• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Scythe Mine 2 vs Noctua NH-D14

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Koja je poenta testiranja kulera u zatvorenom kućištu?
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Veoma.

Šta? Imaš na velikom aluminijumu veliki ventilator koji vrti topli vazduh u krug?
 

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Veoma.

Šta? Imaš na velikom aluminijumu veliki ventilator koji vrti topli vazduh u krug?
ne razumem? pojasni mi ovo?

pre svega i fedja je radio sa otvorenim i zatvorenim. ovo moje je da kazem, polu otvoreno, varijanta izmedju, stoga,...ne kontam.
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Whooooops!
Ja iz nekih razloga nisam dobro pročitao da je "polu zatovren".... ja se izvinjavam. :)

Mada i otvoreno kućište ima dosta uticaja na provetrenost samog kulera... Pa ako hoćete da uporedite stvarne kapacitete kulera, moja preporuka je da to uradite na stolu.

Evo moje, da kažem savršeno provetreno, plexiglas kućište ima 29.3°C unutra, a u sobi 21°C. Moš misliti šta uradi kućište neko standardno.

Edit: Btw, što nisi na Tt-u isto LinX puštao? Mislim, test me generalno zbunjuje. Tri različita strestesta i tri različita kulera u polu otvorenom kućištu.
 
Poslednja izmena:

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
dobro si bio prochitao, izmenio sam naknadno, da bude u fulu kako jeste, jer mi je otvorena druga bochna strana zbog noktue koja cepa po bekplejtu, ali sa te strane ima nekoliko rupa za kejblmenadzment, pa eto, nije bash ful zatvoreno, i skinuo sam onaj trouglasto zaobljeni grll/plexi sa bochne strane da bih mogao da zatvorim kako tako stranicu zbog dzambo kulera, a nije mi se seckala ta plastika :D

a dobro, nisam ni mislio da su identichni uslovi, niti sam to predstavio kao test.
ima dosta toga razlichitog, tachnije sve :D, al eto, hteo sam da moje iskustvo sa slichnim komponentama u slichnim uslovima i slichnim klokom, podelim sa josh nekim.
koga zanima ok, koga ne zanima, neka preskochi ;)

kada budem imao vishe kulera na gomili, a biti ce ih, test ce biti na otvorenom i sve ce biti u istim uslovima, lapovano, naravno.


i objasni mi pliz shta si mislio onime. da treba testirati na otvorenom skroz ili u otvorenom kucishtu? aluminijum i ventilator?
 
Poslednja izmena:

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Ae prvo, da ti kažem da sam glup...
Ja sam totalno pogrešno pročitao tvoj prvi post... čitam na preskoke. :/
Ja skapirao da su tri kulera, Frio Extreme, Thermalright i Noctua D14. Ne znam kako sam se toliko zaglupeo.
Zato mi je bilo čudno kao tri kulera i ti različita stres testa.

Za zatvoreno kućište sam hteo reći da ako tako testiraš kuler u kućištu, više ćeš testirati provetrenost kućište nego sam kuler.
Evo kažem ti. Imam savršenu promaju u mom pleksiglas bench table-u. Dva venta levo duvaju unutra, dva desno izduvavaju. Ipak
temperatura unutra je 8 stepeni viša nego ambijentalna. Pa sad ti zamisli kolika je temperatura unutra kućišta sa nekim super
overklokovanim procesorom.... Takođe, ako ventilator na kuleru imaju veći protok i brzinu od izduvnih, ventilator na kuleru će
manje više usisavati svoj vruć vazduh i vrteti ga u krug. Problem kod ventilatora su velika vrtloženja, pa sad u to uključi kućište u koje udara vazduh na radnom mestima.

Observe:
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ae prvo, da ti kažem da sam glup...
Ja sam totalno pogrešno pročitao tvoj prvi post... čitam na preskoke. :/
Ja skapirao da su tri kulera, Frio Extreme, Thermalright i Noctua D14. Ne znam kako sam se toliko zaglupeo.
Zato mi je bilo čudno kao tri kulera i ti različita stres testa.
I meni je delovalo tako iz posta, da je prvi screenshot sa Friom, drugi sa Thermalrightom, a treci sa ne znam vec cime... :d
 

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@steam
ponovicu, ovo nije bio test kulera (kako u jednini tako i u mnozini :D), vec malo poredjenje sa fedjinim rezovima u slichnim uslovima.
nisam video da si njemu neshto komentarisao shto je radio u zatvorenom i u otvorenom kucishtu ;)
kad vec prichamo o testiranju, nemamo svi bench table, ali ono shto je bitno, jeste da se sve testira u istim uslovima,
pa bilo to otvoreno ili zatvoreno kucishte ili pak benchtable (otvoren ili zatvoren).
A i ta temperatura povishena unutar zatvorenih test mashina, ima da bude za svaki kuler.
Meni si komentarisao predlog da se lapuju kuleri, govorio si da je to tako fabrichki i da ce jako mali procenat ljudi da radi isto.
sa druge strane verujem da josh manji broj ljudi drzi mashinu u benchtejblu, stoga, ne razumem opet chemu to insistiranje, kad ogroman broj ljudi, ne voli buku,
ima kucishte, drzi zatvareno isto i zeli da se rpm svih ventova krece 1000-1500 max.

tri shota sam okachio kao ultimativni test stabilnosti :D

za rpm ventova na kucishtu i kuleru (konkretno u mom sluchaju) se opet ne slazem sa tobom ili te pak ne razumem u potpunosti, zaista.
konkretno kod mene, sa ovim ventovima na FRIO-u, gotovo da nema razlike (0.5-1c max)
kada podesim dvanaesticu na izduvu pozadi na medium rpm (~1500) i top 20cm fan na high (mislim da je 1000),
i kada isto to setujem na low, odnosno medium (~1000, 800rpm).
Da sam ostavio frio original ventove koji se vrte na mnogo rpm tada bi mozda i bilo razlike, ali bi i bilo buchnije neopisivo.

@drfedja
kad se krenulo vec u cepidlachenje :D, mogao si malo krupnije shotove okachiti, toliko je sitno, da se ne vidi nishta ;)
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
@steam
ponovicu, ovo nije bio test kulera (kako u jednini tako i u mnozini :D), vec malo poredjenje sa fedjinim rezovima u slichnim uslovima.
nisam video da si njemu neshto komentarisao shto je radio u zatvorenom i u otvorenom kucishtu ;)
kad vec prichamo o testiranju, nemamo svi bench table, ali ono shto je bitno, jeste da se sve testira u istim uslovima,
pa bilo to otvoreno ili zatvoreno kucishte ili pak benchtable (otvoren ili zatvoren).
A i ta temperatura povishena unutar zatvorenih test mashina, ima da bude za svaki kuler.
Da test bude test, jeste bitno je da uslovi budu isti. To onda možeš nazvati testom. Ali ako hoćeš saznati koji kuler je bolji, onda moraš eliminisati sve fakotre (sve što možeš) koje utiču na kuler, a najviše utiče kućište.
Nisam komentarisao feđin test, ali mogu reći da nisam bio srećan sa činjenicom da nije testirao van kućišta, što sam mu i rekao uživo. Obratio sam pažnju na temu tek kad si se ti javio sa: "nemojte se zaletati da kupujete Mine 2" i "vaš D14 je loš primerak". Pa mi još od tada nisi odgovorio na pitanje. :) Ne predlažeš Scyte jer postoje loši primerci, al Noctua je super, iako tvrdiš da je naš primerak loš? :) Ništa lično, samo ako ti zabadaš prstom u verodostojnost mojih testova, onda imam i ja nekoliko pitanja za tebe. :D

Meni si komentarisao predlog da se lapuju kuleri, govorio si da je to tako fabrichki i da ce jako mali procenat ljudi da radi isto.
sa druge strane verujem da josh manji broj ljudi drzi mashinu u benchtejblu, stoga, ne razumem opet chemu to insistiranje, kad ogroman broj ljudi, ne voli buku,
ima kucishte, drzi zatvareno isto i zeli da se rpm svih ventova krece 1000-1500 max.
Uzmi na primer, lapuj Megashadow koji fabrički ima niklovanu bazu. Da li to taj isti kuler posle toga? Nije, jer nema sloja nikla nego je go bakar. Ja ne insistiram, neka svako radi testove kako hoće, samo da mi ne dođe posle i kaže "e tvoj test nije validan jer se razlikuje od mog". Kuler dođe iz fabrike, kakav takav je, i stavlje se na testiranje. Ne testiramo provetrenost kućišta, nego kuler, da bi mogli da kažemo nekome, "e NH-D14 je bolji od MegaShadow-a". To je isto kao da staviš 2.0L motor u juga i u hondu civic. Motor je 2.0L, ima 150 konja i to je činjenica. Staviš ga u treš auto i nećeš imati dobre rezultate na trci. Otkud ja znam kakvo tačno kućište ima Žika iz kulpina i Hesus iz meksika... i onda oni testiraju iste kulere i čude se ako ne dobiju iste rezultate i kreće gađanje sa "on ima loš primerak", "nije dobro radio test" itd.... Kako bi ti testirao motor iz auta? Vozio bih ga u krug na stazi? To jeste dobar "consumer savet", ali ako hoćeš pravi test,
tri shota sam okachio kao ultimativni test stabilnosti :D
[/QUOTE]

To me je i zbunilo, diskutujemo u kulerima i koji je bolji i onda su uleteli neki "radnom" screenshotovi. :)

za rpm ventova na kucishtu i kuleru (konkretno u mom sluchaju) se opet ne slazem sa tobom ili te pak ne razumem u potpunosti, zaista.
konkretno kod mene, sa ovim ventovima na FRIO-u, gotovo da nema razlike (0.5-1c max)
kada podesim dvanaesticu na izduvu pozadi na medium rpm (~1500) i top 20cm fan na high (mislim da je 1000),
i kada isto to setujem na low, odnosno medium (~1000, 800rpm).
Da sam ostavio frio original ventove koji se vrte na mnogo rpm tada bi mozda i bilo razlike, ali bi i bilo buchnije neopisivo.
Uzmi neki mrežicu, hexagonalni, meš, štagod što se može naći na kučištu... i postavi vent na 1200-1500 obrtaja da duva kroz njega. Stavi ruku iza ventilatora gde usisava i primetićeš koliko se vazduha vraća na kontra stranu zato što deo udara u mrežu. Probao sam ti objasniti vrtloženje, čak sam i klip ostavio gde se vidi kako se zapravo kreće vazduh. Ne možeš ići analogijom "stavio sam vent na 1300 obrtaja na kućište, 1300 na kuleru, imam savršenu promaju". To nikad neće biti tako. I ja sam počeo testiranje sa polu-otvorenom kućištu pa sam jednom prilikom menjao napajanje tokom testa i nisam ga vratio na mesto. Odjednom je isti kuler davao lošije rezultate jer nije bilo ventilatora iz napajanja da mu pomaže. I onda ako poraste temperatura za 1°C u sobi i ventilator iz napajanja radi malo brže nego pre koji sat... kako to može biti kozistentan test?

Stavite sve na sto, nema zidova, nema pomoćnih sredstava, samo sirove snage kulera i ventilatora koji već okačiš na njega.

Rapisah se maksimalno... ako ti ovo ne pomogne da razumeš koja je moja ideja iza testiranja kulera, onda je vreme da odustanem.

:wave:
 
Poslednja izmena:

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@steam
sad cu i ja da se raspishem :)
we have to agree to disagree :D
jednostavno ti i ja ne vidimo isto testiranje kulera i to je to i imam utisak da samo vrebash moje postove ne bi li zapocheo neku polemiku.
vec sam ti rekao par puta da ima josh toliko sitnih faktora koji utichu na performanse, da nema smisla govoriti sada o tome.
meni niko nije sponzor, niti mi ko daje kulere (hw) na test i imam pravo da testiram kako ja smatram da treba, a drugi da to uzimaju i razumeju kako hoce.
nekome ce se dopasti, nekome nece. to je i sushtina foruma i cele priche.
tebi je bitnije npr da se ne lapuje, da bude kako fabrichki, fabrichki ventovi, a potom cesh koristiti za sve kulere jednu istu pastu. a zashto ne njihove?
taj neko ko kupi samo kuler, nece imati mozda zver pastu pride, a bogami spakovace ga na kraju verovanto u kucishte, a ne u benchtejbl :P.
ti fixirash ambijentalnu i merish temeprature cpu-a, to je tvoja stvar, ti tako radish jer smatrash da je tako najbolje, ja nemam nishta protiv.
i opet, po ko zna koji put, ja to gledam iz ugla nekog naprednijeg korisnika i mene zanimaju performanse kulera u max OC uslovima za 24/7, kada su oni oshmirglani,
kada koristim istu super pastu za sve, koristim iste ventilatore, uzimam delta T kao rezultat, u istim uslovima, pa bilo to kucishte provetreno ili na otvorenom,
gledam da su dobro nategnuti svi....itd itd...

rekao sam da mine ima loshih primeraka, i ima ih naravno bukvalno svaki proizvodjash, ali poshto si verovanto preleteo i moj post kada sam rekao
da su varijacije kod noktue (i drugih top kvaliti proizvodjacha) mnogo manje nego kod jeftinijih, konkretno mine 2 i brocken... ne znam shta da ti kazem josh.
taj kuler jednostavno koshta sumnjivo jeftino i deluje da neshto nije u redu sa njim.
sudeci po svemu, imam utisak da si ti video i probao samo tu jednu jedinu noktuu d14, dok ih je kroz moje shake proshlo barem ~7-8, od toga sam lapovao barem 5.
i svaka je hladila odlichno, kako fabrikante, tako i lapovana. i nikako nece biti izmedju primeraka noktue razlika veca od ~3c, a ovamo scythe mine i npr eto broken onaj 10-20c.
o tome sam prichao, ali eto, opet se ne razumemo ili nisi pazljivo chitao.
Shto se tiche prsta :D, bilo mi je sumnjivo onomad da je jedan thermaltake bolji od majti noktue, to sam rekao, i na kraju dokopao se jednog primerka FRIO-a i uverio se i sam da zaista hladi pa ubija, i da je zaista moguce da je bolji ili da bude rame uz rame sa noktuom.

kontam je tebe za real test, ali imaj u vidu da konkretno kod mene antec 900 pa i zatvoren zna da da odlichne rezultate, skoro kao da je sve napolju na kutiji nekoj.
takodjer, meni je napajanje dole u dnu, ventovi na izduvu se vrte na koliko se vrte, sa ili bez opterecenja napajanja.

i opet, odosmo mi u off po ko zna koji put :D
samo sam hteo da uporedim malko rezove i to je sve, no dobro....
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
@drfedja
kad se krenulo vec u cepidlachenje :D, mogao si malo krupnije shotove okachiti, toliko je sitno, da se ne vidi nishta ;)
Problem je do Tinypic-a koji resizeuje screenshotove. :d Al se ipak vidi.... :troll:
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Evo moje, da kažem savršeno provetreno, plexiglas kućište ima 29.3°C unutra, a u sobi 21°C. Moš misliti šta uradi kućište neko standardno.
A šta misliš o pravljenju fanduct-a koji bi ubacivao "svež" vazduh direktno u kuler? Npr. spolja sa stranice, a da lepo izbacuje pozadi. Mislim da razlika u temperaturi procesora u kućištu i van kućišta ne bi bila velika.

Primetio sam još jednu stvar. Zagrevanje naponske na ploči. Kada je na stolu, naslonjena na sto ili neku kutiju, naponska se više greje. Probaj na AM3+ ploči da pipneš ploču sa donje strane dok radi P95. :d Ima sigurno 100 stepeni.
 

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
A šta misliš o pravljenju fanduct-a koji bi ubacivao "svež" vazduh direktno u kuler? Npr. spolja sa stranice, a da lepo izbacuje pozadi. Mislim da razlika u temperaturi procesora u kućištu i van kućišta ne bi bila velika.

Primetio sam još jednu stvar. Zagrevanje naponske na ploči. Kada je na stolu, naslonjena na sto ili neku kutiju, naponska se više greje. Probaj na AM3+ ploči da pipneš ploču sa donje strane dok radi P95. :d Ima sigurno 100 stepeni.
ovo boldovano sam hteo josh da dodam u onaj kilometarski prethodni post, ali reko shto je mnogo, mnogo je :D
....da tako je....jer ako stavish na kutiju koja je od kartona naponska i bekplejt se usijavaju, iako cpu kuler sam dobija sigurno vecu kolichinu svezeg vazduha nego kad je u kucishtu.
taj sam problem imao kad sam radio davno onaj test kulera, kada sam vrteo na AMD mashini koja je gotovo sa svakim kulerom davala svakim krugom sve manje i manje gflopsa, kad ja da vidim shta nije u redu, a naponska usijana.
zato i kachim rezove linxa gde se vidi da li cpu trotluje ili ne.
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
To na ASUS-u trotluje naponska.... :troll:
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
A šta misliš o pravljenju fanduct-a koji bi ubacivao "svež" vazduh direktno u kuler? Npr. spolja sa stranice, a da lepo izbacuje pozadi. Mislim da razlika u temperaturi procesora u kućištu i van kućišta ne bi bila velika.

Primetio sam još jednu stvar. Zagrevanje naponske na ploči. Kada je na stolu, naslonjena na sto ili neku kutiju, naponska se više greje. Probaj na AM3+ ploči da pipneš ploču sa donje strane dok radi P95. :d Ima sigurno 100 stepeni.
Fanduct je dobra ideja, ali ne vidim poentu pravljenja toga, kad se sve izvadi na sto, ne treba ti fanduct. Ako vas zanima temperatura proceosra u kućištu i van kućišta.. mogu provrteti linx, pa skinuti poklopac i uraditi isto. Ja verujem da je drastična razlika. Meni je 2-3°C razlika samo ako skinem filtere sa intake ventova.

Naponska se zagrejava samo na nižim obrtajima, barem kod mene. Čim je oko 1000 i iznad obrtaja, bilo koji kuler da stavim, donji deo ventilatora duva u naponsku, a cela je povezana heatpipeom. Ja svakako dodatno hladim čipset, i naposnku sa onim preslatkim noctua ventilatorima tako da odvlače topli vazduh od ploče. Takođe koristim grafiku sa pasivnim hlađenjem koji se jako malo greje.

I sad da se vratimo na "u kućištu" i "van kućišta"

Zašto mislite da se naponska manje greje u kućištu kada sam lepo fotkao da je meni ambijent temperatura 22°C u kućištu je 8°C više. Ta temperatura je pri normalnom radu, ni ne linxujem....

Ako danas stignem sa vremenom posle testiranja ventilatora, uglaviću sondu u rebra od naponske pa ću probati temperature sa i bez poklopca.
 

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
To na ASUS-u trotluje naponska.... :troll:
to je bilo pre dve ili tri godine, ne secam se i bila je neka osrednja plojka tipa m4a88t-v evo sa malim hitsinkom preko naponske. ista u kucishtu nije pravila problem, dok na kutiji sam morao da je tako postavim da naponskom ne naleze na istu i pride neki ventilator je tu duvkao.
ovi noviji asusi sa 9xx chipstom, digi+ naponskom i uefijem, nemaju taj problem.
asus se sa sejbertutom objasnio neke stvari :D...jbg, znam da si ti imao peh sa formulicom, al jbg...shto se mene tiche, za amd su i dalje No1.
mada moram ti priznati, da mi nije jeftino naletela ova sejberka, kupio bih tu ud5 1.1 rev.

@steam
manje se greje jer u kucishtu je plocha na distancerima i nije direkt na nekom izloatoru kao shto je karton.
a naravno, i promajica u kucishtu odradjuje svoje.
uostalom, ako te ne mrzi probaj i sam, pa cesh videti.
probaj sa i bez poklopca ali i probaj nekada na kutiju da stavish.
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Nemaju malo sutra. M5A99X Evo sa svojom Digi+ 6+2 naponskom ima i te kakvih problema sa FX 8-core.



Čak mi je i Crosshair V trotlovao sa FX8350 na nekim malo većim naponima.
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
@steam
manje se greje jer u kucishtu je plocha na distancerima i nije direkt na nekom izloatoru kao shto je karton.
a naravno, i promajica u kucishtu odradjuje svoje.
uostalom, ako te ne mrzi probaj i sam, pa cesh videti.
probaj sa i bez poklopca ali i probaj nekada na kutiju da stavish.
Na kartonu sam testirao još pre kada nisam imao bench table... i uvek sam preferirao karton nego poluotvoreno kućište.

Evo bio sam jako radoznao. :D

Poklopac + filteri = 88.25°C
http://i.imgur.com/VX41Oap.jpg

Poklopac - filter = 85.75°C
VRM max 39.3°C
http://i.imgur.com/dh74dwt.jpg

Bez poklopca = 85°C
VRM max 39.9°C
http://i.imgur.com/gAY1bfL.jpg

Prednost temperatura bez poklopca je mizerna, ali imaj na umu da ja imam savršenu promaju i da su ventilatori na "kućištu" brži od ventova na D14. Tako da oni mogu samo pomagati kuleru. Razlika u temperaturi VRM je isto mizerna 0.6°C. Naravno kad je bilo bez poklopca ja sam hladio VRM malim ventilatorčićima.
E sad.... da bih bio precizan... imam tu jedno kućište na testiranju, pa ću ponoviti isti postupak, jer čisto sumnjam da ijedno kućište ima ovako dobar protok vazduha. Ovo je direkt sa desno na levo protok bez ikakvih mrežica i filtera (kad ih skinem naravno). Možda kad bih stavio još brže ventilatore na plexi, ne bi bilo razlike, al ovako, kao što vidiš svakako ima nekog vrtloženja unutra kućišta i topliji vazduh se malo zadržava.
 

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@steam
probaj ti to ponovo josh jednom na kartonchetu ;)

@drfedja
pre par nedelja sam se igrao sa m5a99x i 8150 na 4400-4600, iznenadio sam se kako je plocha mushki podnela torturu.
nije nishta trotlovalo niti se pregrevalo, naponska mlaka do topla, kao sada sejbertut sa 8320 sa onim naponima i frekFencijama :).
a kad je tek izashao buldi i kada sam radio onaj test sa 7970 single i cf na tri platforme, imao sam 8120 losh primerak + ista ta plocha=uzas, uzareno sve, mislim da je i bilo trotlovanja sve preko 4200 i 1.4v ako me secanje dobro sluzi....ili pak iznenadnog iskljuchivanja i resetovanja rachunara.
tako da....ne znam...mozda ti zapali loshiji primerci, mozda ti ne valja napajanje...


edit
bauljah po hardovima ali izgleda da nisam hvatao shotove sa 4.4 i vishe mhz, ako verujete na rech, ako ne....jbg...i ja sam se iznenadio, ali tako je bilo.
 

Prilozi

Poslednja izmena:

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Otkud sad faktor kartona kad smo do sada pričali o otvorenom testiranju i testiranju u kućištu.... sad je već i podloga na kojem stoji ploča bitan faktor. Pa ne testiramo ploču nego kuler.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
@drfedja
pre par dana sam se igrao sa m5a99x i 8150 na 4400-4600, iznenadio sam se kako je plocha mushki podnela torturu.
nije nishta trotlovalo niti se pregrevalo, naponska mlaka do topla, kao sada sejbertut sa 8320 sa onim naponima i frekFencijama :).
Od primerka zavisi na kojoj voltaži će se grejati više. Npr. 8120 koji sam testirao, radio je na niskim naponima, relativno, ali se dosta zagrevao.
FX8150, slično, možda je bio malo bolji overkloker, ali to je nekih 100 MHz razlike. Uostalom, slično kao i FX8350 vs 8320.

a kad je tek izashao buldi i kada sam radio onaj test sa 7970 single i cf na tri platforme, imao sam 8120 losh primerak + ista ta plocha=uzas, uzareno sve, mislim da je i bilo trotlovanja sve preko 4200 i 1.4v ako me secanje dobro sluzi.
tako da....ne znam...mozda ti zapali loshiji primerci, mozda ti ne valja napajanje...
Mojne opet da :troll: o primercima. :p FX8120 je testiran letos, ali sa uključenim klima uređajem. Na "kartončetu" je mnogo trotlovao, a na bench stolu nešto manje. Isti primerak buldožera nije trotlovao na Formuli Z. ;)

FX6200 nije trotlovao. Naponska pri stress testu nema šanse da bude mlaka. Na formuli Z sa ovim mojim 8350 je bila usijana sa donje strane toliko da se ispečeš, ali opet isto tako je i na UD5.
Jedino što sam primetio je da je na Formuli Z ovaj moj primerak 8350 prošao stress test P95 duže od sat vremena na 4.7 GHz, sa Megashadow hladnjakom u push-pull varijanti na bench stolu i to sve na očitanih 1.51V iz BIOS-a. Realni naponi na Formuli Z su veći nego što ih BIOS očitava, što može Miloš - Diabolique da ti posvedoči jer je merio napone sa unimerom i koliko se sećam oko 50mV su viši nego što je prijavljeno. Ipak, za Formulu Z je respektabilan rezultat od 4.7 GHz za stress prime.

Otkud sad faktor kartona kad smo do sada pričali o otvorenom testiranju i testiranju u kućištu.... sad je već i podloga na kojem stoji ploča bitan faktor. Pa ne testiramo ploču nego kuler.
Istina, al smo malo otišli u offtopic. :d
Slažem se sa tobom da je najpošteniji test za poređenje kulera van kućišta, na bench stolu. Ono o čemu smo diskutovali je uticaj grejanja naponske na sam CPU.
 
Poslednja izmena:

demios

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.04.2009.
Poruka
522
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@steam
paaa....ako ti se na kartonu ili drvetu pregreva naponska, cpu ce trotlovati, ili ce se mozda i resetovati i sl, uticace i na cpu temperaturu...
zar nije poenta da ti pri testiranju bilo chega pa i kulera, sistem bude stabilan?

@fedja
ja kazem kako je bilo u mojim sluchajevima.
mislim da kad premotam film, onomad i meni je bilo na kartonchetu, jer sam vrteo setup na tri platforme, pa je zato mozda bilo tako uzasno.
ali ovog puta (8150 i poslednja m5a), ako mi je spakovano u kucishtu, ne mogu bash da pipam pozadinu naponske, ali ako je hitsink, topao do mlak, sigurno ne moze biti vishe od 70-80c naponska.
takodjer, cpu kuler moze uticati na temp naponske. ako imash setup sa push pulom single tower i sa 12 icama ventovima, teshko da moze neshto mnogo vazduha da pirka preko hitsinka.
ovog puta u mom sluchaju u sredini FRIA je kao i sada, bila 14-ca, koja je em bliza hitsinku, em pirka sasvim lepo preko nje, nema treceg ventilatora koji ce da blokira air flow preko iste,
a antekov 20cm vent odmah iznad takodjer tog hitsinka odlichno radi posao.
rezultat je bio jako jako pozitivan. malo je falilo da ostavim to sebi, da ni ne uzimam visheru. prozori nisu otvarani, ambijentalna mi se krece od 23-26c
ako ne verujesh, dodji slobodno, popijemo po jednu ljutu i shta vec ide uz to :D i nisam rekao samo mlaka vec mlaka do topla ;)
setih se sad, mogao bih da prodam da postavim senzor na pozadinu sejbera, pa da vidimo da li se usijava...sve to naravno u kucishtu.
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Primetio sam jednu stvar, a to je da na 8+2 pločama, dakle, UD5 r1.1, CHV, CHV Formula Z itd... ne trotluje naponska NIKADA izuzev ako se baš pregreje, a za to je potebno mnogo više nego kod M5A99. A zbog čega je to tako... to ću pisati u drugom postu. :D
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
paaa....ako ti se na kartonu ili drvetu pregreva naponska, cpu ce trotlovati, ili ce se mozda i resetovati i sl, uticace i na cpu temperaturu...
zar nije poenta da ti pri testiranju bilo chega pa i kulera, sistem bude stabilan?
Eno možeš pogledati svaki screenshot da je GFlops konzistentan na svakom testu. Jesam nubara, al nisam od juče. I svaki put kad pokrenem linx partim da GFlops bude isti +/- 1 maximum što dozvoljavam.
Ne kapiram poentu kartona i stabilnosti. Dugo vremena je prošlo otkad sam testirao na kartonu. Čak i kad sam testirao na kartonu imao sam stabilan sistem. Uostalom sve bezbednosne opcije su ugašene u biosu, procesor ide do 100°C opušteno i nema trotlovanja.

Evo ti primera:
100°C
http://www.pcaxe.com/slike/hardver/hladjenja/Scythe/GlideStream_120mm_fan/Rezultati/Pp_Load_P12_700.jpg

73°C
http://www.pcaxe.com/slike/hardver/hladjenja/Scythe/GlideStream_120mm_fan/Rezultati/Pp_Load_Glide_1600.jpg

Koliko ja vidim, GFlops je super konzistentan.


Evo, ovo sam testirao na kartonu + sunđer. 4.2GHz sa HT = 54Gflops
http://www.pcaxe.com/slike/hardver/hladjenja/ThermalTake/Frio_Extreme/Rezultati/Tt_Linx_1020.jpg

I ono što sam radio danas, na benču. 4.3 sa HT = 56Gflops
http://i.imgur.com/VX41Oap.jpg

Mislim da je opet kozistentno sa 4.2GHz/54Gflops naspram 4.3GHz/56GFlops

To ako ti imaš ploču koja je osetljiva na karton, onda ti treba da obratiš pažnju na trotlovanje. Da sam ja primetio neke iregularsnoti, odavno bih našao neki način da to rešim.
 
Vrh