao na Venice'u bas upravo takav problem.
 

rasa90

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.04.2012.
Poruka
12
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Neko mi je rekao da proverim da li moja ploca podrzava moj procesor,to sam i uradio tisao sam na ASUS sajt i nasao CPU Support
http://support.asus.com/cpusupport/detail.aspx?SLanguage=en&p=1&m=M2N-X PLUS&cpu=Athlon 64 X2 5200+ (CS),1MBx2,rev.F2,89W,SocketAM2&pcb=ALL&sincebios=0107&memo=

ci kad sam kliknuo na svoj procesor izbacio mi je kao neki drajver za bios koji je vezan za M2N-X Plus BIOS 0507.
Fine-tune the algorism of CPU temperature detection.

skinuo sam to,al sad ne znam kako da flesujem bios msm,da li ja tu nesto mogu da pokvarim i da li to moze preko USB flesha d ase uradi?
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Neko mi je rekao da proverim da li moja ploca podrzava moj procesor,to sam i uradio tisao sam na ASUS sajt i nasao CPU Support
http://support.asus.com/cpusupport/detail.aspx?SLanguage=en&p=1&m=M2N-X PLUS&cpu=Athlon 64 X2 5200+ (CS),1MBx2,rev.F2,89W,SocketAM2&pcb=ALL&sincebios=0107&memo=

ci kad sam kliknuo na svoj procesor izbacio mi je kao neki drajver za bios koji je vezan za M2N-X Plus BIOS 0507.
Fine-tune the algorism of CPU temperature detection.

skinuo sam to,al sad ne znam kako da flesujem bios msm,da li ja tu nesto mogu da pokvarim i da li to moze preko USB flesha d ase uradi?
Pa CPU ti je radio preko godinu dana bez problema na istoj ploci sa takodje istim BIOS'em, ili ????

Ako si merio rukom i cooler postaje toliko vreo da slobodno mozes da przis jajca na istom ocigledno imas termalni problem sa CPU'om a ne pogresno iscitavanje iste na ploci.
Zato sam te prvobitno i pitao da li se zaista i cooler preterano zagreje!
 

rasa90

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.04.2012.
Poruka
12
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Radio je isto ,gasio se.ali nema veze resio sam problem.
Skinuo sam neki update sa asusovog sajta za bios,neki update bas za moj procesor i temperaturu.sada radi savrseno.sunoc sam poplaio 10 programa odjednom a pre bi se ugasio da ukljucim npr Left 4 Dead i da pricam preko skajpa.sad radi savrseno.mada bio je jedan biser dok sam brisao bios u dosu i instalirao novi ugasio se komp i ne znam ni ja kako nekako sam uspeo ponovo da ga instaliram i sad radi kao doksa!hvala svima na pomoci :)
 
Vrh