• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

RNIDS anketa o ćiriličnom domenu Srbije

stoske

NC Magazin
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
858
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Dell Studio 1737 - P8400
Motherboard:
Dell
RAM:
4GB
VGA & cooler:
ATi 3650 256 RAM
Display:
17" 1440x900
HDD:
1TB
Sound:
Integrisani HD Audio
Optical drives:
BluRay burner Slot-In
Mice & keyboard:
Dell
Internet:
Kablovski
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Other:
2Mpx camera


Početkom godine Registar nacionalnog Internet domena Srbije (RNIDS) započeo je proceduru za dobijanje lokalizovanog domena najvišeg nivoa koji treba da predstavlja Srbiju na internetu. Prva faza u ovom procesu se sastojala od organizovanje javne rasprave. Javna rasprava je trebalo da upozna internet zajednicu šta predstavlja uvođenje lokalizovanog (u našem slučaju ćiriličkog) domena.

Opširnije: http://www.ncmagazin.rs/gedzeti/internet/1302-rnids-anketa-o-irilinom-domenu-srbije.html
 

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
Po mom mišljenju su ti lokalizovani domeni apsolutna glupost.
Zamisli da menjam tastaturu da bih otkucao njnjnj... Zatim će postojati problem prilikom kucanja takvih adresa na mobilnim telefonima. Mislim to mi sve deluje kao cimanje oko gluposti koje će biti manje funkcionalne od postojećeg rešenja, a ima mnogo bitnijih problema da se reši...
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
^
slažem se u potpunosti
ˇ
 

blackmore1911

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruka
5.025
Rezultat reagovanja
2.401
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
BLAIDD DRWG
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-7700K [DE-LIDDED] @ 4.9GHz w/ EKWB EK-Supremacy Evo Elite Edition
Motherboard:
Asus PRIME Z270-A
RAM:
Kingston HyperX Predator Black 16GB (2x8GB) 3466MHz DDR4 CL16
VGA & cooler:
Inno3D GeForce GTX1080 Twin X2 HerculeZ 8GB GDDR5X
Display:
Alienware AW2518HF [240Hz] × LG 24GM79G [144Hz]
HDD:
Samsung 850 EVO 2.5" 250GB × Western Digital RED 1TB
Sound:
FiiO K5 Pro + beyerdynamic Custom Studio & Sennheiser HD515
Case:
Lian Li PC-O11 Dynamic DW w/ 3 x Corsair LL120 × Phobya G-Changer v.2 280/60mm w/ 2 x Corsair ML140
PSU:
Seasonic FOCUS Plus Series SSR-750FX 750W 80+ Gold
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Elite @ SteelSeries QCK Heavy × Razer Huntsman Elite
Internet:
SBB 300/30 Mbps
OS & Browser:
Windows 11 & Opera GX
Other:
iPhone 15 Pro Max 256 GB Midnight Green, EK-XTOP Revo D5 × EK-RES X3 250, Mayhems Ultra Clear Tubing
Slazhem se sa BigJoe , ja mislim da Bugari i Rusi imaju takav sistem , potpuno nepraktichno :/
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Samo čekam kad se sad jave oni domaći Egipćani i zatraže domen sa hijeroglifima. Štaviše, nosim se mišlju da ja izjavim da sam Egipćanin i zatražim hijeroglife za home page. Zaista zašto samo ćirilica? Ima državljana Srbije koji su Jevreji, Jermeni, Arapi... Po čemu oni nemaju pravo na domen na svom nacionalnom pismu? Nisu li po našem Ustavu svi jednakopravni? Potpuno nepotrebna stvar koja će, uz opisane tehničke teškoće, provocirati političke rasprave koje nam uopšte ne trebaju. Pogledajte na šta liči diskusija o tome na SK forumu (i još modovi brišu, da ne brišu ono bi bilo kao Stormfront).
 
Poslednja izmena:

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Прво и основно, нема потребе да мењаш тастатуру да би могао да откуцаш њњњ.
Друго, према Уставу Реп. Србије, Република Србија је држава српског народа и свих грађана који у њој живе. У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћирилично писмо.

Вероватно није практично, нити би било лакше за коришћење... али, мени се допада.
Додуше, требало је почети са избацивање латинице са свих табли по Србији, осим тамо где је потребно двојезичност, нпр саобраћајни знаци(користити енглески а не латиницу). Натерати Мек, Кока-Колу и остале да своје називе преведу на ћирилицу, као што је то у Русији.
Но... то је само моје мишљење...
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ima državljana Srbije koji su Jevreji, Jermeni, Arapi... Po čemu oni nemaju pravo na domen na svom nacionalnom pismu?
Sigurno da imaju pravo na domene na svom nacionalnom pismu, ne verujem da im neko to negira ;) S tim što su za to zadužene njihove matične države (moja pretpostavka).

E, sad, ima li smisla ovaj ćirilični domen Srbije? Po mom mišljenju - nema! To je samo gubljenje vremena i rasipanje energije. Iskreno, mene nervira što se neki značajniji programi (Firefox, npr) prevode samo na srpsku ćirilicu, ne i na srpsku latinicu. Takođe, idu mi na nerve i sobraćajni znaci na oba pisma - znatno su nepregledniji.

Iako pišem ćirilicom, smatram da je vreme za ono što je Rumunija uradila pre 100 godina (prelazak sa ćirilice na latinicu), ali i za to da crkva pređe na kalendar koji je sama predložila, i da se polako "poravnjamo" sa ostatkom Evrope.
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Sigurno da imaju pravo na domene na svom nacionalnom pismu, ne verujem da im neko to negira ;) S tim što su za to zadužene njihove matične države (moja pretpostavka).
Imaju samo jednu matičnu državu, onu čiji su državljani, i ta država se zove Srbija. Čim to zaboravimo, u problemu smo.
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Imaju samo jednu matičnu državu, onu čiji su državljani, i ta država se zove Srbija.
Siguran sam da Nemačka neće gurati usvajanje turskih domena, da Francuska ne radi ništa po pitanju arapskih domena, da Rumunija i Slovačka ne promovišu mađarske domene itd.

Jednostavno, besmisleno je očekivati da bilo koja država traži usvajanje domena, koji nisu na njenom zvaničnom pismu i/ili jeziku. To nije uskraćivanje nikakvih prava.
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Francuska nije pokrenula inicijativu za uvođenje domena na nekom posebnom francuskom pismu (npr. sa znacima koji imaju cedilju), kao što ni Nemačka ne traži da se usvoje domeni sa specifičnim znacima nemačkog pisma (a ponajmanje traži da se uvede gotica). A mi u Srbiji stalno čačkamo mečku i sebi stvaramo probleme koji nam uopšte nisu potrebni. I kad nam se ti problemi posle olupaju o glavu, onda nam kriva svetska zavera. Ja upozoravan na vreme, da ne bude posle "nismo znali".
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
kao što ni Nemačka ne traži da se usvoje domeni sa specifičnim znacima nemačkog pisma (a ponajmanje traži da se uvede gotica)
U Nemačkoj je moguće registrovati Internet adrese sa nemačkim slovima (umlautima, npr. müller.de). Gotica je staro nemačko pismo, koje se više ne koristi, ali čija su slova manje-više kao drugačiji font, ne suštinski različito pismo.

U svakom slučaju, Rusi i Bugari su nas pretekli po pitanju ćiriličnih domena ;) A uskoro će postojati i domeni na kineskom, arapskom i možda nekim drugim pismima. Da li je to potrebno? Hm, to je diskutabilno, ali verujem da u svakom slučaju ne smeta. Takođe, u zemljama gde je jedno pismo glavno (a da to nije latinica), verujem da ovo može koristiti onima koji ne znaju ni jedan strani jezik.

"ICANN, the governing body of domain names, says it will test out web addresses using Arabic, Persian, Russian, Hindi, Greek, Korean, Hebrew, Japanese, Tamil and both simplified and traditional Chinese."
http://gizmodo.com/310151/icann-testing-domain-names-in-chinese-cyrillic-arabic-and-other-alphabets

"That means, for example, that web surfers in Russia, Belarus, Ukraine, and Central Asia will be able to call up Internet pages with addresses that are written entirely in the Cyrillic alphabet.
Iranians, Afghans, and web surfers across the Middle East will be able to find and create Internet page addresses using only Arabic or Persian characters. Other Asians will be able to surf the Internet in Korean, Japanese, Chinese, Hindi -- even in Tamil."
http://www.rferl.org/content/Internet_Expected_To_Be_Internationalized_With_Addresses_In_Cyrillic_Arabic_Chinese/1864073.html

"An internationalized domain name (IDN) is an Internet domain name that contains at least one label that is displayed in software applications, in whole or in part, in a language-specific script or alphabet, such as Chinese, Russian or the Latin-based languages with diacritics, such as French."
http://en.wikipedia.org/wiki/Internationalized_domain_name
 

blackmore1911

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruka
5.025
Rezultat reagovanja
2.401
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
BLAIDD DRWG
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-7700K [DE-LIDDED] @ 4.9GHz w/ EKWB EK-Supremacy Evo Elite Edition
Motherboard:
Asus PRIME Z270-A
RAM:
Kingston HyperX Predator Black 16GB (2x8GB) 3466MHz DDR4 CL16
VGA & cooler:
Inno3D GeForce GTX1080 Twin X2 HerculeZ 8GB GDDR5X
Display:
Alienware AW2518HF [240Hz] × LG 24GM79G [144Hz]
HDD:
Samsung 850 EVO 2.5" 250GB × Western Digital RED 1TB
Sound:
FiiO K5 Pro + beyerdynamic Custom Studio & Sennheiser HD515
Case:
Lian Li PC-O11 Dynamic DW w/ 3 x Corsair LL120 × Phobya G-Changer v.2 280/60mm w/ 2 x Corsair ML140
PSU:
Seasonic FOCUS Plus Series SSR-750FX 750W 80+ Gold
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Elite @ SteelSeries QCK Heavy × Razer Huntsman Elite
Internet:
SBB 300/30 Mbps
OS & Browser:
Windows 11 & Opera GX
Other:
iPhone 15 Pro Max 256 GB Midnight Green, EK-XTOP Revo D5 × EK-RES X3 250, Mayhems Ultra Clear Tubing
Josh neshto , sta ce njnjnj znachiti kog djavola? Www bar ima nekog smisla , njnjnj nikako.
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Svasta cu jos da vidim u ovoj zemlji Srbiji. Ovoga sa slike ni crkva nije priznala, a mi brze bolje da ga uvedemo na net. Sta ce jadni kinezi kada imaju stotone kantona i dijalekata i svi su priznati u drzavi Kini, ili Kanadjani koji imaju zvanican i engleski i francuski :nuts:
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@ZoNi

Pre svega, ovo što se sad radi je obična budževina, predviđeno je da se u budućnosti Unicode koristi, ovo sad to nije.

Kao što sam rekao, mi uživamo da čačkamo mečku, a kad nam mečka zaigra pred vratima onda su nam svi drugi krivi, samo mi nismo. Neka uvedu i domen na glagoljici, ja ti kažem da će to stvoriti još jedan politički problem u Srbiji (malo ih imamo, pa ajd da svaki dan stvorimo neki novi) i ja u tome ne želim da učestvujem.

Over&out.
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Wiz, ne razumem o čemu pričaš.

EDIT: ja glasao tamo i predložio jedino smisleno rešenje (po mom mišljenju, naravno): .срб
 
Poslednja izmena:

blackmore1911

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruka
5.025
Rezultat reagovanja
2.401
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
BLAIDD DRWG
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-7700K [DE-LIDDED] @ 4.9GHz w/ EKWB EK-Supremacy Evo Elite Edition
Motherboard:
Asus PRIME Z270-A
RAM:
Kingston HyperX Predator Black 16GB (2x8GB) 3466MHz DDR4 CL16
VGA & cooler:
Inno3D GeForce GTX1080 Twin X2 HerculeZ 8GB GDDR5X
Display:
Alienware AW2518HF [240Hz] × LG 24GM79G [144Hz]
HDD:
Samsung 850 EVO 2.5" 250GB × Western Digital RED 1TB
Sound:
FiiO K5 Pro + beyerdynamic Custom Studio & Sennheiser HD515
Case:
Lian Li PC-O11 Dynamic DW w/ 3 x Corsair LL120 × Phobya G-Changer v.2 280/60mm w/ 2 x Corsair ML140
PSU:
Seasonic FOCUS Plus Series SSR-750FX 750W 80+ Gold
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Elite @ SteelSeries QCK Heavy × Razer Huntsman Elite
Internet:
SBB 300/30 Mbps
OS & Browser:
Windows 11 & Opera GX
Other:
iPhone 15 Pro Max 256 GB Midnight Green, EK-XTOP Revo D5 × EK-RES X3 250, Mayhems Ultra Clear Tubing

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
neće biti ni њњњ ni ввв, već:
Kod:
шпм -ШирокоПојаснаМрежа
шалим се, наравно
 

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
@ays

Zamisli situaciju da ti prijatelj iz neke države koja kao mi uvodi nepotrebno kaže poseti naš sajt koji ima domen otkucan njihovim slovima. Npr. arapski domen i objasnimi kako ćeš otkucati isti?
To što mi znamo ćirilicu ne znači da će neko iz drugih zenalja znati da otkuca lokalizovani domen iz Srbije...
Na stranu što je apsolutno nepraktično koirstiti ćirilične domene jer sad kad kažeš nekom poseti moj sajt ako nemaš vizitku biće glupih podpitanja...
Inače kad pišem nešto ručno koristim isključivo ćirilicu, osim kada je neophodno koristiti latinicu, ali ista ovde nema nikakvog smisla.
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
To što mi znamo ćirilicu ne znači da će neko iz drugih zenalja znati da otkuca lokalizovani domen iz Srbije
Očigledna namena ovakvih domena je striktno lokalna, tj. za one koji znaju te jezike.

S druge strane, svi ti domeni će moći da se kucaju i latinicom (samo što će u tom slučaju izgledati bitno drugačije ;) npr .бг bi latinicom bilo predstavljeno kao .xn--90ae)
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@ays

Zamisli situaciju da ti prijatelj iz neke države koja kao mi uvodi nepotrebno kaže poseti naš sajt koji ima domen otkucan njihovim slovima. Npr. arapski domen i objasnimi kako ćeš otkucati isti?
To što mi znamo ćirilicu ne znači da će neko iz drugih zenalja znati da otkuca lokalizovani domen iz Srbije...
Na stranu što je apsolutno nepraktično koirstiti ćirilične domene jer sad kad kažeš nekom poseti moj sajt ako nemaš vizitku biće glupih podpitanja...
Inače kad pišem nešto ručno koristim isključivo ćirilicu, osim kada je neophodno koristiti latinicu, ali ista ovde nema nikakvog smisla.
Мислим, нисам 100% сигуран, да су сви такви сајтови двојезични, тачније да можеш да им приступиш и куцањем www и ввв(или како год већ буде), односно уносом ћириличног - алфабетног назива домена.
Ја такође сматрам да нема смисла да енглески постане официјални језик целог света... из неколико разлога а на првом месту је чињеница да највише земаља света користи шпански као званични језик а и матерњи. Нисам у потпуности сигуран али мислим да и највећи број људи прича управо тим језиком. Ах да... и лакши је за учење/употребу од енглеског.
 
M

Misko78

Guest
Potpuno podržavam otvaranje domena zbog širine i očuvanja jezika i pisma, iako ga verovatno nikada neću koristiti. Ćirilicu uopšte ne korisitm na netu pošto je po mom mišljenju prilično besmisleno, dok npr. isključivo pišem ćirilicom u svim ostalim situcijama (digitalna dokumenta, "analogno" pisanje...)
 
Poslednja izmena od urednika:

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
из неколико разлога а на првом месту је чињеница да највише земаља света користи шпански као званични језик а и матерњи. Нисам у потпуности сигуран али мислим да и највећи број људи прича управо тим језиком. Ах да... и лакши је за учење/употребу од енглеског.
Bez želje da te lično uvredim, smatram da je ovo besmislen razlog ;)

Najviše ljudi priča mandarinskim kineskim jezikom; španski je zvanični jezik u 21 državi, engleski je zvanični u 53 države; francuski u 29, arapski u 25. Znači, španski jeste u samom vrhu, ali ni po čemu nije na vrhu ;)

S druge strane, siguran sam da prosečnom Indusu ili Kinezu španski nije baš mnogo lakši za učenje nego engleski :)

Naravno, sve ovo nema nikakve veze sa uvođenjem ćiriličnih domena.
 

Oki

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.867
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Slazem se i uvodjenje cirilicnih domena takodje nemaju nikakve veze za postojanjem, jer njihovo postojanje je najblaze receno - besmisleno.

:wave:
 
Vrh