• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Radeon R9 270 overclocking tips&tricks

goldi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
265
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Case:
m
Nekad davno sam cepao 5750 da vidim OC potencijal... Sa mem na def.sam uspeo podići GPU na 960MHz. Sa overklokovanom memorijom, GPU nije hteo iznad 920MHz.
Razlika u bench programima je naravno bila u korist većeg GPU-a, ako sam memoriju mnogo više overklokovao (u MHz) od GPU-a....

Sent using voodoo magic :)
Na koliko si klokno memoriju pa ti je 40mhz za gpu dalo vecu prednost.
Mislim da 100mhz za memoriju (400mhz ako je ddr5) nosi kao 40mhz gpu u globalu mada opet zavisi od bench programa igre/testa sirine magistrale na karti itd.

Ispade sad po vasem memoriju drzat na def. a zatezat gpu do maksimuma jer to boze kad se zategne memorija Gpu- ne moze da ima dobar oc potencijal tj. manji je nego kad je memorija na def.
 

goldi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
265
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Case:
m
Sa pojavom nove generacije AMD Radeon R9 270 serije, dobili smo prilicno dobre graficke karte sa relativno dobrim performansama i malom potrosnjom.

Ove graficke karte imaju TDP iliti potrosnju od 150W. Razlog tome je koriscenje jednog PCI-e molex konektora za napajanje (75W) koji ovim grafickim kartama u kombinaciji sa PCI-e slotom daje ukupnih 150W struje.

Ovo "malo" ogranicenje sa sobom nosi za posledicu nesto manji overklok potencijal, jer sama karta je na ivici deklarisane potrosnje, pa svakako ne mozete preterati sa overklokom.

GPU na R9 270 kartama je potpuno isti kao na R9 270X, ali je razlika u potrosnji gde je 270X deklarian na 180W TDP-a i shodno tome ima 2x6pin PCI-e konektore, pa ima vise struje na raspolaganju i eventualno veci OC potencijal.


Shodno konfiguraciji Radeon R9 270 mozete primeniti mali trik ako zelite da overklokujete graficku kartu i postignete bolje rezultate i vise frejmova.

Overklok GPU-a i memorije svakako donosi veci potencijal, ali ove graficke karte mozete klokovati na dva nacina.

Jedan je standardni, gde cete overklokovati maksimalno GPU i memoriju, i dobiti odredjene rezultate.

Primer overkloka GPU-a i memorije:





http://postimg.org/image/ju5nvk85f/full/


Dakle, GPU radi na 1160MHz, memorija na 1515MHz.

Ovo je maskimalni klok za GPU, obzirom da je i memorija overklokovana. Overklok memorije takodje sa sobom nosi vecu potrosnju, ali je mraginalna vrednost klokovanja memorije daleko manje manje skalabilna od samog klokovanja GPU-a klok za klok.


Primer overkloka samo GPU-a:




http://postimg.org/image/fz6v6qedf/full/


Ovde mozete videti da je overklokovan samo GPU na 1190MHz, dok je memorija ostala na fabrickim vrednostima.
Najzanimljivija stvar je da overklok potencijal samog GPU-a u slucaju gde nemate na raspolaganju "visak" struje donekle zavistan od overkloka memorije.

Onda imamo situaciju gde je overklok GPU-a bez overkloka memorije povecan za 30MHz, a dobijamo skoro iste rezultate. Takt memorije je ostao isti, a u slucaju prvog primera je povecan za 115MHz (660MHz) efektivno.


Zakljucak - dodatnih 30MHz overkloka na R9 270 grafickoj karti donosi prakticno iste performanse u odnosu na overklok obe stavke.

30MHz za GPU vs dodatnih 660MHz za memoriju.

Ako dostignete overklok granicu podizuci vrednosti za GPU i memoriju, spustite memoriju i krenite dalje sa oveklokom GPU-a. Nakon dostignute stabilne vrednosti za GPU, mozete pokusati sa par dodatnih MHz za memoriju.


Srecno overklokovanje. :)


:sekira:
Moram da se vratim na ovaj prvi post koji je donio veliku zabunu a vjerovatno nije niko primjetio da li je lapsus ili jednostavna matematika sacekacemo autora teme.
Postavljam pitanje od kad je 115mhz za gpu (660 efektivni)?
u prvom postu 2 puta je napisao isto opet kazem da li je matematika ili lapsus ne znam ali ovo mjenja kompletnu dalju diskusiju nije 660 nego 460mhz sto automatski dovodi do moje tvrdnje kako je oko 40mhz za gpu blizu ili jednako 400mhz za memoriju opet zavisi od testa i igre ali to je to.

Drugi put pazi na casovima matematike :wave:
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Da se ne prepucavamo u nedogled.
Goldi, pogledaj bazu igara na PCAXE portalu i reci koja od igara može da ima prednost od većeg takta memorije u odnosu na GPU. Verujem da će FantomX izaći u susret i provrteti kada bude imao vremena.
 

goldi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
265
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Case:
m
Da se ne prepucavamo u nedogled.
Goldi, pogledaj bazu igara na PCAXE portalu i reci koja od igara može da ima prednost od većeg takta memorije u odnosu na GPU. Verujem da će FantomX izaći u susret i provrteti kada bude imao vremena.
Nije care prepucavanje nego kazem da prvi post mjenja kompletnu diskusiju 115mhz nije efektivni 660mhz kako on tvrdi nego 460 da je klokno memoriju za 660mhz dobio bi veci rezultat nego sa gpu-om 30mhz kapiras.

Sto se tice igri metro ima korist od brze memorije pogotovo sa Nv kartama tipa GTX660ti koja zbog uske magistrale OC memorije dobije znacajno bolji rezultat.
Opet se ne moze generalizovati AMD kartama i ne znaci puno OC memorije zbog sire magistrale sve to ima uticaj zato i tvrdim da se ovo sto je on pokusao da dokaze u postu broj#1 ne pije vodu i ne moze se generalizovati za sve karte.
Ja sam samo to tvrdio nista vise a pogotovo ovaj lapsus koji je napravio sa matematikom to vec cjelu diskusiju mjenja.
BF3 isto ima koristi od brze memorije, ali ne znam koliko je pouzdan test i kako ga PC axe radi posto nema In game benchmark jer se ovde radi o stvarima totalno ne bitnim tipa pola fpsa opet kazem totalno ne bitna stvar, ali eto krenula je diskusija....
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Fantome, ajde kada budeš imao vremena provrti BF3 i podeli rezultate sa nama.
Hvala.
 

goldi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
265
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Case:
m
http://www.hardocp.com/article/2012/08/21/galaxy_geforce_gtx_660_ti_gc_3gb_overclocking_review/2#.UqCL48TuJIE

Ima ovde detaljno istestirano koliko utice gpu koliko memorija na rezultat i na kraju koliko zajedno, jednostavno na pomenutoj GTX660ti karti Oc memorije daje drasticno bolji skor od OC gpu-a, a kao sto u zakljucku pise najbolje je kad se OC zajedno.

Vjerujem da istestira i 3dmark sa 660mhz za memoriju da bi dobio veci skor, jednostavno napravio je lapsus (matematicka greska) i nastavio je sa svojom tvrdnjom vjerovatno i sam zacudjen rezultatom (nesvjesnim).
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
Previse sam zauzet drugim grafickim kartama, neka zlatani izvrti, ionako ne citam sta pise, neka pokaze u praksi, teorije na pcaxe ne prolaze... Lapsus sam napravio, ali je poenta recena i prikazana.

:wave:

Sent from 「μ「「μ
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Taj dinamički overklok i nije baš nešo reprezentativan primer. Najbolji primer bi bila karta gde je takt GPU-a zakucan za jednu vrednost.

Fantome, znam da si zauzet, pa sam zato rekao kad budeš imao vremena. Neka bude za 10, 15, 30... dana, ali uradi meni za ljubav :d
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Nekad davno sam cepao 5750 da vidim OC potencijal... Sa mem na def.sam uspeo podići GPU na 960MHz. Sa overklokovanom memorijom, GPU nije hteo iznad 920MHz.
Razlika u bench programima je naravno bila u korist većeg GPU-a, ako sam memoriju mnogo više overklokovao (u MHz) od GPU-a....

Sent using voodoo magic :)
Drugaru sam nedavno klokovao karticu (baš 5750) i isti slučaj, ako jako zategnem memoriju ne mogu da navučem GPU toliko dobro kao kad je mem bila na defaultu.
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
Taj dinamički overklok i nije baš nešo reprezentativan primer. Najbolji primer bi bila karta gde je takt GPU-a zakucan za jednu vrednost.

Fantome, znam da si zauzet, pa sam zato rekao kad budeš imao vremena. Neka bude za 10, 15, 30... dana, ali uradi meni za ljubav :d

Sve za tvoju ljubav, no ako i uradim bice nesto gde pise rezultat, tipa crysis 2 sa sve gpu-z prozorcicima...

Samo zlatani da izvrti integrusu pa da vidimo. Rekao bih da je momak jako strucan na polju GPU tehnologije.

Moze i da nam objasni recimo zasto je skaliranje gpu-a i memorije drugacije i kakve su to razlike, kako gpu baca (pravi) sliku i kako mu memorija pomaze u tome... Mora dobro da "podmaze" da bi dobio znanje za dz...


Sent from 「μ「「μ
 

goldi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
265
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Case:
m
Posto covjek kaze da ne cita moje postove nemamo sta dalje diskutovati, prizna da mu matematika nije jaca strana (mada se ovo uci jos u osnovnoj skoli :D) a i dalje tvrdi da je dokazao poentu, LooooLLiska :D nema se sta dalje pricati svjestan da nije u pravu, ali nece da prizna jbg tako je to - ja priznam kad pogresim, sreca pa nismo svi isti :P

115x4 FANTO - odogovor = 660 uciteljica - sjedi 1 (slovima jedan) :D
 
Poslednja izmena:

Dexter013

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruka
5.685
Rezultat reagovanja
332
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dark Knight
CPU & cooler:
Ryzen 7600x 5ghz + Aorus800
Motherboard:
AM5 MSI tomahawk B650
RAM:
32gb DDR5, 2x16GB 6400MHz kingston fury
VGA & cooler:
RTX 4070ti Gianward OC
Display:
Philips 32 / 2K / 1440p / 75hz
HDD:
Crusial ssd 500 gb + 500 gb Samsung HDD + Samsung 1TB ssd 870 evo
Sound:
default
Case:
Coller Master MASTERCASE H500 RGB window
PSU:
Corsair CX 850w M
Optical drives:
None
Mice & keyboard:
Logitech Hyperion + Natec RX22
Internet:
Optika MTS 500/160
OS & Browser:
Win 11 x64 PRO Legalan bato...
Other:
TV LG 55 4k
Nixa Zizu, ti li si?
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Ajmo malo loptu dole, ako se nastavi sa ovakvim tonom biću prinuđen da podelim opomene.
Hvala na razumevanju.
 

Dexter013

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruka
5.685
Rezultat reagovanja
332
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dark Knight
CPU & cooler:
Ryzen 7600x 5ghz + Aorus800
Motherboard:
AM5 MSI tomahawk B650
RAM:
32gb DDR5, 2x16GB 6400MHz kingston fury
VGA & cooler:
RTX 4070ti Gianward OC
Display:
Philips 32 / 2K / 1440p / 75hz
HDD:
Crusial ssd 500 gb + 500 gb Samsung HDD + Samsung 1TB ssd 870 evo
Sound:
default
Case:
Coller Master MASTERCASE H500 RGB window
PSU:
Corsair CX 850w M
Optical drives:
None
Mice & keyboard:
Logitech Hyperion + Natec RX22
Internet:
Optika MTS 500/160
OS & Browser:
Win 11 x64 PRO Legalan bato...
Other:
TV LG 55 4k
@Diabolique
Samo jedna osoba ovde je pasivno agresivna i snishodljiva...
Ne zatvaraj temu cekaj da vidimo goldijeve rezultate iz prve ruke.
 

Dexter013

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruka
5.685
Rezultat reagovanja
332
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dark Knight
CPU & cooler:
Ryzen 7600x 5ghz + Aorus800
Motherboard:
AM5 MSI tomahawk B650
RAM:
32gb DDR5, 2x16GB 6400MHz kingston fury
VGA & cooler:
RTX 4070ti Gianward OC
Display:
Philips 32 / 2K / 1440p / 75hz
HDD:
Crusial ssd 500 gb + 500 gb Samsung HDD + Samsung 1TB ssd 870 evo
Sound:
default
Case:
Coller Master MASTERCASE H500 RGB window
PSU:
Corsair CX 850w M
Optical drives:
None
Mice & keyboard:
Logitech Hyperion + Natec RX22
Internet:
Optika MTS 500/160
OS & Browser:
Win 11 x64 PRO Legalan bato...
Other:
TV LG 55 4k
@Fanta
Da, naravno da je saljivo,
a covek se batrga bez kokretnog dokaza i sve je rekla kazala i sve informacije su mu bitne kao i kod Zizu-a, otud poredjenje.
 

goldi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
265
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Case:
m
Ajmo malo loptu dole, ako se nastavi sa ovakvim tonom biću prinuđen da podelim opomene.
Hvala na razumevanju.
Mene kazni ja sam kriv :D u potpis cu da stavim 4 x115 heheh :p
Skontace on kad odvrti da je 660mhz bolje nego 30mhz za gpu i samim tim pobiti svoje tvrdnje u prvom postu :wave:
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
Ti se sprdas al on ga pretera :rotf:

I lepo na slici vidis da sam Bruce Lee, mojne ti meni nixa zizu :D

Sent from 「μ「「μ
 

Dexter013

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruka
5.685
Rezultat reagovanja
332
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dark Knight
CPU & cooler:
Ryzen 7600x 5ghz + Aorus800
Motherboard:
AM5 MSI tomahawk B650
RAM:
32gb DDR5, 2x16GB 6400MHz kingston fury
VGA & cooler:
RTX 4070ti Gianward OC
Display:
Philips 32 / 2K / 1440p / 75hz
HDD:
Crusial ssd 500 gb + 500 gb Samsung HDD + Samsung 1TB ssd 870 evo
Sound:
default
Case:
Coller Master MASTERCASE H500 RGB window
PSU:
Corsair CX 850w M
Optical drives:
None
Mice & keyboard:
Logitech Hyperion + Natec RX22
Internet:
Optika MTS 500/160
OS & Browser:
Win 11 x64 PRO Legalan bato...
Other:
TV LG 55 4k
@Fanta
Ti si ladno mislio da se tebi obracam?! :)
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
Pa ne znam, na ignore mi zlatani a na fonu sam :D

Sent from 「μ「「μ
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Poslednje upozorenje. Ko bude nastavio sa prepucavanjem, dobiće nagrade koje propisuje pravilnik.

Šta je diskusija?

Prava diskusija je civilizovana razmena argumenata i činjenica, a ne svađa i vređanje sagovornika. Ovaj pravilnik služi da Vam pomogne da vodite takve diskusije i učinite PCAXE forum prijatnim mestom za sebe i za druge.

Koja su pravila ponašanja na PCAXE forumu?

1. Ne vređajte druge korisnike, firme, organizacije i javne ličnosti. Ma šta da se desi ne ulazite nikom u psihološki profil. Zabranjeno bilo kakvo provociranje drugih korisnika, čak i u zavijenoj formi. U prevodu, ne iskušavajte inteligenciju rasuđivanja postova koju poseduje PCAXE moderatorski tim.
 

raykan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.09.2010.
Poruka
2.413
Rezultat reagovanja
214
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 2500k @5.3GHz 1.52v
Motherboard:
MSI BIG BANG MARSHALL
RAM:
16GB
VGA & cooler:
GTX 1070
Display:
Lenovo 27 freesync
HDD:
275+3tb
Case:
CM Cosmos II
PSU:
CM v1000
Mice & keyboard:
Logitech G9x, CM Storm XT brown
OS & Browser:
W10
Ljudi, ajte molim vas da se ne svadjamo oko neceg sto bas lako moze da se izmeri. Da mi ne rudare kartice, sam bih izmerio. Dajte neke testove, okacite grafikone, sta imate od prepucavanja. Nema potrebe za teoretisanjem kad prakticno to moze da se ispita za pola sata-sat u 5-6 testova
 

goldi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
20.12.2010.
Poruka
265
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Case:
m
Sta ces racunat 30 mhz za gpu da donese ili da je vaznije nego 660mhz za memoriju e pa malo ozbiljnosti mozda je vaznije ako se racuna da je 50mhz za memoriju (efektivni 660 mhz):rotf:

Pogotovo ova tvrdnja koja je iznesena u prvom postu ne pije vodu za karte koje imaju uzu magistralu npr 660ti.
Da jos kazem u vise navrata sam napomenuo sve i da je tacno ovo sto on tvrdi u prvom postu (ispostavilo se da nije tacno matematicki) ne moze se generalizovati za sve karte pogotovo za karte sa uzom magistralom.

LInk testa sam ostavio u postu #31 koga bas interesuje detaljno je istestirano koliki je uticaj gpu-a, a koliki memorije.
 
Poslednja izmena:

raykan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.09.2010.
Poruka
2.413
Rezultat reagovanja
214
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 2500k @5.3GHz 1.52v
Motherboard:
MSI BIG BANG MARSHALL
RAM:
16GB
VGA & cooler:
GTX 1070
Display:
Lenovo 27 freesync
HDD:
275+3tb
Case:
CM Cosmos II
PSU:
CM v1000
Mice & keyboard:
Logitech G9x, CM Storm XT brown
OS & Browser:
W10
Ovaj Hard OCP test je dobar i detaljan, ali malo specifican-samim tim nije mnogo merodavan. Prvo, uzeli su karticu sa 192-bit magistralom, a neka srednja klasa podrazumeva bar 256-bita. Zatim, imaju nestandardan primerak kartice sa 3GB memorije (660Ti) dok je standardna sa 2gb, samim tim imaju dosta bolje rezultate zbog maksimalnih setovanja koja koriste, jer memorijski OC bolje skalira zbog njih. Da su testirali na medium ili high ili 2gb rama, ne bi tako skalirala. Takodje, ovaj podatak od 1309MHz za gpu jezgro je verovatno greska, suvise je to za tu kartu (a mozda je i trotlovala). Mozda u nekom peak-u, kratkotrajno da je radila na 1300+. Mora gpu da se fiksira na neku vrednost, jer nista ne znaci neki rezultat ako se gpu frek dinamicki menja u rasponu od 1126 do navodnih 1309MHz. Ako je softverska greska tih 1309 (a vrlo moguce da jeste) onda im svi grafikoni vezani za skaliranje gpu-a nisu tacni. Pitanje je koliko vremena radi u kojoj brzini, a softver zna da laze (iako kazu da je stalno pokazivao 1309MHz in-game). Meni npr, Valley bench lose ocitava cpu brzinu, cpuz voltazu procesora, svaki program napon na 12V grani, itd.
Ne stavljam se ni na ciju stranu, ja sam samo tvrdio da se veci max oc moze dobiti iz gpu jezgra ukoliko se memorija ne klokuje, a jos veci ako se downclockuje, a u procente ubrzanja mem u odnosu na gpu klok ne ulazim, jer je to zeznuta tema, i to razlicito skalira medjusobno kod razlicitih kartica. Ali ovaj test mi nije najreprezentativniji moguc, za tako nesto su barem trebali da uzmu referentnu karticu sa referentnim klokom (bitno) i referentnom kolicinom memorije (jako bitno) i da iskljuce boost (ne znam da li je to moguce, nikad nisam imao nv kartu sa boostom).
 
Poslednja izmena:

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Greška u prvom postu je ispravljena, a ti idalje pominješ 660Mhz.
 
Vrh