• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Rpg igre,preporuke

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Posto jedino sto me moze drzati je neka fina rpg igra u ovom smornom vremenu,resio sam da vam dam neke predloge i da cujem od vas sta sam preskocio:D


Moji predlozi:

1.Titan Quest(1 i ekspanzija)
2.Spellforce 2 (svi delovi i ekspanzije)
3.Fallout II(svi delovi i ekspanzije)
4.Jagged Alliance 2

Sve igre sam presao i dajem toplu preporuku za njih;)

ps.Diablo II sam namerno izostavio jer mi je grafika bas zasterela al je igra i dalje bruka;)

Cheers
 
Poslednja izmena:
M

Misko78

Guest
Hm, malo si pomešao žanrove. JA2 i SF2 su strategijske igre sa snažnim prisustvom RPGa, Titan Quest je hack&slash a FO2 je čist postapokaliptični RPG sa akcentom na role-playing komponentu. Jedino što je zajedničko je izometrijsko izvođenje. Mogao bih da ti preporučim Baldurs Gate serijal ali to je matora i za sadašnje pojmove ružna grafika. Imaš i novu Lara Croft igru koja ima izometrijsko izvođenje ali nema veze sa RPG_om.

Ako te zanima vrhunski RPG onda definitvno Vampire the Masquerade: Bloodlines međutim to je igra iz prvog ili trećeg lica. Ako je budeš igrao reci da navedem koje sve pečeve da koristiš i dodatke. Reći za ovu igru da je fantastična je malo...

Takođe Dragon Age: Origins je vrlo dobar RPG sa svim potrebnim elementima. Ekspanzija Awakening je kratka i ne baš ubedljiva.
 

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Pa koliko ja znam to su sve RPG igre bile frp ili ne:)Sad dal je potezna ili post apocaliptic ili ne nema veze.Bez ljutnje ali titan quest nije nikako hack&slash igra.Ne znam dal si je igrao al ona nema mnogo toga hack&slash u sebi.Titan quest i spellforce 2 su veoma slicne igre.Recimo da titan quest i darksiders nemaju veze sa vezom:)Razlika je ocigledna u svim sverama(multiplayer,itemi,talenti,magije,izvodjenje,kamere itd.).Ja nisam nigde napisao da su ove igre imalo slicne a da su sve to rpg igre mogu da potvrdim review-ovima na drugim sajtovima;)Evo recimo za titan quest http://www.1up.com/do/reviewPage?cId=3157696 .Lepo pise da je action rpg,kao i na dosta drugih sajtova.
Prema svemu ovome ispade da nisam omasio naslov teme,jer su ovo sve rpg igre bile action,turn based,post apocaliptic ili ne:)
Btw. uzeo sam Dragon Age pa cu i to da probam tnx za predloge;)
 
Poslednja izmena:

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Možda da probaš staru školu RPG-a, kao što su Chrono Trigger, Eternal Eden.
Chrono Trigger sam igrao baš odavno i mogu reći da mi je to jedna od najboljih igara ikada. Nažalost ne postoji PC verzija, ali uspešno može da se pokrene na nekom emulatoru za PS.
Eternal Eden je novije izdanje mislim da je izašla prošle godine. Igra je jednostavno odličan klon Chrono Triggera, čak su i neke fore direktno preuzeli. Po meni ovo je jedna od najboljih igara koje sam skorije igrao.
 

Markidjani

Newcomer
Učlanjen(a)
06.10.2010.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Q6600 2.8ghz CL212+
Motherboard:
Asus P5QL-E
RAM:
Kingston HyperX 8gb 800
VGA & cooler:
Palit 9800GT Zalman
Display:
ViewSonic vx2250wm-LED
HDD:
RAID0 2x320GB WD sata
Sound:
X-fi Music
Case:
WingRS
PSU:
TT 550W
Optical drives:
Samsung WriteMaster
Mice & keyboard:
Logitech RX1000, UltraX
Internet:
SBB 8mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 Ultimate
Posto jedino sto me moze drzati je neka fina rpg igra u ovom smornom vremenu,resio sam da vam dam neke predloge i da cujem od vas sta sam preskocio:D


Moji predlozi:

1.Titan Quest(1 i ekspanzija)
2.Spellforce 2 (svi delovi i ekspanzije)
3.Fallout II(svi delovi i ekspanzije)
4.Jagged Alliance 2

Sve igre sam presao i dajem toplu preporuku za njih;)

ps.Diablo II sam namerno izostavio jer mi je grafika bas zasterela al je igra i dalje bruka;)

Cheers
Pozdrav svima.

Naveo si samo jednu rpg igru na spisku, i ona je pod brojem 3: Fallout. U definiciju rpg igara ne spadaju real time strategije, tabacine, i slicno. U tom slucaju te igre se zovu real time sa primesom rpg elemenata, i tako dalje, da ne duzim.

Evo ti nekoliko rpg igara iza kojih stojim i smatram ih najboljim igrama novijeg doba (nisu po redu):

Mass Effect serijal i downloadable content (DLC) - nije duga ali je jedna od najboljih prica ikada. Plus, drugi deo je direktan nastavak na prvi i unosis lika iz prvog dela.

The Witcher - hibrid je, ali najbolji. Pravi fantasy rpg, izgradnja lika, odlicna prica, nelinearna. Jeste malo stariji, ali ne i zastareo. Nista ne moze da se meri sa njim jer je drugaciji. Ima kompletan 3d svet, masu originalnih i ludih likova, velika je igra. Ne umem da procenim koliko je duga (iako sam je zavrsio).

Dragon Age - pravi oldschool fantasy rpg, samo ubacen u veoma fleksibilni 3d engine (menjanje kamere). Ovde imas sve sto bi mogao da zelis.

Sva tri predloga su nelinearna, gradis sebe i druge likove (ako oces tako), imas vise paralelnih prica sto ih cini veoma zanimljivim i radis ih kad hoces. Imas mnogo oruzja, opreme, itd. Witcher je verovatno najbolji antiheroj...:)

Fallout 3 je dobar, ali njega si vec pomenuo. Baldur je legenda i vrh je, ali jeste star (1997 je prvi deo). Doduse, i SPellforce 2 i Jagged Alliance su mnogo stari. Baldur bolji i kompleksniji od Diabla, i nije decji. A ako ti se spellforce svidja, onda ti ni Baldur nece biti problem, bez obizra sto nemaju nijednu dodirnu tacku osim sto su epska fantastika
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.543
Rezultat reagovanja
2.182
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
uf, rpg moze biti jako sirok pojam :) Role playing game...U skoro svakoj igri su u ulozi nekoga :P Svako ima neku svoju definiciju "pravog" RPG-a. Za mene su to recimo elder scrolls, gothic serijali, system shock, deus ex 1, witcher, never winter nights isl.

akcioni rpg: fable, enclave, mass effect serijal, KOTOR 1 i 2, devil may cry, darksiders, vampire the masquerade,

hack and slash rpg: diablo serijal, titans quest, torchlight, dungeon siege serijal isl.

...gde spadaju igre poput disciples serijala, heroes of might and magic i king's bounty - pojma nemam :) KB recimo nije potpuno turn based osim u borbama te nisam siguran da je "potezna strategija"...

e sad, da li su igre poput DMC i darksiders H&S rpg ili akcioni rpg - diskutabilna stvar mada mislim da to nije ni bitno.
 

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Izgleda da je to stvarno sirok pojam kao sto graph kaze;)Ja sam 100% siguran da su to sve true rpg igre jer sam to proverio na vise sajtova;)
Elem, meni nije nesto mass effect(imam ga) kao i hellgate london;)
Izgleda da nevolim fps-rpg mesavinu kao sto je mass effect i fallout3:(
Fable mi je bio xtra a dvojiku nisam igrao jos;)
Whitcher cu da nabavim a dragon age kao sto rekoh cu da instaliram sad;)
Takodjer mi se svidjaju diabolique-ovi predlozi...
btw. spellforce2 dragon age i nije toliko star ima samo 3god ;)grafika je i vise nego ok sto se mojih prohteva tiche
Tnx
 
Poslednja izmena:

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.543
Rezultat reagovanja
2.182
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
HG:London je tolko dobar da je postao free to play :) Ja sam igrao betu i prilicno je smor.
witcher i jeste iz pticije perspektive, mozes da menjas tps/izometrija. Ja sam ga iz izometrije i presao.
 

SuperStarr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
1.342
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD DA-C2 @ 3,66Ghz (1.4V) under Alpenföhn Broken
Motherboard:
DFI LANParty JR 790GX-M2RS @ 1,8Ghz
RAM:
4x 2Gb "Crne Dragane" @ 866Mhz CL5 1.95V
VGA & cooler:
PCS 6770 1Gb feat. Scythe Musashi + PAPST 12cm @ 5V
Display:
ASUS VW222U
HDD:
1x Maxtor, 3x WD, 1x Hitachi
Sound:
SB0460 feat. Creative Fatal1ty Gaming Headset
Case:
kinez čisto da zašrafim ploču da se ne krivi...
PSU:
ZM850-HP
Optical drives:
LiteOn always & forever :P
Mice & keyboard:
GA GM-M6800 & Microsoft Multimedia 1.0A
Internet:
Telekom ADSL 1Mbps
OS & Browser:
xDark W7 x64 SP1 /// Google Chrome
Other:
2x Doggy Dog ?
TQ me je očarao sve dok ga nisam prešao. Posle me je opasno smorio tako da sam pri početku "druge igre" ubrzo deinstalirao igru. Jednostavno nije za više puta.
Dok npr. D2 LOD nema šanse da znam koliko sam puta prešao... Ali to su izazivali novi pečevi kao i uvek nove mape, pri svakom startu igre.
Sve ostalo mi se nije svidelo osim možda Oblivion-a (može li on u ovu kategoriju?) ali jednostavano više nemam volje za time. PES, NBA 2K i CivIV mi oduzimaju svo vreme za igre, makar dok ne dođe D3. :balavim:
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
RPG-ovi, bar pravi rpg-ovi nisu toliko širok pojam koliko vi mislite. Problem je u širokom spektru veoma zahtevnih igrača od kojih svako hoće po nešto! Čistokrvni rpg-ovi su oni koji se zasnivaju na ad&d pravilima ali danas je takvih veoma malo... ako ne i nikako!
Ako hoćete da odigrate pravi rpg, onda odigrajte Baldur's gate ili npr. Neverwinter Nights i ekspanzije kao nešto "novijeg" datuma.
E sad, danas su najpopularnije mešavine od kojih je 99% hack&slash, odnosno bezbroj Diablo kopija od kojih je većina potpuni trash! Ovde spada i Titan Quest (neko je rekao da TQ nije h&s - pitanje: Da li se u igri radi bilo šta osim tumaranja mapom i razvaljivanja svega što vam se nađe na putu? Ja mislim da se ne radi...) i to kao jedna od boljih kopija!
HG:L je takođe tu samo sa malo lošijim elementima - meni je šit... Fable je bio mnogo bolji! SF i JA su strategije sa primesom rpg elemenata... To moramo da raščlanimo jer bi po vama onda i npr. Need for Speed -Underground bio rpg!

E sad, moje najbolje rpg igre svih izdanja su:
-Neverwinter Nights (sa ekspanzijama)
-Star Wars: The Knights of old Republic
-Mass Effect (verovatno sva tri dela kao jedna celina)
-Gothic 2 (i kec mi je vrlo dobar)
-Dragon Age nije loš ali mi je nekako isprazan, naročito ekspanzija
-Witcher i Bloodlines su veoma igrive igre ali ja ni jednu nisam završio do kraja.

P.S. Primetićete da je većina ovih igara potpisana od strane BioWare-a?! Verujte da postoji razlog...
 
Poslednja izmena:

Markidjani

Newcomer
Učlanjen(a)
06.10.2010.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Q6600 2.8ghz CL212+
Motherboard:
Asus P5QL-E
RAM:
Kingston HyperX 8gb 800
VGA & cooler:
Palit 9800GT Zalman
Display:
ViewSonic vx2250wm-LED
HDD:
RAID0 2x320GB WD sata
Sound:
X-fi Music
Case:
WingRS
PSU:
TT 550W
Optical drives:
Samsung WriteMaster
Mice & keyboard:
Logitech RX1000, UltraX
Internet:
SBB 8mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 Ultimate
@Grozdan

Cudi me da ti na spisku nije bar neki Elder Scrolls, s obzirom da imamo slican ukus ;). Po meni je Morrowind bio i ostao neprevazidjen (osim po grafici naravno) za tu kategoriju, ali i Oblivion je dovoljno dobar, narocito s obzirom da izlazi jedan rpg na 100 godina...

Baldur's Gate je meni licno jedna od najboljih igara svih vremena, ali nemam potrebu da igre prelazim vise puta. Sto rece malopre, pravih D&D igara vise i nema.

Ja isto mislim da su tabacine kao Hellgate (i slicne), pa i Diablo, prilicno bezveze, nekako povrsne za moj ukus. Ali nazalost, bez obzira na sve pomenute naslove u ovoj temi, jako je malo kvalitetnih igara za ljubitelje pravih rpg-ova. Pojma nemam sta cu kad zavrsim Dragon Age, ne moze se ziveti samo sa nastavcima...

@ kobatz

Ako ti zastarelost nije veliki problem, probaj Baldur's Gate. Ako ti ne bude previse komplikovan, sigurno ce ti se dopasti ;)
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
@Markidjani
Elder Scrolls nije na mom spisku zato što nisam imao prilike da igram i jedan osim Oblivion-a (Morrowind je bio prezahtevan za moju tadašnju mašinu i onda ga nekako vreme pregazilo) a on mi je kao i Dragon Age (ali primetno lošiji) - malo tu ima dobre priče i sve se svodi na bezraložno tumaranje mapom (opet daleko bolje nego Titan Quest) jer jednostavno ne poseduje onaj žar i utisak koji su na mene ostavili npr. Neverwinter Nights i Mass Effect 1 i 2.
Oblivion (iz istog razloga i Fallout 3) su previše kratki sa glavnom pričom a ne daju mi razlog da podignem svaki kamen na koji naiđem (ja svaku igru igram tako - jednostavno moram sve da uradim :D ) što mi daje frustraciju kada nemam dobar razlog da zađem negde u neku šumu (Oblivion) i izgubim 3dana od glavnog quest-a... Dalje, ne volim igre u kojima se ne vidi veliki napredak kada radim levelovanje (ovde mi je Gothic serijal ubedljivo najbolji jer kada čovek pogleda kakav se čiko na kraju šepuri a od čega je krenuo, budem nekako ponosan sam na sebe :D ). Oblivion mi nekako mnogo zaostaje za ovim feelingom...
Dosad, na mene su najveći uticaj ostavili serijali Mass Effect 1 i 2 i jedva čekam conclusion sledeće godine...

I da ne zaboravim, danas skoro da više i ne gledam rpg-ove koji nisu potpisani od strane BioWare-a, jer svi najbolji koje sam igrao, tj. način igranja i same igre koje mi odgovaraju dolaze od njih! Ljudi znaju moj ukus... ostalo je boranija! :D

P.S. Sećam se vremena (a)d&d igara kada sam pored kompa držao olovku, svesku i digitron i kojekakva matematička izračunavanja uz pomoć kojih sam računao koji upgrade-i su mi bili najbolji za mog heroja! :D Čak, šta više, jedan moj drug je iste koristio kod kreiranja tima u Unreal Tournament-u, pravi manijak! Hahahahahhah
 
Poslednja izmena:

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.543
Rezultat reagovanja
2.182
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
kakve mass effect 2 ima veze sa rpg-ima poput NWM? nemas cak ni inventar, a kamoli da nesto skupljas ili budzis isl. Mislim, igra je super, prica je super al to ni sa ME 1 nije poredivo kao rpg :)

i sta ste se uhvatili tog HG:L ko pijani plota :) Igra je bzvz, a pri tom je i MMORPG kao i WoW i ostale takve igre, tesko da se mogu porediti single player igre sa MMORPG gde ti 50% dozivljaja zavisi od community i servisa. :)
 
Poslednja izmena:

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
kakve mass effect 2 ima veze sa rpg-ima poput NWM?
Ima veze sa punokrvnim rpg-om kao što je NWN isto kao i fable, enclave, devil may cry, diablo serijal, titans quest, dungeon siege... s tim što je sama igra kao igra milion puta do neuporedivo bolja od svih prethodnih zajedno! Mogu reći da se ovde samo DMC izdvaja kao konceptualno dopadljiva igra...

Ja celo vreme upravo i govorim da danas više skoro da i ne postoji pravih rpg-ova i da su uglavnom sve mešavine h&s ustaljenog koncepta sa elementima neke vrste budženja lika, čisto da se može reći da igra ima "rpg elemente".
Mass Effect, naročito drugi deo, spada u ovu drugu grupu ali igra je izuzetno dobra i izdvaja se iz mora sličnih, kakve danas samo i postoje, drugim rečima, predstavlja jedno od najboljih ostvarenja novoformirane definicije rpg-a i niko je i ne poredi sa čistokrvnim rpg-ovima, već samo spominje kao jednu od najboljih danas...
BTW, HG:L jeste šit! :D
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.543
Rezultat reagovanja
2.182
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
ma kakve novoformirane definicije RPG-a? :) RPG ima pod-zanrove i to je to. Naveo sam ME2 namerno zbog toga sto je skroz dumbed-down verzija ME1, koji je imao i inventar, vozila i sta sve ne. Imao si da biras krsh oruzja i armora za clanove tima, imao si da kupujes/prodajes stvari isl. Ukratko receno, imao si IZBORA i mnogo vise RP elemenata.
Ja sam nekako po svom nahodjenju podelio igre po pod-zanrovima. Ne svidja se svakom fable/enclave tip igre iako mu se recimo svidja baldur's gate i nwm. Meni se recimo skoro sve svidja iz pod zanrova, pitanje je kad mi sta pase da odigram dok mi je recimo baldur's gate smorcina teska :d Dragon Age sa druge strane mi je odlican, bas zato sto nije tolko spor i tolko zakomplikovan ko BG. Naravno to je stvar ukusa.
 
M

Misko78

Guest
Čistokrvni rpg-ovi su oni koji se zasnivaju na ad&d pravilima ali danas je takvih veoma malo... ako ne i nikako!
Nemoj da se ljutiš ali ovo je jedna veoma površna i netačna konstatcija. AD&D je jedan mrtvi loši sistem koji je poslednji put upotrebljen u Balduru i Ajsvind Dejlu što se tiče CRPG_ova za PnP igrače je za zaobilaženje (sačuvaj me bože THAC0 sistema). Potpuno glup sistem, DnD D20 je prilično bolji ali je i dalje nefikasan i glupo koncipiran. WOTC_u jedino tgreba odati priznanje na kreiranju svetova ostalo je u svakom drugo D10, D20 i D100 sistemu mnogo bolje rešeno. Npr. Masquerade je jedan fantastičan sistem, rolemaster takođe optpuno ispred DnD D20 sistema.
 

Markidjani

Newcomer
Učlanjen(a)
06.10.2010.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Q6600 2.8ghz CL212+
Motherboard:
Asus P5QL-E
RAM:
Kingston HyperX 8gb 800
VGA & cooler:
Palit 9800GT Zalman
Display:
ViewSonic vx2250wm-LED
HDD:
RAID0 2x320GB WD sata
Sound:
X-fi Music
Case:
WingRS
PSU:
TT 550W
Optical drives:
Samsung WriteMaster
Mice & keyboard:
Logitech RX1000, UltraX
Internet:
SBB 8mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 Ultimate
ma kakve novoformirane definicije RPG-a? :) RPG ima pod-zanrove i to je to. Naveo sam ME2 namerno zbog toga sto je skroz dumbed-down verzija ME1, koji je imao i inventar, vozila i sta sve ne. Imao si da biras krsh oruzja i armora za clanove tima, imao si da kupujes/prodajes stvari isl. Ukratko receno, imao si IZBORA i mnogo vise RP elemenata.
Ja sam nekako po svom nahodjenju podelio igre po pod-zanrovima. Ne svidja se svakom fable/enclave tip igre iako mu se recimo svidja baldur's gate i nwm. Meni se recimo skoro sve svidja iz pod zanrova, pitanje je kad mi sta pase da odigram dok mi je recimo baldur's gate smorcina teska :d Dragon Age sa druge strane mi je odlican, bas zato sto nije tolko spor i tolko zakomplikovan ko BG. Naravno to je stvar ukusa.
Necu da zalazim u ukuse, i necu debate, ali po onome sto si napisao u prvom pasusu, ocigledno nisi (dovoljno) igrao ME2. ME2 nije dumbed-down, IMA inventar, IMA vozila, ima dosta oruzja i opreme, i vecina je ludja nego u ME1 (ja sam nastavio sa pozicijom iz ME1). Ima i trgovinu, vise galaksija, itd. Ja licno ne volim voznju u tom serijalu, ali ona JESTE tu. Nema je mnogo, ali tu je. ME2 je jedna od retkih igara gde je drugi deo jako dobro nastavljen posle prvog. Stanje u svemiru se dosta promenilo posle dogadjaja u ME1 (logicno), ali ima isti duh.

p.s. pridruzujem se svima kojima su HL:L, Dungeon Siege, i slicne shit igre. Ali Baldur je Baldur... ;) Meni licno smeta sto se masa lozila toliko na Diablo, ali sta ces, ukusi su razliciti... I jos jedna stvar, niko nije rekao da je NWN kao ME, to su samo pomenute igre na rpg spisku. Covek je pitao za preporuke, dali smo mu :D
 

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Ja se ovde nekako vise slazem sa graphom i kapiram sta covek hoce da kaze;)Meni se licno mass effect nije svideo(probao sam ga) i nije me drzao a da je kvalitetna igra jeste, tu nema sta.Sto se tice mog ukusa ja volim rpg igre koje imaju pogled odozgo(znaci ne fps) i koje imaju izobilje itema,skillova,sklapanja oruzija itd.Iako smatram da je fallout2 najbolja igra koju sam ikad igrao(neprespavane noci,bezanje sa casova,fallout3 mi se nikako nije svideo i nije me drzao:(Moguce da je problem u tome sto ja volim pucacine da budu ciste pucacine a rpg kao sto sam vec naveo;)Vidim da si napljuvao titan quest al moras priznati da je i dan danas jedna od najboljih cop-lan igara koje mogu pruziti endless zabavu.Evo ja sam je stavio kod mene u igraonici(ekspanziju) i klinci se loze ko ludi,igraju celu noc coperative mode;)
 
Poslednja izmena:

Kerrigan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.11.2009.
Poruka
1.007
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i7 3770K @ CM Seidon 240M
Motherboard:
Gigabyte Z68X-UD7-B3
RAM:
16GB Corsair Vengeance
VGA & cooler:
Titan
Display:
3x Dell U2311H @ nVidia Surround
HDD:
Intel 520 240GB/Kingston V (G2) SSD 128gb/Western Digital Blue 500gb/640gb/2TB@ Scythe Himuro
Sound:
E-MU 1212M @ Wharfdale Diamond 10.1/Harman Kardon HK-6500
Case:
CoolerMaster Cosmos II
PSU:
Corsair TX750
Optical drives:
LiteOn Ez-Dub external
Mice & keyboard:
Corsair Vengeance K90,Logitech DiNovo Edge (backup :P),Logitech MX Air/G500/G9x
Internet:
20mb Fiber Optic
OS & Browser:
Windows 7 64bit

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Oblivion je sve samo ne kratka igra. Ako se prati samo glavna priča igra može da se završi za dvadesetak sati, što je prosečna dužina današnjih igara. Ako instaliramo sve ekspanzije i ako igramo sporedne misije, ova igra postaje stvarno dugačka i sa dvadesetak sati raste na preko sto sati.
Zamolio bih da ne počinjemo raspravu da li je Oblivion RPG ili nije.

Još jednom bih ponovio da svi ljubitelji RPG-a trebaju da probaju Chrono Trigger. Po meni to je jedna od najboljih igara svih vremena. Ok veravatno se mnogi neće sloćiti samnom, ali garantujem da će se svima svideti igra.
Evo šta neki misle o njoj.
http://www.gamespot.com/snes/rpg/chronotrigger/review.html

Napomenuo bih još da je igra stara 15god, a da i danas drži pažnju bolje od ostalih.
 
M

Misko78

Guest
Zamolio bih da ne počinjemo raspravu da li je Oblivion RPG ili nije.
Pa tu nema rasprave Oblajvion jeste punokrvi RPG rasprava treba da ide u smeru samog kvaliteta te igre.

Takođe vidim da vas je dosta a niko živi se sem Darkada nije prijavio u grupu. Igranje PnP RPG_ova je daleko zanimljivije od ovih igara na kompu, hajde da probate ako već niste.
 

rAMA

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
412
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 2500k + Hyper 212 Plus
Motherboard:
Asus P8P67
RAM:
2x4GB 1600MHz Exceleram Rippler
VGA & cooler:
GTX770 MSI GAMING 2GB
Display:
Samsung P2770H + LG LF2510 32"
HDD:
SSD SATA3 128GB Samsung 830 Series + WD6400AAKS + + 1.5TB Samsung EcoGreen F2
Sound:
Sound Blaster Z; Altec Lansing 5100; Sennheiser HD 205
Case:
Fractal Design Define XL Titanium Grey
PSU:
Enermax Pro82+ 625W
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder
Internet:
Telekom ADSL 6Mbit
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
PS3
Oblivion je sve samo ne kratka igra. Ako se prati samo glavna priča igra može da se završi za dvadesetak sati, što je prosečna dužina današnjih igara. Ako instaliramo sve ekspanzije i ako igramo sporedne misije, ova igra postaje stvarno dugačka i sa dvadesetak sati raste na preko sto sati.
Moja cura je imala preko 200 sati u Oblivionu. :d

Inače svakom ko ima mogućnosti da se dokopa PS3 i ima hrpu živaca savetujem da odigra Demon's Souls, nešto bolje po meni se nije pojavilo zadnjih par godina :)
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Ok, da ne bi širili priču o tome koji rpg je čistokrvni a koji ne i koji rpg ima veze sa nekim drugim... dovoljno je da zaključimo da svi imamo svoja mišljenja.
Malo sam prelistavao svoja iskustva sa rpg-ovima i postoji nešto što niko od nas nije pokušao da objasni - šta u stvari znači izraz "role playing game"?
Ako nisam pogrešno skontao, neki od vas izričito smatraju da je rpg igra u kojoj je glavna preokupacija skupljanje inventara i budženje lika?! Naravno, postoje i takvi a začetnik je Diablo i onda milion kopija istog - TQ, DS itd. kao najpopularniji (daleko od toga da igre nisu zarazne ali za mene to nije to). Bar ovaj aspekt posmatranja rpg-ova i stvara ovoliku pometnju jer se iz njega rodilo mnogo drugih podelemenata rpg-ova.
Iz ovog možemo da zaključimo da je i CoD od Modern Warfare-a rpg, da je i NfS od Undergrounda rpg i da je Warhammer 40K od DoW2 rpg iako svi vrlo dobro znamo da je CoD čistokrvna pucačina, da je NfS čistokrvna arkada/simulacija vožnje i da je Warhammer 40K čistokrvna strategija!

Ne znam za ostale ali za mene, rpg (dobar rpg) znači ulaženje u svet igre i preuzimanje glavne uloge na način na koji to meni neće biti dosadno! Da postoji "sila" u igri koja će me držati zakucanim za ekran dokle god ne podvirim pod svaki kamen bez obzira da li imao inventar ili ne! Da mogu da provedem sate samo u komuniciranju sa članovima tima i npc-ovima i dam i ne bude dosadno, da igra ima interesantnu ne samo glavnu priču već i sve pod quest-ove... Za mene je to bio NWN! RPG treba da prikaže kakvi smo mi u stvari i to su uspjeli sa nelinearnim storyline-ovima - npr. ukoliko aktiviram a bomb u selu na početku fallout-a 3, to sam uradio iz razloga što bih to isto uradio i u stvarnim životu! U h&s rpg-ovima toga nema! Nema dubine...

Mass Effect je evolutivni napredak istog inteziteta ali na potpuno drugačiji način! Zadnja misija u dvojci mi je nešto najbolje što sam odavno igrao bez obzira na žanr!
Ovo je moje mišljenje - ostali imaju pravo da se ne slože :D
Izvinjenje na dugom postu :wave:
 
M

Misko78

Guest
RPG treba da prikaže kakvi smo mi u stvari i to su uspjeli sa nelinearnim storyline-ovima - npr. ukoliko aktiviram a bomb u selu na početku fallout-a 3, to sam uradio iz razloga što bih to isto uradio i u stvarnim životu!
Upravo suprotno tome što ti misliš, Role Playing je gluma lika koji ti je zapao izborom Game Mastera ili tvojim bacanjem kocikica, izbrom trejtova, skilova i sl. Poenta roleplaya je da ako izbacaš lika koji je glup kao noć da ga što vernije preneseš u svet igre, da se ponašaš u skladu sa izabranim-nametnutim alajmentom i fizičkim predispozicijama. Gluma a ne prebacivanje sopstvene ličnosti u svet igre, to je suština i srž. Odigrajte nekada PnP FRP/RPG i sve će vam biti kristalno jasno.

Mass Effect serijal je jedan interkativni film, vrlo sam uživao igrajući ga i nisam mogao da se odvojim dok nisam završio ali ipak to je bila jedna "vožnja po šinama."
 
Poslednja izmena od urednika:

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
^^Slazem se;)
 
Vrh