• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Programiranje za početnike

Mare1389

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
29.10.2017.
Poruka
1.423
Rezultat reagovanja
522
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 3600
Motherboard:
MSI A320M-A PRO MAX
RAM:
Patriot Viper Steel 3200MHz 16GB (2 X 8GB)
VGA & cooler:
SAPPHIRE NITRO RX 470 4GB
Display:
DELL monitor SE2419HR 23.8 IPS 1920 x 1080
HDD:
Patriot Burst 120GB & 1TB HDD
PSU:
FSP Hexa 500W
Mice & keyboard:
Zowie EC1 & Logitech G413 Carbon

zeleni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
25.01.2013.
Poruka
1.310
Rezultat reagovanja
1.715
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Balrog / Ulver / Orome / MWP42ZE/A
CPU & cooler:
10980XE + D15S --- 9900K @ 5Ghz + U12A
Motherboard:
Rampage VI Extreme Encore --- Z390 Phantom
RAM:
Trident Z 4x16GB 3600Mhz --- Trident Z 2x16GB 3600Mhz
VGA & cooler:
4090 TUF OC --- 3080 TUF OC
Display:
Alienware AW3418DW --- VP349CGL
HDD:
990 Pro 2TB --- 970 Evo Plus 500GB
Sound:
Bose Companion 3 --- Audioengine A2+
Case:
5000D Airflow --- NR200
PSU:
Dark Power Pro 12 1500W --- SF750
Mice & keyboard:
Tofu 65 2.0 + G-Wolves Skoll --- Leopold FC660C White + G-Wolves Skoll
Internet:
cable 400/20
OS & Browser:
macOS / Win 11 / Chrome
Other:
PS5, S23U, MBP 13"
html nije jezik.
 

SkazzY

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.08.2018.
Poruka
2.094
Rezultat reagovanja
1.146
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
My precious
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600 + Arctic Freezer 34 Duo
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk
RAM:
2x8GB DDR4 HyperX Fury 3200Mhz
VGA & cooler:
GTX 1050 TI
Display:
Dell P2421D
HDD:
Samsung 500GB 860 EVO + WD Black 1TB + Hitachi 1TB
Case:
MS Cyclops V + 3x Arctic F12 Rev 2 (120mm PWM)
PSU:
SAMA Armor 80+ Gold - 650W
Mice & keyboard:
Revoltec FightMouse Elite + A4Tech KD-800L
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows 10 + Linux
@David97
Pawn je najslicniji C-u. Ako ti je mrsko da citas sa interneta onda programiranje nije za tebe. Vecina programiranja se svodi na upravo to. Svaki jezik ima svoju svrhu, na tebi je da odlucis da li je to dovoljno. A ako ne krenes odmah da pravis nesto korisno sa nekim ciljem, uvek ces izgubiti volju.

@Paja4
Najprostiji odgovor je taj da HTML "prikazuje" elemente, a CSS ih stilizuje.
Sto se tice editora : Visual Studio Code (VSC)/Atom, Visual Studio (VS), WebStorm, Eclipse. VSC za pocetnike kad skontas koje su prednosti i mane editora pa znas koji da koristis u kojoj situaciji. Nemoj koristiti Notepad++, nema apsolutno nikakve potrebe to raditi.

@Grebo
GCC sam uvek koristio za compile, i on se uglavnom koristi.

@Uni
Definitivno postoje mnogo laksi i mnogo tezi jezici. Vecina ce biti u sredini, ali imas onih ekstrema koji ce uvek biti ekstremi.

@</Miki>
jQuery je zastarela tehnologija i treba je izbegavati.

@Mare1389
C je jedini odgovor koji ja smatram validnim na pitanje "od kojeg jezika poceti".

@zeleni
HTML jeste jezik. Cak mu i ime kaze da je jezik. HTML se uglavnom ne svrstava u programerske jezike zato sto ti tehnicki HTML-om ne programiras (ne mozes ubaciti nikakvu logiku u njega (program)).
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
@SkazzY Ne bih se slozio za C kao prvi jezik. Ako ce vec da uci mislim da je mnogo pametnije krenuti od C++-a. Pre svega scanf i printf su mozda dva najkomplikovanija I/O sistema u jeziku siroke upotrebe. Nema klasa, samo strukture - OOP u sustini danas nemoguce. Nema stringove nego nizove karaktera kojima pristupas pomocu pokazivaca i ne znam cega. Nema STL, a samim tim nijednu strukturu siroke namene. Konkatenacija i duzina stringa su recimo neintuitivni skroz, isto kao i podstringovi i jos gomila stvari. Nema overloading-a, dinamicke alokacije memorije, referentnih tipo va, itd.

U sustini kapiram da si ti svega ovoga svestan, ali ja da tek krecem ne bih zeleo da budem limitiran u svakom mogucem pogledu. Takmicarskim se ne bih bavio nikad, objektno orijentisano ne bih imao priliku da probam, nema uopste toliko siroku primenu danas (ima svoju primenu jer je low level jezik, ali to nije uooste mainstream).

Sto se tice kompajlera ja sam na G++, GCC mi je zbog linkovanja skoro beskoristan u nekim slucajevima (mada to je opet posledica sto ja koristim c++ primarno).
 

SkazzY

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.08.2018.
Poruka
2.094
Rezultat reagovanja
1.146
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
My precious
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600 + Arctic Freezer 34 Duo
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk
RAM:
2x8GB DDR4 HyperX Fury 3200Mhz
VGA & cooler:
GTX 1050 TI
Display:
Dell P2421D
HDD:
Samsung 500GB 860 EVO + WD Black 1TB + Hitachi 1TB
Case:
MS Cyclops V + 3x Arctic F12 Rev 2 (120mm PWM)
PSU:
SAMA Armor 80+ Gold - 650W
Mice & keyboard:
Revoltec FightMouse Elite + A4Tech KD-800L
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows 10 + Linux
Da, znam sve sta ima. I sve se to treba nauciti pre nego sto se bacis u nesto drugo.
Scanf i printf su vrlo jednostavni za koriscenje. Sta to tamo u pozadini radi u konkretno njihovom slucaju nije bitno.
Stringovi su jedan od glavnih razloga zasto preporucujem C kao prvi jezik. Na identican nacin funkcionisu stringovi i u C-u kao i u C++ i bilo kom drugom jeziku. Jedina razlika je to sto u C-u moras sve rucno raditi sa njima dok u skoro svim drugim jezicima vecinu stvari imas vec uradjene. Sve to sto radi u pozadini sa stringovima se treba nauciti jer otkljucava mnogo vecu manipulaciju istim.
To sto nema klase (nije OOP) je jos jedan od vecih razloga zasto preporucujem C. Opet nema smisla uciti klase, objekte i sve ostalo sto ide uz to ako ti ne znas da koristis obicne funkcije. Onda se na sve to nadovezuje sto nikako ne bi trebalo raditi bilo koji tip OOP-a bez poznavanja pokazivaca. C te natera da naucis pokazivace jer je to jedini nacin da manipulises stringovima, listama i dinamicki alociras memoriju. Kad smo kod dinamicke alokacije, da, C ima dinamicku alokaciju, samo, kao i vecinu drugih stvari, moras da je radis sam.
Za STL je isti odgovor kao i prethodni.
Sve vezano za stringove je zapravo jako jako logicno i, kao sto sam vec napisao, funkcionise na isti nacin kao i u drugim jezicima.
Cisto da naglasim, ovo nije hejt na tvoj komentar, ovo je prosto moj odgovor na sve tvoje argumente zasto sam predlozio (i zasto cu uvek predloziti) C kao pocetni jezik.
I jos jednu stvar da naglasim : Nisam mislio da uzme i nauci sve moguce detalje jezika i da ga drzi u prstima. To je za C jako tesko postici, ni ja nisam jos na tom nivou, ali treba proci kroz neke stvari i shvatiti sustinu. U sustini zadnja stvar u tim osnovama su pokazivaci, cim skonta kako funkcionisu oni, odmah moze da predje na C++ i krene polako i za OOP-om. Ali prosto nema smisla raditi OOP i koristiti vec gotove stvari, ako ne znas bar malo u pozadini kako to funkcionise. Po tome se razlikuje programer koji je placen 500e kao pocetnu platu i uglavnom ostane na necemu slicnom, i programer koji krece od 1000e i napreduje do broja koji ne znam da izgovorim.
 
  • Like
Reagovanja: Uni

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Sa ovih par dopuna se vec mogu sloziti. C je jedan od tezih jezika koje zapravo ljudi koriste :d
Kao sto si naveo potrebno je znati kako stvari funkcionisu "under the hood".

I dalje mislim da alternativa za STL ne postoji jer ozbiljan rad sa bilo kakvom strukturom ne mozes postici samostalno - recimo zamisli da koristis graf za nesto, ili jos bolje da radis Primov algoritam. Morao bi da napravis svoju dinamicku listu susedstava i svoj heap. Na to bi potrosio 130-150 linija koda zajedno sa algoritmom. Da STL-om u 30 linija si gotov.

Covek koji ne zna kako heap radi ne moze da bude sposoban da manipulise sa 3-4 algoritma koii koriste priority_queue. Buduci da nije OOP jezik ne mozes imati dva steka bez ponavljanja gomile koda i to je za mene neprihvatljivo. Takvo je barem moje vidjenje stvari.

Ukratko da samo sklopim sta sam hteo da kazem. Sa mog stanovistva gledanja kao nekoga ko se bavi primarno algoritmima i strukturama, brza implementacija je neophodna za bilo kakav napredak, prvenstveno jer ja u mom danu ne movu dopustiti da izgubim 20-30 minuta na implementaciju neke strukture. To je meni cela jedna ideja od 6-7 zadataka koje uradim tokom dana.

S druge strane za ucenje programiranja kao pisanja koda - da C jeste verovatno najbolja opcija. Tera te da radis sam i u sustini jednu malo zaguljenu oblast moras znati jako dobeo - pokazivace. Nadam se da razumes sta sam hteo da kazem, ne pokusavam ni ja da hejtujem tvoj komentar vec da iznesem moje neko vidjenje stvari. ;)
 

SkazzY

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.08.2018.
Poruka
2.094
Rezultat reagovanja
1.146
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
My precious
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600 + Arctic Freezer 34 Duo
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk
RAM:
2x8GB DDR4 HyperX Fury 3200Mhz
VGA & cooler:
GTX 1050 TI
Display:
Dell P2421D
HDD:
Samsung 500GB 860 EVO + WD Black 1TB + Hitachi 1TB
Case:
MS Cyclops V + 3x Arctic F12 Rev 2 (120mm PWM)
PSU:
SAMA Armor 80+ Gold - 650W
Mice & keyboard:
Revoltec FightMouse Elite + A4Tech KD-800L
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows 10 + Linux
Upravo to. C++ je nosio ime "C with classes" do pocetka 80ih ako mene secanje sluzi. U sustini jedini razlog zasto preporucujem C a ne C++ kao pocetak je taj sto C++ povuce da koristis vec gotove stvari zato sto je jednostavnije a to jako brzo dovede do problema koji su toliko banalni a ljudi nemaju blagu ideju kako da ih rese.
 

tanleoni

PCAXE Member
Učlanjen(a)
17.01.2017.
Poruka
287
Rezultat reagovanja
209
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell Inspiron 15 5510
CPU & cooler:
Intel i7-11390H 4/8
RAM:
16GB 3200MHz
VGA & cooler:
Intel Iris Xe
Display:
DELL P2419H & 15.6"
Mice & keyboard:
Logitech MX Keys & MX Master 3
Internet:
mts 400/200 Mb/s
OS & Browser:
Windows 10 & Chrome
Postoji domaći Discord server na kome mogu da se okupljaju svi oni koji žele da uče, kao i oni koji se već bave programiranjem, a žele da pomognu.
Postoje zasebne sekcije, za trenutno najpopularnije programske jezike gde možete da postavljate pitanja i nedoumice.
Link: https://discord.gg/zxnz86k
 

Grebo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.11.2018.
Poruka
631
Rezultat reagovanja
215
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Grebo-PC
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600 3.7Ghz
Motherboard:
Biostar X370GT5 Racing
RAM:
2x4GB 2933Mhz DDR4 HyperX Fury
VGA & cooler:
Sapphire RX 570 8GB Nitro+
Display:
LG FLATRON W2240S 60Hz
HDD:
SSD Kingston A400 120GB + Seagate Barracuda 1 TB
Sound:
Blueberry 2.1
Case:
MS Winston
PSU:
LC Power 600W
Mice & keyboard:
Fury Thunderstreak Gaming komplet
Internet:
Vip Kućni Net 50/20
OS & Browser:
Windows 10, Chrome
Other:
RaidMax RGB 3x kit NV-A120R3
Postoji domaći Discord server na kome mogu da se okupljaju svi oni koji žele da uče, kao i oni koji se već bave programiranjem, a žele da pomognu.
Postoje zasebne sekcije, za trenutno najpopularnije programske jezike gde možete da postavljate pitanja i nedoumice.
Link: https://discord.gg/zxnz86k
Hvala drug :like:

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 

</Miki>

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.07.2019.
Poruka
3.637
Rezultat reagovanja
2.937
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 5600 / NZXT Kraken Z63 / 2xBE QUIET! Silent Wings 4 140mm PWM high-speed
Motherboard:
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING
RAM:
G.Skill Trident Z NEO 16GB (8x2) 3600MHz CL16 / F4-3600C16D-16GTZNC
VGA & cooler:
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 8GB
HDD:
WD BLACK SN750 NVMe™ SSD 500GB/EK WB M.2 Heatsink + Samsung 860 EVO 500GB
Case:
SSUPD Meshlicious PCIe 4.0 Full Mesh, 2xBE QUIET! Silent Wings 4 140mm PWM high-speed
PSU:
Antec HCG 650W Gold
Mice & keyboard:
Pulsar Xlite V2 Mini Wireless, Pulsar ParaSpeed Cordura Mousepad XL, Keychron K8 Pro
Internet:
SBB EON FULL 300/30
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64 bit, Google Chrome
Other:
Apple iPhone 12 64GB, Apple Watch 6 40mm, Apple Airpods Pro (1st generation)
VS Code - Tema i plugini koje ja koristim.

Ako neko ima predlog za jos neki koristan plugin neka napiše ovde slobodno :)

Annotation 2020-07-30 210241.png
Annotation 2020-07-30 210308.png
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Live SASS compiler i Git Lens, sve istalo sto koristim je vise za Unity tako da ne znam koliko ce biti korisno ovde. U sustini standardan Sublime Unity setup portovan na VSCode.
 

OmenVeritas

Newcomer
Učlanjen(a)
17.09.2020.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
HP Omen
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-7700HQ
RAM:
16 Gb
Display:
NVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti 4 GB GDDR5 => 2X 2K 32"" HP Omen & Pavilion Monitors
HDD:
M2 512 Gb + 1 Tb SSD ext 4 Tb 3.5" + 2 Tb 2.5"
Sound:
Bang&Olufsen + (JBL E55 HF) + Cambridge Audio DAC => Audioquest Pearl USB & FTA Avilyn RCA => Z533
Internet:
150Gb/s
@SkkazY
Svaka čast! Tako se uči programiranje.
 

Dzoni1312

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.07.2020.
Poruka
1.176
Rezultat reagovanja
325
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Rayzen 9 5900X - Corsair iCUE H150i RGB
Motherboard:
Asus ROG STRIX B550-E GAMING
RAM:
64GB DDR4 3600MHz Corsair
VGA & cooler:
Inno3D RTX 3080 iChill X3 10GB
Display:
Samsung LC27G75TQSRXEN
HDD:
2 TB Samsung 980 PRO MZ-V8P2T0BW
Case:
Be quiet! Silent Base 802 Window Black
PSU:
Asus ROG-STRIX-1000G
Internet:
Supernova 350/20
OS & Browser:
Windows 11 Pro & Brave
Gore navedeni VSCode je veoma dobro odradjen, Sublime nije free (iskace ti na save-u onaj commercial edition ad), ali mislim da bi trebalo da se naviknes da pises bez automatskog dovrsavanja za pocetak. Lakse mozak pamti ;) Inace to ti se zove text editor (ako nema debager, kompajler i jos par stvarcica, kao sto ti za HTML i CSS ne treba) ili IDE (sa kompajlerom, debagerom i jos par kul stvarcica).

Notepad++ bi ti bio dovoljan za pocetak (tabovanje lepo radi, numerisane su linije i ima teme sto ti je jedino potrebno da pocnes). Za nekih mesecak dana vec ces biti dovoljno spreman i moci da predjes na nesto poput VSCode-a ili Atoma (mada je on malo kao Chrome, trosi resurse nenormalno), oni ti nude automatsko zatvaranje tagova, pluginove koji mogu da automatski refreshuju, menjaju imena kada izmenis i slicno, ali nista sto ce ti zameniti kod vec samo olaksati kucanje. Brackets je negde izmedju Notepad++-a i VSCode-a, tako da i to bi mogao da razmotris. ;)
I ja sam poceo sa Notepad++, ali sada koristim adobe dreamweaver, menije jedan od boljih ne znam za vas, ali svako radi tamo gde mu je bolje.
 

VirusX

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.04.2019.
Poruka
977
Rezultat reagovanja
634
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600X & CM ML120 Lite
Motherboard:
Asus ROG Strix B350-F
RAM:
2x8GB Corsair Vengeance 2666MHz
VGA & cooler:
Radeon RX 570 4GB XFX
Display:
Samsung 24"
HDD:
Samsung EVO 860 500GB
Case:
AW + 3x AF P12 PWM
PSU:
Corsair 650 80+ Bronze
Mice & keyboard:
Redragon
Internet:
Imam
OS & Browser:
Windows 10 & Brave
Za web programiranje/dizajn

Za software engineering i generalno upoznavanje sa memorijom i radom racunara -> C
Struktura, sintaksa, algoritmi, tipovi podataka, petlje. Posle ko hoce bas da se zeza ozbiljno, funkcije, stekovi, vezane liste, pokazivaci**, dinamicko programiranje (malloc, realloc, sizeof, itd..), objektno orijentisan C++
C se i dan danas smatra low level jezikom, tezak je da se nauci ali on kasnije otvara vrata svemu. Kroz njega upoznate rad procesora i memorije (stekovi, akumulatori, adrese, registri) i tu neku logiku.
Ja sam na primer posle C-a presao na Python (zbog back end frameworka (da shvatio sam, Django se ne koristi)), kao pesma, logika, sintaksa, sve je toliko slicno pa je naravno bilo i lakse uciti.

Sto se mene licno tice, web je mnogo zanimljiviji a i laksi naravno.
I samo Web programiranje nije toliko staticno, kao software engineering, vise se ostavlja prostora za kreativnost, a ne za optimizaciju i efikasno trosenje memorije, na sta se na kraju programiranje i svodi. Dinamikom i algoritimita dobiti na brzini i efikasnoscu programa a opet uzeti sto je manje memorije moguce.

Neki moj utisak i misljenje posle nesto manje od cetiri godine u prici. Jos mnogo ce mi trebati da se nazovem programerom, ali gazimo :D
 

RedEye Foxxxxx

PCAXE Member
Učlanjen(a)
11.09.2019.
Poruka
200
Rezultat reagovanja
62
Moja konfiguracija
Postoji domaći Discord server na kome mogu da se okupljaju svi oni koji žele da uče, kao i oni koji se već bave programiranjem, a žele da pomognu.
Postoje zasebne sekcije, za trenutno najpopularnije programske jezike gde možete da postavljate pitanja i nedoumice.
Link: https://discord.gg/zxnz86k
Je l ovo aktivno jos uvijek?
 

tanleoni

PCAXE Member
Učlanjen(a)
17.01.2017.
Poruka
287
Rezultat reagovanja
209
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell Inspiron 15 5510
CPU & cooler:
Intel i7-11390H 4/8
RAM:
16GB 3200MHz
VGA & cooler:
Intel Iris Xe
Display:
DELL P2419H & 15.6"
Mice & keyboard:
Logitech MX Keys & MX Master 3
Internet:
mts 400/200 Mb/s
OS & Browser:
Windows 10 & Chrome

Grebo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
26.11.2018.
Poruka
631
Rezultat reagovanja
215
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Grebo-PC
CPU & cooler:
Ryzen 5 1600 3.7Ghz
Motherboard:
Biostar X370GT5 Racing
RAM:
2x4GB 2933Mhz DDR4 HyperX Fury
VGA & cooler:
Sapphire RX 570 8GB Nitro+
Display:
LG FLATRON W2240S 60Hz
HDD:
SSD Kingston A400 120GB + Seagate Barracuda 1 TB
Sound:
Blueberry 2.1
Case:
MS Winston
PSU:
LC Power 600W
Mice & keyboard:
Fury Thunderstreak Gaming komplet
Internet:
Vip Kućni Net 50/20
OS & Browser:
Windows 10, Chrome
Other:
RaidMax RGB 3x kit NV-A120R3
Pozdrav svim sekirasima. Nisam znao gde da napisem ovo ali evo ova tema mi se cini pogodna. Imam zadatak da napisem program u pythonu, medjutim ne mogu da se snadjem da to uradim pa ako ima neko da mu nije tesko da mi da bar smernice sta i kako da radim bio bih mu zahvalan. Dole na slici je tekst zadatka i ulkazna kao i izlazna datoteka, hvala svima.
EDIT:
zaboravih i moj trenutni progress da posaljem. evo neke funkcije sam napravio pa vidite koristi li to necemu.
 

Prilozi

RedEye Foxxxxx

PCAXE Member
Učlanjen(a)
11.09.2019.
Poruka
200
Rezultat reagovanja
62
Moja konfiguracija
Pozdrav svim sekirasima. Nisam znao gde da napisem ovo ali evo ova tema mi se cini pogodna. Imam zadatak da napisem program u pythonu, medjutim ne mogu da se snadjem da to uradim pa ako ima neko da mu nije tesko da mi da bar smernice sta i kako da radim bio bih mu zahvalan. Dole na slici je tekst zadatka i ulkazna kao i izlazna datoteka, hvala svima.
EDIT:
zaboravih i moj trenutni progress da posaljem. evo neke funkcije sam napravio pa vidite koristi li to necemu.
bilo bi odlicno da postavis kod na repl.it, i podijelis link
 
Vrh