• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

SSD SK Hynix SC311 256gb - Temperatura

VedranMNE

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
17.01.2015.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Pozdrav kolege.

Imam dell 5570, nov, star godinu i po dana. (i5 8250U, 8gb ddr4, integrisana + Radeon 530 2gb i između ostalog HDD od 2tb i ono što me muči SSD SK Hynix SC311 256gb)

Naime, prije sam skenirao laptop sa malwarebytes-om, bio je na stolu (moguće da je bila slaba ventilacija) ali temperatura SSD je otišla na 63 stepena. (provjerio sa speccy i sa HW Monitorom).

Pošto sam vidio da temperatura raste (ide na 64C, sa tendencijom ka 65, prekidam skeniranje i isključujem laptop). Nakon ,,hlađenja,, drži se na 32C.

Ono što me brine je zdravlje SSD-a i mislio sam to da provjerim sa nekim njihovim softverom. Skinuo sam ovaj SK hynix Drive Manager Easy Kit ali mi ne daje to očitavanje. Ono što mi program pruža kao podatke dostavljam u prilogu.

Da li mi neko može bliže reći:

  • Šta je moglo izazvati ovako visoku temperaturu SSD (osim ako to nije samo loš air flow pa traži postolje) i da li je ona toliko štetna kad je u ovom opsegu?
  • Koji biste mi softver preporučili da provjerim zdravlje SSD-a i da li su ova očitavanja u prilogu u granicama normale?
Laptop je malo korišten, ali bih svakako volio provjeriti…

 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.040
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Može biti da je to mana samog modela ili si imao mnogo malih datoteka koje je Malwarebytes "pretresao". Radna temperatura aktivnih m.2 diskova može ići i do 70 C, s tim što to nije preporučljivo za svakodnevnu upotrebu.

Mislim da još i hd sentinel (novije verzije) dobro čitaju zdravlje ssd-a i mogu da očitaju (zapamćenu) maksimalnu temperaturu koju je disk dostigao tokom svog rada.
 

VedranMNE

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
17.01.2015.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Može biti da je to mana samog modela ili si imao mnogo malih datoteka koje je Malwarebytes "pretresao". Radna temperatura aktivnih m.2 diskova može ići i do 70 C, s tim što to nije preporučljivo za svakodnevnu upotrebu.

Mislim da još i hd sentinel (novije verzije) dobro čitaju zdravlje ssd-a i mogu da očitaju (zapamćenu) maksimalnu temperaturu koju je disk dostigao tokom svog rada.
Hvala na odgovoru. Pravo da ti kažem - ne znam. Bilo mi je logično da prvo skenira disc C (to je SSD, jedna particija), a potom HDD. S tim da je sistem i programi (pa i malwarebytes) na ssd-u. Moguće da ga je malo zeznulo to što je bio na stolu pa da airflow nije bio najbolji, ali bio baš vrućkast na dodir.

HDD sentinel fino očita, i daje mu 100% i health i performance, s tim da mi isti Sentinel na glavnom kompu maši za SAMSUNG 850 Evo i od prvog dana mu daje health 94%. Očitavanja za taj isti Samsung ssd u samsung magician su ok..

Nadam se da nema razloga za brigu..


Sumnjiv mi je Main storage normalized media wear out , uz Raw Read Error rate. Laptop je kupljen u oktobru prošle godine, međutim koristim ga samo za fakultet (ništa od lightroom-a nije pogurao kad nešto na brzinu moram da obradim od fotki, a komp mi nije tu.

SSD inače ima power on time 31days 17h, a HDD u njemu Seagate od 2tb 36 days 5h, start stop count 2 259, health naravno 100%.(ne znam ni čas prije nakupi ovoliki s/s count)

Neko mi reče da HDD sentinel upravo čestim ,,provjeravanjem,, uvećava start stop count inače, a na laptopu ga držim zbog prevencije (putuje se, može se desiti udar ili nešto pa da odmah znam đe sam)

Evo očitavanja iz Intelovog softvera (neko mi ga preporuči pa ja instalirah iako je za Intel ssd-ove, ništa nije pokazao u suštini):

Screenshot
Screenshot
Screenshot


Nije mi jasno samo što mi SK Hynix softver ne dozvoljava očitavanje health-a i upisanih podataka na NJIHOV SSD. Haos.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.040
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Ako ti nije teško, okači slike iz hd sentinel, prva kartica i kartica sa temperaturama.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.040
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Deluje mi kao da je sve u redu. Nije malo (a nije ni puno) upisao, kao što vidiš, više od 2 TB.

Veliki broj uklj/isklj hard diska ne mora da znači da je i problem.

Mana m.2 diskova je što se greju. Otežavajuća okolnost je što je u laptopu teže postaviti im neki hladnjak.

Da li je laptop kupljen sa m.2 diskom?
 

VedranMNE

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
17.01.2015.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Deluje mi kao da je sve u redu. Nije malo (a nije ni puno) upisao, kao što vidiš, više od 2 TB.

Veliki broj uklj/isklj hard diska ne mora da znači da je i problem.

Mana m.2 diskova je što se greju. Otežavajuća okolnost je što je u laptopu teže postaviti im neki hladnjak.

Da li je laptop kupljen sa m.2 diskom?
Hvala na informaciji. Znam da nije puno upisano, nego me iznerviralo što njihov zvanični program neće da pruži tu informaciju. Ja taj laptop slabije koristim više za ,,kanclarijske poslove,,. Da, tako je kupljen, u okviru je onog programa 5 godina garancije, ali ga nijesam još nosio na onaj kao servis da ga pregledaju.

Frapirao sam se kad ga pipnuh (bio je vrućkast i sa donje strane ali i na dijelu tastature (ispod kog je ssd) - a procesor ´ladan k´o šricer - 35C.

Hvala puno na odgovoru i pomoći, pretpostavljam da onda nema razloga za brigu.. :)
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.040
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Nema na čemu, ali... Zar nisi obavezan da ga jednom godišnje nosiš na taj pregled. Koliko znam, to se i plaća, oko 10 € ?

Mislim da je odnošenje na taj servis uslov da imaš garanciju od 5 godina.
 

VedranMNE

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
17.01.2015.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Nema na čemu, ali... Zar nisi obavezan da ga jednom godišnje nosiš na taj pregled. Koliko znam, to se i plaća, oko 10 € ?

Mislim da je odnošenje na taj servis uslov da imaš garanciju od 5 godina.
Jesam, izgleda da sam taj prvi početni termin propustio ali dako smućkam nešto. Vidjećemo šta će i kako će da bude. I ja mislim da se plaća.. Zeza me od prvog dana i lampica za caps lock - jednostavno ne sija (ali nijesam pridavao važnosti tome toliko) i mislim da zbog nje izbacuje neku grešku kad ideš u onaj diagnostic tool. Nebitno svakako.

Ako ti nije problem, značilo bi mi da pogledaš i očitavanja mog ssd-a iz kompa Smasung 850 Evo 250gb, kupljen 2017-e.

Evo šta kaže Sentinel za taj 850 Evo 250gb:

Screenshot
Screenshot

A evo šta kaže Magician:
Screenshot

Smart
Screenshot
Screenshot

Hvala još jednom..
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.040
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Ne znam kako ti od prvog dana hd sentinel daje 94 % wear leveling count (health)?!? :confused:

Vidim da oba programa daju iste podatke za health i tbw. Ja imam isti ssd i malo sam bolji, ali sam koji megabajt (2 TB) manje i upisao. Mislim da je to dobar rezultat za Samsung, barem sam ja zadovoljan. Ssd bi svakako bio zadovoljniji da ima više slobodnog prostora, a ja bih bio zadovoljniji da imam ssd od 1 TB, tako da je sve tip-top.
 

VedranMNE

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
17.01.2015.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Ne znam kako ti od prvog dana hd sentinel daje 94 % wear leveling count (health)?!? :confused:

Vidim da oba programa daju iste podatke za health i tbw. Ja imam isti ssd i malo sam bolji, ali sam koji megabajt (2 TB) manje i upisao. Mislim da je to dobar rezultat za Samsung, barem sam ja zadovoljan. Ssd bi svakako bio zadovoljniji da ima više slobodnog prostora, a ja bih bio zadovoljniji da imam ssd od 1 TB, tako da je sve tip-top.
E ne znam ni ja, tako mi zaista stoji od prvog dana (i hvala Bogu) ne mrda sa te brojke. :D

Moraću ga malo osloboditi, držao sam ga jedno vrijeme na 95%, nekad čak i 90% popunjenosti - nijesam toliko pazio. Evo sa performansama nije toliko opao. U Crystal mark zamisli daje bolje performanse nego što piše u Samsung Magician-u. Zbog čega - pojma nemam. Samsung je odličan ja bih sad uzeo još jedan od 500gb, a ovaj za sitnice. :)
 

Marduk

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.04.2020.
Poruka
420
Rezultat reagovanja
223
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ryzen makina
CPU & cooler:
Ryzen 5 3400g LC power lc-cc-120
Motherboard:
ASUS A320m-K
RAM:
G.skill aegis 16gb 3000 mhz cl16
VGA & cooler:
MSI GTX 1070 GAMING X 8G
Display:
AOC 24B2XH
HDD:
Goodram cl100 240 gb
Case:
MS Hunter
PSU:
Riotoro ONYX 650 W
Mice & keyboard:
Genius k10 scorpion, Asus TUF M5
Other:
Windows 10 LTSC Brave
Hvala na odgovoru. Pravo da ti kažem - ne znam. Bilo mi je logično da prvo skenira disc C (to je SSD, jedna particija), a potom HDD. S tim da je sistem i programi (pa i malwarebytes) na ssd-u. Moguće da ga je malo zeznulo to što je bio na stolu pa da airflow nije bio najbolji, ali bio baš vrućkast na dodir.

HDD sentinel fino očita, i daje mu 100% i health i performance, s tim da mi isti Sentinel na glavnom kompu maši za SAMSUNG 850 Evo i od prvog dana mu daje health 94%. Očitavanja za taj isti Samsung ssd u samsung magician su ok..

Nadam se da nema razloga za brigu..


Sumnjiv mi je Main storage normalized media wear out , uz Raw Read Error rate. Laptop je kupljen u oktobru prošle godine, međutim koristim ga samo za fakultet (ništa od lightroom-a nije pogurao kad nešto na brzinu moram da obradim od fotki, a komp mi nije tu.

SSD inače ima power on time 31days 17h, a HDD u njemu Seagate od 2tb 36 days 5h, start stop count 2 259, health naravno 100%.(ne znam ni čas prije nakupi ovoliki s/s count)

Neko mi reče da HDD sentinel upravo čestim ,,provjeravanjem,, uvećava start stop count inače, a na laptopu ga držim zbog prevencije (putuje se, može se desiti udar ili nešto pa da odmah znam đe sam)

Evo očitavanja iz Intelovog softvera (neko mi ga preporuči pa ja instalirah iako je za Intel ssd-ove, ništa nije pokazao u suštini):

Screenshot
Screenshot
Screenshot


Nije mi jasno samo što mi SK Hynix softver ne dozvoljava očitavanje health-a i upisanih podataka na NJIHOV SSD. Haos.
Prvi screenshot ima wear leveling count.A 3 screenshot ima u MB broj upisanih podataka.....
 
Vrh